مهم ترین الگوریتم های گوگل + تاثیر در سئو

مهم ترین الگوریتم های گوگل + تاثیر در سئو مهم ترین الگوریتم های گوگل + تاثیر در سئو

موتور جستجو گوگل از ترکیبی از الگوریتم ها و عوامل رتبه بندی متعدد برای ارائه صفحات وب استفاده می‌کند. الگوریتم های گوگل در سئو باعث می‌شوند گوگل یک وب سایت خوب را از بین وب سایت‌های اسپم در رتبه‌های بالای جستجو نمایش دهد. هر یک از الگوریتم های سئو گوگل هدف مشخصی دارند ولی در نهایت تمامی الگوریتم ها با هم یک هدف نهایی را دنبال می‌کند. هدف نهایی گوگل این است که بهترین وب سایت‌ها را بر اساس کلمات کلیدی برای کاربر نمایش دهد.

دستورالعمل‌های گوگل برای وب مسترها نقطه شروع خوبی برای سئو موفق است. اگر به قوانین پایبند باشید و وب سایت خود را بروز کنید، واقعاً نباید نگران رتبه بندی خود باشید و از به روز رسانی‌های بعدی بترسید. در این مقاله برخی از مهم‌ترین الگوریتم های گوگل در سئو را به شما معرفی خواهیم کرد توجه داشته باشید که این الگوریتم ها تنها الگوریتم های سئو گوگل نیستند. گوگل الگوریتم های بسیار زیادی دارد ولی ما در این مقاله به اختصار به مهم‌ترین الگوریتم های گوگل در سئو می‌پردازیم.

 

معرفی مهم‌ترین الگوریتم های گوگل

امروزه گوگل از چندین الگوریتم برای ارزیابی میزان مرتبط بودن وب سایت‌ها برای یک جستجوی خاص استفاده می‌کند. در ارزیابی الگوریتم های گوگل نه تنها ساختار لینک گنجانده شده است، بلکه محتوا، قالب بندی و قابلیت اطمینان نیز در آن نقش خود را ایفا می‌کنند. گوگل، به عنوان برترین موتور جستجوی، چندین به روز رسانی را ارائه داده است که هر یک از آنها تأثیر زیادی بر رتبه بندی در وب سایت‌ها داشته است. موتور جستجو گوگل به طور مداوم الگوریتم های خود را بهبود می‌بخشند تا بهترین نتایج ممکن را به جستجوگران ارائه دهد.

لیست مهم‌ترین الگوریتم های گوگل:

 • الگوریتم پاندا
 • لگوریتم EAT
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم تازگی محتوا
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم RankBrain
مهم ترین الگوریتم های گوگل + تاثیر در سئو
الگوریتم های گوگل به کاربران کمک می‌کند تا بتوانند وب سایت خود را در موتورهای جستجو در رتبه‌های برتر نمایش دهند.

الگوریتم پاندا

یکی از مهم‌ترین الگوریتم های سئو گوگل الگوریتم پاندا است که درباره محتوای وب سایت‌ها می‌باشد و بیشتر بر روی فاکتورهای صفحه متمرکز است. از اصلی‌ترین وظایف این الگوریتم حذف محتوای تکراری است. جمع‌آوری بهترین محتواها و قراردادن آنها در نتایج برتر جستجو از دیگر وظایف الگوریتم پاندا می‌باشد. گوگل با الگوریتم پاندا سعی کرد با وب سایت‌هایی که صرفاً برای رتبه بندی در موتورهای جستجو ایجاد شده‌اند، برخورد کند. به عبارت دیگر، مشخص شد که آیا یک وب سایت واقعاً اطلاعاتی در مورد عبارت جستجو شده توسط کاربران ارائه می‌دهد یا خیر.

تأثیر الگوریتم پاندا بر سئو

گوگل به طور دوره‌ای الگوریتم پاندا را پس از اولین انتشار مجدداً اجرا می‌کند و آن را در سال 2016 در الگوریتم اصلی قرار ‌داد. به روز رسانی پاندا به طور دائمی بر نحوه انجام سئو تأثیر می‌گذارد، زیرا صاحبان سایت‌ها دیگر نمی‌توانند از ساختن سایتی با محتوای کپی و بی‌ارزش، دارای متن ضعیف، گرافیک و تصاویر با کیفیت پایین یا صفحات فرعی به رتبه‌های بالا برسند. گوگل با به‌روزرسانی پاندا موفق به بالا بردن کیفیت محتوای سایت‌های نمایش داده شده برای کاربران شده است.

دو نوع سایت با به‌روزرسانی الگوریتم پاندا آسیب زیادی دیدند:

 • سایت‌های وابسته (سایت‌هایی که عمدتاً برای پیوند به صفحات دیگر وجود دارند)
 • سایت‌هایی با محتوای بی ارزش و کپی.

 

الگوریتم پنگوئن

الگوریتم پنگوئن برای لینک سازی‌های اسپم طراحی شده است. در گذشته گوگل قابلیت تشخیص این قبیل لینک ها را نداشت و برخی از وب سایت‌ها از این موضوع سوء استفاده می‌کردند. وب سایتی که محتوای خوبی نداشت برای دریافت رتبه‌های بالا در گوگل اقدام به خرید لینک یا استفاده از لینک های اسپم می‌کرد. بنابراین زمانی که کاربر جستجو انجام می‌داد با وبسایت های بی‌کیفیت روبرو می‌شد. برای حل این مشکل گوگل الگوریتم پنگوئن را معرفی کرد. این الگوریتم بررسی کرد که آیا لینک به یک سایت اصلی مرتبط است یا اینکه برای فریب موتورهای جستجو خریداری شده است. الگوریتم پنگوئن در صورت یافتن لینک های اسپم، سایت مربوطه را با کاهش رتبه روبرو می‌کند و یا حتی آنها را  از نتایج جستجو ناپدید می‌کند. به روزرسانی پنگوئن چندین بار اجرا شد و گوگل آن را در سال 2016 به الگوریتم اصلی اضافه کرد.

تأثیر الگوریتم پنگوئن در سئو

الگوریتم پنگوئن همان‌طور که می‌توانید تصور کنید، عمدتاً به وب سایت‌هایی که دارای لینک های اسپم زیادی هستند سخت ضربه می‌زند و از الگوریتم های گوگل در سئو است که تأثیر زیادی در رتبه بندی سئو دارد. هرچه لینک های خارجی بیشتری به یک وب سایت ارجاع داده شود، الگوریتم سئو گوگل اهمیت بیشتری به آن می‌دهد و در رتبه بندی بالاتر قرار می‌گیرد. با به‌روزرسانی الگوریتم های گوگل در سئو دیگر استفاده لینک های کم‌هزینه و پولی امکان پذیر نیست. در عوض، شما باید روی ساختن یک استراتژی لینک سازی موفق کار کنید تا لینک های مربوطه را از منابع ارزشمند و معتبر دریافت کنید.

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

الگوریتم مرغ مگس خوار از الگوریتم های سئو گوگل است که جالب و در عین حال مهم می‌باشد. این الگوریتم بیشتر بر روی جستجوهای معنایی گوگل کار می‌کند. برای مثال زمانی که کاربران یک کلمه را در گوگل جستجو می‌کنند گوگل کلمات مترادف آن کلمه را در بین وب سایت ها جستجو می‌کند تا بتواند بهترین نتیجه را به کاربر نمایش دهد. به روز رسانی الگوریتم مرغ مگس خوار، جستجوی صوتی را برای گوگل پایه گذاری کرد. هدف از الگوریتم مرغ مگس خوار تفسیر بهتر درخواست‌های جستجوی کاربران و در نتیجه بهبود کیفیت نتایج جستجو است.

تأثیر الگوریتم مرغ مگس خوار بر سئو

تأثیر به‌روزرسانی مرغ مگس خوار بر سئو بلافاصله مشخص نشد، زیرا مستقیماً در رتبه بندی مؤثر نبوده است. این الگوریتم تاکید دارد که محتوای وب سایت باید خوانا باشد، از زبان محاوره‌ای استفاده کرده باشد و با استفاده از کلمات مترادف برای کلمه کلیدی، محتوایی هماهنگ با عبارات کاربران داشته باشد. در چنین شرایطی وب سایت شما نظر کاربران را به خود جلب می‌کند و گوگل رتبه سایت شما را بالا خواهد برد.

مهم ترین الگوریتم های گوگل + تاثیر در سئو
الگوریتم مرغ مگس خوار سریع‌ترین الگوریتم گوگل است.

 

الگوریتم تازگی محتوا (Freshness)

الگوریتم تازگی محتوا همان‌طور که از نامش مشخص است وظیفه دارد به محتواهای تازه منتشر شده و به روز شده امتیاز خاصی دهد. گوگل محتواهای جدید را می‌پسندد و دوست دارد همواره جدیدترین محتوا را به کاربران نمایش دهد. دلیل معرفی الگوریتم تازگی محتوا این است که بسیاری از اطلاعات در اینترنت پس از مدت زمان مشخصی ارزش خود را از دست می‌دادند که در اصلاح به آن پوسیدگی محتوا گفته می‌شود.

  چگونه تجربه کاربری سایت وردپرس را بهبود دهیم؟

تأثیر الگوریتم تازگی محتوا بر سئو

این الگوریتم در سال 2011 با تأثیر 35 درصد بر نتایج جستجو رونمایی شد. برای باقی‌ماندن در رتبه‌های برتر گوگل و بروز شدن با الگوریتم های سئو گوگل می‌بایست:

 • محتوای جدید به وب سایت خود اضافه کنید.
 • محتوای کل وب سایت خود را به روز کنید.

 

الگوریتم کبوتر (Pigeon algorithm)

الگوریتم کبوتر بر روی سئو محلی (Local Seo) کار می‌کند، این الگوریتم در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد. بر اساس این الگوریتم وقتی کاربر ساکن تهران است و در موتور جستجوی گوگل رستوران‌های اطراف من را جستجو می‌کند این الگوریتم بر اساس موقعیت و لوکیشن کاربر نتایج را به کاربر نمایش می‌دهد.

تأثیر الگوریتم کبوتر بر سئو

احتمالاً به‌روزرسانی الگوریتم کبوتر بر بخش مکان‌یاب فروشگاه شما بیشترین تأثیر را خواهد داشت. به همین دلیل می‌تواند در بازاریابی دیجیتال و فروش فروشگاه شما تأثیر مستقیم داشته باشد؛ بنابراین با به روز کردن محتوای محلی سایت خود و ثبت اطلاعات فروشگاه خود در گوگل مپ تأثیر الگوریتم های گوگل در سئو سایت فروشگاه خود را مثبت خواهید کرد.

 

موبایل فرندلی (Mobilegeddon algorithm)

الگوریتم موبایل فرندلی در سال ۲۰۱۴ رونمایی شد. این الگوریتم در حال حاضر بسیار اهمیت دارد و در بسیاری از سایت‌ها اجرا شده است. در این الگوریتم وب سایت شما می‌بایست با دستگاه‌های موبایل سازگاری داشته باشد. وقتی کاربران به وب سایت شما مراجعه می‌کنند باید بتواند با موبایل خود به محتوا و خدمات سایت شما دسترسی پیدا کنند.

تأثیر الگوریتم موبایل فرندلی بر سئو

تأثیر اصلی این به روز رسانی اولویت دادن به وب سایت‌هایی است که به خوبی در تلفن‌های هوشمند و سایر دستگاه‌های تلفن همراه نمایش داده می‌شوند.

برای سازگاری وب سایت خود با الگوریتم های سئو گوگل موبایل فرندلی می‌بایست معیارهای زیر را مد نظر قرار دهید:

 • از نرم‌افزارهایی که در دستگاه‌های تلفن همراه رایج نیستند استفاده نکنید. (مانند Flash )
 • محتوای متنی شما باید بدون بزرگ‌نمایی قابل خواندن باشد.
 • اندازه محتوا متنی شما باید استاندارد لازم را دارا باشد تا هنگام نمایش در صفحه موبایل، کاربران مجبور به حرکت به صورت افقی یا بزرگ‌نمایی نباشند.
 • متن‌های دارای لینک به اندازه کافی از هم فاصله داشته باشند تا کاربران بتوانند به راحتی روی لینک مناسب ضربه بزنند.

الگوریتم Rank Brain

الگوریتم بسیار باهوشی است که با استفاده از هوش مصنوعی کار می‌کند. این الگوریتم به راحتی توانایی تشخیص محتوای کپی و لینک های اسپم را دارد و به نوعی همه کاره است. الگوریتم EAT در سال ۲۰۱۵ توسط گوگل رونمایی شد.

تأثیر الگوریتم Rank Brain بر سئو

بر خلاف دیگر عوامل رتبه بندی، شما نمی‌توانید به طور مشخص تأثیر الگوریتم RankBrain  در وب سایت خود را مدیریت کنید. با این وجود، تأثیر آن بر صفحات نتایج غیرقابل انکار است. تعدادی از چهره‌های برجسته در جامعه سئو، برای درک بهتر نوسان رتبه، درک نحوه عملکرد الگوریتم RankBrain را ضروری می‌دانند و یکی از راه‌های کسب رتبه بالا در این الگوریتم را نوشتن محتوای با کیفیت ذکر کرده‌اند.

مهم ترین الگوریتم های گوگل + تاثیر در سئو
الگوریتم Rank Brain تحول عظیمی در موتور جستجوی گوگل ایجاد کرده است.

الگوریتم موش کور (Possum algorithm)

الگوریتم موش کور در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد. این الگوریتم سئو گوگل مکمل الگوریتم کبوتر است و الگوریتم کبوتر را قدرتمندتر کرده است. الگوریتم موش کور بهترین نتایج را بر اساس سئو محلی (Local Seo) به کاربر نمایش می‌دهد.

تأثیر الگوریتم موش کور بر سئو

به طور کلی، گوگل با به روزرسانی این الگوریتم روند کاربرپسندی را دنبال می‌کند و تمرکز خود را بیشتر بر هدف جستجوی کاربر قرار داده است.

تغییرات ایجاد شده بعد از به‌روزرسانی این الگوریتم:

 • محدودیت‌های شهر: مشاغل کوچک محلی از این واقعیت سود می‌برند و در رتبه بندی خود جهش عظیمی داشته‌اند.
 • آدرس پستی: گوگل اکنون بر اساس آدرس و وابستگی فیلتر می‌کند و فقط یک نتیجه دقیق را به یک آدرس ارائه می‌دهد.
 • موقعیت کاربر: نتایج جستجو به شدت تحت تأثیر مکانی است که کاربر جستجو می‌کند.

الگوریتم EAT

این الگوریتم بیشتر مخصوص سایت‌های مرتبط با موضوعات سلامتی و پولی کاربران است. گوگل بر روی موضوعاتی که این دو عامل را به خطر بیندازد حساس است و ترجیح می‌دهد محتوای این چنینی را منتشر نکند. با این حال این الگوریتم در سئو سایت‌های دیگر نیز تأثیر می‌گذارد چرا که معنای این الگوریتم معتبر بودن محتوا می‌باشد.

تأثیر الگوریتم EAT بر سئو

برای تاثیر مثبت این الگوریتم بر وب سایت خود بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که بهتر عمل کنید و وب سایت خود را سریع ، پاسخگو و کاربرپسند کنید. در عین حال محتوای منحصر به فرد و مفیدی را ایجاد کنید که بازدیدکنندگان شما مایل به دیدن آن هستند. اگر سایت شما تخصص و  اعتبار نداشته باشد و قابل‌ اطمینان نباشد در جایگاه شما در صفحات گوگل قطعا تاثیر می گذارد. برای رسیدن به این هدف کارهای زیر به شما کمک خواهند کرد:

 • به طور مرتب محتوای وب سایت خود را بررسی کنید و تا وب سایت شما محتوای کاربر پسند داشته باشد.
 • محتواهای جدید و قدیم را بررسی کنید و محتوای قدیمی را به روزرسانی کنید.
 • اطلاعات کاملی از نویسنده و مسئول سایت خود را در وب سایت خود قرار دهید.

سخن نهایی

موتور جستجوی گوگل از الگوریتم های متعددی برای رتبه بندی و نمایش صفحات وب استفاده می‌کند. گوگل در سالهای اولیه فعالیت خود ، تنها چند مورد از الگوریتم های خود را به روز کرد. در حال حاضر ، گوگل سالانه هزاران تغییر ایجاد می‌کند. به روزرسانی‌های ابتدایی گوگل متمرکز بر مبارزه با نتایج اسپم و سایت‌هایی بود که در فریب سیستم عامل تلاش می‌کردند. اما با گذشت زمان ، به روزرسان‌ ها بیشتر و بیشتر به نتایج جستجو کمک کرد تا به جستجوگران دسکتاپ ، تلفن همراه و محلی دقیقاً همان چیزی که بدنبال آن هستند نمایش داده شود. برای کسب رتبه‌های بالا در صفحات گوگل باید وب سایتی عالی با محتوای گوگل پسند و متناسب با نیاز کاربران را تولید کنید. بر این اساس تکنیک‌هایی که روی وبسایت خود انجام می‌دهید حتماً باید بر اساس الگوریتم های گوگل باشند.

منبع:

https://www.heise-regioconcept.de/google/wie-funktioniert-der-algorithmus-von-google

https://yoast-com.translate.goog/google-algorithm-updates/

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.