وردپرس 5 منتشر شد

انتشار وردپرس 5

بالاخره انتظارها به‌سر آمد و خبر انتشار وردپرس 5 به گوشمان رسید. پس از گذر از چندین نسخه بتا و تست بخش‌های مختلف وردپرس توسط توسعه‌دهندگان و کاربران وردپرس، انتشار نقدها و دیدگاه‌های مختلف، وردپرس 5 رونمایی و منتشر شد. در نسخه‌های بتا و همچنین در کاندید انتشار اولیه در مورد امکانات اصلی این نسخه صحبت کردیم اما در این مقاله نیز می‌خواهیم بررسی کاملی از نسخه منتشر شده داشته باشیم. مطالعه این مقاله را به تمام وردپرسی‌های عزیز توصیه می‌کنم.

انتشار وردپرس 5

مانند سایر نسخه‌های منتشر شده باگ‌ها و مشکلات زیادی در این نسخه برطرف شد تا در نهایت به انتشار وردپرس 5 ختم شود. همچنین امکانات ریز و درشتی در این نسخه اضافه شده اما بیشترین تمرکز و تغییر بر روی ویرایشگر کهنسال وردپرس است. بله! ویرایشگری که عمریست با آن کار می‌کنیم جای خود را به یک ویرایشگر جدید و صفحه‌ساز حرفه‌ای به نام گوتنبرگ داده است. البته گوتنبرگ در نسخه‌ قبلی وردپرس نیز روی کار آمد اما در این نسخه تکمیل شده و امکانات بیشتری را به رخ می‌کشد. در واقع انتشار وردپرس 5 را نقطه عطفی در به وجود آمدن ویرایشگر جدید می‌توان حساب کرد.

به ویرایشگر جدید سلام کنید

به گفته تیم توسعه وردپرس، بزرگ‌ترین تغییری که با انتشار وردپرس 5 مشاهده می‌کنید، تغییر در ویرایشگر آن است. ویرایشگری منعطف برای نمایش بلوک‌های محتوایی، ساخت صفحات مختلف وبسایت مانند برگه نخست یا برگه‌هایی برای ایجاد landing page، اصلاح و تغییر در بلاگ و نوشتن کد بصورت کاملا زنده روی کار آمده است. امکاناتی که در این نسخه در ویرایشگر گوتنبرگ برای شما محیا شده در تصویر زیر قابل مشاهده است:

all blocks- انتشار وردپرس 5

بخش‌هایی که در ویرایشگر گوتنبرگ مشاهده می‌کنید بصورت تصویر بالاست. هر کدام امکانی است که به شما قابلیت ساخت صفحات مورد نظر را می‌دهد.
شاید تصور کنید در این ویرایشگر جدید نوع نمایش محتوا تغییر می‌کند! خیر اصلا اینگونه نیست. همانند گذشته، محتوای شما به مخاطب نشان داده می‌شود. فقط این شما هستید که امکانات بیشتری را برای افزودن به مطلب خود پیدا می‌کنید. در واقع دست شما بازتر است و می‌توانید منعطف‌تر عمل کنید.

آزادی در ساختن، آزادی در نوشتن

با اینکه اکثر ما تصور می‌کنیم کار با ویرایشگر گوتنبرگ کار سختی است و نگران فعالیت با آن هستیم، تیم توسعه وردپرس معتقد است که گوتنبرگ باعث آزادی عمل شده. اینکه به شما امکان طراحی یک محتوا با تمامی امکانات را می‌دهد یعنی آزادی در عمل و خلق محتوا. فقط کافیست کمی با آن کار کنید، مطمئنا از عملکرد آن شگفت‌زده خواهید شد.

  گزارش آسیب‌ پذیری وردپرس 2024 WPScan

تغییر قالب پیش‌فرض

2019- انتشار وردپرس 5

در انتشار وردپرس 5 با تغییر قالب پیش‌فرض به قالب 2019 یا Twenty Nineteen رو‌به رو می‌شویم. به بیان تیم توسعه وردپرس، این قالب برای ویرایشگر گوتنبرگ سفارشی‌سازی شده و با آن کاملا سازگار است.

طراحی شده متناسب با بلوک‌های ویرایشگر

در بخش سفارشی‌سازی قالب 2019 می‌توانید هر بلوکی را که بطور زنده در سایت مشاهده می‌کنید، ویرایش کنید. یعنی هر آنچه در سایت می‌بینید می‌توان با ویرایشگر گوتنبرگ به راحتی ویرایش کرد.

طرح ساده و در عین حال پر کاربرد

قالب 2019 در عین سادگی دارای فضایی بی‌نظیر و مدرنی است. سرعت آن بسیار بالا و مطلوب است و به راحتی تمامی بخش‌های آن بارگذاری می‌شوند.

طراحی همه جانبه برای هر مدل وبسایتی

قالب 2019 برای تمامی فعالیت‌ها مانند ساخت وبلاگ شخصی، ایجاد یک کسب و کار، ساخت یک وبسایت تصویر و… مناسب است و می‌توانید آن را به دلخواه خود تغییر دهید.

مناسب برای توسعه‌دهندگان

حال وقت آن شده تا ببینیم انتشار وردپرس 5 چه امکاناتی را برای توسعه‌دهندگان به همراه داشته است.

حفاظت

بلوک‌های موجود، کار را برای کاربران و ویرایش آن‌ها راحت می‌سازد در حالیکه ساختار متن به راحتی توسط ویرایشگر کدها مختل نشده و از بین نمی‌رود. این موضوع به توسعه‌دهندگان امکان کنترل خروجی و ساخت نشانه‌گذاری‌ها را می‌دهد.

ساخت و ساز

با انتشار وردپرس 5 امکان استفاده از مجموعه گسترده‌ API‌ها و اجزای مرتبط برای ایجاد بلوک‌ها فراهم شده. استفاده از این اجزا نه تنها سرعت کار توسعه دهندگان را افزایش می‌دهد، بلکه یک رابط کاربری سازگارتر، قابل استفاده و قابل دسترسی را برای همه کاربران فراهم می‌کند.

خلق و ایجاد

به وجود آمدن این بلوک‌ها راهی را برای ایجاد خلاقیت‌ها در نوشتن و ایجاد صفحات باز کرد تا راحت‌تر بتوانیم به نیازهای کاربران خود پاسخ گوییم. در واقع برای هر ویژگی که بخواهیم اضافه کنیم می‌توانیم از بلوک خاص آن کمک بگیریم. اینگونه توسعه‌دهندگان هم دیگر نیازی به استفاده از APIهای پیچیده نخواهند داشت.

حفظ ویرایشگر کلاسیک

clasasic editor- انتشار وردپرس 5

آیا همچنان ترجیح می‌دهید که از ویرایشگر کلاسیک استفاده کنید؟ مشکلی نیست! وردپرس از ویرایشگر کلاسیک تا سال 2021 پشتیبانی می‌کند. اما بصورت پیش‌فرض در وردپرس موجود نیست و باید آن را بصورت افزونه دریافت کرده و نصب کنید. اما یادتان باشد بهترین راه، یادگیری کار با گوتنبرگ است. ما برای اینکه کارتان را راحت کرده باشیم، آموزش ویدئویی از عملکرد گوتنبرگ آماده کردیم که با کمک آن راحت‌تر بتوانید با این ویرایشگر کار کنید.

آموزش کار با Gutenberg

دانلود وردپرس 5

دانلود وردپرس
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.