2 مورد در طراحی بخش اسکرول وبسایت که باید از آن دوری کنید

همانطور که می‌‏دانید، طراحی بخش اسکرول وبسایت، یک قابلیت پایه در وبسایت است. برخی از صاحبان وبسایت­‌ها دوست دارند روش‌های اسکرول را تغییر دهند تا کاربر شگفت زده شود و تجربه متفاوتی از سایت آن­ها داشته باشند.
قابلیت‌­هایی مثل اسکرول در وبسایت، باید ساده باشد.

طراحی بخش اسکرول وبسایت

در این مقاله ما درباره اینکه چطور اسکرول در تجربه کاربران شما تاثیر می‌­گذارد، صحبت می­‌کنیم. سپس دو ترفند اسکرول رایج که باید از آن اجتناب کنید را بیان خواهیم کرد و در آخر درباره روش‌های بهتری که باید به کار ببرید، صحبت می‌کنیم.
برای خواندن ادامه متن به پایین اسکرول کنید! 

چرا اسکرول کردن تاثیر زیادی در قابلیت وبسایت شما دارد؟

این روزها سایت‌­ها ممکن است، هم از نظر قابلیت و هم از نظر سبک، پیچیده باشند. اما راه‌‏هایی که سایت ما را جذاب می‌­کنند، معمولاً خیلی ساده هستند.
در بیشتر موارد واکنش ما به یک وبسایت با کلیک کردن، تایپ کردن یا اسکرول کردن است. همه می­‌دانیم که این سه عملکرد چقدر مهم هستند.
برای مثال، وب­سایتی را تصور کنید که هرگاه روی هر نقطه از آن کلیک می­‌کنید، به پایین صفحه اسکرول می‌­کند… این حالت نه تنها باعث سردرگمی کاربر می‌­شود، بلکه ممکن است تصور کند که اشتباهی در مرورگر یا کامپیوترش وجود دارد. پس اگر به درستی از تکنیک اسکرول یا همان پیمایش به پایین صفحه استفاده نشود، روی تجربه کاربر از سایت شما، اثر منفی خواهد داشت!

parallax - طراحی بخش اسکرول وبسایت

روش‌­هایی وجود دارند که شما می‌‏توانید طراحی بخش اسکرول وبسایت را بدون ایجاد تاثیر منفی در عملکردش، تغییر دهید. برای مثال با تکنیک Parallax ، اگر کاربر با سرعت‌­های مختلف روی تصویر اسکرول کند، حس اغوا کننده‌­ای در او ایجاد می‌شود.

Parallax یک تکنیک اسکرول است، که به سادگی یک ترفند بصری ایجاد می‏‌کند و اگر خوب پیاده‌سازی شود، سایت شما جذاب به نظر می­رسد.

با این مثال در ذهن خود، اجازه دهید درباره تعدادی از ترفندهای اسکرول که رایج هستند و لزوماً تجربه کاربران از سایت شما را بهبود نمی­‌دهند، صحبت کنیم. 

2 ترفند اسکرول که شما باید از آن اجتناب کنید

 زمانی که یک قابلیت را در وبسایت­ پیاده‌سازی می‌کنید، باید از خودتان دو سوال بپرسید:

  1. آیا این قابلیت هدفی را برآورده می­‌کند؟
  2. آیا با اجرای این قابلیت، سایت شما برای استفاده کاربران پیچیده‌­تر می‌­شود؟

اسکرول نامحدود

infinity- طراحی بخش اسکرول وبسایت

به صورت ایده‌آل، پاسخ­‌ها باید به ترتیب بله و خیر باشند… در غیر این صورت، شما یک مشکل پیش رو خواهید داشت.
دو ترفند طراحی بخش اسکرول وبسایت که پاسخ­‌های متفاوتی به دو سوال بالا می‌‏دهند در زیر آمده است:

اسکرول نامحدود برای وبسایت،‌ در معنای واقعی یعنی سایت هرگز پایانی ندارد. با اجرای آن، کاربر با اسکرول کردن به پایین سایت، محتواهای جدید دیگری را می‌­بیند و محتواها به پایان نمی­‌رسند، مگر اینکه شما محتوا را به پایان رسانده باشید.

اسکرول نامحدود در وبسایت­‌های عکس و وبلاگ­‌ها استفاده می‌شوند. هدف از این اسکرول، معمولاً بهبود زمان در خواندن مطالب سایت، بدون پرش در چندین صفحه است. البته گاهی همین قابلیت ممکن است، برعکس عمل کند و اثرات منفی داشته باشد.

در ادامه ۳ ایراد در اجرای این تکنیک را بیان می‌­کنیم:

  1. با اکثر فوترها خوب کار نمی­‌کند

اگر وبسایت­ شما پایانی نداشته باشد، نمی‌­توانید از فوتر استفاده کنید؛ مگر اینکه آن را به صفحه بچسبانید که روی مطالب را می‌­گیرد.

  1. محتوای خیلی زیاد در یک صفحه می‌­تواند روی کارایی سایت تاثیر منفی بگذارد

با استفاده از این اسکرول در یک صفحه، محتوای زیادی به خواننده ارائه می‌­شود و ممکن است، محتواها آن‌گونه که انتظار داریم اثرگذار نشوند… زیرا سایت به صورت بالقوه با اسکرول به پایین، محتوای جدیدی را ارائه می­‌کند.

  1. شما به اجرای انیمیشن­‌های بارگذاری نیاز دارید 

شما اغلب باید تعدادی نشانه‌­های بصری را اضافه کنید تا وقتی به پایین یک صفحه اسکرول می‏‌شود، نشان دهند که محتوای بیشتری در حال بارگذاری است. در غير اين صورت، بازديدکننده ممکن است، متوجه نشود که چه چیزی در ادامه وجود دارد.

صفحه‌­بندی، ساده­‌ترین جایگزین برای اسکرول نامحدود است. اگر وبسایت­ شما محتوای سنگینی دارد، منطقی است که آن را با استفاده از صفحات مختلف تنظیم کنید… این کار نه تنها ابهام سایت را کمتر می­‌کند، بلکه رفتن از یک صفحه به صفحه دیگر هم کار ساده‌­ای است.

اسکرول Hijack

scroll hijacking- طراحی بخش اسکرول وبسایت

معمولاً، طراحی بخش اسکرول وبسایت با سرعتی متناسب با اینکه کاربر از کیبورد یا ماوس استفاده می­‌کند، تنظیم می‌شوند. تعدادی از وبسایت­‌ها از اسکرول hijack استفاده می­‌کنند. با این اسکرول، کاربر بین بخش‌ها با انتقالی کوچک پرش می­‌کند.
در طراحی‌ سایت­‌های سنگین، معمولاً این اسکرول به کار می­‌رود؛ آن­ها میزان زیادی انیمیشن، ویدیو، زمینه و دیگر آیکون­‌ها را دارند… با استفاده از این اسکرول، همانطور که سایت جالب به نظر می‌­رسد، می­‌تواند گیج کننده هم باشد. در ادامه مواردی را بیان می‌کنیم که چرا با اسکرول hijack موافق نیستیم. 

  1. راهبری (navigation) سایت کند به نظر می‌­رسد 

در بسیاری از موارد، انتقال‌­ها باعث ایجاد یک کندی مصنوعی می­‌شوند… آن‌چنان که سایت شما کند احساس می‌شود.

  1. آزادی عمل را از کاربر می­‌گیرد

کاربران باید بتوانند در سایت­ آزادانه اسکرول کنند. اما اسکرول hijack به آن­ها این احساس را می­‌دهد که توسط شما محدود شده‌­اند تا آنچه که شما می­‌خواهید را ببینند.

  1. تعدادی از کاربران ممکن است توسط تغییرات سردرگم شوند 

ممکن است سایت برای کاربر بخاطر تغییراتی که رخ می­‌دهد، گیج کننده به نظر برسد.

هدف از اسکرول hijack افزایش تعامل با کاربر است، که این هدف خوبی است و خوشبختانه راه‌‏های دیگری وجود دارند که بدون اثر منفی روی عملکرد سایت، می‌­توانید به این هدف برسید. اضافه کردن microinteractions یک روش منطقی است تا حس بهتری را به بازدید کننده سایت دهید.
در هر حال شما نیاز ندارید که وبسایت­ خود را با انیمیشن­‌ها پر کنید. از یک طرح منحصر بفرد برای طراحی بخش اسکرول وبسایت استفاده کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

کلام آخر

قابلیت اسکرول، آن‌گونه که تصور می­‌کنید، در طراحی سایت باعث جلب توجه نمی‌­شود. این قابلیت در اکثر پلتفرم­‌ها و نرم­‌افزارها یکسان کار می­‌کند و تغییر دادن آن معمولاً ایده بدی است… زیرا در عملکرد سایت برای کاربران اثر منفی دارد. در کل ما با تغییراتی که اثر منفی در قابلیت­‌ها و عملکرد سایت ایجاد کند، مخالف هستیم! تغییراتی که در طراحی بخش اسکرول وبسایت وارد می‌­شوند، جز این گروه تغییرات هستند.
دو ترفند اسکرولی که نباید استفاده کنید را بیان کردیم:

اسکرول نامحدود: این اسکرول ممکن است جالب به نظر برسد؛ اما در عملکرد سایت شما تاثیر منفی دارد.

اسکرول Hijack: قابلیت‌‏های پایه­‌ای مثل اسکرول و کلیک باید در هر وبسایتی که شما بازدید می­‌کنید، یکسان باقی بمانند.

تولید توسط خانم سمیه زارع

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.