ساخت نقشه وردپرس sitemap با google XML sitemap+آموزش ویدئویی

نقشه وردپرس sitemap

وبمستران حرفه‌ای و مدیران سایت‌های مختلف همیشه به دنبال افزایش بازدید سایت و در نهایت فروش خود بوده‌اند. اگر سایت ما در داخل گوگل نباشد، سهم زیادی از بازدیدکنندگان و خریداران را از دست خواهیم داد. برای اینکه بتوانیم سایت خود را بهتر به گوگل بشناسانیم، بهتر است از نقشه وردپرس sitemap یا XML Sitemap استفاده کنیم. در این آموزش وردپرس همراه ما باشید تا نحوه ساخت فایل XML برای وردپرس را به شما آموزش دهیم.

XML چیست؟

XML مخفف عبارت Extensible Markup Language است که همانند زبان HTML، یک زبان نشانه گذاری محسوب می‌شود. نقشه سایت XML در واقع یک فایل متنی حاوی تمام آدرس‌های موجود در سایت شماست. همچنین نقشه وردپرس sitemap می‌تواند اطلاعات متای هر آدرس از سایت مانند آخرین بروزرسانی، میزان اهمیت و نحوه ارتباط آن با صفحات دیگر را نیز شامل شود.
وجود نقشه سایت، موتورهای جستجو مانند گوگل را راهنمایی می‌کند تا صفحات سایت شما را به صورت بهتر شناسایی کرده و همچنین از ایجاد صفحات جدید و تغییرات در صفحات قدیمی مطلع شوند.

نقشه وردپرس sitemap

مسلما دست کم گرفتن نقشه‌های سایت، موجب دیده نشدن مطالب وبسایت می‌شود. Sitemap، همانطور که از نامش پیداست، فقط یک نقشه از سایت شما ایجاد می‌کند؛ یعنی در یک صفحه تنها نوشته‌ها و برگه‌های سایت شما، بخش‌های آن، پیوندهای بین آنها، برچسب ها و غیره را نشان می‌دهد. نقشه وردپرس sitemap باعث می‌شود سایت شما به مرور ساده‌تر شده و یک نقشه‌سایت به روز شده در سایت برای شما، کاربران و موتورهای جستجو ایجاد می‌کند.

تفاوت sitemap.xml با robots.txt

شاید تا به حال فکر می کردید این دو فایل، عملکرد یکسانی دارند. اما باید توجه داشته باشید که فایل robots.txt رفتار و عملکرد ربات ها و خزنده های موتورهای جست و جو را کنترل می کند تا به آنها نشان دهد کدام یک از صفحات سایت شما را دنبال نکنند. اما عملکرد فایل sitemap.xml کاملا عکس فایل robots.txt است. در فایل sitemap.xml شما به موتور های جست و جو مثل گوگل به نوعی نشان می دهید که کدام یک از مطالب سایت شما را مورد توجه قرار دهند یا به اصطلاح ایندکس کنند. این عمل باعث می شود سئو سایت شما در رتبه خیلی بهتری قرار بگیرد و افراد بیشتری از طریق موتورهای جست و جو وارد سایت وردپرسی شما شوند.

آموزش ایجاد نقشه‌سایت در وردپرس با Google XML Sitemaps

xml sitemap- نقشه وردپرس sitemap

افزونه Google XML Sitemaps یکی از محبوب‌ترین افزونه‌های وردپرس برای ساخت نقشه وردپرس sitemap است که بالای ۲ میلیون دانلود داشته و امتیاز ۵ از ۵ کسب کرده است. از مزایای این افزونه می‌توان به ایمن بودن آن اشاره کرد.

برای ساخت نقشه سایت، افزونه Google XML Sitemaps را نصب و فعال کنید. بعداز فعال‌سازی، زیرمنویی با نام XML Sitemap به سربرگ تنظیمات وردپرس شما اضافه می شود .

xml sitemap- نقشه وردپرس sitemap

پس از کلیک بر روی XML – Sitemap وارد بخش تنظیمات و ایجاد نقشه سایت می‌شوید. در صفحه باز شده تمامی تنظیمات افزونه را مشاهده خواهید کرد که به بررسی هر یک می‌پردازیم.

Basic options

Basic option- نقشه وردپرس sitemap

Notify Google about updates of your site: اگر این گزینه را تیک بزنید هر تغییراتی که در سایت صورت گیرد، گوگل از آن با خبر می‌شود. توصیه می شود این گزینه را حتما تیک بزنید.
Notify Bing (formerly MSN Live Search) about updates of your site: اگر این گزینه را تیک بزنید هر تغییراتی که در سایت صورت گیرد، موتورجستجوی بینگ از آن با خبر می شود. توصیه می شود این گزینه را هم تیک بزنید.
Add sitemap URL to the virtual robots.txt file: با تیک زدن این گزینه، آدرس نقشه سایت شما در فایل robots.txt که توسط خود وردپرس ساخته شده است، قرار می گیرد.
Try to increase the memory limit to: می توانید حجمی مشخص برای فایل sitemap.xml تعیین کنید تا از آن مقدار حجم، فضای بیشتری را اشغال نکند که بهتر است این فیلد را خالی بگذارید.

Try to increase the execution time limit to: می توانید حداکثر زمانی که فایل نقشه سایت شما می تواند لود شود را به ثانیه وارد کنید.

Try to automatically compress the sitemap if the requesting client supports it: این گزینه فایل sitemap.xml را فشرده می کند تا فضای کمتری را اشغال کند. در صورتی که با خطایی مواجه شدید، تیک این گزینه را بردارید.

  3 افزونه مفید برای ساخت انجمن در وردپرس

Allow anonymous statistics: با تیک زدن این گزینه، یک سری آمار و ارقام برای سازنده افزونه ارسال می شود که باعث می شود توسعه دهندگان این افزونه، نسخه های کامل تر و بی نقصی را ارائه دهند.

Additional Pages

additional pages- نقشه وردپرس sitemap

این تنظیمات بیشتر برای کسانی کاربردی است که سایت آن ها در زیر دامنه قرار دارد؛ اگر شما تنها از وردپرس برای اجرای سایت خود استفاده می‌کنید، به این تنظیمات نیازی ندارید. در این بخش می‌توانید آدرس صفحاتی که متعلق به وردپرس نیستند را وارد کنید. به عنوان مثال اگر شما از وردپرس فقط برای بخش وبلاگ سایت خود استفاده می کنید، احتمالا آدرس آن به صورت domain.com/blog خواهد بود؛ حال برای اینکه صفحه اصلی سایت خود را نیز در این فایل قرار دهید، آدرس آن که به عنوان مثال domain.com است را در این قسمت وارد کنید. کافی است روی Add new page کلیک کنید و آدرس و اطلاعات صفحه را وارد کنید. وقتی روی Add new page کلیک می کنید، بخشی همانند عکس زیر برای شما نمایش داده خواهد شد:

add new page- نقشه وردپرس sitemap

URL to the page: آدرس صفحه‌ای را که می‌خواهید در فایل sitemap.xml قرار بگیرد را در این قسمت وارد کنید.

Priority: میزان اهمیت صفحه را وارد کنید. طبیعتا صفحه ای مثل صفحه اصلی سایت، بیشترین میزان اهمیت را دارد.

Change Frequency: تعیین کنید هر چند وقت یکبار محتویات صفحه مورد نظر تغییر خواهد کرد.

Last Changed: می‌توانید تاریخ آخرین تغییر این صفحه را وارد کنید. البته این گزینه اختیاری است.

Post Priority

post priority- نقشه وردپرس sitemap

در این بخش نحوه رتبه بندی اهمیت صفحات سایت توسط افزونه را تعیین می کنید که گزینه‌های آن به شرح زیر است:

Do not use automatic priority calculation: با انتخاب این گزینه اولویت‌بندی خودکار غیرفعال می شود و ارزش همه نوشته‌ها را یکسان می‌داند.
Comment Count: با انتخاب این گزینه  اولویت و ارزش نوشته‌ها را طبق تعداد کامنت در نقشه تنظیم می‌کند.
Comment Average:‌ با انتخاب این گزینه می‌توانید ارزش و اولویت هر‌ نوشته را طبق میانگین کامنت‌ها تنظیم کنید.

پیشنهاد می‌شود از گزینهDo not use automatic priority calculation  استفاده کنید .

Sitemap Content

sitemap content- نقشه وردپرس sitemap

در این بخش از تنظیمات، شما انتخاب می‌کنید کدام قسمت‌های سایت در نقشه سایت وردپرس قرار گیرد.

تنظیمات بخش Excluded Items

Excluded item- نقشه وردپرس sitemap

Excluded categories: در این بخش شما می‌توانید انتخاب کنید که کدام یک از دسته‌های شما در نقشه و گوگل ایندکس نشود.
Exclude posts: در این بخش هم نوشته‌هایی که قصد ندارید در نقشه و گوگل ایندکس شود را وارد کنید. برای این کار کافی است ID نوشته مربوطه را در این قسمت بنویسید و هر ID را با استفاده از یک ویرگول از بقیه ID ها جدا کنید. اگر نحوه پیدا کردن ID نوشته ها را نمی دانید، به “آموزش پیدا کردن ID برگه ها و نوشته ها در وردپرس” مراجعه کنید.

Change Frequencies

change frequencies- نقشه وردپرس sitemap

در این قسمت زمان بروزرسانی هریک از بخش‌های سایت را مشخص کنید. البته این مقادیر دستوری نیستند و ممکن است شما فاصله زمانی بروزرسانی صفحه اصلی سایت خود را روزانه تعیین کرده باشید اما روزی خزنده های گوگل هر ساعت صفحه اصلی سایت را بررسی کنند. با استفاده از این بخش، کار را کمی برای خزنده ها راحت تر می کنید.

Priorities

priorities- نقشه وردپرس sitemap

در این بخش می‌توانید بخش‌های سایت خود را در نقشه سایت وردپرس اولویت بندی کنید. دقت کنید تنها زمانی از این اولویت بندی استفاده خواهد شد که در قسمت Post Priority، گزینه ای را که پیشنهاد کردیم را انتخاب کرده باشید.

پس از تکمیل تنظیمات روی  Update Options کلیک کنید. ولی اگر تمایل داشتید تنظیمات پیش فرض برای شما اعمال شود، روی گزینه Reset options کلیک کنید.
با اضافه‌کردن sitemap.xml به آخر دامنه سایت خود، نقشه‌ سایت را مشاهده خواهید کرد: domain.com/sitemap.xml

آموزش ویدئویی ایجاد نقشه سایت با Google XML Sitemap

دانلود افزونه Google XML Sitemap

دانلود افزونه صفحه افزونه

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

۲۸۶,۴۲۲ نفر

دیدگاهتان را بنویسید

دیدگاه‌های این نوشته جدید شاخص

 1. سلام….
  وقتی من روی XML Sitemap کلیک می کنم ارور ۴۰۴ میده و میگه صفحه مورد نظر یافت نشده……..
  چی کار کنم تو رو خدا کمک کنید

 2. باسلام و احترام

  بنده افزونه yoast seo را نصب کرم و نقشه را هم فعال کردم ولی وقتی به آدرس نقشه سایت میروم خطای زیر را میدهد:
  http://www.jahanblog.ir/upload/upload/gay3udxdru338l38iwci.png

  لطفا راهنمایی کنید

  باتشکر

 3. ببخشید من دو تا اسلاید شو توی سایت گذاشتم عین هم اما یکی از اونا کار نمی کنن لطفا راهنمایی کنید

 4. سلام. داخل گوگل وبمستر ارور زیر رو می‌ده :
  This required tag is missing. Please add it and resubmit.
  باید چیکار کنم؟

 5. بسیار آموزنده. سپاسگزارم

 6. سلام بهار خانم ممنون از راهنمایی هاتون
  بهار خانم من از افزونه Google XML SiteMaps استفاده میکردم و هیچ مشگلی نداشتم تا اینکه افزونه رو اپدیت کردم از وقتی م افزونه اپدیت شده دیگه ارسال ها توی این ادرس ایندکس نمیشه
  http://98funbax.ir/sitemap.xml

  بلکه در این ادرس ایندکس میشه(لطفا لینک و باز کنید)

  http://98funbax.ir/index.php?xml_sitemap=params=

  الان من رفتم توی وب مستر ادرس لینک دومی رو هم ب قسمت سایت مپ اضافه کردم
  الان دیگ گوگل میتونه مطالبی ک توی لینک دوم ایندکس میشه رو بخونه؟؟؟
  ممنون منتظر پاسختون هستم

 7. خانم بهار امکانش هست به سوال بنده پاسخ بدید، من قصد دارم عکس های سایت زیر را بصورتی در گوشه ی سایتم قرار بدم که وقتی عکسها در سایت مبدا بروز می شود این کار بصورت اتوماتیک در سایت من نیز اتفاق بیفتد. ممنون میشم راهنمایی کنید که از چه افزونه ی وردپرسی باید استفاده کنم. منتظر پاسختان هستم. با سپاس و تشکرhttp://apod.nasa.gov/apod/astropix.html

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   مسئله ی پیچیده ای رو مطرح کردید!
   این امر فقط در صورتی ممکنه که تصاویر شما از دیتابیس سایت مبدا خونده بشه !

 8. سلام تو این مطلب توضیح ندادید که کدوم افزونه بهتر است من اول افزونه all seo و گوگل سایت مپ رو استفاده کردم و بعد به worepress sod رو اوردم من نقشه سایتم رو به گوگل وب مستر دادم و همه صفحات ایندکس شدده اما تو موتور های جستو اصلا سایتم و مطالبم نمایش نمیده حتی تا صفحه ۳۰ گوگل!
  ۱- عکس ها تو نقشه سایت نمیاد
  ۲- به نظرتون ممکنه علت عدم نمایش افزونه باشه؟
  ۳- با این افزونه نمیتونم صفحه ای با عنوان نقشه سایت داشته باشم لطفا راهنمایی کنید

 9. سلامیعنی چی  با شورت کد؟؟؟ میشه بیشتر توضیح بدین؟ لطفا خواهشا استدعاان

 10. سلام
   ممون از مطلب خوبتون من همه کار ها رو انجام دادم ولی قالب رو که عوض کردم این ارور رو میده
  این آدرس نقشه ی  سایت هست :www.remix-music.ir/sitemap.xml
  قبل از عوض کردن قالب هیچ مشکلی نداشت راهنمایی کنید چه کاری انجام بدم

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   خب اول افزونه رو غیر فعال کنید و پس از نصب قالب جدید نقشه ی سایت ایجاد کنید

  • سلام همین کار رو انجام دادم ولی باز هم مشکل رو دارم تنظیمات خاصی برای قالب نمی خواد ؟

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   خیر

  • سلام بهار خانم در ابتد تشکر میکنم بابت زحماتی ک کشیدید بهار خانم من از افزونه wordpress seo استفاده کردم ولی نمیدونم چطوری باید ادرس سایت مپم رو درست کنم این شورت کدی هم ک شما گفتید باید گذاشت تو برگه رو هم بلد نیستم اصن نمیدونم چی هست
   اگه میشه بصورت ساده بگید ک چی کار کنم ممنون

   سوالی بعدیم اینه ک با وجود این افزونه باز هم باید کد متا ورد تو سایت بزارم یا نباید بزارم؟
   ممنون منظرم هستم

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   این افزونه به دو حالت میتونه قرار بگیره:
   ۱- کد پی اچ پی کوتاه شده که میتونید در هر جایی از قالب قرار بدید
   ۲- گذاشتن شورت کد ایجاد شده در بخش برگه ها ( برگه ها >> افزودن برگه جدید>> کپی کردن شورت کد در برگه>> انتخاب این برگه برای سایت مپ)

 11. سلام
  من تمام کارهایی که گفته بودین رو انجام دادم ولی فایل sitemap_index.xml ساخته نمیشه نمی دونم چرا… لطفا راهنمایی کنید

 12. سلاممن روش اول را رفتم و وقتی که بر روی XML Sitemap کلیک می کنم ارور ۴۰۴ میده، مشکل کجاست ؟!ممنون

  • 5 سال عضو همیار وردپرس

   سلام
   در برگه ای که ایجاد میکنید باید قرار بگیره و معمولا به صورت شورت کد است

 13. سلام وقت بخیر
  میشه در باره ثبت sitemap درگوگل وبمستر هم توصیح بدین؟
  البته ثبتشو بلدم ولی کدوم سایت مپو بزارم تو گوگل وبمستر؟
  sitemap_index.xml یا دونه دونه سایت مپهایی که توی sitemap_index.xml هستو؟؟؟
   

 14. سلام من مشکلی دارم ممنون میشم راهنمائی کنید لینک زیر مشاهده کنید متوجه میشید  :     http://hamsaraneh.ir/sitemap.xml 

 15. سلام ، یه سوال …
  چه جوری می تونیم سایت مپ خودمونو ببینیم ؟! یعنی فایلی که ایجاد میشه کجاست … ؟
  ممنون

 16. سلام منظور از برگه ایستا چیه؟با احترام

 17. سلام
  ما که نفهمیدیم انگلیسی بود:) ولی مرسی

 18. ممنون بهار خانم ! وقت فکر نمی کنید آموزش این طور مطالب یکم دیر شده؟!!!!w

 19. ممنون بابت مطلب بسیار خوبتون .

 20. ممنون از انتشار این مطلب

مطالب زیر را حتما بخوانید