آموزش فارسی کردن وردپرس و تاریخ با WP Shamsi

فارسی کردن وردپرس فارسی کردن وردپرس

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب و کاربردی سیستم مدیریت محتوای وردپرس پشتیبانی کامل از زبان فارسی و تقویم شمسی می‌باشد، به طوریکه با نصب وردپرس فارسی به راحتی می‌توانید وردپرس خود را به زبان فارسی تغییر دهید؛ اما یکی از مشکلات جدی که تاکنون ممکن است برای اکثر کاربران وبسایت‌های وردپرسی رخ داده باشد این است که با وجود نصب وردپرس فارسی برخی از قسمت‌های وردپرس آن‌ها به فارسی نمایش داده نشود، به همین دلیل در این آموزش قصد داریم یکی از افزونه‌های کاربردی وردپرس به نام WP Shamsi را به شما آموزش دهیم تا به کمک این پلاگین بتوانید بدون نیاز به نصب وردپرس فارسی، کلیه قسمت‌ها و همچنین تاریخ وبسایت خود را به فارسی تبدیل کنید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا افزونه فارسی ساز وردپرس را به شما معرفی کنیم.

آموزش فارسی کردن وردپرس

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • فارسی کردن وردپرس
 • افزونه WP Shamsi
 • آشنایی با تنظیمات افزونه WP Shamsi

فارسی کردن وردپرس

یکی از مشکلاتی که شاید بیشتر کاربران وردپرسی درگیر آن هستند فارسی کردن وردپرس است که ممکن است با نصب وردپرس فارسی نیز این مشکل برطرف نشود. اگر شما نیز با این مشکل روبرو هستید راه حل این مشکل استفاده از یک افزونه فارسی ساز وردپرس می‌باشد.

نمایش تاریخ شمسی در بخش مدیریت، تبدیل کلیه تاریخ‌های موجود در سایت از جمله تاریخ نوشته‌ها، دیدگاه‌ها و غیره به تاریخ شمسی، تبدیل اعداد به فارسی، فارسی سازی و راست چین کردن کلیه بخش‌های وردپرس از مهمترین ویژگی‌های افزونه فارسی ساز WP Shamsi می‌باشد. در ادامه با این افزونه و تنظیمات آن بیشتر آشنا خواهید شد.

افرونه‌های دیگری هم برای نمایش تاریخ شمسی در وردپرس وجود دارد که یکی از آنها wp-parsidate می‌باشد که برای مطالعه آموزش آن اینجا کلیک کنید.

افزونه WP Shamsi

افزونه WP Shamsi
افزونه WP Shamsi

افزونه WP Shamsi با بیش از 10 هزار نصب فعال از بهترین افزونه‌ها برای فارسی سازی وردپرس و افزودن تاریخ شمسی می‌باشد. این افزونه علاوه بر فارسی‌سازی کامل وردپرس، قادر است تاریخ‌های موجود در وردپرس شما را براساس تقویم ایران به تاریخ هجری شمسی تبدیل کند. پلاگین محبوب WP Shamsi می‌تواند بدون ایجاد تغییراتی در هسته وردپرس عملیات شمسی‌سازی و فارسی‌سازی در وردپرس را انجام ‌دهد و شامل هیچگونه عملکرد اضافی و غیرضروری نمی‌باشد، این افزونه نه تنها موجب کاهش سرعت و عملکرد وردپرس شما نمی‌گردد بلکه در افت سئو و امتیاز سایت در گوگل و موتورهای جستجو نیز تاثیری نخواهد گذاشت. افزونه کاربردی WP Shamsi در دو نسخه رایگان و پرمیوم عرضه شده است، نسخه رایگان این افزونه را می‌توانید از انتهای همین مقاله یا از مخزن وردپرس دریافت نمایید.

آشنایی با تنظیمات افزونه WP Shamsi

پس از نصب و فعالسازی افزونه، گزینه جدیدی به نام “وردپرس فارسی” به پیشخوان وردپرس شما افزوده می‌شود که با کلیک بر روی آن وارد تنظیمات افزونه خواهید شد. تنظیمات افزونه نیز دارای چندین سربرگ مختلفی است که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌‌ها می‌پردازیم:

1. شمسی­‌ساز

دومین سربرگ از تنظیمات افزونه “شمسی‌ساز” نام دارد، این سربرگ تاریخ وبسایت وردپرسی شما را به طور کامل به تاریخ شمسی تبدیل می-کند.

سربرگ شمسی ساز در WP Shamsi
سربرگ شمسی ساز در WP Shamsi

برای استفاده از این قابلیت لازم است کلیه گزینه‌های موجود در صفحه فوق را بر روی حالت فعال قرار دهید.

 • شمسی­‌سازی: در صورت غیرفعال بودن این گزینه، هیچ­کدام از تاریخ­‌های موجود در سایت به تاریخ شمسی تبدیل نخواهند شد، این گزینه را بر روی حالت فعال قرار دهید.
 • کشور: براساس انتخاب کشور، ممکن است نام ماه‌های تقویم تغییر پیدا کنند، این گزینه را بر روی ایران تنظیم کنید.
 • شمسی­‌سازی بایگانی: با فعال کردن این گزینه، تاریخ آرشیو وردپرس به تاریخ شمسی نمایش داده خواهد شد.
 • شمسی­‌سازی تقویم: فعال بودن این گزینه ابزارک و بلوک تقویم را به تاریخ شمسی تبدیل می­‌کند.
 • نوار مدیریت: این گزینه تاریخ و ساعت را در بخش نوار مدیریت وردپرس نمایش می­‌دهد.
  دریافت اعلان برای تغییرات پست در وردپرس با Better Notifications for WP

2. فارسی­‌ساز

بخش فارسی‌ساز نیز مربوط به نمایش فونت و اعداد فارسی در مدیریت وردپرس می‌باشد.

سربرگ فارسی ساز در WP Shamsi
سربرگ فارسی ساز در WP Shamsi
 • اعداد فارسی: این گزینه اعداد انگلیسی را در محیط کاربری به فارسی تبدیل می­‌کند.
 • اعداد فارسی مدیریت: این گزینه اعداد انگلیسی در محیط مدیریت وردپرس را به فارسی تبدیل می­‌کند.
 • فونت مدیریت: این گزینه شامل دو فونت “ایران سنس” و “وزیر” است که در بخش مدیریت وردپرس می­توانید از آن­ها استفاده کنید، نسخه پرمیوم افزونه استفاده از فونت­‌های دیگری را در اختیار شما قرار می‌­دهد. در صورت عدم تمایل از این گزینه می‌­توانید آن را بر روی حالت “غیرفعال” تنظیم کنید.

3. پوسته

در این سربرگ قالب‌های پیشفرض و محبوب وردپرس نمایش داده می‌شود که با کلیک بر روی هر یک از آن‌ها می‌توانید قالب فارسی و راست‌چین شده آن را دریافت نمایید.

سربرگ پوسته در WP Shamsi
سربرگ پوسته در WP Shamsi

4. افزودنی­‌ها

سربرگ افزودنی ها در WP Shamsi
سربرگ افزودنی ها در WP Shamsi

غیرفعال کردن دسترسی به مدیریت: این گزینه دسترسی کاربران با یک نقش مشترک به بخش مدیریت وردپرس را محدود می‌کند.

 • غیرفعال کردن نوار مدیریت: با فعال کردن این گزینه نوار مدیریت در محیط کاربری و قالب وردپرس پنهان خواهد شد.
 • غیرفعال کردن کلیک راست: فعال بودن این گزینه امکان کلیک راست و کپی مطالب را غیرفعال می‌کند.
 • در دست تعمیر: زمانی که در حال ایجاد تغییرات در سایت وردپرسی خود هستید می‌توانید این گزینه را فعال کنید تا کاربران در هنگام بازدید سایت با مشکل مواجه نشوند، انتخاب متن دلخواه برای حالت در دست تعمیر نیز فقط در نسخه پرمیوم افزونه قابل ویرایش می‌باشد.
 • فارسی سازی قیمت ووکامرس: قیمت‌های موجود در ووکامرس را به فارسی تبدیل می‌کند، همچنین در صورت صفر یا خالی بودن آن‌ها را به صورت رایگان نمایش می‌دهد.

5. سازگاری

این سربرگ افزونه‌های کاربردی و حرفه‌ای را نمایش می‌دهد که به طور اختصاصی با افزونه WP Shamsi بررسی و سازگار شده‌اند.

سربرگ سازگاری در WP Shamsi
سربرگ سازگاری در WP Shamsi
 • غیرفعال کردن شمسی‌سازی مدیریت: این گزینه زمانی کاربرد دارد که افزونه شمسی‌ساز با دیگر افزونه‌ها دچار تداخل شود. در صورت فعال بودن این گزینه، قابلیت شمسی‌سازی بخش مدیریت غیرفعال خواهد شد، اما در محیط کاربری وردپرس هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.
 • غیرفعال کردن شمسی‌ساز برای زبان‌های غیرفارسی: این ویژگی برای سایت‌های چندزبانه کاربرد دارد و به این معنی است که با فعال کردن آن، افزونه شمسی‌ساز برای زبان‌های غیرفارسی غیرفعال خواهد شد.

6. مترجم

در صورتی که در بخش‌هایی از سایت خود قسمت‌های انگلیسی را مشاهده می‌کنید می‌توانید آن عبارت انگلیسی را در این سربرگ وارد نموده و در کادر دیگر ترجمه آن عبارت را وارد نمایید تا آن بخش نیز به زبان فارسی ترجمه شود.

سربرگ مترجم در WP Shamsi
سربرگ مترجم در WP Shamsi

7. استایل سفارشی

برای قرار دادن کدهای CSS می‌توانید از سربرگ استایل سفارشی استفاده کنید. به عنوان مثال از کدهای سفارشی به منظور رفع مشکلات قالب، تغییر فونت، سایز متن، رنگ‌ها و غیره می‌توانید استفاده کنید.

سربرگ استایل سفارشی در WP Shamsi
سربرگ استایل سفارشی در WP Shamsi

توجه داشته باشید در صورتی که با زبان CSS آشنایی ندارید، این صفحه را تغییر ندهید.

افزونه فارسی ساز وردپرس

سیستم مدیریت محتوای وردپرس دارای افزونه‌های حرفه‌ای رایگان و غیررایگان بسیاری می‌باشد که هر کدام عملکرد و کاربردهای گوناگونی دارند، یکی از این افزونه‌های ضروری و پرکاربرد در وردپرس افزونه فارسی ساز وردپرس نام دارد. افزونه WP Shamsi از بهترین افزونه‌های فارسی‌ساز در وردپرس بشمار می‌آید که با افزونه‌های حرفه‌ای مانند ووکامرس، المنتور، رنک مث و غیره کاملا سازگار است، همچنین موجب کاهش سرعت وردپرس نمی‌گردد. در این مقاله به معرفی و بررسی تنظیمات این افزونه پرداختیم. امیدواریم مطالعه این مقاله در برطرف نمودن مشکل زبان فارسی در وردپرس شما را یاری دهد. شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را از بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید؛ همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

دانلود افزونه WP Shamsi

دانلود افزونه WP Shamsi صفحه افزونه

سوالات متداول

یکی دیگر از قابلیت‌های جذاب و کاربردی سیستم مدیریت محتوای وردپرس پشتیبانی کامل از زبان فارسی و تقویم شمسی می‌باشد، به طوریکه با نصب وردپرس فارسی به راحتی می‌توانید وردپرس خود را به زبان فارسی تغییر دهید.
یکی از مشکلات جدی که تاکنون ممکن است برای اکثر کاربران وبسایت‌های وردپرسی رخ داده باشد این است که با وجود نصب وردپرس فارسی برخی از قسمت‌های وردپرس آن‌ها به فارسی نمایش داده نشود.
با نصب افزونه WP Shamsi می توان مشکل را رفع کرد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. ممنون بابات زحماتتون
  این پلاگین بسیار ارزشمنده
  در وردپرس یک هدف برای گسترش دهندگان وجود داره واون : بایستی بدون دستکاری هسته از افزونه ها استفاده کرد
  شما کار بزرگی رو انجام داده اید و برای گسترش دهندگان بسیار ارزشمنده

 2. بهار خانوم از الان باید شروع کنید باگ ها و مشکلات رو رفع کنید بنظرم دستی این کار نباید انجام بشه من هم یک باگ پیدا کردم امیدوارم مشکلات رو حل کنید تا محبوبیت پلاگین مانند جلالی و … نشه اینم باگ :

  من داشتم افزونه های جدید و جالب رو بررسی می کردم که به یک مشکل برخورد کردم

  زمانی که یکسری پلاگین رو نصب می کردم مشکل صفحه سفید پیش میومد و مدیریت سایت سفید می شد و چیزی نمیومد من اول فکر کردم مشکل ماله خود پلاگین ها هست ولی با نصب چند پلاگین و اتفاق مشابه متوجه شدم این مشکل زمانی که پلاگین شما رو غیرفعال می کنم وجود نداره یکی از پلاگین ها اینه

  Broken Link Checker نسخه 1.9.2
  wp rss multi importer
  بقیه رو هم یادم نیست

  لطفا بررسی کنید و مشکل را رفع کنید

 3. با سلام
  یک مشکل اساسی در افزونه فارسی ساز همیار وردپرس برام پیش اومده که امیدوارم اصلاح بشه
  بصورت کلی باید بگم وردپرس 3.8 رانصب کردم بعد با افزونه فارسی ساز، فارسیش کردم
  اما اتفاقی که می افته اینه که وقتی از قالب یا افزونه های چند زبانه استفاده میکنم
  زبان پیش فرض آنها بصورت انگلیسی انتخاب می شود و این در صورتی است که آنها زبان فارسی هم دارند.
  نکته اینکه در ویرایش 3.7.1 فارسی ، زبان پوسته ها و افزونه ها بدرستی فعال می شوند.
  برای مثال یک تصویری برای روشن شدن بیشتر موضوع قرار میدم
  با تشکر
  http://8pic.ir/images/34591450011747708849.jpg

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   افزونه‌ها و قالب‌ها مشکلی ندارن چون local رو fa_IR تعریف شده! اما اگر منظورتون افزونه‌هایی که سایت رو چند زبانه می‌کنن باید به‌صورت دستی فایل‌های زبان رو در پوشه wp-content/language بزارید و fa_IR هم به صورت دستی به wp-config.php اضافه کنید

   با احترام

 4. سلام . ممنون .
  ببخشید یه مشکلی وجود داره . اونم این که مثلا وقتی میخواید عدد 16,500 رو نشون بده ، اینطوری نشون میده :
  16�500

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   مشکل utf-8 هستش
   چک کنید
   با احترام

 5. دمتون گرم
  بري بخش auto install استاي رايگان كه امكان نصب وردپرس نگليسي دارن بع درد مي خوره.

 6. آقا ممنون خیلی اینجوری عالیه ، استفاده کردم ، حالشو بردم !
  بازم ممنون!

 7. آقا واقعا ممنون خیلی کارش درسته!! 😛

 8. سلام، ممنون، راستی نسخه جدید اومد! اونو برای دانلود بگذارید.
  باسپاس

 9. ببخشید من تازه کار هستم
  میشه بفرمایید این افزونه هایی که میگذارید رو پس از دانلود باید کجای هاست بگذاریم
  من خیلی به این کمک شما نیاز دارم
  لطفا راهنماییتون رو دریغ نفرمایید

  • برو توی قسمت پلانگین = ادد نیو ،  اونجا اسم افزونه رو سرچ کن  و نصبش کن

 10. سلام چرا متن هاي من به صورت ????? ديده ميشه؟؟

  • مال منم همین جوری میشه