تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس چیست؟

تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس

آیا تا به حال به تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس فکر کرده‌اید؟ ویجت‌ها و بلوک‌های وردپرسی هر دو برای افزودن عناصر محتوایی به پست‌ها، صفحات، سایدبارها و قالب‌ها استفاده می‌شوند. ابزارک‌ها به مدت ۱۶ سال بخش اصلی وردپرس بوده‌اند، در حالی که بلوک‌ها از سال ۲۰۱۸ تنها بخشی از پلتفرم بوده‌اند. آنها عملکردهای مشابهی را ارائه می‌دهند، اما با هم یکسان نیستند. در این مقاله، تفاوت بین ابزارک‌های وردپرس و بلوک‌ها را توضیح می‌دهیم تا بتوانید نحوه استفاده صحیح از آنها را بیاموزید.

تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس

در این مقاله به بررسی موارد زیر می‌پردازیم:

  • ابزارک های وردپرس چیست؟
  • بلوک در وردپرس چیست؟
  • تفاوت بین ابزارک ها و بلوک ها در وردپرس
  • ویرایشگر ابزارک مبتنی بر بلوک
  • آینده ابزارک های وردپرس
  • بلوک ها در مقابل ویجت ها – کدام یک بهتر است؟

ابزارک های وردپرس چیست؟

ابزارک‌های وردپرس عناصری با محتوای پویا هستند که می‌توانید آن‌ها را به قسمت‌های آماده ابزارک مانند نوارهای کناری (سایدبار) اضافه کنید. ابزارک‌ها در وردپرس ۲.۲ (مه ۲۰۰۷) معرفی شدند. هدف این بود که به کاربران راهی آسان برای اضافه کردن عناصر قابل تنظیم به وبسایت بدون نیاز به درج مکرر همان عنصر در انتهای پست‌های وبلاگ بدهد. مانند کدهای ردیابی Google AdSense.

کاربران می‌توانند به سادگی محتوا یا ویژگی‌هایی را با استفاده از ابزارک‌هایی وارد کنند که لازم نیست بخشی از فایل‌های موضوعی کلی یا پست‌های وبلاگ آنها باشد. ابزارک‌ها تکمیل و ساخت وبلاگی ایده آل در وردپرس را برای کاربران آسان‌تر می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد به راحتی تبلیغات بنری یا فرم‌های ثبت نام ایمیل را اضافه کنند.

به تدریج، تقریباً تمام قالب‌های وردپرس، ویجت‌ها را با افزودن قسمت‌های آماده برای ویجت در طراحی و طرح‌بندی‌هایشان تطبیق دادند. اینها اغلب با هدف قرار دادن امکاناتی در سایدبار و فوتر روی کار آمدند.
ویرایشگر ابزارک وردپرس تا زمانی که وردپرس ۵.۸ در سال ۲۰۲۱ منتشر شد به شکل زیر بود:

ویجت های وردپرسی

بلوک در وردپرس چیست؟

بلوک‌ها عناصری هستند که کاربران می‌توانند با استفاده از ویرایشگر محتوای وردپرس به یک منطقه اضافه کنند. وردپرس به این ویرایشگر محتوای مبتنی بر بلوک در وردپرس ۵.۰ امکان تغییر داد. ویرایشگر بلوک را به ویرایشگر گوتنبرگ نیز می‌شناسند. بلوک‌ها بسیار شبیه به ابزارک‌ها هستند زیرا هر کدام یک عنصر از صفحه یا پست را کنترل می‌کنند. از همین جهت است که تصمیم گرفتیم تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس را بررسی کنیم.
برخلاف ابزارک‌ها، بلوک‌ها فقط به عنوان بخشی از ویرایشگر پست و صفحه معرفی شدند، به این معنی که نمی‌توان آن‌ها را به راحتی به مناطقی مانند پاورقی سایت یا سایدبار اضافه کرد.

یک بلوک را می‌توان در یک پست یا صفحه برای هر عنصر، از جمله یک پاراگراف، یک تصویر، یک گالری، یک ویژگی خاص پلاگین مانند ثبت نام ایمیل، یا یک جاسازی ویدیو، در یک پست یا صفحه درج کرد.
چنانچه تا امروز اطلاعاتی درباره این ویرایشگر نداشتید حتما اطلاعات کاملی درباره ویرایشگر بلوک کسب کرده و سپس درباره خطاهای رایج در گوتنبرگ بخوانید تا مشکلات احتمالی را حل کنید.

  جدیدترین راهنمای کامل حفظ امنیت وردپرس

تفاوت بین ابزارک ها و بلوک ها در وردپرس

تا قبل از وردپرس ۵.۸، تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس کاملاً آشکار بود. کاربران ابزارک‌ها را به قسمت‌های آماده ویجت تم خود اضافه می‌کردند. آنها در درجه اول برای نمایش عناصری که محتوای پست/صفحه نیستند استفاده می‌شدند. به عنوان مثال، لیست پست‌های اخیر، لینک‌های مهم، تبلیغات بنری، فرم‌ها و موارد دیگر. با این حال، تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس اکنون کاملا مبهم شده است.

ابزارک‌ها عناصر مستقلی هستند که می‌توانند در مناطق آماده ابزارک مانند نوارهای کناری در یک وبسایت وردپرس استفاده شوند. بلوک‌ها نیز عناصر مستقلی هستند که می‌توانید از طریق ویرایشگر بلوک به آنها دسترسی داشته باشید. آنها را می‌توان در پست‌ها و صفحات و همچنین مناطق آماده ویجت استفاده کرد. در صورتی که تم شما ویرایشگر کامل سایت را فعال کرده باشد، می‌توانید از آنها در قالب‌ها استفاده کنید.

ویجت‌ها اولین ابزارهایی بودند که به توسعه دهندگان اجازه دادند عناصر دیگری مانند فرم‌های تماس، توصیفات، فیدهای رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر را در خروجی نشان دهند. با این حال، همین امر را می‌توان با استفاده از بلوک‌ها به دست آورد. بسیاری از افزونه‌های برتر وردپرس اکنون دارای بلوک‌هایی هستند که می‌توانید در هر جایی اضافه کنید.

ویرایشگر ابزارک مبتنی بر بلوک

وردپرس برنامه ریزی کرده که ویرایشگر بلوک را برای ویرایش تمام قسمت‌های وبسایت شما از جمله مناطق آماده ویجت تطبیق دهد. برای تحقق این امر، ویرایشگر ویجت مبتنی بر بلوک جدید در وردپرس ۵.۸ معرفی شد. کاربران اکنون می‌توانند از بلوک‌ها در قسمت‌های آماده ابزارک تم‌های خود استفاده کنند.

آینده ابزارک های وردپرس

وردپرس به سمت استفاده از روشی بصری و یکپارچه تر برای ویرایش محتوا در وردپرس پیش می‌رود. این بدان معنی است که ویجت‌های قدیمی دیگر در آینده در دسترس نخواهند بود. تم‌های وردپرس و توسعه دهندگان افزونه در حال حاضر در حال تطبیق و اضافه کردن پشتیبانی برای ویرایشگر بلوک در محصولات خود هستند.
با این حال، بسیاری از تم‌های وردپرس هنوز از ویجت‌های قدیمی استفاده می‌کنند. به طور مشابه، بسیاری از افزونه‌های وردپرس هنوز از کدهای کوتاه و ابزارک‌های قدیمی استفاده می‌کنند.

بلوک ها در مقابل ویجت ها – کدام یک بهتر است؟

ما به کاربران توصیه می‌کنیم در اسرع وقت از ویرایشگر ابزارک‌های مبتنی بر بلوک جدید استفاده کنند زیرا این مسیر توسعه وردپرس است. استفاده از آن آسان، مدرن و انعطاف‌پذیرتر از ابزارک‌های قبلی است. امیدوارم با بررسی این دو گزینه به تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس پی بردیم و کاربرد هر کدام برایمان کاملا آشکار شد. حال می‌توان با آگاهی که داریم تصمیم درستی برای فعالیت‌هایمان بگیریم.

سوالات متداول

ابزارک‌های وردپرس عناصری با محتوای پویا هستند که می‌توانید آن‌ها را به قسمت‌های آماده ابزارک مانند نوارهای کناری (سایدبار) اضافه کنید. ابزارک‌ها در وردپرس ۲.۲ (مه ۲۰۰۷) معرفی شدند. هدف این بود که به کاربران راهی آسان برای اضافه کردن عناصر قابل تنظیم به وبسایت بدون نیاز به درج مکرر همان عنصر در انتهای پست‌های وبلاگ بدهد.
بلوک‌ها عناصری هستند که کاربران می‌توانند با استفاده از ویرایشگر محتوای وردپرس به یک منطقه اضافه کنند. وردپرس به این ویرایشگر محتوای مبتنی بر بلوک در وردپرس ۵.۰ امکان تغییر داد. ویرایشگر بلوک را به ویرایشگر گوتنبرگ نیز می‌شناسند. بلوک‌ها بسیار شبیه به ابزارک‌ها هستند زیرا هر کدام یک عنصر از صفحه یا پست را کنترل می‌کنند. از همین جهت است که تصمیم گرفتیم تفاوت ابزارک با بلوک در وردپرس را بررسی کنیم.
ابزارک‌ها عناصر مستقلی هستند که می‌توانند در مناطق آماده ابزارک مانند نوارهای کناری در یک وبسایت وردپرس استفاده شوند. بلوک‌ها نیز عناصر مستقلی هستند که می‌توانید از طریق ویرایشگر بلوک به آنها دسترسی داشته باشید. آنها را می‌توان در پست‌ها و صفحات و همچنین مناطق آماده ویجت استفاده کرد. در صورتی که تم شما ویرایشگر کامل سایت را فعال کرده باشد، می‌توانید از آنها در قالب‌ها استفاده کنید. ویجت‌ها اولین ابزارهایی بودند که به توسعه دهندگان اجازه دادند عناصر دیگری مانند فرم‌های تماس، توصیفات، فیدهای رسانه‌های اجتماعی و موارد دیگر را در خروجی نشان دهند. با این حال، همین امر را می‌توان با استفاده از بلوک‌ها به دست آورد. بسیاری از افزونه‌های برتر وردپرس اکنون دارای بلوک‌هایی هستند که می‌توانید در هر جایی اضافه کنید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.