ساخت نقشه وردپرس sitemap با google XML sitemap+آموزش ویدئویی

نقشه وردپرس sitemap

وبمستران حرفه‌ای و مدیران سایت‌های مختلف همیشه به دنبال افزایش بازدید سایت و در نهایت فروش خود بوده‌اند. اگر سایت ما در داخل گوگل نباشد، سهم زیادی از بازدیدکنندگان و خریداران را از دست خواهیم داد. برای اینکه بتوانیم سایت خود را بهتر به گوگل بشناسانیم، بهتر است از نقشه وردپرس sitemap یا XML Sitemap استفاده کنیم. در این آموزش وردپرس همراه ما باشید تا نحوه ساخت فایل XML برای وردپرس را به شما آموزش دهیم.

XML چیست؟

XML مخفف عبارت Extensible Markup Language است که همانند زبان HTML، یک زبان نشانه گذاری محسوب می‌شود. نقشه سایت XML در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس‌های موجود در سایت شماست. همچنین نقشه وردپرس sitemap می‌تواند اطلاعات متای هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود.
وجود نقشه سایت، موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی می‌کند تا صفحات سایت شما را به صورت بهتر شناسایی کرده و همچنین از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی مطلع شوند.

نقشه وردپرس sitemap

مسلما دست کم گرفتن نقشه‌های سایت، موجب دیده نشدن مطالب وبسایت می‌شود. Sitemap، همانطور که از نامش پیداست، فقط یک نقشه از سایت شما ایجاد می‌کند؛ یعنی در یک صفحه تنها نوشته‌ها و برگه‌های سایت شما، بخش‌های آن، پیوندهای بین آنها، برچسب ها و غیره را نشان می‌دهد. نقشه وردپرس sitemap باعث می‌شود سایت شما به مرور ساده‌تر شده و یک نقشه‌سایت به روز شده در سایت برای شما، کاربران و موتورهای جستجو ایجاد می‌کند.

تفاوت sitemap.xml با robots.txt

شاید تا به حال فکر می کردید این دو فایل، عملکرد یکسانی دارند. اما باید توجه داشته باشید که فایل robots.txt رفتار و عملکرد ربات ها و خزنده های موتورهای جست و جو را کنترل می کند تا به آنها نشان دهد کدام یک از صفحات سایت شما را دنبال نکنند. اما عملکرد فایل sitemap.xml کاملا عکس فایل robots.txt است. در فایل sitemap.xml شما به موتور های جست و جو مثل گوگل به نوعی نشان می دهید که کدام یک از مطالب سایت شما را مورد توجه قرار دهند یا به اصطلاح ایندکس کنند. این عمل باعث می شود سئو سایت شما در رتبه خیلی بهتری قرار بگیرد و افراد بیشتری از طریق موتورهای جست و جو وارد سایت وردپرسی شما شوند.

آموزش ایجاد نقشه‌سایت در وردپرس با Google XML Sitemaps

xml sitemap- نقشه وردپرس sitemap

افزونه Google XML Sitemaps یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس برای ساخت نقشه وردپرس sitemap است که بالای ۲ میلیون دانلود داشته و امتیاز ۵ از ۵ کسب کرده است. از مزایای این افزونه می‌توان به ایمن بودن آن اشاره کرد.

برای ساخت نقشه سایت، افزونه Google XML Sitemaps را نصب و فعال کنید. بعداز فعال‌سازی، زیرمنویی با نام XML Sitemap به سربرگ تنظیمات وردپرس شما اضافه می شود .

xml sitemap- نقشه وردپرس sitemap

پس از کلیک بر روی XML – Sitemap وارد بخش تنظیمات و ایجاد نقشه سایت می‌شوید. در صفحه باز شده تمامی تنظیمات افزونه را مشاهده خواهید کرد که به بررسی هر یک می‌پردازیم.

Basic options

Basic option- نقشه وردپرس sitemap

Notify Google about updates of your site: اگر این گزینه را تیک بزنید هر تغییراتی که در سایت صورت گیرد، گوگل از آن با خبر می‌شود. توصیه می شود این گزینه را حتما تیک بزنید.
Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your site: اگر این گزینه را تیک بزنید هر تغییراتی که در سایت صورت گیرد، موتورجستجوی بینگ از آن با خبر می شود. توصیه می شود این گزینه را هم تیک بزنید.
Add sitemap URL to the virtual robots.txt file: با تیک زدن این گزینه، آدرس نقشه سایت شما در فایل robots.txt که توسط خود وردپرس ساخته شده است، قرار می گیرد.
Try to increase the memory limit to: می توانید حجمی مشخص برای فایل sitemap.xml تعیین کنید تا از آن مقدار حجم، فضای بیشتری را اشغال نکند که بهتر است این فیلد را خالی بگذارید.

Try to increase the execution time limit to: می توانید حداکثر زمانی که فایل نقشه سایت شما می تواند لود شود را به ثانیه وارد کنید.

Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it: این گزینه فایل sitemap.xml را فشرده می کند تا فضای کمتری را اشغال کند. در صورتی که با خطایی مواجه شدید، تیک این گزینه را بردارید.

  مخفی کردن صفحه‌ای خاص از وردپرس در نتایج گوگل

Allow anonymous statistics: با تیک زدن این گزینه، یک سری آمار و ارقام برای سازنده افزونه ارسال می شود که باعث می شود توسعه دهندگان این افزونه، نسخه های کامل تر و بی نقصی را ارائه دهند.

Additional Pages

additional pages- نقشه وردپرس sitemap

این تنظیمات بیشتر برای کسانی کاربردی است که سایت آن ها در زیر دامنه قرار دارد؛ اگر شما تنها از وردپرس برای اجرای سایت خود استفاده می‌کنید، به این تنظیمات نیازی ندارید. در این بخش می‌توانید آدرس صفحاتی که متعلق به وردپرس نیستند را وارد کنید. به عنوان مثال اگر شما از وردپرس فقط برای بخش وبلاگ سایت خود استفاده می کنید، احتمالا آدرس آن به صورت domain.com/blog خواهد بود؛ حال برای اینکه صفحه اصلی سایت خود را نیز در این فایل قرار دهید، آدرس آن که به عنوان مثال domain.com است را در این قسمت وارد کنید. کافی است روی Add new page کلیک کنید و آدرس و اطلاعات صفحه را وارد کنید. وقتی روی Add new page کلیک می کنید، بخشی همانند عکس زیر برای شما نمایش داده خواهد شد:

add new page- نقشه وردپرس sitemap

URL to the page: آدرس صفحه‌ای را که می‌خواهید در فایل sitemap.xml قرار بگیرد را در این قسمت وارد کنید.

Priority: میزان اهمیت صفحه را وارد کنید. طبیعتا صفحه ای مثل صفحه اصلی سایت، بیشترین میزان اهمیت را دارد.

Change Frequency: تعیین کنید هر چند وقت یکبار محتویات صفحه مورد نظر تغییر خواهد کرد.

Last Changed: می‌توانید تاریخ آخرین تغییر این صفحه را وارد کنید. البته این گزینه اختیاری است.

Post Priority

post priority- نقشه وردپرس sitemap

در این بخش نحوه رتبه بندی اهمیت صفحات سایت توسط افزونه را تعیین می کنید که گزینه‌های آن به شرح زیر است:

Do not use automatic priority calculation: با انتخاب این گزینه اولویت‌بندی خودکار غیرفعال می شود و ارزش همه نوشته‌ها را یکسان می‌داند.
Comment Count: با انتخاب این گزینه  اولویت و ارزش نوشته‌ها را طبق تعداد کامنت در نقشه تنظیم می‌کند.
Comment Average:‌ با انتخاب این گزینه می‌توانید ارزش و اولویت هر‌ نوشته را طبق میانگین کامنت‌ها تنظیم کنید.

پیشنهاد می‌شود از گزینهDo not use automatic priority calculation  استفاده کنید .

Sitemap Content

sitemap content- نقشه وردپرس sitemap

در این بخش از تنظیمات، شما انتخاب می‌کنید کدام قسمت‌های سایت در نقشه سایت وردپرس قرار گیرد.

تنظیمات بخش Excluded Items

Excluded item- نقشه وردپرس sitemap

Excluded categories: در این بخش شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک از دسته‌های شما در نقشه و گوگل ایندکس نشود.
Exclude posts: در این بخش هم نوشته‌هایی که قصد ندارید در نقشه و گوگل ایندکس شود را وارد کنید. برای این کار کافی است ID نوشته مربوطه را در این قسمت بنویسید و هر ID را با استفاده از یک ویرگول از بقیه ID ها جدا کنید. اگر نحوه پیدا کردن ID نوشته ها را نمی دانید، به “آموزش پیدا کردن ID برگه ها و نوشته ها در وردپرس” مراجعه کنید.

Change Frequencies

change frequencies- نقشه وردپرس sitemap

در این قسمت زمان بروزرسانی هریک از بخش‌های سایت را مشخص کنید. البته این مقادیر دستوری نیستند و ممکن است شما فاصله زمانی بروزرسانی صفحه اصلی سایت خود را روزانه تعیین کرده باشید اما روزی خزنده های گوگل هر ساعت صفحه اصلی سایت را بررسی کنند. با استفاده از این بخش، کار را کمی برای خزنده ها راحت تر می کنید.

Priorities

priorities- نقشه وردپرس sitemap

در این بخش می‌توانید بخش‌های سایت خود را در نقشه سایت وردپرس اولویت بندی کنید. دقت کنید تنها زمانی از این اولویت بندی استفاده خواهد شد که در قسمت Post Priority، گزینه ای را که پیشنهاد کردیم را انتخاب کرده باشید.

پس از تکمیل تنظیمات روی  Update Options کلیک کنید. ولی اگر تمایل داشتید تنظیمات پیش فرض برای شما اعمال شود، روی گزینه Reset options کلیک کنید.
با اضافه‌کردن sitemap.xml به آخر دامنه سایت خود، نقشه‌ سایت را مشاهده خواهید کرد: domain.com/sitemap.xml

آموزش ویدئویی ایجاد نقشه سایت با Google XML Sitemap

دانلود افزونه Google XML Sitemap

دانلود افزونه صفحه افزونه
مشاوره آموزشی رایگان
شما این فرصت را دارید، با تکمیل فرم زیر، قبل از انتخاب دوره آموزشی مناسب خود، از مشاوره رایگان کارشناسان آموزشی مجموعه همیار آکادمی استفاده نمائید.
 
مشاوران آموزشی
همیار آکادمی
پاسخگوی شما هستند
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

351,212 نفر

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 7 ماه عضو همیار وردپرس

  با تشکر از قاله کاملتون
  من تقریبا ده روز پیش سایتم رو داخل سرچ کنسول ایندکس کردم و سایت مپ ساخنم و تمام کارهارو انجام دادم
  و همچنان وقتی اسم فارسی سایتم را سرچ میکنم نمیتونم اونو ببینم واصن نمیاره
  به نظرتون چه کاری باید انجام بدم؟
  اسم سایت : shikru.com

  • 3 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   باید اسم فارسی رو یک کلمه کلیدی در نظر بگیرید و اونو داخل یه صفحه سئو کنید. اینطوری جواب میگیرید. بعد سایت شما رتبه خوبی هم نداره اینم باید مد نظر قرار داد.

 2. 4 سال عضو همیار وردپرس

  من قبلا افزونه yoast رو داشتم و بعد از نصب این افزونه این خطا رو داد

  ((ما موارد زیر که در سئوی سایت شما تاثیرگذار هستند را تشخیص دادیم.

  ممکن است افزونه XML Sitemap & Google News زمانی که همزمان با افزونه Yoast SEO فعال می شود مشکلاتی را بوجود آورد.

  هر دوی Yoast SEO و XML Sitemap & Google News می توانند نقشۀ سایت XML بسازند. داشتن دوتا نقشۀ سایت چندان مفید نیست و حتی می‌تواند سرعت سایت شما را پایین بیاورند.))

  حالا اینو پاکش کنم؟

 3. 8 ماه عضو همیار وردپرس

  با سلام
  من بعد از انجام تنظیمات برای مشاهده (digitalsahand.ir/sitemap.xml)
  با ارور (XML Parsing Error: XML or text declaration not at start of entity
  Location: digitalsahand.ir/sitemap.xml
  Line Number 3, Column 1:)
  مواجه میشوم.
  با افزونه YOAST هم دقیقا همین ارور را میداد که من با این افزونه تست کردم که با ز هم با همین ارور برخورد کردم .
  ممنون میشم راهنایی کنید.

 4. 5 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  یک سوال در مورد این افزونه داشتم
  من سئوی مطالب سایتم را با کمک افزونه یاست سئو انجام میدم و می خوام برای بخش نقشه سایت از این افزونه که شما معرفی کردید استفاده کنم میخوام بدونم سئوی مطالبی که من در افزونه یاست سئو کردم در نقشه سایتی که با این افزونه جدید می سازم خوانده میشه ؟
  با تشکر

 5. 1 سال عضو همیار وردپرس

  سلام الان یعنی با دخیره کردن این تنظیمات نقشه سایت درست میشه؟؟ پس
  چرا وقتی سایتمو به انالیزگر گوگل میدم میگه نقشه سایت نداری؟؟

 6. 3 سال عضو همیار وردپرس

  مشکل داره نو خط ۴۷

 7. 1 سال عضو همیار وردپرس

  با عرض سلام خسته نباشید
  من سایتمپ سایت رو با افزونه xml google sitemap میسازم اما آدرس سایتمپ تو این آدرس میاد
  site.com/index.php?xml_sitemap=params=
  همه راه هایی که وستان فرمودن تو سایتای دیگه امتحان کردم ( تغییر پیوندهای یکتا ، ساختن دستی فایل ، زدن دکمه ذخیره ی تغییرات ، استفاده از افزونه yoast seo ) اما متاسفانه فایل sitemap.xml ایجاد نمیشه و ارور 404 میده از دوستان عزیز خواهش میکنم اگه کسی مشکل رو میدونه از کجاس راهنمایی کنه
  البته با همین آدرس در گوگل وبمستر ایندکس میشه اما مثلا امروز میزنه صفحات ایندکس شده 199 فرداش میزنه 0 در صورتی که هیچ تغییری ندادم .
  پیشاپیش از راهنمایی و سایت خوبتون ممنونم .

 8. 3 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام
  آموزشی بسیار کارآمد
  ممنون از همیار وردپرس و تمامی کارکنان این سایت بزرگ
  کاش این آموزش رو زودتر دیده بودم مطمئنم بعد از این تاثیر مثبتی رو سایتم می ببینم که حتما اعلامش می کنم

 9. 2 سال عضو همیار وردپرس

  Parse error: syntax error, unexpected ‘

 10. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام من افزونه Google XML Sitemap رو نصب کردم و در زمان فعال سازی پیغام زیر رو مشاهده کردم…لطفا راهنمایی بفرمائید .
  Parse error: syntax error, unexpected ‘

 11. 3 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام

  برای سابمیت کردن نقشه سایت در کنسول گوگل با این خطا مواجه میشوم :

  sitemap is html

  و میخواهد از فرمت قابل پشتیبانی استفاده کنم.

  خودم هم که ادرس سایت مپ را وارد میکنم به جای اینکه نقسه سایت برایم لیست شود، صفحه اول سایت لود میشود.
  من از افزونه yoast seo استفاده میکنم.

  لطفا راهنمایی کنید چطور این مشکل را رفع کنم.

  ممنون

  • 7 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   فرمت قابل قبول XML هستش.
   در افزونه Yoast از قسمت قابلیت‌ها گزینه نقشه های XML سایت رو فعال کنید. با کلیک روی آیکون علامت سوال می‌تونید نقشه سایت رو با فرمت XML دریافت کنید.

 12. 4 سال عضو همیار وردپرس

  سلام خسته نباشید من ادرس سایت مپ که در آموزش گفته شد را وارد میکنم و سایت مپ من توسط افزونه seo yoast ساخته شده است آیا لازم است این افزونه را هم نصب کنم؟

 13. 2 سال عضو همیار وردپرس

  با سلام و تشکر از سایت خوبتون.افزونه googlexml من فایل sitemap.xml رو نمیتونه بسازه و توی روت اصلی سی پنل نیست و مجبور شدم دستی اضافه اش کنم .لطفا راهنمایی کنید.ممنون

 14. 4 سال عضو همیار وردپرس

  سلام
  سایت من دچار مشکل نمایش سایت مپ شده . در حالت sitemap.html درست نمایش میده ولی در حالت sitemap.xlm بهم ریخته هست و
  این پیام و بالاش میزنه :

  This XML file does not appear to have any style information associated with it. The document tree is shown below

  محتویات سایت مپم به این شکله :

  http://www.3dplan.ir/index.php/1cohwuazykd-jqieb7185_t/2p63hieymsc8-49302018-10-17weekly

  چکارش کنم ؟؟؟

 15. 2 سال عضو همیار وردپرس

  این متن define(‘WP_DEBUG’, true);روقرار دادم داخل پوشه ای که عرض کردین ولی الان نمیتونم وارد پنل مدیریت سایتم بشم ارور
  HTTP ERROR 500میده

 16. 2 سال عضو همیار وردپرس

  سلام وخسته نباشید ممنون ازمطلب مفیدتون من بعد از نصب این افزونه برانقشه سایت وثبت نقشه سایت تو گوگل وبمستر تولز تووردپرس سایتم قسمت نقشه سایت این ارور رومیده
  There was a problem while notifying Bing
  چطور برطرف کنم؟

 17. 2 سال عضو همیار وردپرس

  با عرض سلام و تشکر بابت پست خوبتون، یک سوال از خدمتتون داشتم.
  در صفحات پست سایت من، عکس ها به وسیله افزونه GrandWP Gallery نمایش داده می شوند.
  ابتدا برای سایت مپ، از افزونه Yoast seo استفاده می کردم که بعد از گذشت یک ماه و چک کردن مداوم کنسول گوگل متوجه شدم که این افزونه عکس های اضافه شده به وسیله افزونه های گالری سازو در نقشه سایت، ثبت نمیکند و طبیعتا ایندکس نیز نخواهند شد؟!…
  حال افزونه XML google sitemap رو تست کردم و بعد از 24 ساعت هیچ عکسی رو submit هم نکرده است!!!!!!!!!!
  ممنون میشم در این خصوص راهنمایی بفرمایید.
  مرسی

 18. سلام خدمت شما.
  نقشه سایت رو به سایتی که برای اعتبار سنجی معرفی کردین دادم.نقشه سایت رو معتبر نمیدونه-بیغام زیر-. برای رفع مشکل راه حلی هست؟
  Sitemap is valid No –
  Errors
  Incorrect http header content-type
  نقشه سایت رو طبق افزونه و آموزش بالا ساختم.
  تشکر

 19. سلام.آموزش بالا خیلی مفید بود.تشکر

مطالب زیر را حتما بخوانید

دوره‌های آموزشی