آموزش بهبود سئوی سایت با ایجاد ساختار مناسب

ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت

ساختار یک سایت اهمیت فوق‌العاده بالایی در بهبود سئوی آن دارد به طوری که امروزه تقریبا همه سایت‌ها از یک استانداردی برای ساختار سایت خود برخورد دارند. برای آنکه شما نیز از این استاندارد پیروی کنید و سایتی حرفه‌ای و ساختارمند داشته باشید نیاز است که چند نکته کاربردی را در سایتتان رعایت کنید. به همین خاطر در این مقاله نحوه ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت را به شما آموزش خواهیم داد. حتما تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • اهمیت ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت
 • نکات مهم و کاربردی برای ایجاد ساختار مناسب سایت

اهمیت ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت

داشتن یک سایت با ساختاری مناسب از دو جنبه بسیار حائز اهمیت است. اول آنکه کاربران و مخاطبان حس بهتری از کار با سایت شما خواهند داشت و سریعتر می‌توانند به آنچه که در سایت شما نیاز دارند برسند. دلیل دوم هم مربوط به موتورهای جستجو مانند گوگل است که سایت شما را بهتر آنالیز خواهند کرد و ربته بهتری به سایت شما در نتایج خود اختصاص خواهند داد.

بنابراین شما نیازمند یک ساختار حرفه‌ای برای بهبود سئو سایت خود می‌باشید که هم نیاز کاربر کامل برطرف کند و هم بتوانید همکاری خوبی با ربات‌‌های موتور جستجو گوگل داشته باشید.

اگر به دنبال بهبود سئو سایتتان صرفا در وردپرس هستید حتما به مقاله بهبود سئو سایت وردپرس مراجعه نمایید. در این مقاله 13 روش فوق‌العاده کاربردی را به شما برای بهبود سئو سایتتان آموزش داده‌ایم.

نکات مهم و کاربردی برای ایجاد ساختار مناسب سایت

 1. ایجاد صفحات ضروری با طراحی کاربردی و حرفه‌ای

یکی از مهمترین نکات ایجاد یک ساختار مناسب برای سایت، داشتن صفحات پر کاربرد و با اهمیت است. برای مثال داشتن صفحاتی مانند مقالات، درباره ما و تماس با ما برای هر سایتی ضروری است.

البته اگر شما در سایت خود به فروش محصولات یا ارائه خدمات می‌پردازید حتما علاوه بر صفحات بالا، نیازمند صفحاتی مانند فروشگاه، دسته‌بندی‌ محصولات، آرشیو محصولات و … نیز می‌باشید.

در قدم بعدی بعد از ایجاد این صفحات باید به سراغ طراحی کاربردی و حرفه‌ای این صفحات بروید. طراحی مناسب هر صفحه علاوه بر آنکه از نظر زیبایی می‌تواند بر روی کاربر تاثیر بسیار مثبی داشته باشد و حس خوبی را به او منتقل کند، می‌تواند نیاز او را نیز سریعتر بر طرف نمایید. در نقطه مقابل اگر به طراحی زیبا و کاربرپسند اهمیت ندهید قطعا کاربران و موتورهای جستجو سایت شما را بی‌کیفیت قلمداد خواهند کرد و از مراجعه به سایت شما صرف نظر خواهند کرد.

برای مثال فرض کنید در طراحی صفحه یکی از محصولاتتان:

 • عکس محصول را با کیفیت مناسب قرار نداده‌اید
 • بخشی برای نظرات کاربران در نظر نگرفته‌اید
 • قیمت و دکمه خرید را آنقد کوچک طراحی کرده‌اید که کاربر با موبایل خود به سختی می‌تواند آن را ببیند و انتخاب کند
 • و …

تمامی موارد بالا سبب می‌شود که کاربرانتان از خرید محصول شما منصرف شوند و به سراغ سایت دیگر بروند.

پس حتما علاوه بر ایجاد صفحات پر اهمیت و ضروری در سایتتان، یک طراحی زیبا و کاربرپسند برای آنها در نظر بگیرید. البته اگر خودتان توانایی انجام اینکار را ندارید حتما از یک متخصص کمک بگیرید.

 1. ایجاد صفحه وبلاگ و انجمن در سایت

ایجاد صفحه وبلاگ و انجمن در سایت
ایجاد صفحه وبلاگ و انجمن در سایت

به جرات می‌توان گفت یکی از بهترین روش‌های افزایش تعامل کاربران ایجاد انجمن برای گفتگو مخاطبان در سایت‌تان است. انجمن‌ها علاوه بر آنکه بستر فوق‌العاده مناسبی برای گفت‌وگو و پرسش پاسخ مخاطبان فراهم خواهند کرد، باعث افزایش تعامل کاربران با سایت می‌شوند. از طرفی دیگر افزایش تعامل و حضوری بیشتر کاربران در سایت به معنای بهبود سئو خواهد بود.

  چگونه تجربه کاربری سایت وردپرس را بهبود دهیم؟

ایجاد بخشی به نام وبلاگ‌ها نیز باعث می‌شود مدت زمان حضور کاربران در سایت افزایش پیدا کند و از نگاه گوگل این یک نکته بسیار مثبت خواهد بود که می‌تواند رتبه شما در نتایج موتورهای جستجو بسیار بهبود بدهد.

پس در نتیجه حتما در گام اول سعی کنید بخشی از سایتتان را برای وبلاگ‌نویسی اختصاص دهید و در گام بعدی به سراغ ایجاد یک انجمن در سایتتان بروید.

 1. ایجاد استراکچر دیتا

ایجاد استراکچر دیتا
ایجاد استراکچر دیتا

نشانه‌گذاری اسکیما یا استراکچر دیتا یکی بهترین راه‌های کمک به موتورهای جستجو برای درک بهتر صفحات سایت شما است. گوگل علی رغم آنکه دارای الگوریتم‌های پیشرفته و هوش مصنوعی فوق‌العاده‌ای می‌باشد اما باز هم برای تحلیل برخی از قسمت‌ها و صفحات سایت شما از ماشین‌ها و ربات‌های خود کمک می‌گیرد. به همین خاطر حتما باید در برخی از صحفات سایتتان مانند سوالات متداول،پرس و پاسخ، تصاویر، ویدیو و… از استراکچر دیتا استفاده نمایید.

 1. لینک به صفحات مهم در هدر را فراموش نکنید

همانطور که می‌دانیم، اولین چیزی که کاربران (و موتورهای جست‌وجو) با آن مواجه می‌شوند، هدر سایت است. قبلا گفته می‌شد که لینک‌هایی که در ۵۰۰ پیکسل اول سایت قرار می‌گیرند اولویت بالاتری برای موتورهای جست‌وجو دارند؛ پس بیایید لینک‌های مهم را در این بخش قرار دهیم.

حتی‌الامکان از متن‌ برای ایجاد لینک استفاده کنید چون متن‌ها Anchor text (متون قابل کلیک کردن) قوی‌تری هستند و می‌توانند از نظر سئو سود بالاتری داشته باشند.

اگر در فوترتان به صفحاتی که در هدر لینک دادید، لینک می‌دهید؛ بهتر است که دقیقا از همان ترتیب هدر پیروی کند! اضافه کردن و یا حذف کردن لینک‌ها و تغییر ترتیب این لینک‌ها می‌تواند باعث تخریب تجربه کاربری سایتتان شود.

 1. لینک‌های داخلی را فراموش نکنید!

قرار دادن لینک داخلی برای بهبود سئو
قرار دادن لینک داخلی برای بهبود سئو

یکی از نکات مهم ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت استفاده از لینک‌های داخلی است. لینک‌های داخلی می‌توانند علاوه بر یکپاچه‌سازی سازی سایت شما، مزایایی مانند موارد زیر داشته باشند:

 • لینک‌های داخلی به کاربران اجازه می‌دهند تا در سایت به درستی حرکت کنند و به مقصود اصلی خود برسند
 • به ما کمک می‌کنند تا محتواهای‌مان را راحت‌تر دسته‌بندی کنیم
 • لینک‌های داخلی کمک می‌کنند تا ارزش و اعتبار لینک‌ها راحت‌تر بین صفحات مختلف در جریان باشد
 • لینک‌های داخلی اهمیت دیگر صفحات را برای موتورهای جست‌وجو مشخص می‌کنند.
 • صفحاتی که تعداد لینک‌های داخلی بالاتری دارند، شانس بالاتری برای دیده شدن در رتبه‌های بالاتر در نتایج جست‌وجو دارند.
 • و …

در نهایت باید توجه داشته باشید که ایجاد لینک داخلی امری زمان‌بر است که باید به مرور صورت گیرد. به همین خاطر طی روند روزانه تولید محتوای سایتتان می‌توانید این لینک‌های داخلی را به مرور ایجاد کنید.

 1. استفاده از پیوندهای یکتا معنی‌دار

استفاده از پیوند‌های یکتا معنی دار بدین معناست که اگر محتوایی قرار است فقط از یک بخش خاص در دسترس قرار بگیرد،‌ بهتر است پیوند یکتایش هم با همان بخش شروع شود. به طور مثال اگر قرار باشد ما سایتمان بخشی به نام فروشگاه ایجاد کنیم، حتما بهتر است که آدرس محصولاتمان با shop شروع شود تا راحت‌تر بتوان تشخیص داد که این صفحه در کدام بخش از سایت قرار گرفته است. البته در سیستم مدیریت محتوای وردپرس چنین امکانی برای شما تنها باز زدن یک کلیک مهیا شده است.

آموزش بهبود سئوی سایت

همانطور که در ابتدای این مقاله اشاره کردیم، ساختار یک سایت اهمیت فوق‌العاده بالایی در بهبود سئوی آن دارد به طوریکه امروزه تقریبا همه سایت‌ها از یک استانداردی برای ساختار سایت خود برخورد دارند. در این مقاله ما نکات مهم ایجاد ساختار مناسب برای بهبود سئو سایت را به شما آموزش دادیم. حال نوبت شماست که با رعایت این نکات به بهبود سئو سایتتان بپردازید. در نهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لطفا سوالات و نظرات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. مقاله بسیار جالب و خواندنی ای بود، بسیار ممنون بابت اشتراک گذاری این مقالات در سایت خوبتون

 2. مختصر و مفید.تشکر

 3. ممنون. عالی بود

 4. ی سایت ورد پرس دارم که پوستش هم قالب آماده Fifteen هست
  با اینکه کلمات کلیدی و خیلی از قسمت ها فارسیه ولی بازدید کننده هاش از کشور آمریکا بیشتر هست تا ایران که مد نظر من هست

  مشکل از کجاست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   اسپم نیست؟
   از افزونه های کپچا استفاده نمایید.

  • منظورتون از اسپم نیست چیه؟؟؟

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   این کاربرایی که عضو میشن میگید آمریکایی هستن ، اینا اسپم هست که میاد
   افزونه های پچا نصب کنید

  • ممنون
   منظور من کاربرایی که عضو میشن نیست
   منظورم اینه بازدید سایت من توی آمریکا بیشتر از ایرانه
   مشکل اینه

  • 11 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   دیگه ابن موضوع در حوزه ی فعالیت های من نیست و تخصصی هم ندارم در موردش، از هاستینگ خودتون سوال کنید ببینید چی کار کردن

 5. 9 سال عضو همیار وردپرس

  ممنون دستتون درد نکنه 20

 6. عالی بود بیست بیست

 7. خوب بود .