وردپرس ۳.۶ چه ویژگی‌های جدیدی دارد؟

wordpress3.6
نسخه‌ی ۳.۶ وردپرس یک نسخه‌ی ویژه است به این خاطر که در این نسخه تغییرات زیاد و مهمی بر روی رابط کاربری ایجاد شده است. تغییرات در کارکرد و امنیت وردپرس هرچند که مهم هستند ولی به چشم کاربر نمی‌آیند. ولی تغییرات رابط کاربری هرچند کوچک ولی برای کاربر بسیار مهم خواهند بود.
اضافه شدن قسمتی در بخش ویرایش نوشته‌ها برای تعیین نوع نوشته (Post Formats) مهم‌ترین قابلیتی است که به نسخه‌ی ۳.۶ وردپرس اضافه شده است. قابلیت تعیین نوع نوشته قبلاً هم در وردپرس وجود داشت ولی کاربران از آن استقبال نکردند.
کار بر روی نسخه‌ی ۳.۶ در ماه ژانویه‌ی امسال آغاز شد. نسخه‌ی بتا ۳ نیز در ماه می عرضه شد. با این اوصاف انتظار می‌رود نسخه‌ی کامل در همین ماه یعنی ماه ژوئن عرضه شود.
تعیین نوع نوشته (Post Formats)
این قابلیت در وردپرس ۳.۱ معرفی شد ولی تاکنون به جز در برخی پوسته‌های مخصوص توسط کاربران استفاده نشده است. به وسیله‌ی این قابلیت می‌توان تعیین کرد که هر نوشته چه شکلی باشد و چه خواصی داشته باشد. مثلاً اگر در یک نوشته بخواهید یک گالری عکس بگذارید یا نوشته‌ی شما تنها معرفی یک لینک باشد نوع نوشته و پوسته‌ی آن متفاوت خواهد بود. مشکل این بود که در رابط کاربری وردپرس هیچ گزینه‌ای برای این کار در نظر گرفته نشده بود و کاربران می‌بایست از افزونه‌هایی مثل افزونه‌ی Alex King برای بکار گیری این قابلیت استفاده می‌کردند. در نسخه‌ی جدید وردپرس چند گزینه که هر کدام معرف یک نوع نوشته هستند به بالای بخش ویرایش نوشته اضافه شده است که کاربر با کلیک بر روی هر کدام می‌تواند نوع نوشته را مشخص کند. انواع نوشته‌ها همان‌هایی هستند که در نسخه‌ی ۳.۱ معرفی شدند.

wordpress_3.6

در هر نوع نوشته، چند زمینه دلخواه (Custom meta field) به طور پیش‌فرض وجود دارد که به ساختار وب‌سایت کمک می‌کند. چند نمونه از این زمینه‌ها برای هر نوع نوشته به صورت زیر است:

Image Post Format:
Image URL
Link URL
Link Post Format:
Link URL
Video & Audio Post Format:
Video Embed Code or URL / Audio Embed Code or URL
Quote:
Quote Source
Link URL

آخرین اخبار حاکی از آن است که این قابلیت از نسخه‌ی ۳.۶ وردپرس حذف شده است و قرار است فعلاً به عنوان یک افزونه عرضه شود تا در نسخه‌های بعدی به درون خود وردپرس بیاید. توجه داشته باشید که وردپرس ۳.۶ هنوز در مرحله‌ی آزمایشی است و ممکن است تا عرضه‌ی نسخه‌ی کامل در ماه ژوئن، تغییرات دیگری هم داشته باشد.
پشتیبانی از پخش صوت و فیلم
تا کنون عدم پشتیبانی از پخش صوت و فیلم یکی از مهم‌ترین کمبودهای وردپرس بوده است که در این نسخه برطرف شده است.

wordpress_3.6_1

تا کنون کاربران برای قرار دادن فایل صوتی یا فیلم در نوشته‌هایشان می‌بایست از ابزارها یا افزونه‌های خارجی استفاده می‌کردند ولی در این نسخه از وردپرس به این خاطر که کتابخانه‌ی MediaElement.js به طور پیش‌فرض درون وردپرس استفاده شده می‌توان فایل‌های صوتی و فیلم‌ها را بدون استفاده از ابزار خارجی اضافه مستقیماً درون نوشته‌های وردپرس قرار داد.

wordpress_3.6_2

ویژگی جالبی که استفاده از قابلیت‌های درونی وردپرس برای قرار دادن صوت و فیلم درون نوشته دارد این است که کاربر می‌تواند فیلمی که قرار است پخش بشود، چه آپلود شده باشد و چه به وسیله‌ی embed code از وب‌سایت دیگر آورده شده باشد را درون قسمت ویرایش نوشته پخش کند تا مطمئن شود که فیلم یا فایل صوتی را اشتباه در نوشته قرار نداده است.

ذخیره‌ی خودکار

اکنون نوشته‌ها در حین ویرایش به طور خودکار ذخیره می‌شوند. بدین ترتیب اگر مشکلی برای مرورگر به وجود بیاید یا برق قطع شود زحمت‌های نویسنده ذخیره شده است و از دست نمی‌رود.

wordpress_3.6_3

قابلیت مهم دیگر این است که وردپرس مرتب کنترل می‌کند که حساب کاربری نویسنده از سایت خارج نشده باشد. اگر به هر دلیل در حین ویرایش مطلب، حساب کاربری نویسنده از سایت خارج شده باشد (Logout) یا مدت زمان آن تمام شده باشد (Expire)، به هنگام ذخیره مطلب به صفحه‌ی ورود نخواهد رفت. بلکه یک پنجره‌ی کوچک بر روی صفحه باز می‌شود و از کاربر، نام کاربری و رمز عبور را سؤال می‌کند. در این صورت دیگر زحمات نویسنده به خاطر خروج حساب کاربری از دست نخواهد رفت.

قفل شدن نوشته

این ویژگی برای وب‌سایت‌هایی که چند نویسنده دارند مناسب است. بدین صورت اگر یک نویسنده در حال ویرایش یک مطلب باشد و نویسنده‌ی دیگر گزینه‌ی ویرایش را برای آن مطلب بزند پیغامی مبنی بر قفل بودن آن نوشته مشاهده خواهد کرد. در این پیغام گزینه‌ای به نام Take Over وجود دارد که با انتخاب این گزینه، نویسنده‌ی جدید کنترل نوشته را در دست می‌گیرد و عملاً نوشته برای نویسنده‌ی قبلی قفل می‌شود.

wordpress_3.6_4

تاریخچه‌ی یک نوشته (Post Revisions)

در قسمت تاریخچه‌ی یک نوشته،‌ کاربر می‌تواند مشاهده کند که از ابتدا تا کنون چه تغییراتی بر روی نوشته انجام داده است. در این نسخه از وردپرس در این قسمت یک نوار لغزان با دو دسته وجود دارد که کاربر با حرکت دادن دسته‌ها می‌تواند نوشته را در زمان‌های مختلف باهم مقایسه کند.

wordpress_3.6_5

فهرست‌ها (Navigation Menus)

فهرست‌ها در حقیقت همان منو‌های سایت هستند که از قسمت پوسته در منوی اصلی کنار سایت قابل دسترسی هستند. ظاهر آکاردئونی صفحه‌ی تنظیمات فهرست در وردپرس ۳.۶ بسیار ساده‌تر از نسخه‌ی قبل است. در نسخه‌ی قبل برای هر فهرست یک برگ (Tab) درون صفحه‌ی تنظیمات فهرست به وجود می‌آمد. در این نسخه صفحه‌ی تنظیمات فهرست تنها دو برگ دارد. برگ اول برای ایجاد و ویرایش فهرست است. اگر یک وب‌سایت فهرست‌های متعدد داشته باشد، کاربر از لیست باز شونده‌ی بالای صفحه می‌تواند فهرستی که می‌خواهد ویرایش کند را باز کند.

wordpress_3.6_6

اگر یک پوسته از فهرست‌های متعدد پشتیبانی کند، کاربر باید برای هر فهرست، مکان آن را نیز مشخص کند. در نسخه‌ی قبل برای این کار می‌بایست در قسمت ویرایش هر فهرست مکان آن را تعیین می‌کردیم ولی در این نسخه در صفحه‌ی تنظیمات فهرست یک برگ به نام Manage Locations وجود دارد. در این برگ می‌توانیم برای هر مکان فهرست مورد نظر را از لیست فهرست‌ها انتخاب کنیم. در این نسخه به این خاطر که برای جابجایی یک فهرست احتیاج نیست کل تنظیمات آن بارگذاری شود، این کار بسیار سریع‌تر انجام می‌شود. در این صفحه برای هر فهرست یا هر مکان گزینه‌هایی مثل ویرایش فهرست یا ایجاد فهرست جدید وجود دارد. این گزینه‌ها باعث صرفه‌جویی در باز کردن صفحات و سریع‌تر کردن روند ویرایش فهرست‌ها می‌شوند.

wordpress_3.6_7

پوسته‌ی جدید Twenty Thirteen

این پوسته، پوسته‌ی پیش‌فرض وردپرس است در این نسخه تغییرات زیادی داشته است. این تغییرات هم در ظاهر پوسته است و هم در کارایی آن. از جمله‌ی این تغییرات می‌توان سازگاری کامل آن با قابلیت‌های جدید تعیین نوع نوشته (Post Formats) را بیان کرد. مهم‌ترین کارایی این پوسته این است که طراحان پوسته می‌توانند پوسته‌های جدید خود را بر پایه‌ی آن ایجاد کنند و مطمئن باشند که پوسته‌ی آن‌ها از تمام قابلیت‌های وردپرس به خوبی پشتیبانی می‌کند.

به زودی آموزش و کد های لازم برای استفاده از برخی ویژگی های جدید وردپرس 3.6 را در همیار وردپرس منتشر خواهیم کرد …

منتظرمان باشید

wordpress_3.6_8

wordpress_3.6_9

راه حل نهایی برای کسب و کار های آنلاین
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. سلام ممنونم از سایت خوبتون:D

 2. چند روزه با وردپرس مشکلاتي از قبيل:
  خطا در آپلود
  نشون دادن 404 در لينکهاي خبرهاي وردپرس فارسي در داشبورد

 3. سلام
  به نظر من هیچ تغییر و تحولی توی وردپرس ایجاد نشده
  همه چیش همونه..نه ظاهر نه پست هاش..همه همونه…

 4. دوستان از چه طریقی باید ویدئو قرار بدیم ؟؟؟ من هر چی گشتم چیزی پیدا نکردم کلا توی نسخه فارسی تغییر زیادی ندیدم .

  حتما ویدئو باید آپلود بشه ؟؟؟؟

 5. آقا یه سوال دارم:
  اگه من به نسخه انگلیسی آپدیت کنم مشکل text direction پیدا نمی کنه؟

 6. وردپرس مچکریم 😀

 7. ای بابا چه وضعشه. تیم وردپرس فارسی کجا رفته که خبری ازش نیست. 20 روزه که از انتشار نسخه 3.6 اصلی گذشته ولی هنوز خبری از نسخه فارسی نیست. اگه دیگه حوصله فارسی سازی ندارن بگن که ما یه برنامه ی دیگه ای پیاده کنیم. حداقل یکی بیاد جوابگو باشه تا ما تکلیفمون مشخص بشه. اخه چقدر باید منتظر نسخه فارسی بمونیم.
  اهـ اهـ اهـ

  • 12 سال عضو همیار وردپرس

   سلام شاید بخاطر مشغله دیر دارن ارسال میکنن اما انگلیسی روهم آپدیت کنید مشکلی پیش نمیاد

 8. مرسی دوست عزیز

 9. سلام، دیروز توی بخش مدیریت، وردپرس پیام آپدیت داد، چیکارکنیم؟ آپدیت اتوماتیک فارسیه؟ آیا پشتیبان لازمه؟

 10. سلام و خسته نباشید
  من از نگارش 3.5.2 وردپرس استفاده می کنم . وقتی در قسمت رسانه یک عکس رو انتخاب می کنم و روی ویرایش تصویر کلیک می کنم به قسمت ویرایش تصویر میره ولی عکس رو نمایش نمیده تا بشه اون رو چرخوند یا قاب بری کرد و وقتی روی چرخش در این حالت کلیک می کنم مینوسه “امکان پیش‌نمایش تصویر وجود ندارد. لطفاً صفحه را نوسازی و دوباره تلاش کنید”
  لطفا منو راهنمایی کنید خستم کرد

 11. سلام
  چطوری باید پخش ویدئو در پست ها اضافه کنیم؟
  گزینه خاصی نداره که!

 12. سلام!
  نسخه فارسی دقیقا چه زمانی میاد>؟

 13. سلام دوست عزیز میبینم شما خیلی رو ورد پرس تعصب داری .
  البته خودمم با وردپرس کار میکنم.
  ولی شاهد یک مشکل خیلی بزرگ در وردپرس شدم و این خیلی زشته که من به عنوان مدیر اصلی که خودم وردپرس رو راه اندازی کردم و اسمم به عنوان اولین مدیر ثبت شده بعدش با انتخاب یک مدیر دیگه برای سایت اون مدیر این توانایی رو داره که مدیر اصلی سایت رو حذف کنه این واقعاً مشکل بزرگیه.
  امتحان کنید ! خیلی زشته که مشکل به این بزرگی رو ندید میگرن اگر فردی رو که ما مدیر کردیم فردا اکانش هک بشه یا اصلاً تو زرد از آب در بیاد و اکانت مدیر اصلی رو حذف کنه که واویلا یه .
  نمیدونم برم سمت جملا یا نیوک یا این مشکل حل میشه امیدوارم کمک کنید.
  ممنون.;)

 14. سلام. واقعا عالیه، بی صبرانه منتظر آمدنش هستم….

 15. سلام.آفای حاجی محمدی من افزونه پنل کاربری پیشرفته رو دیروز خریداری کردم .فاکتورش هم به ایمیلم اومد ولی لینک دانلود نیومد .قبلا هم پیام فرستادم.کمکم کنید.

 16. باسلام . وردپرس با همه ی قدرتی که داره اما یه چیزی اونو خیلی ضعیف کرده و اون پنل کاربری هست . من اصلا روم نمیشه تو سایتم عضو بگیرم چون واقعا فضای مطلوبی نداره که امید واریم درست بشه . واقعا ضعف بزرگیه

  • 12 سال عضو همیار وردپرس

   سلام افزونه پنل کاربری پیشرفته که توی سایتمون هست تمام مشکل پنل کاربری رو حل کرده

 17. واقعا عالی بود این امکانات ، مخصوص صوت و تصویر از بزرگترین مشکلاتی بود که بر سر راه قرار داشت
  ممنونم از توضیح این امکانات خوب

 18. ممنون
  آیا این ویژگی نوع پست این امکان را در اختیار میزاره که فیلد های یک نوع پست را خودمون تایین کنیم. مثل دروپال!؟
  اگه اینطوری باشه که عالی میشه.

 19. سلام
  میشه بگید تاریخ اتتشار چه زمانی است ؟

 20. آیا زمانی که از نسخه جدید وردپرس استفاده کنیم – افزونه هایی که مثلا با نسخه 3.4.2 سازگاری داشته اند، روی وردپرس 3.6 بهم میریزند ؟ یا مثلا کار نخواهند کرد ؟

  اگه اینطوره راه حل پیشنهادی چیه ؟ وردپرس رو به روزرسانی نکنیم تا مثلا پلاگین های نصب شده نسخه های سازگار با وردپرس 3.6 رو ارائه بدند ؟

  • 12 سال عضو همیار وردپرس

   برخی از افزونه های به این صورت هستند

   معمولا خودشون آپدیت میدن

   آخه هر افزونه ممکنه با یک سری فایل های هسته وردپرس کار بکنه

 21. از تاریخ انتشار کسی چیزی می دونه …
  آخه من تازه یه هاست گرفتم می خوام ورد پرس نصب کنم ..
  نمی دونم تا نسخه جدید صبر کنم یا نه … ؟
  برای به روز رسانی از نسخه قدیمی به نسخه جید لطفا” راهنمایی کنید ..

  • 12 سال عضو همیار وردپرس

   سلام اگه نظر من و میخوای … یه دقیق هم صبر نکن سایتتو راه بنداز

   بعد به راحتی از منوی پیشخوان / بروزرسانی بروز کنید !

 22. جالبه …
  از همه مهمتر همین که از ویدئو پشتیبانی می کنه خیلی خوبه
  لطفا” اگه افزونه ی خوب در مورد پخش ویدئو چیزی میشناسید معرفی کنید …

 23. نسخه فارسیش کی در دست رس قرار میگیره ؟

  • 12 سال عضو همیار وردپرس

   احتمالا چند روز بعد انتشار انگلیسی منتشر بشه !

 24. چقدر عالی دیگه مشکل پخش ویدیومون حل میشه

 25. بی صبرانه منتظر ورود این نسخه هستیم !!!!

 26. خیلی از مطلب عالیتون ممنون

  به جز مورد اول ،تمام چیزی هایی که گفتید از قبل به شکل دیگه ای در وردپرس وجود داشت و جزء امکانات جدید محسوب نمیشه.

 27. خیلی ممنون بی صبرانه منتظر نسخه کامل جدید هستیم !

 28. ممنون احسان جان که با این مطلب وردپرسی ها رو خوشحال کردی و به قول گفتنی ذوق زده شدیم! D:
  ان شاءالله نسخه فارسی..

 29. عالیه بصبرانه منتظرشیم زنده باد ورد پرس

 30. بسیار عالی …
  تشکر بابت اطلاعات مفیدتون

 31. وااای

 32. عالی بود ممنون
  گذاشتن فلیم خیلی جالب هست که اضافه شده است

 33. سلام خسته نباشید
  ممنونم از اطلاعات مفیدی که ارائه دادین

  راستی نسخه فارسی 3.6 هم میاد یا فقط انگلیسی؟

  • 12 سال عضو همیار وردپرس

   مگه میشه وردپرس فارسی کاربراشو رها کنه

   100% منتظر انتشار نسخه فارسی از طرف wp-persian هستیم

 34. بعد راستی این 10 ساله چرا نمیاد لباسش رو عوض کنه همش توی همه تولد هاش لباسش خاکستریه ها.

 35. بعد این نیم وجبی 10 ساله کی میاد که ما 16 ساله ها ازش استفاده کنیم؟:دی

 36. کار وردپرس خیلی خوبه منتها موردی که هست امکان و تغییر راحت ظاهرا مدیریت باشد متاسفانه مدیریت

  وردپرس یک ظاهر و استایل خاصی دارد و این را هنوز انعطاف پذیر نکردند که به راحتی قابل تغییر

  اساسی باشد امیدوارم برای این مورد راهی پیدا کنند و حل بشه

 37. واقعاً عالیه
  خیلی وقت بود که منظر دگرگونی وردپرس بودم

 38. عالیه برای من بتا هست

 39. داداشی این قسمتی که گفتی تعیین نوع نوشته دقیقا مثل بعضی از پوسته های خارجی که پنل مدیریتی دارند دیگه ؟ مثلا رو عکس کلیک می کنی تو قالب کنار اون پستا عکس یه دوربین میاد . اره ؟

 40. عالی هست 😕

 41. مرسی بابت اطلاعات