آنچه در وردپرس 6.5 اتفاق می افتد!

وردپرس نسخه بتای 6.5 برای آزمایش و بررسی منتشر شد. گویا در این نسخه اتفاقات جالبی در انتظار کاربران وردپرسی است. این اولین بروزرسانی بزرگ وردپرس در سال ۲۰۲۴ خواهد بود و بسیاری از توسعه دهندگان فعالیت‌هی قابل توجهی روی آن انجام داده‌اند. بیایید به برخی از آن ویژگی‌ها و پیشرفت‌های شگفت انگیزی که در وردپرس 6.5 ارائه می‌شود نگاهی بیندازیم.

وردپرس 6.5

با استفاده از افزونه وردپرس بتا تستر، می‌توانید نسخه بتا را در رایانه خود یا یک محیط لوکال امتحان کنید. لطفاً به خاطر داشته باشید که برخی از ویژگی‌های موجود در نسخه بتا ممکن است به نسخه نهایی راه پیدا نکنند. در اینجا با تغییراتی که در وردپرس نسخه 6.5 ایجاد می‌شود، مواجه هستیم:

 • کتابخانه فونت‌ ها
 • فیلدهای سفارشی برای بلوک ها
 • وابستگی های افزونه
 • بهبودهای ویرایشگر بلوک
 • افکت سایه انداختن
 • رنگ‌های هوشمندتر برای بلوک‌های پوششی
 • تغییر نام هر بلوکی در فهرست‌ ها
 • مشاهده تنظیمات با کلیک راست روی فهرست ها
 • تغییرات کنترل پیوند
 • بروز شدن پنل تنظیمات
 • تغییرات ویرایشگر سایت
 • بهبود الگوهای همگام‌سازی شده
 • بهبود نمایش داده ها
 • اصلاحات استایل بهبود یافته
 • Interactivity API
 • تغییرات متفرقه

کتابخانه فونت‌ ها

قبلاً گزارش شده بود که Font Library در وردپرس 6.4 گنجانده خواهد شد. با این حال، به تعویق افتاد و در نسخه نهایی گنجانده نشد. اما خوشحالیم که گزارش شده در وردپرس 6.5 گنجانده خواهد شد. این ویژگی عالی به کاربران امکان می‌دهد فونت‌های مورد استفاده در قالب وردپرس خود و در سراسر وبسایت خود را مدیریت کنند. کاربران می‌توانند Font Library را در زیر پنل Styles در ویرایشگر سایت مشاهده کنند. به نمای تایپوگرافی بروید و سپس روی دکمه Manage Fonts کلیک کنید.

مدیریت فونت ها

با این کار پنجره Fonts ظاهر می‌شود. به طور پیش فرض، فونت‌های نصب شده در حال حاضر برای تم وردپرس شما را نشان می‌دهد. برای آپلود فونت‌های بیشتر از رایانه خود می‌توانید به برگه آپلود بروید. این امکان برای ما ایرانی‌ها که دوست داریم از فونت‌های فارسی استفاه کنیم بی‌نظیر است.

فیلدهای سفارشی برای بلوک ها

یکی دیگر از ویژگی‌های هیجان انگیزی که در وردپرس نسخه 6.5 معرفی شده است، امکان مرتبط کردن فیلدهای سفارشی با ویژگی‌های بلوک است. فیلدهای سفارشی در وردپرس مدت زیادی است که وجود دارند. آنها به شما اجازه می‌دهند متا دیتای سفارشی را به پست‌ها، صفحات و دیگر انواع محتوای وردپرس خود اضافه کنید. اکنون، توسعه‌دهندگان و کاربران پیشرفته می‌توانند داده‌های فیلدهای سفارشی را به ویژگی‌های بلوک فردی مرتبط کنند.
با این حال، این اتصالات فقط به فیلدهای سفارشی محدود نمی‌شوند. Block binding API معرفی شده برای این قابلیت همچنین استفاده از منابع دیگر را برای ارائه داده‌های پویا برای بلوک‌ها ممکن می‌سازد.

وابستگی های افزونه

برخی از افزونه‌های وردپرس برای ارائه قابلیت‌های خاصی به سایر افزونه‌های وردپرس وابسته هستند. به عنوان مثال، افزونه پرداخت WooCommerce برای کار کردن به WooCommerce نیاز دارد که نصب شود. نویسندگان افزونه اکنون می‌توانند یک ورودی به پلاگین‌های مورد نیاز به Header افزونه اضافه کنند و افزونه‌هایی را که باید نصب و فعال شوند تا افزونه‌شان کار کند، ذکر کنند.

افزونه های موردنیاز

سپس این افزونه‌ها باید توسط کاربر نصب و فعال شوند. پس از فعال شدن تمامی افزونه‌های مورد نیاز، کاربر قادر است، افزونه اصلی مورد نیاز خود را فعال کند.

بهبودهای ویرایشگر بلوک

اکثر کاربران وردپرس بیشتر وقت خود را صرف نوشتن محتوا، ویرایش صفحات و کار با ویرایشگر بلوک می‌کنند. به همین دلیل است که هر نسخه وردپرس دارای پیشرفت‌های قابل توجه و ویژگی‌های جدید برای بهبود ویرایشگر بلوک است. وردپرس 6.5 تفاوتی نخواهد داشت و دارای پیشرفت‌های زیادی برای بهبود تجربه ویرایش محتوا برای همه کاربران است.

افکت سایه انداختن

وردپرس نسخه 6.5 یک افکت سایه را برای بلوک‌های بیشتر معرفی می‌کند. در اینجا برخی از بلوک‌هایی وجود دارد که کاربران می‌توانند از افکت drop shadow استفاده کنند.

 • تصویر
 • ستون‌ها
 • دکمه‌ها

به سادگی روی بلوک کلیک کرده و در قسمت Style Panel به دنبال Border & Shadow بگردید.

افزودن سایه

رنگ‌های هوشمندتر برای بلوک‌های پوششی

بلوک کاور اکنون می‌تواند رنگ همپوشانی را به طور خودکار براساس رنگ پس زمینه تصویری که انتخاب می‌کنید، انتخاب کند.

  جدیدترین اخبار از وردپرس ۶.۲ (ویژگی‌ها و تغییرات)

انتخاب رنگ هوشمند

تغییر نام هر بلوکی در فهرست‌ ها

وردپرس 6.4 به کاربران این امکان را می‌دهد که نام بلوک‌های گروهی را در فهرست موردنظر تغییر دهند تا درک بهتری از محتوای هر بلوک گروهی داشته باشند. وردپرس 6.5 آن را به مرحله بعدی می‌برد و به کاربران اجازه می‌دهد نام هر بلوکی را در نمای لیست تغییر دهند.

تغییر نام بلوک ها

مشاهده تنظیمات با کلیک راست روی فهرست ها

قبلاً باید روی منوی سه نقطه کنار یک بلوک کلیک می‌کردید تا تنظیمات آن را در نمای لیست ببینید. در وردپرس 6.5، فقط می‌توانید روی هر بلوک کلیک راست کنید تا تنظیمات آن را ببینید.

مشاهده لیست

تغییرات کنترل پیوند

Link Control در 6.5 صفحات وبلاگ و صفحه اول شما را با نمادهای مختلف برجسته می‌کند تا آنها را متمایز کند.

متمایز شدن لینک ها

درست پس از افزودن یک پیوند یا زمانی که روی یک پیوند کلیک می‌کنید، یک منوی زمینه به شما نشان می‌دهد. در اینجا، کاربران می‌توانند ببینند که آن پیوند به کجا می‌رود. به طور خودکار عنوان صفحه پیوند داده شده را دریافت می‌کند و دکمه‌های عمل را برای ویرایش، لغو پیوند یا کپی پیوند نشان می‌دهد.

عملیات لینک

بروز شدن پنل تنظیمات

پنل تنظیمات در وردپرس نسخه 6.5 به روز می‌شود. اکنون پنل‌های Appearance و Accessibility را نشان می‌دهد و گزینه‌های قبلی اکنون بهتر دسته‌بندی می‌شوند.

تغییرات ویرایشگر سایت

ویرایشگر سایت جایی است که کاربران می‌توانند تغییراتی را در سایت خود ایجاد کنند، دقیقاً مانند سفارشی کننده تم قبلی. این نسخه با چندین پیشرفت در ویرایشگر سایت همراه خواهد بود.

بهبود الگوهای همگام‌سازی شده

الگوهای همگام‌سازی‌شده به صاحبان وب‌سایت کمک می‌کنند تا الگوهایی ایجاد کنند و بعداً در وب‌سایت‌هایشان دوباره استفاده کنند. با وردپرس نسخه 6.5، کاربران می‌توانند الگوهای همگام سازی قفل شده را برای موارد استفاده فردی لغو کنند. به عنوان مثال، الگویی برای بررسی محصول که در آن کاربر می‌تواند مزایا و معایب را ویرایش کند، اما نه طرح‌بندی الگو را. برای آزمایش آن، یک الگوی همگام‌سازی شده به یک پست اضافه کنید و روی دکمه ویرایش اصلی کلیک کنید.

ویرایش یک الگوی مشخص

با این کار حالت ویرایش الگوی مخفی باز می‌شود. از اینجا روی بلوکی که می‌خواهید لغو شود کلیک کنید. سپس، در زیر تنظیمات بلوک، پنل Advanced را باز کنید و کادر کنار گزینه Allow Instance Overrides را علامت بزنید.

تنظیماات الگوها

این ویژگی به شما امکان می‌دهد الگوهای همگام سازی شده‌ای ایجاد کنید که باید براساس زمینه‌ای که در آن استفاده می‌شود، ویرایش شوند.

بهبود نمایش داده ها

وردپرس 6.5 راه بهتری برای مشاهده صفحات، الگوها و قالب‌های شما با ویرایشگر سایت به ارمغان می‌آورد. می‌توانید موارد موردنظر را در نمای شبکه‌ای با پیش نمایش‌های بزرگ مشاهده کرده و آنها را به ترتیب‌های مختلف مرتب کنید.

مشاهده بهتر قالب

اصلاحات استایل بهبود یافته

قبلاً، بازبینی‌های Style یک جدول زمانی را نشان می‌داد و باید آن را مرور می‌کردید تا ببینید چه تغییراتی اعمال شده‌اند. وردپرس 6.5 اصلاحات استایلی بهتری را ارائه می‌دهد که شرح تغییرات ایجاد شده برای هر ویرایش را به شما نشان خواهد داد.

Interactivity API

یکی دیگر از ویژگی‌های هیجان انگیزی که به وردپرس 6.5 راه یافته است، Interactivity API است. API چارچوبی را برای توسعه دهندگان فراهم می‌کند تا رابط‌های جلویی مدرنی را ایجاد کنند که نیازی به بارگذاری مجدد کامل صفحه ندارند. این مسئله به توسعه دهندگان این امکان را می‌دهد تا تجربیات کاربری ایجاد کرده و بیشتر از صفحات وب قدیمی «تعاملی» باشد.

تغییرات متفرقه

نسخه 6.5 وردپرس حاوی تغییراتی است که هدف اصلی توسعه دهندگان یا بهبودهای بک‌اند است. بیایید به برخی از آنها نگاه کنیم:

 • بهبود عملکرد: ویرایشگرهای بلوک و سایت دو برابر سریع‌تر بارگیری می‌شوند و زمان ورودی چهار برابر سریع‌تر از WordPress 6.4 خواهد بود.
 • یک کتابخانه بهبودیافته برای بارگیری ترجمه‌ها بسیار سریعتر معرفی شده است.
 • تم‌های کلاسیک اکنون می‌توانند از ابزارهای ظاهری پشتیبانی کنند.

به طور کلی، نسخه بتا شامل ۶۸۱ پیشرفت و ۴۸۸ رفع اشکال برای ویرایشگر، از جمله حدود ۲۲۹ گزینه مطمئن برای WordPress 6.5 Core است. که قطعا با رونمایی اصلی با اسکرین‌شات‌های فارسی توضیح خواهیم داد.

سوالات متداول

یک سیستم مدیریت محتواست که با کمک آن می توان سایت های کاملی را ایجاد کرد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 2 ماه عضو همیار وردپرس

  تو وردپرس 6.5 قسمت ابزارک ها ، ابزارک هایی که تو فایل فاینکشن قالب معرفی کردیم و نمایش نمیده تو سفارشی سازی هم فقط میگه قالب از 3 ابزارک پشتیبانی میکنه که فابلیت نمایش ندارند .