استراتژی B2B سئو چیست ؟

استراتژی B2B سئو چیست ؟ استراتژی B2B سئو چیست ؟

با گسترش رقابت برای جذب بیشتر مخاطبین در حوزه پر چالش تجارت الکترونیک ، رقابت در عرصه سئو هم هر روز پیچیده تر و سختتر از قبل میشود.یکی از مهمترین اشکال استراتژی سئو برای کسب وکارها موضوع استراتژی B2B سئو است که ما در این محتوا به آن خواهیم پرداخت.

ما در این محتوا برای معرفی استراتژی B2B سئو در مورد سرفصلهای زیر با شما صحبت خواهیم کرد:

 • تفاوت استراتژی B2B سئو با استراتژی B2C سئو
 • سئو فنی در استراتژی B2B سئو
 • سئو خارجی در استراتژی B2B سئو 

تفاوت استراتژی B2B سئو با استراتژی B2C سئو

فرآیند تبلیغات و فروش در B2B پیچیده تر و سختتر از فروش در B2C است با اجرای استراتژی سئو B2C نمیتوان به نتایجی که از استراتژی B2B سئو مورد نظر است دست یافت. در این بخش چند مورد از مهمترین تفاوتهای کلیدی استراتژی B2B سئو را به شما معرفی میکنیم.

 1. هدف قرار دادن چندین خریداران در استراتزی B2B سئو

یکی از بزرگترین تفاوتهای استراتژی B2B سئو تعداد مخاطبین بالقوه ای است که درگیر فرآیند خرید محصول یا خدمات است در حالت B2C فرآیند تصمیمگیری و خرید محصول فقط وابسته به نظر یک نفر مشتری است در حالی که در حالت B2B یک گروه چند نفری در مورد خرید محصول باید توافق کنند. به عنوان مثال فرض کنید یک شرکت نرم افزاری قصد خرید یک نرم افزار CRM را داشته باشد در این وضعیت احتمالا مدیرعامل آن شرکت ، مدیر بخش IT و حتی کارمندان واحد مدیریت منابع انسانی باید دیدگاه خود در مورد آن محصول را ارائه دهند و در نهایت در مورد خرید نرم افزار CRM به توافق برسند. پس با توجه به این نکته باید توجه داشت که در تدوین استراتژی B2B سئو باید به نحوی عمل کرد که محتوا برای تمامی افراد یک مجموعه با سطح تخصص و دانش متفاوت و دیدگاههای متنوع قابل فهم و جذاب باشد.

 1. استراتژی کلمات کلیدی سئو B2B

در بخش تحقیق کلمه کلیدی برای استراتژی B2B سئو برخلاف سئو B2C که با یک مشتری روبه رو هستیم باید علائق ، خواسته ها و اولویتهای همه افراد تصمیم گیرنده در فرآیند خرید محصول مورد توجه قرار گیرد. برای مثال برای خرید نرم افزار ERP برای یک شرکت به احتمال زیاد مدیرعامل به دنبال خرید نرم افزاری باشد که باعث افزایش درآمد آن شرکت شود پس برای این فرد باید روی کلمات کلیدی که بر بازگشت سرمایه تاکید دارند تمرکز کرد. برای خرید همین محصول احتمالا اولویت مدیر منابع انسانی روی ویژگی افزایش کارآیی و نشاط کارکنان خواهد بود و مدیر بخش IT بیشتر به جنبه های فنی نرم افزار توجه خواهد کرد و به دنبال نرم افزاری خواهد بود که با سیستم فعلی شرکت سازگاری بیشتری داشته باشد. برای همین مثال برای خرید نرم افزار ERP کارمندان آن شرکت از نرم افزارهایی که کار آنها را راحتتر میکند و نسبت به سیستم فعلی شرکت کار با آن نرم افزار برایشان ساده تر است استقبال میکنند در نتیجه در تدوین استراتژی B2B سئو برای تحقیق کلمه کلیدی باید به این مسائل توجه ویژه ای شود.

هر فرد در فرآیند خرید محصول در قیف خرید در یکی از سه مرحله اصلی قیف خرید یعنی آگاهی ، ملاحظه و تصمیم گیری قرار دارد که هر مرحله شامل کلمات کلیدی متفاوتی برای جذب مخاطبین است و بهتر است در همه این سه حالت از کلمات کلیدی بلند یا در اصطلاح Longtail Keyword استفاده شود. به عنوان مثال مدیر منابع انسانی در مرحله آگاهی ممکن است فقط به دنبال نکات و مقالاتی در مورد شادی کارکنان و افزایش کارآیی آنها باشد ولی همین فرد در مرحله تصمیم گیری برای خرید محصول به دنبال بررسی جنبه های فنی و اثربخشی آن محصول باشد. نکته ای که در تحقیق و انتخاب کلمه کلیدی باید مورد توجه داشت این است که انتخاب کلمات کلیدی کمتر رقابتی میتواند شانس جذب مخاطبین هدف و فروش محصولات را افزایش دهد.

سئو فنی در استراتژی B2B سئو

مباحث سئو فنی در استراتژی B2B سئو با حالت B2C تفاوت چندانی ندارد و با رعایت یک سری اصول ساده فنی به راحتی میتوان رتبه سئو سایتهای B2B را نیز ارتقا داد. در کل هر اقدامی در حوزه فنی که باعث شود رباتهای خزنده موتورهای جستجو بتوانند راحتتر در بین صفحات سایت کراول کنند و درک بهتری از ساختار کلی سایت به آنها دهد میتواند باعث بهبود سئو سایت شود.

مهمترین نکاتی که در سئو فنی باید مورد توجه قرار داد موارد زیر است:

 • سرعت بارگذاری صفحه
 • کد نویسی بهینه
 • رعایت اصول سئو در پروتکل های URL
 • ناوبری سایت
 • مسائل مربوط به ایندکس کردن صفحات سایت
 • استفاده از تگ Canonicalبرای صفحات مشابه
 • رعایت اصول سئو در توضیحات متا

مهمترین نکات رایج سئو فنی در استراتژی B2B سئو

در این بخش چند نکته در مورد سئو فنی سایت که یابد مورد توجه قرار گیرد را به شما معرفی میکنیم. 

 1. تقسیم محتوای سایت در زیردامنه ها

از آنجایی که محتوا در حوزه استراتژی B2B به صورت طبقه بندی شده به افراد با تخصصها و ویژگی های متفاوت ارائه میشود تقسیم بندی و توزیع محتوا در زیردامنه ها یک کار متداول است. رعایت اصول سئو برای دامنه ها و زیر دامنه های یک سایت تجاری نیز میتواند باعث بهبود رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو شود.

 1. محتوای اختصاصی برای مشتریان ویژه

در سایتهای تجاری برای ارائه خدمات ویژه به مشتریان خاص میتوان بخشی اختصاصی برای این موضوع قرار داد تا کاربران با لاگین کردن در سایت به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. باید توجه داشت که محتوای عمومی و مقالات مفید برای همه کاربران بدون نیاز به لاگین برای همگی کاربران در دسترس باشد و فقط اطلاعات و خدمات اختصاصی مشتریان ویژه نیاز به لاگین داشته باشد.

سئو خارجی در استراتژی B2B سئو

فرآیند تصمیمگیری در شرکتهای B2B طولانی تر از حالت خرید B2C است و افراد بیشتری در فرآیند تصمیم گیری B2B درگیر هستند و این به معنای وجود فرصتهای بیشتر در حوزه سئوی خارجی برای استراتژی B2B سئو است. برای موفقیت در سئو خارجی در استراتژی B2Bسئو ، باید محتوای با کیفیت برای همه افراد موثر در فرآیند تصمیمگیری یک شرکت ایجاد کرد و برای این منظور میتوان از سایتهای مرتبط ، شبکه های اجتماعی به خصوص شبکه لینکدین استفاده کرد.

در ادمه این محتوا به بررسی استراتژی های سئو خارجی در حوزه استراتژی B2B سئو میپردازیم.

بهترین استراتژی های B2B سئو خارجی

در این بخش چند مورد از بهترین استراتژی B2B سئو خارجی را به شما معرفی میکنیم.

 1. شناسایی هدف کاربران از جستجوی محصول و مطابقت آن با محتوای سایت

از آنجا که فرآیند تصمیم گیری برای شرکت های B2B طولانی تر است، ایجاد محتوایی که با هدف جستجوی کاربران در هر مرحله از قیف تبدیل مطابقت داشته باشد، بسیار مهم است.

شناسایی اهداف کاربران و مخاطبین هدف از جستجوی یک عبارت خاص در موتورهای جستجو برای ایجاد محتوایی سازگار با آن هدف بسیار مهم است تا کاربران با وارد شدن به سایت و مشاهده محتوا به خواسته خود برسند و برای خرید محصول ترغیب شوند. فرض کنید شما به دنبال خرید یک لپتاب برای برنامه نویسی هستید در اولین مرحله شما احتمالا برای انتخاب لبتاب موردنظر عبارت “بهترین لبتاب برای برنامه نویسی” را در گوگل جستجو خواهید کرد تا بهترین گزینه های ممکن برای خرید را شناسایی کنید بعد از انتخاب لبتاب مورد نظر خود ، به سراغ محتواهایی برای معرفی آن مدل لبتاب خواهید رفت مثلا اگر لبتاب 15 اینچی اچ پی مدل ProBook 450 G7-G را انتخاب کرده باشید عبارت “معرفی ویژگی های لبتاب 15 اینچی اچ پی مدل ProBook 450 G7-G” را جست وجو خواهید کرد.

 1. توجه به مراحل سه گانه قیف فروش یا در اصطلاح ToFu MoFu BoFu

برای ایجاد محتوا در مرحله بالای قیف فروش که مرحله awareness یا آگاهی از محصول است باید به دنبال ایجاد محتوایی آموزشی برای افزایش آگاهی کاربر در مورد محصول مورد نظر باشید. در وسط قیف فروش که مرحله interested است محتوا باید به موضوعات عمیق تری در مورد معرفی محصول بپردازد و با در نظر گرفتن خواسته ها و نیازهای کاربر ویژگی های متمایز و مزایای محصول مورد نظر معرفی شود. در پایین قیف فروش که مرحله تصمیمگیری است باید محتوا به صورتی ایجاد شود که مخاطب را به خرید محصول مورد نظر ترغیب کند به عنوان مثال در این بخش میتوان بخش مقایسه محصولات مشابه و بیان مزایای محصول مورد نظر را در محتوا قرار داد. 

 1. قرار دادن قالبها ، ابزارها و منابع رایگان در سایت

به طور کلی همه کاربران به ابزارها ، محتوا یا منابع رایگان که به کارآیی بیشتر کسب وکار آنها کمک میکند علاقمند هستند و حتی بسیاری از آنها این نوع محتواها را به اشتراک میگذارند و به نوعی یک بک لینک باکیفیت با نرخ تبدیل مناسب به سایت مقصد ایجاد میکنند. به عنوان مثال، Campaign Monitor یک کتابخانه از الگوهای ایمیل رایگان برای استفاده کسب وکارها ایجاد کرد و با همین ترفند بیش از 300 بک لینک باکیفیت جذب کرد.

  نرخ بازگشت سئو یا SEO ROI چیست ؟

نرم افزار Tableau با ارائه ابزار رایگان تجسم داده یا data visulisation tool توانست بیش از 37 هزار بک لینک از منابع در آمریکا و بیش از 2 میلیون بک لینک از سراسر جهان جذب کند.

 1. ایجاد محتوای باکیفیت و اختصاصی با انجام تحقیقا مناسب

یکی از مهمترین مسائلی که باعث جذب بک لینک از منابع مختلف میشود ایجاد محتوایی جذاب و کاربرپسند ، خلاقانه و با پشتوانه تحقیقاتی قوی است که باعث جذب بیشتر مخاطبین به آن محتوا و دریافت بک لینک باکیفیت میشود. به عنوان مثال سایت Ahrefs مطالعه ای در مورد کسب بک لینک منتشر کرد و همین مقاله در عرض تنها دو هفته، بیش از 200 بک لینک دریافت کرد و 570 بار در شبکه های اجتماعی به اشتراک گذاشته شد. 

 1. استفاد از خوشه های محتوایی برای استراتژی B2B سئو

بعد از معرفی الگوریتم hummingbird توسط گوگل ، ایجاد مجموعه ای از محتواهای مرتبط برای بهبود رتبه در موتورهای جستجو بسیار اهمیت پیدا کرد برای رسیدن به این هدف استفاده از خوشه محتوایی بسیار موثر است به این ترتیب که یک محتوای اصلی یا در اصطلاح pillar content برای معرفی عمیق و گسترده موضوع اصلی ایجاد میشود و مفاهیم و موضوعات فرعی مرتبط با این مقاله در محتواهای فرعی جانبی یا در اصطلاح cluster content قرار داده میشوند و به صورت متقابل از محتوای اصلی به محتواهای فرعی و برعکس لینک داده میشود.

شکل کلی و توصیفی خوشه محتوایی به صورت زیر میتواند باشد:

استفاد از خوشه های محتوایی برای استراتژی B2B سئو

ایجاد خوشه محتوایی به رباتهای خزنده گوگل درک روشنی در مورد موضوع اصلی محتوا ، محتواهای فرعی و ارتباط بین آنها میدهد.

 1. ایجاد محتوای باکیفیت با تعداد کلمات مناسب برای بهبود استراتژی B2B سئو

یک تصور نادرست که وجود دارد این است که کاربران همواره به دنبال محتوای کوتاه هستند در حالی که تجزیه و تحلیل رفتار کاربران ثابت کرده است که کاربران به دنبال محتوای باکیفیت با طول مناسب هستند که بتوانند به اطلاعات مورد نظر خود از طریق آن محتوا دست پیدا کنند. البته ایجاد محتوای بیش از حد طولانی هم قطعا برای کاربران چندان خوشایند نیست برای تعیین ساختار کلی محتوا و تعداد کلمات آن ، میتوان از محتواهای رقبا کمک گرفت برای این منظور میتوان با جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر در گوگل و مشاهده محتواهای رقبا به این اطلاعات مفید دست یافت.

اگر میخواهید محتوایی متفاوت با محتوای رقبا از لحاظ ساختار محتوایی ایجاد کنید مطمئن شوید که محتوای شما برای کاربران جذاب تر است و بهتر از محتوای رقبا خواسته های مخاطبین هدف را برآورده میکند.

 1. ایجاد محتوایی جذاب گرافیکی و بصری

یکی از مهمترین مواردی که برای افزایش جذابیت بصری و کاربرپسند بودن محتوا برای مخاطبین در حوزه استراتژی سئو B2B بسیار اهمیت دارد استفاده از المانهای گرافیکی مثل تصاویر ، نمودارها ، تصاویر اینوگرافی و اسلایدهای تصویری به محتوا است. با استفاده از این المانهای گرافیکی به محتوای متنی میتوان به کاربران برای درک بهتر محتوا کمک کرد و تجربه کاربری بهتری برای آنها ایجاد کرد.

 1. خرید وب سایت های مرتبط

یکی از روشهای موفقیت در استراتژی B2B سئو خریداری سایت مرتبط با حوزه فعالیت سازمان است که البته برای اجرای این روش باید کمی هزینه کرد.

از جمله مهمترین مزایای خرید یک سایت یا وبلاگ میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذب ترافیک ارگانیک
 • دریافت بک لینک باکیفیت
 • دسترسی به مخاطبین جدید

برای مثال شرکت Arrow Electronics مجموعه‌ای از نشریات را در صنعت قطعات الکترونیکی خریداری کرد که این خرید شامل خرید کل مجموعه رسانه های شرکت UBM، از جمله EE Times، EDN و DataSheets.com بود. با کمک همین سایتها ، طی یک دوره دو ساله شرکت Arrow خود را به عنوان بزرگترین ناشر در صنعت الکترونیک معرفی کرد که این مثال میزان کارآیی این روش را مشخص میکند.

 1. استفاده از مناسبتها و رویدادها برای استراتژی B2B سئو

میزبانی از رویدادها یک فرصت بینظیر برای بهبود استراتژی B2B سئو است که با استفاده از آن میتوان ضمن معرفی و آگاه سازی مخاطبین ، میتوان یک تجربه کاربری جذاب برای مخاطبین هدف ایجاد کرد و آنها را تشویق کرد که محتوای وبینار یا رویداد مورد نظر را به اشتراک بگذارند و به این طریق بک لینک باکیفیت برای سایت ایجاد کرد.

 1. همکاری با ناشران برای استراتژی B2B سئو

یکی از راههای بسیار کاربردی برای دریافت بک لینک باکیفیت ، همکاری با ناشران در حوزه های مرتبط با فعالیت کسب وکار است برای این منظور میتوان با تعداد زیادی از ناشران تعامل سازنده برقرار کرد و از آنها بک لینک مناسب دریافت کرد.

 1. ایجاد کمپین های بازاریابی مشترک

یکی از روشهای بسیار رایج برای استراتژی B2B سئو استفاده از ظرفیت شرکای استراتژیک است که با سازماندهی یک کمپین بازاریابی مشترک قابل اجراست و این موضوع به نفع هر دو طرف است. با استفاده از این روش میتوان ضمن ایجاد محتوایی جذابتر با همکاری شرکای استراتژیک ، امکان تعامل با تعداد بیشتری از مخاطبین را ایجاد شود. به عنوان مثال، زمانی که Hubspot و Chatfuel برای کمک به کسب‌وکارها در پیاده‌سازی ربات‌های گفتگو با انتشار محتوای مشترک با یکدیگر همکاری کردند، این امکان برای آنها فراهم شد تا از تخصص هر دو شرکت برای تولید محتوای جذاب و منحصربه‌فرد استفاده کنند و بتوانند این محتوا را در معرض دید تعداد بیشتری از مخاطبین قرار دهند.

 1. لینک سازی برای بهبود استراتژی B2B سئو

مهمترین اصل در سئو خارجی برای استراتژی B2B سئو ، ایجاد بک لینکهای با کیفیت از سایتها و منابع معتبر و مرتبط با حوزه فعالیت کسب وکار موردنظر است. نکته ای که باید به آن توجه کرد این است که ایجاد تعداد زیادی بک لینک بی کیفیت نه تنها تاثیر مثبتی در رتبه سایت در صفحه نتایج موتورهای جستجو ندارد بلکه میتواند باعث جریمه شدن یا در اصطلاح Penalize شدن سایت توسط گوگل شوند.

 1. هدف قرار دادن مخاطب مناسب

همانطور که قبلا گفتیم در استراتژی B2B سئو در فرآیند خرید محصولات یک تیم متشکل از افراد مختلف ، با مسئولیتهای مختلف و با تفکرات مختلف در تصمیمگیری موثر است و باید محتوای مناسب هر یک از آنها را ایجاد کرد. یکی از نکاتی که در استراتژی B2B سئو باید در نظر داشت این است که رسیدن به نتیجه مطلوب در این حوزه امری زمانبر است و نباید انتظار رسیدن به نتایج مطلوب در کوتاه مدت داشت.

 نکته دیگری که در مورد محتوای B2B وجود دارد این است که ایجاد محتوای جذاب و کاربرپسند در حوزه B2B سخت تر از حوزه B2C است به عنوان مثال یک مشتری خاص در حوزه B2C به طور طبیعی ممکن است به حوزه مد و لباس علاقمند باشد و ایجاد محتوایی جذاب در این حوزه برای این مخاطب کار چندان مشکلی نیست ولی برای معرفی یک محصول مثل یک نرم افزار ERP برای یک شرکت ، ایجاد محتوای جذاب و کاربرپسند برای معرفی این نوع نرم افزارها کار چندان راحتی نیست.

نتیجه گیری

امروزه یکی از مهمترین روشها برای افزایش فروش و تبلیغ محصولات شرکتها و سازمانها ، بهبود رتبه آنها در صفحه نتایج موتورهای جستجو با استفاده از استراتژی B2B سئو است که ما در این محتوا به معرفی این مفهوم کاربردی پرداختیم. امیدواریم که این محتوا برای شما مفید بوده باشد در پایان اگر هرگونه انتقاد یا پیشنهادی در مورد این محتوا دارید خوشحال میشویم از طریق کانالهای ارتباطی با ما در میان بگذارید.

منبع : تراکت

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.