آموزش کامل ساخت منو در وردپرس

ساخت منو در وردپرس ساخت منو در وردپرس

فهرست‌ها از مهمترین قسمت‌های هر وبسایت بشمار می‌آیند، ساده‌ترین و بهترین روش برای دسترسی به صفحات و مطالب یک وبسایت استفاده از منو یا فهرست‌ می‌باشد، فهرست‌ها به شما کمک می‌کنند تا مطالب خود را مرتب و به صورت دسته‌بندی شده در وبسایت قرار دهید تا کاربران و بازدیدکنندگان به راحتی و بدون سردرگمی صفحه موردنظر خود را پیدا کنند. سیستم مدیریت محتوای وردپرس امکان ساخت فهرست را بدون نیاز به کدنویسی و دانش خاصی براي وبسايت شما فراهم می‌کند. وجود منوها در هر وبسایتی ضروری هستند، چنانچه وبسایت خود را به تازگی طراحی کرده‌اید و فاقد فهرست می‌باشد پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهاي اين مقاله از سری مقاله‌های آموزش وردپرس همراه باشيد تا ساخت منو در وردپرس را به شما آموزش دهیم.

ساخت منو در وردپرس

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • چرا باید در سایت فهرست داشت؟
 • آموزش ساخت منو در وردپرس
 • آموزش ساخت منوی کشویی در وردپرس

چرا باید در وبسایت فهرست داشت؟

با ساخت فهرست در وردپرس علاوه بر زیبایی و حرفه‌ای نشان دادن وبسایت، می‌توانید صفحات و مطالب وبسایت خود را سازماندهی کرده تا بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند به صفحات موردنظر خود دسترسی پیدا کنند. برگه‌ها، نوشته‌ها، پیوندها و دسته‌های موردنظر را می‌توانید در فهرست خود قرار دهید تا آن‌ها را بهتر و بیشتر در معرض دید بازدیدکنندگان به نمایش بگذارید، همچنین وردپرس این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید بنا به نیاز خود از فهرست‌ها در جاهای مختلف وبسایت خود استفاده کنید.

آموزش ساخت منو در وردپرس

برای ساخت فهرست لازم است به پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر وارد بخش “نمایش” شده و سپس “فهرست‌ها” را انتخاب کنید.

فهرست‌ها در منوی نمایش پیشخوان وردپرس
فهرست‌ها در منوی نمایش پیشخوان وردپرس

پس از انتخاب فهرست‌ها صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما نمایان خواهد شد که می‌توانید فهرست قبلی خود را ویرایش نموده و یا با کلیک بر روی “یک فهرست جدید ایجاد کنید” ساخت منو خود را آغاز کنید.

انتخاب یک فهرست در سربرگ ویرایش فهرست‌ها
انتخاب یک فهرست در سربرگ ویرایش فهرست‌ها

پس از انتخاب این گزینه مطابق تصویر زیر کادر جدیدی به صفحه اضافه خواهد شد که از شما می‌خواهد نام فهرست جدید خود را وارد کرده و بر روی دکمه “ایجاد فهرست” کلیک کنید.

وارد کردن نام برای ساخت فهرست جدید
وارد کردن نام برای ساخت فهرست جدید

پس از این کار در نوار سمت راست صفحه گزینه “افزودن گزینه‌های فهرست” را مشاهده خواهید کرد که شامل لینک‌هایی هستند که می‌توانید به فهرست اضافه کنید، این لینک‌ها شامل برگه‌ها، نوشته‌ها، پیوندهای دلخواه و دسته‌ها می‌باشند، البته می‌توانید از بخش “تنظیمات صفحه” که در بالای وردپرس گوشه‌ی سمت چپ صفحه قرار دارد موارد دیگری را هم اضافه کنید، بعضی از افزونه یا قالب‌ها امکانات خاصی دارند که از همین قسمت قابل دسترسی هستند.

بخش افزودن مورد به فهرست
بخش افزودن مورد به فهرست

اما اگر بخواهید فقط چند برگه از برگه‌های خود را در فهرست قرار دهید کافیست مانند شکل زیر بر روی پیکان موجود در کنار گزینه “برگه‌ها” کلیک کرده و برگه‌های موردنظر خود را در حالت انتخاب قرار دهید و سپس دکمه “افزودن به فهرست” را انتخاب کنید، که با کلیک بر روی این دکمه برگه‌های موردنظر شما به قسمت سمت چپ صفحه منتقل می‌شوند.

ستون افزودن گزینه به فهرست
ستون افزودن گزینه به فهرست

زمانی که برگه، نوشته یا هر چیز دیگری را به فهرست اضافه می‌کنید می‌توانید بر روی پیکان موجود در کنار گزینه موردنظر کلیک کرده تا گزینه‌های بیشتری را مشاهده کنید، در این صفحه می‌توانید یک نام دلخواه برای آن انتخاب کنید که این نام در فهرست نمایش داده می‌شود، همچنین می‌توانید آن‌ها را مرتب و جابجا کنید، به عنوان مثال در تصویر زیر با کلیک بر روی “یکی به پایین”، گزینه “وبلاگ” به سطر بعد منتقل خواهد شد (به عبارتی ساده، وبلاگ دومین گزینه در فهرست خواهد بود) یا با استفاده از درگ اند دراپ مکان آن‌ها را تغییر دهید.

  آموزش ساخت وبسایت آژانس مسافرتی در وردپرس (راهنمای قدم به قدم)
ویرایش منوی مورد نظر در لیست
ویرایش منوی مورد نظر در لیست

به همین ترتیب نوشته‌ها و پیوندهای دلخواه موردنیاز خود را می‌توانید به فهرست اضافه کنید.

آموزش ساخت منوی کشویی در وردپرس

یکی دیگر از موارد جذابی که قطعا تاکنون در سایت‌های بسیاری مشاهده نموده‌اید منوی کشویی می‌باشد، زمانی که نشانگر خود را بر روی فهرست حرکت می‌دهید زیرمجموعه‌های آن نیز نمایش داده می‌شوند که به این حالت منوی کشویی، آبشاری، درختی یا والد/فرزندی گفته می-شود. در وردپرس به راحتی می‌توانید این قابلیت جالب را بدون نیاز به کدنویسی در وبسایت خود اضافه کنید، در ادامه، ساخت منوی آبشاری در وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد.

برای ساخت منو درختی کافیست مانند تصویر زیر گزینه‌ای را می‌خواهیم زیرمجموعه یا فرزند باشد را با استفاده از درگ اند دراپ در پایین و کمی چپ‌تر از منو اصلی بکشید، با این کار می‌توانید درخت‌های عمیق‌تری ایجاد کنید به طوری که هر فرزند دارای زیرمجموعه‌هایی باشد، البته توجه داشته باشید که ممکن است منوی کشویی در برخی قالب‌ها پشتیبانی نشوند و در نتیجه فهرست وبسایت شما کمی نامنظم نمایش داده شوند.

منوی کشویی در وردپرس
منوی کشویی در وردپرس

پس از جابجایی و مرتب‌سازی آیتم‌ها می‌بایست جایگاه منوی خود را مشخص کنید. برای این کار دو روش در پیش رو دارید:

1. در روش اول می‌توانید به آسانی از قسمت “تنظیمات فهرست” مکان نمایش فهرست خود را انتخاب کنید.

اولین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست
اولین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست

2. در روش دوم با استفاده از سربرگ “مدیریت جایگاه‌ها” می‌توانید مشخص کنید که فهرست شما در چه قسمتی از قالب نمایش داده شود، البته این جایگاه‌ها در هر قالبی ممکن است متفاوت باشد.

دومین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست
دومین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست

پس از انجام تنظیمات، بر روی دکمه “ذخیره فهرست” کلیک کنید تا منو شما ذخیره شود، منوی ساخته شده را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

نمونه منو ساخته شده در وردپرس
نمونه منو ساخته شده در وردپرس

استفاده و نمایش از فهرست‌ در ستون‌ها نیز ممکن می‌باشد، برای این کار کافیست پس از ساخت فهرست، در پنل مدیریت وردپرس به بخش “نمایش” و سپس “ابزارک‌ها” مراجعه کرده و از میان ابزارک‌ها فهرست دلخواه خود را در ستون موردنظر استفاده کنید. به همین آسانی توانستید فهرست خود را بسازید و در سایت نمایش دهید.

اهمیت داشتن منو در وبسایت

وبمستران و مدیران وبسایت‌ها داشتن یک منوی شیک و جذاب را از ضروریات یک وبسایت بشمار می‌آورند، فهرست‌ها علاوه بر زیبایی ظاهری، دسترسی سریع‌تری را برای بازدیدکنندگان وبسایت شما نیز فراهم می‌آورد. در وردپرس می‌توانید در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به دانش خاصی فهرست وبسایت خود را بسازید، در این مقاله ساخت فهرست در وردپرس را به طور کامل آموزش دادیم. امیدواریم مطالعه این مقاله در ساخت منو در وردپرس به شما کمک کند. شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را از بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید؛ همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع: wpbeginner.com

سوالات متداول

هر سایتی با توجه به دسته‌بندی‌های خود دارای منو یا فهرست‌هایی است که کاربران را بهتر به قسمت‌های مختلف سایت منتقل کند.
برای ساخت منوها باید به پیشخوان وردپرسی بروید و سپس از بخش نمایش >> فهرست ها منوهای موردنظر خود را اضافه کنید.
وبمستران و مدیران وبسایت‌ها داشتن یک منوی شیک و جذاب را از ضروریات یک وبسایت بشمار می‌آورند، فهرست‌ها علاوه بر زیبایی ظاهری، دسترسی سریع‌تری را برای بازدیدکنندگان وبسایت شما نیز فراهم می‌آورد. در وردپرس می‌توانید در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به دانش خاصی فهرست وبسایت خود را بسازید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام چجوری میشه یه فهرست بسازیم که تو گوگل سایت با فهرست بیاد بالا ؟
  مثل سایت شما که تو صفحه گوگل که میزنی همیار وردپرس ۶ تا فهرست داره …

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام و احترام
   اگر سایت شما دارای سایت مپ باشه و مدت زیادی کار کرده باشه (معمولا بیش از یک سال)گوگل خودش این سایت لینک ها رو اضافه می کنه.

 2. 9 سال عضو همیار وردپرس

  تشکر می کنم که جواب دادید.
  راهی نداره که خودمون بتونیم این کار رو انجام بدیم. آخه همه قالب هایی که قرار می دید این فهرست ندارن. راه حل های دیگه یی هستن؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   راه حل هست اما باید به برنامه نویسی تسلط کافی داشته باشید تا بتونید فهرست خود را تبدیل به این حالت کنید، این برنامه ها مزبوط به استایل میشه و در شیوه نامه باید نوشته بشه.
   موفق و پیروز باشید

 3. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  اولش تشکر کنم واسه سایت خیلی خوبتون.
  اگه بخواهیم دوتا فهرست داشته باشیم مثل همین فهرستی که شما استفاده می کنید که یکیش ثابت و اون یکی با اسکرول پایین میاد چی کار باید بکنیم.

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام و تشکر
   قالب شما باید از چند فهرست پشتبانی کنه.

 4. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام دوستان خسته نباشید
  من یک تازه کارم و تازه سایتم رو بالا اوردم
  من تو منو اصلی تقسیم بندی کردم مثلا اخبار سیاسی / اخبار اجتماعی/وووو نمیدونم چیکار باید بکنم که هر مطلب خاصی رو که اضافه می کنم بره تو گروه خاص خودش مثلا با زدن گزینه اخبار اجتماعی از بالا(منو اصلی) یک صحفه جدا باز بشه که تمامی اخبار مربوط به خبرهای اجتماعی که انتشارشون دادم رو بیاره
  (البته فعلا برای اینکه زیاد بی ربط نباشه به هر کدوم ازعنوان هایی ک تو منو اصلی دسته بندی کردم از قسمت نمایش/فهرست ها ، یک لینک از یک مطلب خاصی از سایتم رو دادم که با انتخابش از منو اصلی فقط یک مطلب که لینکش رو موقه فهرست سازی ثبت کردم رو باز می کنه)

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   شما باید برای هر عنوان یک دسته درست کنید و وقتی مطلبی می نویسید دسته مورد نظر رو انتخاب کنید
   بعد در قسمت فهرست ها از قسمت دسته ها دسته هایی که دوست دارید در منو باشند رو در منو قرار بدید.

 5. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام. چطورمیشه در ساخت منو یه آیتم والد ساخت که خودش به جایی لینک نباشه .یعنی فقط وقتی موس روش میره زیر مجموعه هاش نشون داده بشه بدون اینکه بشه خودشو کلیک کرد

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام برای اینکار:
   ۱ – در قسمت فهرست ها با استفاده از گزینه پیوند های دلخواه یک ایتم و با لینک به هر چیزی (مثلا #) بسازید
   ۲- حالا در قسمت فهرست این ایتم را باز کنید و ان لینک را کاملا پاک کنید (یعنی در فیلد ادرس هیچ چیزی نباشد)

 6. اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

 7. باسلام
  بنده در ابتدا بدلیل نداشتن مطلبی در سایت مجبور شدم یک فهرست را فراخوانی کنم و ازروی آن کپی کرده و چیدمان رو انجام دادم.
  ولی با توجه به خالی بودن قسمت لینک در فهرست بنده میتونم یک برگه رو برای تمامی فهرست ها تعریف کنم که نوشته ها در آنها به نمایش در بیان(مثل فهرست بوتیک در سایت که با ووکامرس ساخته شده)سپاسگذار میشم راهنمایی بفرمایید، بنده تجربه خیلی کمی در این زمینه دارم/با تشکر

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با سلام و احترام حالا که مطلب در سایت دارید کافیه یک فهرست جدید بسیازید و فهرست قبلی رو پاک کنید در مورد چیدمان هم بهترین راه استفاده از دسته ها هست.

 8. سلام
  من یه فهرست درست کردم (برای صفحه گالری)و تو فوترپایین گذاشتمش ولی وقتی رو این لینک کلیک میکنم تو صفحه گالری میره ولی محتوای صفحه گالری رو نشون نمیده….
  کلا من تو لینک کردن به صفحاتم مشکل دارم…نمیتونم لینک هارو به صفحات مرتبط کنم…ینی ظاهرا میره تو صفحه ها ولی با محتوای خالی!!
  خانم بهار ممنون میشم هر چه زودتر کمک کنید

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   شما به من بگید صفحاتی که ایجاد میکنید به صورت برگه هستند یا دسته ؟ اگه برگه باشند با آدرس دهی برگه ها هرگز چنین مشکلی نخواهید داشت

 9. 10 سال عضو همیار وردپرس

  سلام؛
  آقا بنده تو فهرست گزینه “ورود” گذاشتم که میره به صفحه ورود، حالا می خوام که بعد از ورود کاربران این گزینه “ورود” حذف شه و دیده نشه، چه میشه کرد ؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   یعنی از منو حذف بشه ؟

 10. سلام ببخشید این قالب جدید فلت همیار وردپرس حجمش چقدره ؟؟؟

  راستی فهرست همیاروردپرس هم با فهرست خود وردپرس هستش یا دستی ؟

  باتشکر