آموزش کامل ساخت منو در وردپرس

ساخت منو در وردپرس ساخت منو در وردپرس

فهرست‌ها از مهمترین قسمت‌های هر وبسایت بشمار می‌آیند، ساده‌ترین و بهترین روش برای دسترسی به صفحات و مطالب یک وبسایت استفاده از منو یا فهرست‌ می‌باشد، فهرست‌ها به شما کمک می‌کنند تا مطالب خود را مرتب و به صورت دسته‌بندی شده در وبسایت قرار دهید تا کاربران و بازدیدکنندگان به راحتی و بدون سردرگمی صفحه موردنظر خود را پیدا کنند. سیستم مدیریت محتوای وردپرس امکان ساخت فهرست را بدون نیاز به کدنویسی و دانش خاصی براي وبسايت شما فراهم می‌کند. وجود منوها در هر وبسایتی ضروری هستند، چنانچه وبسایت خود را به تازگی طراحی کرده‌اید و فاقد فهرست می‌باشد پیشنهاد می‌کنیم با ما تا انتهاي اين مقاله از سری مقاله‌های آموزش وردپرس همراه باشيد تا ساخت منو در وردپرس را به شما آموزش دهیم.

ساخت منو در وردپرس

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • چرا باید در سایت فهرست داشت؟
 • آموزش ساخت منو در وردپرس
 • آموزش ساخت منوی کشویی در وردپرس

چرا باید در وبسایت فهرست داشت؟

با ساخت فهرست در وردپرس علاوه بر زیبایی و حرفه‌ای نشان دادن وبسایت، می‌توانید صفحات و مطالب وبسایت خود را سازماندهی کرده تا بازدیدکنندگان به راحتی بتوانند به صفحات موردنظر خود دسترسی پیدا کنند. برگه‌ها، نوشته‌ها، پیوندها و دسته‌های موردنظر را می‌توانید در فهرست خود قرار دهید تا آن‌ها را بهتر و بیشتر در معرض دید بازدیدکنندگان به نمایش بگذارید، همچنین وردپرس این امکان را برای شما فراهم کرده تا بتوانید بنا به نیاز خود از فهرست‌ها در جاهای مختلف وبسایت خود استفاده کنید.

آموزش ساخت منو در وردپرس

برای ساخت فهرست لازم است به پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و مطابق تصویر زیر وارد بخش “نمایش” شده و سپس “فهرست‌ها” را انتخاب کنید.

فهرست‌ها در منوی نمایش پیشخوان وردپرس
فهرست‌ها در منوی نمایش پیشخوان وردپرس

پس از انتخاب فهرست‌ها صفحه‌ای مانند تصویر زیر برای شما نمایان خواهد شد که می‌توانید فهرست قبلی خود را ویرایش نموده و یا با کلیک بر روی “یک فهرست جدید ایجاد کنید” ساخت منو خود را آغاز کنید.

انتخاب یک فهرست در سربرگ ویرایش فهرست‌ها
انتخاب یک فهرست در سربرگ ویرایش فهرست‌ها

پس از انتخاب این گزینه مطابق تصویر زیر کادر جدیدی به صفحه اضافه خواهد شد که از شما می‌خواهد نام فهرست جدید خود را وارد کرده و بر روی دکمه “ایجاد فهرست” کلیک کنید.

وارد کردن نام برای ساخت فهرست جدید
وارد کردن نام برای ساخت فهرست جدید

پس از این کار در نوار سمت راست صفحه گزینه “افزودن گزینه‌های فهرست” را مشاهده خواهید کرد که شامل لینک‌هایی هستند که می‌توانید به فهرست اضافه کنید، این لینک‌ها شامل برگه‌ها، نوشته‌ها، پیوندهای دلخواه و دسته‌ها می‌باشند، البته می‌توانید از بخش “تنظیمات صفحه” که در بالای وردپرس گوشه‌ی سمت چپ صفحه قرار دارد موارد دیگری را هم اضافه کنید، بعضی از افزونه یا قالب‌ها امکانات خاصی دارند که از همین قسمت قابل دسترسی هستند.

بخش افزودن مورد به فهرست
بخش افزودن مورد به فهرست

اما اگر بخواهید فقط چند برگه از برگه‌های خود را در فهرست قرار دهید کافیست مانند شکل زیر بر روی پیکان موجود در کنار گزینه “برگه‌ها” کلیک کرده و برگه‌های موردنظر خود را در حالت انتخاب قرار دهید و سپس دکمه “افزودن به فهرست” را انتخاب کنید، که با کلیک بر روی این دکمه برگه‌های موردنظر شما به قسمت سمت چپ صفحه منتقل می‌شوند.

ستون افزودن گزینه به فهرست
ستون افزودن گزینه به فهرست

زمانی که برگه، نوشته یا هر چیز دیگری را به فهرست اضافه می‌کنید می‌توانید بر روی پیکان موجود در کنار گزینه موردنظر کلیک کرده تا گزینه‌های بیشتری را مشاهده کنید، در این صفحه می‌توانید یک نام دلخواه برای آن انتخاب کنید که این نام در فهرست نمایش داده می‌شود، همچنین می‌توانید آن‌ها را مرتب و جابجا کنید، به عنوان مثال در تصویر زیر با کلیک بر روی “یکی به پایین”، گزینه “وبلاگ” به سطر بعد منتقل خواهد شد (به عبارتی ساده، وبلاگ دومین گزینه در فهرست خواهد بود) یا با استفاده از درگ اند دراپ مکان آن‌ها را تغییر دهید.

  جدیدترین راهنمای کامل حفظ امنیت وردپرس
ویرایش منوی مورد نظر در لیست
ویرایش منوی مورد نظر در لیست

به همین ترتیب نوشته‌ها و پیوندهای دلخواه موردنیاز خود را می‌توانید به فهرست اضافه کنید.

آموزش ساخت منوی کشویی در وردپرس

یکی دیگر از موارد جذابی که قطعا تاکنون در سایت‌های بسیاری مشاهده نموده‌اید منوی کشویی می‌باشد، زمانی که نشانگر خود را بر روی فهرست حرکت می‌دهید زیرمجموعه‌های آن نیز نمایش داده می‌شوند که به این حالت منوی کشویی، آبشاری، درختی یا والد/فرزندی گفته می-شود. در وردپرس به راحتی می‌توانید این قابلیت جالب را بدون نیاز به کدنویسی در وبسایت خود اضافه کنید، در ادامه، ساخت منوی آبشاری در وردپرس را به شما آموزش خواهیم داد.

برای ساخت منو درختی کافیست مانند تصویر زیر گزینه‌ای را می‌خواهیم زیرمجموعه یا فرزند باشد را با استفاده از درگ اند دراپ در پایین و کمی چپ‌تر از منو اصلی بکشید، با این کار می‌توانید درخت‌های عمیق‌تری ایجاد کنید به طوری که هر فرزند دارای زیرمجموعه‌هایی باشد، البته توجه داشته باشید که ممکن است منوی کشویی در برخی قالب‌ها پشتیبانی نشوند و در نتیجه فهرست وبسایت شما کمی نامنظم نمایش داده شوند.

منوی کشویی در وردپرس
منوی کشویی در وردپرس

پس از جابجایی و مرتب‌سازی آیتم‌ها می‌بایست جایگاه منوی خود را مشخص کنید. برای این کار دو روش در پیش رو دارید:

1. در روش اول می‌توانید به آسانی از قسمت “تنظیمات فهرست” مکان نمایش فهرست خود را انتخاب کنید.

اولین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست
اولین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست

2. در روش دوم با استفاده از سربرگ “مدیریت جایگاه‌ها” می‌توانید مشخص کنید که فهرست شما در چه قسمتی از قالب نمایش داده شود، البته این جایگاه‌ها در هر قالبی ممکن است متفاوت باشد.

دومین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست
دومین روش انتخاب جایگاه مناسب هر فهرست

پس از انجام تنظیمات، بر روی دکمه “ذخیره فهرست” کلیک کنید تا منو شما ذخیره شود، منوی ساخته شده را در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید.

نمونه منو ساخته شده در وردپرس
نمونه منو ساخته شده در وردپرس

استفاده و نمایش از فهرست‌ در ستون‌ها نیز ممکن می‌باشد، برای این کار کافیست پس از ساخت فهرست، در پنل مدیریت وردپرس به بخش “نمایش” و سپس “ابزارک‌ها” مراجعه کرده و از میان ابزارک‌ها فهرست دلخواه خود را در ستون موردنظر استفاده کنید. به همین آسانی توانستید فهرست خود را بسازید و در سایت نمایش دهید.

اهمیت داشتن منو در وبسایت

وبمستران و مدیران وبسایت‌ها داشتن یک منوی شیک و جذاب را از ضروریات یک وبسایت بشمار می‌آورند، فهرست‌ها علاوه بر زیبایی ظاهری، دسترسی سریع‌تری را برای بازدیدکنندگان وبسایت شما نیز فراهم می‌آورد. در وردپرس می‌توانید در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به دانش خاصی فهرست وبسایت خود را بسازید، در این مقاله ساخت فهرست در وردپرس را به طور کامل آموزش دادیم. امیدواریم مطالعه این مقاله در ساخت منو در وردپرس به شما کمک کند. شما می‌توانید سوالات و نظرات خود را از بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید؛ همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع: wpbeginner.com

سوالات متداول

هر سایتی با توجه به دسته‌بندی‌های خود دارای منو یا فهرست‌هایی است که کاربران را بهتر به قسمت‌های مختلف سایت منتقل کند.
برای ساخت منوها باید به پیشخوان وردپرسی بروید و سپس از بخش نمایش >> فهرست ها منوهای موردنظر خود را اضافه کنید.
وبمستران و مدیران وبسایت‌ها داشتن یک منوی شیک و جذاب را از ضروریات یک وبسایت بشمار می‌آورند، فهرست‌ها علاوه بر زیبایی ظاهری، دسترسی سریع‌تری را برای بازدیدکنندگان وبسایت شما نیز فراهم می‌آورد. در وردپرس می‌توانید در کمترین زمان ممکن و بدون نیاز به دانش خاصی فهرست وبسایت خود را بسازید.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 8 سال عضو همیار وردپرس

  ببخشید قالبم بخش فهرست نداره چجوری باید اضافه کنم؟؟

 2. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام خسته نباشید. گویا تو این سایت میتونم به جواب سوالاتم برسم .دارم یک سایت با وردپرس و پوسته 2015 طراحی میکنم ولی به چند مشکل برخوردم.
  1- نمیتونم فهرستی که ساختم در منو بالا سایت قرار دهم. در قسمت تنظیمات فهرست و جایگاه گزینه ای به نام منو بالا ندارد. فقط منو اصلی و شبکه های اجتماعی را دارد. آیا در پوسته 2015 راهی برای گذاشتن فهرست در منو بالا وجود ندارد؟ اگه داره لطفا راهنمایی کنید.
  2- یه مشکل دیگه ام این است که در پوسته 2015 در قسمت شخصی سازی ، قسمت ابزارک ها گزینه : منوی کناری مطالب ندارد. در نتیجه نمیتونم ویدیوها و نوشته هایی را که میخوام به صورت ثابت در هر صفحه نمایش داده بشند را قرار بدم. آیا برای حل این مشکل راهی هست؟
  جدای از توضیحاتی که میدهید لینک آموزش آنها را هم اگه به طور مفصل جایی سراغ دارید بگذارید . با تشکر

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   دوست عزیز، پوسته های پیش فرض وردپرس قابلیت انجام هر کاری رو ندارند برای همین این ایرادات امری طبیعی است.
   پوسته های بسیار ساده ای هستند. شما با توجه به دموی اصلی آن ها را بسازید و تست کنید که آیا قابلیت هایی که نیاز دارید را به شما می دهند یا خیر

 3. 9 سال عضو همیار وردپرس

  باسلام وادب و ممنون از سایت پربارتون
  فهرستی در سایتم دارم که زیر فهرست طولانی داره و تقریبا 5 تا از مطالب آخرو نشون نمی ده. چکار کنم که فهرستم شبیه فهرست سایت شما باشه . یعنی دو ردیف یا سه ردیف بشه؟

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام و تشکر
   در این مورد باید از مگامنو استفاده کنید
   افزونه ای رو درسایت معرفی کردیم اما ممکن است با قالب شما هماهنگ نباشد (بهتر است تست کنید)
   http://hamyarwp.com/مگامنو-رایگان-وردپرس/
   راه دیگه این هست که در چینش منوها یکم حالت درختی رو کامل تر کنید مثلا یک منو و20 تا زیر منو نداشته باشید یک منو و 4 زیر منو سطح یک و در هر زیر منو مثلا 5 زیر منو سطح دو داشته باشید.

 4. سلام و وقت بخیر
  من یک منو ساختم در آخرین نوشته هام در صفحه اصلی نشون میده . حالا برای اینکه بخوام مثلا قسمت محصولات منوی خودم پست های مربوط به محصولاتم را بیارم باید چیکار کنم.
  فقط روی صفحه اصلی همه پست ها رو میبینم و بقیه صفحهات منو خالی هستن
  لطفا سریعتر پاسخ بدید خیلی مهمه
  با سپاس

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   شما در منو هر چیزی که بگذارید نمایش داده می شود
   اگر از ووکامرس استفاده می کنید باید در قسمت فهرست ها بالای صفحه گزینه تنظمیات صفحه رو زده و تیک های مربوط به ووکارس تا انتخاب کنید حالا در کنار منویی که ساختید می توانید محصولات و … را ببیند و به فهرست اضافه کنید.

 5. با سلام و احترام
  از مطالب مفید و خوبتون ممنونم.
  لطفا به این رویه ادامه بدید و بیشتر مطالب بذارید.

  تشکر

 6. سلام من با AccessPress lite یک سایتی را دارم کامل میکنم و برای فهرست وقتی زیر مجموعه براشون تعیین میکنم ولی در نوار منو اصلی همه کنار هم بالا میان و بصورت آبشاری نیستن
  و در ویژوآل کامپوزرم ساختم باز کنار هم میومدن
  ممنون بابت سایت خوبتون

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   یک فهرست جدید بسازید و وقتی تکمیل شد در پایین فهرست تیک منوی اولیه را بزنید و بعد ذخیره فهرست را کلیک کنید
   لطفا سوالات مربوط به قالب ها را زیر مطلب همان قالب بپرسید.
   ممنونم.

 7. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام،ممنون از سایت خوبتون،
  میخواستم منویی در سایتم قرار بدم که با انتخاب استان در یک فیلد شهرستان های آن استان لود و قابل انتخاب باشند،
  آیا افزونه ای برای ساخت چنین ویژگی وجود دارد؟
  و اگر ندارد چگونه باید تهیه ش کنم؟
  این ویژگی نام خاصی دارد؟
  باتشکر

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   شما می توانید از ساختار درختی دسته ها استفاده کنید
   و انها را بصورت ابشاری در منو بچینید.

 8. 9 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  من قالب مجله هوشمند رو دارم: نمونه: http://smartmag.demo-wpcity.ir/?p=346
  همونطور که در فهرست می بینید عنوان “دنیای دیجیتال” مگا منوش فعاله و دو قسمت ویژه و مطالب اخیر داره.
  من مگا منو رو فعال می کنم اما قسمت ویژه و مطالب اخیر مطلبی رو نشون نمیده.
  چطور مطالب و نوشته هام رو به بخش ویژه و مطالب اخیر این فهرست هدایت کنم؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   در بخش فهرست ها به بخش مربوطه انتقال دهید. البته در خود مگامنو نیز قابل انتقال می باشد

 9. 9 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام
  قالب من فالکون می باشد که شامل دو منو می باشد وقتی زیر مجموعه درست میکنم منو بالا نمایش نمیدهد اما منو اصلی نمایش میدهد. علت چیست؟

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   احتمالا منوی بالایی سایت شما از زیر منو پشتیبانی نمی کند این مورد در خیلی قالب ها وجود دارد.

 10. 9 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام و خسته نباشید
  من فهرست و زیرمجموعه درست کردم ، اما در زمان نمایش زیرمجموعه ها نمایش داده نمیشود. چکار باید انجام دهم.
  با سپاس فراوان از زحمات شما

  • 10 سال عضو همیار وردپرس

   با احترام
   بعضی از قالب ها از زیر فهرست پشتیبانی نمی کنند.
   بهتره روی قالب ساده وردپرس تست کنید اگر مشکلی نبود مشکل از قالب شماست.