خطای 403 در وردپرس و راه حل رفع آن

خطای 403 در وردپرس و راه حل رفع آن خطای 403 در وردپرس و راه حل رفع آن

امروزه با گسترش کسب­وکارهای آنلاین ، بسیاری از افراد به دنبال طراحی سایت برای برقراری تعامل و ارتباط سازنده با مخاطبین خود در بستر اینترنت هستند و به دلیل سادگی و کم هزینه بودن طراحی سایت وردپرسی ، بسیاری از سایت­ها با استفاده از سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی می­شوند. سایتهای وردپرسی معمولا با خطاهای متفاوتی مواجه می­شوند که یکی از این خطاهای رایج در وردپرس ، خطای 403 در وردپرس است. در ادامه مجموعه محتواهای آموزش وردپرس ما در این محتوا به معرفی این خطای رایج در وردپرس ، علل ایجاد آن و راههای حل این خطای رایج در وردپرس
می­پردازیم.

معرفی خطای 403 در وردپرس و علل بروز آن

خطای 403 در وردپرس به دلیل وجود مشکل در سرور است در این حالت وقتی کاربر آدرس سایت را در مرورگر خود وارد می­کند مرورگر یک درخواست به سرور سایت ارسال می­کند تا اطلاعات سایت را از سرور دریافت کند ولی در هنگام بروز این خطای رایج در وردپرس ، سرور به اشتباه گمان می­کند که کاربر مجوز دسترسی به این اطلاعات را ندارد و پیام خطای ممنوعیت دسترسی به سایت را به کاربر نمایش می­دهد.

خطای 403 در وردپرس ممکن است هنگامی که قصد ورود به پنل مدیریت سایت وردپرسی خود دارید و یا زمانی که قصد ورود به یک صفحه خاص از سایت دارید ظاهر شود.

در هنگام بروز این خطای رایج در وردپرس معمولا با یکی از پیام­های زیر در مرورگر خود مواجه می­شوید.

 • “403 Forbidden – Access to this resource on the server is denied.”
 • “Forbidden – You don’t have permission to access [directory name] on this server.”
 • “You are not authorized to view this page.”
 • “It appears you don’t have permission to access this page.”
 • “403. That’s an error. Your client does not have permission to get URL [address] from this server.”

خطای 403 در وردپرس به احتمال زیاد به دلیل بروز مشکل در دسترسی به فایل­های سایت به دلیل وجود خطا در مجوزهای دسترسی سایت ایجاد شود اگرچه وجود پلاگین معیوب و یا ایراد در فایل .htaccess هم میتواند دلیل بروز این خطای رایج در وردپرس باشد.

در بیشتر موارد می­توان با انجام یک سری کارهای ساده این خطای رایج در وردپرس را حل کرد ولی در مواردی هم نیاز است با بخش پشتیبانی هاست سایت تماس بگیرید و از آنها کمک بگیرید.

نحوه رفع خطای 403 در وردپرس

در این بخش در مورد راههای رفع خطای 403 در وردپرس صحبت می­کنیم ولی پیشنهاد می­کنیم حتما قبل از هر چیز یک بک­آپ از فایلهای سایت بگیرید تا در صورت بروز مشکل از آن استفاده کنید.

 1. مجوزهای دسترسی فایل را تغییر دهید

در سایت­های وردپرسی هر فایلی که وجود دارد سطح دسترسی خاص خودش را دارد که این تنظیمات تعیین می­کند که چه کسانی به چه فایل­هایی و تا چه مقداری دسترسی دارند اگر در این مجوزهای دسترسی مشکلی وجود داشته باشد سرور مانع از دسترسی کاربران به آن فایل­ها می­شود.

اگر تخصص مورد نیاز برای اصلاح مشکلات احتمالی در این مجوزهای دسترسی را ندارید می­توانید از بخش پشتیبانی هاست سایت کمک بگیرید.

شما می­توانید با استفاده از پروتکل FTP و برنامه­ هایی مثل FileZila اصلاحات مورد نیاز را روی فایلها در هاست اعمال کنید.

همچنین اگر از سیستم Cpanel برای مدیریت اطلاعات روی هاست خود استفاده می­کنید می­توانید از بخش File Manager به فایل­های موجود در هاست خود دسترسی پیدا کنید و در سیستم DirectAdmin هم می­توانید از بخش Public_html به این فایلها دسترسی پیدا کنید.

مطابق شکل زیر در هاست خود روی فولدر public_html راست کلیک کنید و گزینه file Attributes را انتخاب کنید.

نحوه رفع خطای 403 در وردپرس

در پنجره بازشده مطابق شکل زیر مقدار 750 یا 755 را در کادر Numeric Value وارد کنید و سپس تیک گزینه Recurse into subdirectories را بزنید و در آن گزینه Apply to Directories only را انتخاب کرده و بر روی OK کلیک کنید.پ

خطای 403 در وردپرس و راه حل رفع آن

با انجام همین کار ساده مجوز صحیح فایل را برای دسترسی به دایرکتوری­های سایت خود اعمال می­کنید.

حال نوبت به اصلاح مجوز دسترسی به فایل­ها می­شود برای این منظور مطابق شکل زیر روی پوشه public_html خود راست کلیک کرده و File Attributes را انتخاب کنید سپس تیک گزینه Recurse into subdirectories را بزنید و در آن گزینه Apply to files only را انتخاب کنید سپس مطابق شکل زیر در بخش Numeric Value عدد 644 را وارد کنید و روی OK کلیک کنید.

خطای 403 در وردپرس و راه حل رفع آن

پس از اصلاح مجوز دسترسی به دایرکتوری و فایل­های وردپرسی باید مجوز دسترسی به فایل wp-config.php هم اصلاح شود برای این منظور این فایل را در بخش روت هاست خود پیدا کنید و روی آن کلیک راست کرده و گزینه File permissions را در آن انتخاب کنید سپس مقدار 440 را در بخش Numeric Value وارد کرده و روی دکمه OK کلیک کنید.

خطای 403 در وردپرس و راه حل رفع آن

با انجام این مراحل مجوزهای دسترسی به فایل­های سایت اصلاح می­شوند و اگر دلیل بروز خطای 403 در وردپرس همین مجوزهای دسترسی باشند این خطای رایج در وردپرس رفع خواهد شد.

 1. افزونه های سایت را غیرفعال کنید

همانطور که گفته شد خطای 403 در وردپرس می­تواند به دلیل وجود پلاگین معیوب فعال در سایت وردپرسی باشد برای بررسی این موضوع باید تمامی پلاگینهای غیرفعال کنید و یکی­ یکی آنها را فعال کنید و بررسی کنید که آیا با فعالسازی کدام پلاگین این خطای رایج در وردپرس بروز می­کند که با این کار اگر مشکل از یکی از پلاگین­ها باشد به راحتی می­توان آن پلاگین را شناسایی کرد.

  خطای نمایش سایدبار پایین محتوا در وردپرس + رفع آن

برای غیرفعالسازی تمامی پلاگینهای موجود در سایت وردپرسی باید از طریق هاست در پوشه فایلهای سایت پوشه wp-content را باز کنید و سپس در این پوشه فایل Plugins را پیدا کرده و نام آن را تغییر دهید با انجام این کار کامپایلر وردپرس برای اجرای پلاگین­ها به دنبال پوشه Plugins میگردد ولی چون نام این پوشه را تغییر داده ایم آن را پیدا نمی­کند و در نتیجه همه پلاگین­ها به نوعی غیرفعال می­شوند.

افزونه های سایت را غیرفعال کنید

اگر انجام این کار خطای 403 در وردپرس برطرف شد می­توان نتیجه گرفت که علت بروز این خطای رایج در وردپرس یکی از همین پلاگینهاست پس باید آن پلاگین معیوب را شناسایی کنید.

برای این کار ابتدا نام پوشه Plugins را که تغییر داده ایم به همین نام برمی­گردانیم سپس در داشبورد وردپرس همه پلاگین­ها را غیرفعال می­کنیم و سپس یکی یکی آنها را فعال می­کنیم تا به این طریق پلاگین معیوب را شناسایی کنیم.

پس از شناسایی پلاگین معیوب می­توانید می­توانید از یک پلاگین جایگزین به جای آن استفاده کنید ولی اگر اصرار به استفاده از همان پلاگین دارید باید با استفاده از کدنویسی آن را اصلاح کنید که برای این منظور اگر تخصص کافی ندارید می­توانید از یک برنامه­ نویس خبره کمک بگیرید.

 1. فایل htaccess. را حذف و بازتولید کنید

فایل .htaccess یکی از فایلهای موجود در سایتهای وردپرسی است که امکان برقراری ارتباط با سرور را برای وردپرس فراهم می آورد. یکی از دلایل بروز خطای 403 در وردپرس می­تواند وجود مشکل در همین فایل باشد.

برای بررسی این موضوع که آیا این خطای رایج در وردپرس به دلیل وجود مشکل در فایل .htaccess است باید آن را حذف و دوباره تولید کنید برای این منظور این فایل را در بین فایلهای سایت خود پیدا کنید روی آن راست کلیک کرده و سپس گزینه Delete را انتخاب کنید.

فایل htaccess. را حذف و بازتولید کنید

با حذف فایل .htaccess ، اگر خطای 403 در وردپرس برطرف شد پس علت بروز این خطا وجود مشکل در همین فایل بوده است.

برای تولید مجدد این فایل در داشبورد وردپرس سایت به منو settings بروید و در این منو روی گزینه permalinks کلیک کنید در این بخش روی گزینه save changes در انتهای صفحه کلیک کنید تا فایل .htaccess مجددا تولید شود. 

فایل htaccess. را حذف و بازتولید کنید

 1. CDN را غیرفعال کنید.

یکی از تکنیک­هایی که برای افزایش سرعت سایت استفاده می­شود تکنولوژی CDN  است که در آن اطلاعات سایت در سرورهای مختلف در نقاط مختلف جهان قرار می­گیرد تا در صورت وارد کردن آدرس سایت در مرورگر ، اطلاعات آن سایت از نزدیکترین مکان جغرافیایی به کاربر  ارسال شود و سرعت بارگذاری صفحه بیشتر شود از معروفترین شرکتهای ارائه دهنده سرویس CDN در دنیا می­توان به CloudFler اشاره کرد.

گاهی استفاده از همین تکنولوژی باعث بروز خطا در سایت می­شود و یکی از دلایل بروز خطای 403 در وردپرس میتواند استفاده از همین تکنولوژی باشد برای بررسی این موضوع باید سرویس CDN خود را غیرفعال کنید و سپس بررسی کنید که آیا با غیرفعال کردن این سرویس خطا رفع می­شود.

 1. لینک­های خارجی سایت را بررسی کنید

گاهی برخی مدیران سایتها برای صرفه جویی در میزان استفاده از هاست به جای قرار دادن مستقیم فایل­های رسانه ای حجیم مثل فیلمها و عکسها ترجیح می­دهند آدرس این فایلها را که در سایت دیگری قرار دارند در سایت خود قرار دهند و حتی برخی از هاست­ها یا ارائه ­دهندگان خدمات CDN از این ایده استفاده می­کنند. استفاده از این روش هرچند به ظاهر می­تواند باعث صرفه جویی در میزان استفاده از هاست شود ولی می­تواند باعث بروز خطای 403 در وردپرس شود.

اگر خودتان از این نوع لینک­ها استفاده می­کنید آنها را حذف کنید و سپس بررسی کنید که آیا با حذف این لینکها این خطا رفع می­شود. اگر شرکت ارائه دهنده هاست شما از این لینکها استفاده می­کند با بخش پشتیبانی هاست تماس بگیرید و برای حل این مشکل از آنها کمک بگیرید.

نتیجه گیری

در این محتوا در ادامه مجموعه محتواهای آموزش وردپرس ما به معرفی خطای 403 در وردپرس پرداختیم و ضمن معرفی دلایل ایجاد این خطای رایج در وردپرس 5 روش کاربردی رفع آن را به شما آموزش دادیم. امیدواریم این محتوا برای شما مفید بوده باشد در پایان اگر هر انتقاد یا پیشنهادی نسبت به این محتوا داشتید می­توانید از طریق کانال­های ارتباطی با ما در میان بگذارید.

منبع : https://www.dreamhost.com/blog/how-to-fix-403-forbidden-error-wordpr

سوالات متداول

خطای 403 در وردپرس به دلیل وجود مشکل در سرور است در این حالت وقتی کاربر آدرس سایت را در مرورگر خود وارد می­کند مرورگر یک درخواست به سرور سایت ارسال می­کند تا اطلاعات سایت را از سرور دریافت کند ولی در هنگام بروز این خطای رایج در وردپرس ، سرور به اشتباه گمان می­کند که کاربر مجوز دسترسی به این اطلاعات را ندارد و پیام خطای ممنوعیت دسترسی به سایت را به کاربر نمایش می­دهد.
“403 Forbidden – Access to this resource on the server is denied.” “Forbidden – You don’t have permission to access [directory name] on this server.” “You are not authorized to view this page.” “It appears you don’t have permission to access this page.” “403. That’s an error. Your client does not have permission to get URL [address] from this server.”
مجوزهای دسترسی فایل را تغییر دهید افزونه های سایت را غیرفعال کنید فایل htaccess. را حذف و بازتولید کنید CDN را غیرفعال کنید. لینک­های خارجی سایت را بررسی کنید
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دیدگاه‌های این نوشته جدید ترین ها شاخص

 1. 8 ماه عضو همیار وردپرس

  سلام .متاسفانه من همه اینکارها را انجام دادم ولی خطای 403 رفع نشد . هر به روز رسانی رو میزنم ارور 403 میده . و هاست اعلام میکنه از طراح سایت بپرسید و طراح سایت میگه مال هاست هست