آموزش جامع لینک سازی یا لینک بیلدینگ 2021

آموزش جامع لینک سازی یا لینک بیلدینگ 2021 آموزش جامع لینک سازی یا لینک بیلدینگ 2021

امروزه سئو و بهینه‌سازی وبسایت از مهمترین مقوله‌هایی است که موجب می‌شود سایت شما با کسب رتبه بالا از سمت گوگل و افزایش بازدیدکننده در نتایج جستجوی اولیه گوگل نمایش داده شود. سئو و بهینه بودن سایت امروزه به قدری مهم و ضروری شده است که کلیه مدیران و وبمستران با هر نوع سایت و کسب و کاری روش‌ها و راهکارهای بسیاری را بررسی و مورد آزمایش قرار می‌دهند تا رتبه بالاتری از گوگل کسب کرده و جایگاه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشند. یکی از بهترین و موثرترین روش‌های مورد تایید و محبوب گوگل برای بهبود سئو وبسایت، لینک‌سازی می‌باشد؛ زیرا تنها ظاهر زیبا و محتوای سئو شده برای بهینه سازی سایت کافی نیستند و لازم است برای موفقیت و بازدهی بیشتر با آموزش لینک بیلدینگ و استفاده از آن در سایت، روند پیشرفت سایت خود را افزایش دهید. چنانچه شما نیز قصد استفاده از این متد را دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید تا با آموزش لینک سازی و اهمیت آن بر سئو سایت بیشتر آشنا شوید.

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

 • لینک بیلدینگ یا لینک‌سازی چیست؟
 • آموزش لینک بیلدینگ
 • در لینک سازی چه مواردی را باید رعایت کنیم؟
 • چرا وجود لینک بیلدینگ در وبسایت ضروری است؟
 • تاثیر استفاده از لینک بیلدینگ بر سئو وبسایت

لینک بیلدینگ یا لینک‌سازی چیست؟

در گذشته تعریف کلمات کلیدی در سایت یکی از آسان‌ترین روش‌های سئو و بهینه‌سازی سایت‌ها بود و از طریق رتبه الکسا میزان محبوبیت و اعتبار سایت‌ها قابل مشاهده بود؛ اما رفته رفته و با ایجاد تغییراتی در الگوریتم‌های گوگل در سال 1990 تکنیک لینک‌سازی به عنوان روشی جدیدتر و باکیفیت‌تر جایگزین روش قبلی شد.

لینک‌سازی یکی از مهمترین اقدامات سئو است و به فرایندی گفته می‌شود که در طی آن لینک‌ها یا پیوندهای خارجی از دیگر سایت‌ها به سمت سایت شما ایجاد می‌گردد؛ این روش یکی از موثرترین راهکارهای بهبود وبسایت در موتورهای جستجو است، موتورهای جستجو از طریق پیوندها و لینک‌سازی داخلی و یا خارجی در سایت‌ها بین صفحات سایت پیمایش می‌کنند و ربات‌های گوگل براساس کیفیت و اصول استاندارد لینک‌ها وبسایت‌ها را امتیاز و رتبه‌بندی می‌کند. لینک بیلدینگ‌ها به دو دسته مختلف تقسیم می‌شوند که می‌توانند در میان صفحات وبسایت شما و یا در بین چندین سایت مختلف وجود داشته باشند. برای ایجاد لینک‌سازی می‌بایست دقت و توجه زیادی کرد زیرا در صورت ایجاد لینک‌های بی‌کیفیت و نامعتبر، گوگل شما را جریمه کرده و اثرات منفی روی سایت باقی خواهد گذاشت. در ادامه مروری به انواع لینک‌ها خواهیم داشت.

لینک بیلدینگ یا لینک‌سازی چیست؟

همانطور که گفتیم لینک‌سازی در سئو وبسایت تاثیر مثبتی دارد و با ایجاد لینک به یک سایت به گوگل نشان می‌دهید که آن سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. با کمک لینک‌سازی در وبسایت‌های مختلف به آسانی می‌توانید به بهبود سئو سایت خود کمک کنید و رتبه سایت را افزایش دهید. ساخت لینک و بهبود سئو داخلی و خارجی به دو روش لینک‌سازی داخلی و لینک‌سازی خارجی امکان‌پذیر است. در ادامه با آموزش لینک بیلدینگ و انواع آن‌ها آشنا خواهید شد:

 • لینک‌سازی داخلی

لینک‌های داخلی به لینکی گفته می‌شود که یک صفحه از وبسایت را به صفحه دیگری از همان وبسایت پیوند می‌دهد. زمانی که کاربر در حال مطالعه محتوای یک صفحه است که حاوی لینک‌های داخلی می‌باشد می‌تواند با کلیک بر روی پیوندها به سایر صفحات وبسایت هدایت شود و از محتوا و خدمات صفحات دیگر آگاه شود، این اقدام نرخ کلیک سایت را افزایش داده و موجب می‌شود کاربر مدت زمان بیشتری در سایت شما باقی بماند؛ همچنین با این کار ربات‌های گوگل نیز قادر خواهند بود صفحات مرتبط را سریع‌تر پیدا و به آن‌ها دست یابند و شروع به پیمایش و ایندکس کردن آن‌ها کند.  به کلیه لینک‌های موجود در صفحه اول سایت از قبیل سایدبار، فوتر و منوی سایت لینک‌های داخلی گفته می‌شود.

 • لینک‌سازی خارجی

لینک‌دهی داخلی به تنهایی برای بهبود سئو کافی نخواهد بود و لازم است علاوه بر آن از لینک‌سازی خارجی نیز استفاده نمود. لینک‌دهی خارجی از تاثیر و اعتبار بیشتری در موتورهای جستجو برخوردار است و گوگل وجود آن را در هر صفحه‌ای لازم و ضروری می‌داند. استفاده از بک لینک خارجی نسبت به پیوندهای داخلی تاثیر بیشتری در بالا بردن رتبه وبسایت دارند. در این روش از لینک‌سازی، از سایت‌های دیگر یک پیوند به یکی از صفحات سایت شما ایجاد می‌گردد که کاربران یک وبسایت را به سایت موردنظر هدایت کند، به این فرایند نیز لینک‌سازی خارجی گفته می‌شود. به عنوان مثال ممکن است شما محتوایی در زمینه قالب وردپرس در سایت خود منتشر کرده باشید که در این محتوا یک لینک خارجی با مضمون “آموزش وردپرس” به سایتی دیگر پیوند می‌دهید، با این کار کاربر می‌تواند برای اطلاعات بیشتر بر روی لینک آموزش وردپرس کلیک کرده و به سایت موردنظر هدایت شود. با استفاده از لینک‌های باکیفیت و معتبر به راحتی می‌توانید ارزش و اعتبار سایت خود را بالا برده، رتبه مناسبی از گوگل دریافت کرده و بازدیدکنندگان سایت را به طور شگفت‌آوری افزایش دهید.

در لینک‌سازی چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

در فرایند لینک‌سازی بخصوص لینک‌دهی خارجی اصول اولیه و مهمی وجود دارند که لازم است حتما آن‌ها را مورد توجه قرار دهید تا علاوه بر اثربخش بودن لینک‌ها بر روی ترافیک ورودی و رتبه بالا از جریمه و پنالتی شدن توسط گوگل در امان بمانید. جهت بهبود و بهینه‌سازی سئو خود توصیه می‌کنیم قبل از انجام هر کاری با این موارد آشنا شوید:

 • لینک‌سازی در سایت‌های مرتبط: ایجاد لینک‌های متناسب و مرتبط با محتوای سایت از مهمترین فاکتورهایی است که در هنگام لینک‌سازی می‌بایست آن را مدنظر قرار داد، زمانی که در سایت خود لینکی را قرار دهید که هیچ ربطی به محتوا و فعالیت شما نداشته باشد نه تنها کاربر بر روی آن لینک‌ها کلیک نخواهد کرد بلکه موجب جریمه شدن از سمت گوگل شده و اثرات نامطلوبی بر روی سایت شما خواهد گذاشت.
 • ایجاد تعادل بین لینک‌های فالو و نوفالو: یکی دیگر از مهمترین مواردی که در لینک‌سازی از اهمیت بالایی برخوردار است ایجاد تعادل بین لینک‌های فالو و نوفالو می‌باشد. همواره لازم است که در کنار لینک‌های فالو از لینک‌های نوفالو استفاده کنید تا گوگل متوجه نشود که برای ایجاد لینک‌ها به سایت مقصد هزینه‌ای پرداخت کرده‌اید و از جریمه شدن سایت جلوگیری کنید.
 • استفاده از کلمات کلیدی مترادف: ممکن است کاربر در حین جستجو از یک کلمه‌ای که مترادف کلمه کلیدی شما باشد استفاده کند، بنابراین استفاده از چندین کلمه کلیدی مترادف در محتوا باعث می‌شود که کاربر سریع‌تر به محتوای موردنظر خود دست پیدا کند و همچنین رتبه مناسبی در گوگل به دست آورید.
 • خرید لینک از مزارع لینک: خریدن لینک از مزرعه لینک، به معنای فریب دادن موتورهای جستجو بوده و به این صورت است که گروهی از وبسایت‌ها به صورت گروهی و مشترک به یکدیگر لینک می‌دهند و یا با پرداخت پول به صورت کاملا غیرطبیعی لینک دریافت می‌کنند، این روش درست است که لینک‌های ورودی به یک سایت را افزایش می‌دهند اما لینک اسپم‌های بسیاری را به وجود آورده و مشکلات متعددی را برای شما ایجاد می‌کنند.
 • استفاده از انکرتکست‌های متنوع: یکی دیگر از مواردی که بهتر است به آن توجه کنید استفاده صحیح و گوناگون از انکرتکست‌ها می‌باشد، بکار بردن انکرتکست‌های مختلف، مترادف و مرتبط با کلمه کلیدی به شما کمک می‌کند تا در کلمات کلیدی گوناگونی رتبه بگیرید.
 • لینک‌سازی پیوسته و مداوم: لینک‌سازی خارجی لازم است که به صورت مرتب و مداوم صورت بگیرد، لینک‌سازی بصورت یکسره و رها کردن آن به مدت طولانی موجب تاثیرات منفی بر سایت شما خواهد شد، بنابراین توصیه می‌کنیم برای اثر گذاری بهتر این کار را به صورت پیوسته و دائمی انجام دهید.
 • لینک‌دهی زیاد به یک سایت: لینک‌دهی بیش از اندازه به یک وبسایت کار اشتباهی است و ممکن است نتیجه عکس به همراه داشته باشد، بهتر است برای عملکرد و تاثیر بیشتر لینک‌ها را در سایت‌های مختلفی قرار دهید.
 • محتوای جذاب: یکی دیگر از مواردی که در آموزش لینک بیلدینگ لازم است بدان توجه نمود نوشتن محتوای جذاب است. محتوای خوب و جذاب علاوه بر جذب بیشتر بازدیدکننده می‌تواند وبسایت‌های دیگر را تحریک به ایجاد لینک در سایت شما کند. بنابراین لازم است برای داشتن سئویی بهینه و هدفمند از تولید محتوای باکیفیت غافل نشوید.
  چگونه تجربه کاربری سایت وردپرس را بهبود دهیم؟

در لینک‌سازی چه مواردی را باید رعایت کنیم؟

چرا وجود لینک بیلدینگ در وبسایت ضروری است؟

وجود لینک‌سازی در هر وبسایتی و با هر نوع فعالیتی که باشد لازم و ضروری است، نمی‌توان گفت که ارائه خدمات و تولید محتوای باکیفیت به تنهایی برای سئو وبسایت کافی هستند، لینک‌دهی در سایت‌های معتبر و باارزش علاوه بر افزایش رتبه‌بندی سایت دارای مزایای دیگری نیز هست که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت:

 1. نخستین مزیتی که استفاده از لینک‌دهی دارد افزایش ترافیک وبسایت را به دنبال دارد، ایجاد لینک‌های خارجی در سایت‌های معتبر و مرتبط منجر به افزایش بازدیدکننده می‌شود.
 2. ایجاد برندینگ از دیگر مزایای لینک‌سازی در وبسایت است، این روش به راحتی می‌تواند برند شما را به مخاطبان معرفی کند. زمانی که لینکی از وبسایت خود را در یک سایت معتبر قرار می‌دهید با این کار از اعتبار وبسایت موردنظر بهره گرفته و کاربران به اعتبار آن وبسایت، به سایت شما سر می‌زنند و برند شما به برندی قابل اعتماد تبدیل خواهد شد.
 3. مدیران سایت‌ها و وبمستران به راحتی می‌توانند از این طریق هر نوع سایت و کسب و کار کوچک و تازه تاسیس را جزو نتایج اولیه گوگل به نمایش درآورند.

برخی از تاثیرات مثبتی که لینک‌دهی بر روی وبسایت‌ها دارد را در بالا به آن اشاره کردیم، در ادامه نیز قصد بررسی آموزش لینک بیلدینگ و تاثیر آن بر سئو وبسایت را داریم.

تاثیر استفاده از لینک بیلدینگ بر سئو وبسایت

روش‌ها و متدهای بسیاری در زمینه سئو و بهینه‌سازی وبسایت وجود دارند که می‌توانید با بهره‌گیری و بکارگیری صحیح از آن‌ها رتبه سایت خود را بالا برده، بازدیدکنندگان بیشتری جذب کنید و در نتیجه درآمد خود را چندین برابر افزایش دهید. موتور جستجوی گوگل همواره در فاکتورها و پارامترهای سئو تغییرات و بروزرسانی‌هایی انجام می‌دهد که ‌لینک‌سازی یکی از بهترین و باکیفیت‌ترین روش‌ها در این خصوص است.

به طور کلی موتورهای جستجو با استفاده از لینک‌ها صفحات جدید را بهتر و سریع‌تر پیمایش می‌کنند و میزان عملکرد هر صفحه و رتبه‌بندی آن‌ها را نیز مشخص می‌کنند. به همین دلیل است که لینک‌دهی از مهمترین فاکتورهای گوگل به شمار می‌آید و هر سایت بزرگ و نوپایی به آسانی می‌تواند از طریق لینک‌‌سازی اصولی با سایت‌های معتبر از اعتبار سایت هدف استفاده کرده و به نفع سایت خود بهره بگیرید.

لینک‌سازی خارجی به صورت کاملا غیرمستقیم بر روی ترافیک سایت تاثیر مثبت گذاشته و با افزایش اعتبار دامنه و صفحات سایت، موجب بالا رفتن سئو و رتبه سایت توسط گوگل شده و شما را جزو نتایج گوگل نمایش خواهد داد.

توصیه می‌کنیم چنانچه به تازگی قصد راه‌اندازی یک وبسایت را دارید و یا صاحب یک کسب و کار کوچک و نوپا هستید و نگران ترافیک ورودی وبسایت خود هستید، باید به شما بگوییم یکی از بهترین راه‌هایی که شما را به آسانی به صفحه نخست گوگل هدایت می‌کند لینک‌سازی می‌باشد.

تاثیر استفاده از لینک بیلدینگ بر سئو وبسایت

آموزش لینک بیلدینگ

امروزه سئو و بهینه‌سازی سایت از مقوله‌های جذاب و محبوبی است که از طریق روش‌های موجود در این زمینه شما را جزو نتایج اولیه گوگل می‌رساند، عدم توجه به بهبود سئو در هر وبسایتی ممکن است شما را با شکست مواجه کند به گونه‌ای که قادر به ادامه فعالیت در عرصه وب نباشید. پس بهتر است در نخستین گام‌های راه‌اندازی و طراحی سایت از این امر مهم غافل نشوید، از مواردی که می‌تواند به افزایش ترافیک، برندسازی، افزایش رتبه سایت و غیره به شما کمک کند بکارگیری از تکنیک لینک بیلدینگ می‌باشد. در این مقاله به معرفی و آموزش لینک سازی، مزایا و تاثیر آن بر سئو پرداختیم، امیدواریم با مطالعه این مقاله بتوانید با استفاده از لینک‌دهی اصولی و به طور کاملا منظم و مداوم، سایت خود را بهینه کرده و در نتایج اولیه گوگل به نمایش بگذارید. شما می­توانید سوالات و نظرات خود را از بخش دیدگاه­ها با ما مطرح کنید؛ همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برای شما مفید بود، خوشحال می­شویم آن را با دوستان خود در شبکه ­های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع :

moz.com

ahrefs.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.