وردپرس ۵.۳ و بررسی ویژگی‌های آن

وردپرس ۵.۳ وردپرس ۵.۳

وردپرس در روزهای پایانی سال ۲۰۱۹ آخرین بروزرسانی خود به نام وردپرس ۵.۳ را منتشر کرد. همانند تمام نسخه‌هایی که بروز می‌شوند، این نسخه نیز دارای ویژگی‌ها و امکانات زیادی است. بسیاری از دوستان مرتب سوال می‌کنند که آیا می‌توان به این نسخه اعتماد کرد؟ می‌توانیم وردپرس خود را بدون نگرانی به این نسخه بروزرسانی کنیم؟ در این مقاله خدمت شما رسیدیم تا با بررسی ویژگی های وردپرس ۵.۳ شما را از وجود تغییرات به وجود آمده باخبر کنیم. با ما همراه باشید…

وردپرس ۵.۳

این نسخه یک نسخه اصلیست و می‌توانید برحسب تنظیمات وردپرس خود، آن را بصورت دستی یا اتوماتیک بروزرسانی کنید. اما حتما یادتان باشد قبل از انجام هر کاری اول نسخه پشتیبان تهیه کنید تا در صورت بروز هر گونه مشکل، بتوانید نسخه پشتیبان را بازگردانید. (بک‌آپ و بازگردانی در وردپرس)
حال به سراغ ویژگی های وردپرس ۵.۳ می‌رویم تا ببینیم چه تغییراتی در این نسخه به وجود آمده.

تغییرات بخش طراحی و سطح کاربری

در نسخه جدید چندین تغییر روی ظاهر وردپرس و سطح کاربری داشتیم. البته این تغییرات چندان چشم‌گیر نیستند ولی انسجام خوبی را به بخش مدیریت می‌دهند.

on box- ویژگی های وردپرس ۵.۳
وجود خط دور فیلدها

یکی از ويژگی‌هایی که در سطح کار ایجاد شده، خطیست که دور باکس‌ها مشاهده می‌کنید. ظاهری جذاب‌تر به دکمه‌ها و فیلدها بخشیده که این تغییر را مدیون وردپرس ۵.۳ هستیم.

قالب ۲۰۲۰، قالب پیش‌فرض وردپرس قرار گرفت

با ورود وردپرس ۵.۳ قالب پیش‌فرض نیز تغییر کرده و با نام قالب Twenty Twenty یا ۲۰۲۰ روی کار آمد. قالب ساده و زیباییست که می‌توان آن را در بخش پوسته‌ها مشاهده کرد:

2020 theme- وردپرس ۵.۳
قالب پیش‌فرض۲۰۲۰ در وردپرس ۵.۳

این قالب سازگاری کامل با ویرایشگر گوتنبرگ دارد و به ما این امکان را می‌دهد تا به راحتی بتوانیم بلوک محتوایی و گرافیکی ایجاد کنیم. این قالب یک ستونه بوده و هیچ گونه سایدباری ندارد و در بخش ابزارک‌ها شما قادر به انتخاب ابزارک دلخواه خواهید بود. در کل قالب زیبا و کارآمدی است که می‌توان با آن یک بلاگ شخصی یا یک وبسایت تجاری ساخت.

ویژگی‌های جدید اضافه شده به ویرایشگر بلوک

همان‌طور که در جریان هستید در سال ۲۰۱۸ ویرایشگری به نام گوتنبرگ روی کار آمد که امکانات متعددی دارد. در وردپرس ۵.۳ این ویرایشگر تغییراتی کرده و بلوک‌های نوشتاری آن متفاوت شده است. در وردپرس نسخه جدید با پیشرفت‌های چشم‌گیری در ویرایشگر بلوک مواجه شدیم که با هم به بررس آن می‌پردازیم.

بلوک گروه

از نام این بلوک مشخص است که حرکت گروهی را اجرا می‌کند. برای اینکه چنین امکانی را با هم ببینیم کافیست به بخش نوشته یا برگه رفته و بر روی آیکون + کلیک کنیم تا بلوک‌ها نمایش داده شوند. حال کلمه گروه را جستجو کرده تا بلوک گروه نمایان شود. حال می‌توانید آن را اضافه کنید:

add group block- افزودن بلاگ کروه
افزودن بلاگ کروه در گوتنبرگ

حال می‌توانید این بلوک را تغییر اندازه داده و آن را به رنگ‌های دلخواه خود تغییر دهید. هر بلوکی را که بخواهید می‌توانید در آن اضافه کنید.

بلوک ستون

امکانی که در این بخش اضافه شده به شما کمک می‌کند تا تعداد ستون‌ها را کم و زیاد کنید و اندازه و عرض هر کدام را مطابق میل خود تغییر دهید:

  بررسی ویژگی های جدید المنتور وردپرس در سال ۲۰۲۳
block coulmn- ویژگی های وردپرس ۵.۳
افزودن ستون ها در ویرایشگر بلوک

در هر ستون می‌توانید اطلاعات تصویر یا متن موردنظر خود را وارد نمایید. بابت انعطاف‌پذیری این ویرایشگر خیالتان تخت!

بهبود دکمه در ویرایشگر بلوک

با کمک ویرایشگر بلوک در وردپرس ۵.۳ می‌توانید دکمه اضافه کنید و آن را طراحی کنید و یک دکمه متفاوت و زیبا بسازید.

buttom on gutenberg- دکمه در وردپرس ۵.۳
وضعیت دکمه در وردپرس ۵.۳

مدل‌ها و رنگ‌های مختلفی را می‌توانید به دکمه‌ها اختصاص دهید.

پیش‌نمایش ویرایشگر بلوک

در وردپرس ۵.۳، امکان پیش‌نمایش در ویرایشگر بلوک اضافه شده که واقعا امکان جالب و خوبیست. ما از صفحه‌سازها به علت داشتن پیش‌نمایش تقدیر می‌کنیم و چه خوب است که در گوتنبرگ هم همین اتفاق افتاده.

رنگ‌بندی عناوین و سربرگ‌ها

در وردپرس ۵.۳ به شما این امکان داده می‌شود تا بتوانید تیترها و تیترهای داخلی را رنگی انتخاب کنید.

heading setting- تنظیمات رنگ‌بندی تیترها
رنگ‌بندی تیترها

جابه‌جایی تصاویر در گالری

جالب است بدانید که در نسخه جدید وردپرس، می‌توانید در گالری تصاویر، ترتیب‌ برای تصاویر در نظر گرفته و آن‌ها را جابه‌جا کنید:

move image- جا به جایی تصاویر در گوتنبرگ
جا به جایی تصاویر در گالری تصاویر گوتنبرگ

ظاهر بلوک تصویر در گوتنبرگ

در حال حاضر در نسخه جدید وردپرس، می‌توانیم حالت و ظاهر تصویر را مشخص کنیم. انیکه تصویر بصورت طبیعی نمایش داده شود یا به همراه یک سایه یا دایره‌ای در پست آن نمایان شود.

image style- حالت نمایش تصویر
حالت نمایش تصویر

بهبود وضعیت جدول در گوتنبرگ

جدول در گوتنبرگ امکانیست که از روز اول موجود بوده اما نیازمند توسعه و بهبود بود. به همین علت در وردپرس ۵.۳ این بهبود انجام شده و می‌توان برای آن ردیف‌های زیباتر به همراه سربرگ در جدول مشخص کرد.

gutenberg table- جداول گوتنبرگ
بهبود جداول گوتنبرگ

بهبود آخرین نوشته‌ها

آخرین نوشته‌ها در نسخه‌های قبلی، فقط امکان اضافه کردن لینک را داشته است اما در نسخه جدید می‌توانید نوشته‌ها را بصورت شبکه‌های به همراه توضیحات اضافی نمایش داد.

recent post- نوشته‌های اخیر
نمایش نوشته‌های اخیر بصورت شبکه‌ای

افزایش سرعت بلوک گوتنبرگ

ویرایشگر بلوک دارای پی اچ پی و جاوااسکریپت سنگینی است و این امر سبب کندی سرعت ویرایشگر بلوک می‌شود. در نسخه جدید کندی سرعت در ویرایشگر بلوک از بین رفته و طی ۱.۵ ثانیه سایت باز می‌شود.

بهبود بارگذاری تصاویر در وردپرس ۵.۳

در نسخه‌های قبلی وقتی تصویر بزرگی را بارگذاری می‌کردیم به احتمال زیاد با شکست مواجه می‌شدیم و سرور قطع می‌شد. این مشکل خوشبختانه در وردپرس ۵.۳ رفع شده و زمانی که وردپرس با مشکل مواجه شده، بارگذاری تصویر با مشکل مواجه نمی‌شود و مسیر بارگذاری را ادامه می‌دهد.

دکمه نمایش پسورد در صفحه ورود

login page- صفحه ورودی وردپرس
نمایش پسورد صفحه ورودی وردپرس

جالب اینجاست که در نسخه جدید می‌توانید با کلیک روی آیکون چشم در صفحه ورودی وردپرس، پسورد را مشاهده کنید. گاهی ما پسورد را فراموش کرده و مرتب با پسوردی که ذخیره شده وارد می‌شویم. برای اینکه بدانیم پسوردمان چیست می‌توانیم روی آیکون چشم کلیک کرده و آن را مشاهده کنیم.

جمع‌بندی نهایی

امروز با وردپرس نسخه ۵.۳ آشنا شدیم و تغییرات ریز و درشت آن را بررسی کردیم. اتفاقات جالبی در این نسخه افتاده که به نفع ماست. بیشتر این تغییرات مربوط به ویرایشگر گوتنبرگ است که در جهت بهبود بوده است. از طرفی تغییرات دیگری مانند تغییر قالب پیش‌فرض وردپرس در این نسخه صورت گرفته که قالبی فوق‌العاده‌ایست. با این صحبت‌ها اگر تصمیم گرفتید وردپرس خود را بروز کنید، با خیال راحت این‌کار را انجام دهید. فقط نسخه پشتیبان فراموش نشود!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.