افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش چیست؟

افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش چیست؟ افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش چیست؟

سیستم همکاری در فروش یا افیلیت مارکتینگ که با نام بازاریابی وابسته هم شناخته میشود یک روش برای کسب درآمد بدون تولید محصول و حتی هزینه حمل و نقل و پشتیبانی از آن است که با عنوان بازاریابی بدون ریسک و بازاریابی پورسانتی هم معروف است. بازاریابی یکی از شاخه ­­های اصلی دیجیتال مارکتینگ است که انواع مختلفی دارد و یکی از معروفترین روش­­ های بازاریابی ، افیلیت مارکتینگ است که در این محتوا به بررسی این مدل از بازاریابی می­پردازیم. این روش بازاریابی یک راه آسان برای کسب درآمد درفضای مجازی است که نیاز به سرمایه­ گذاری هم ندارد و به راحتی و با ایجاد کانال های بازاریابی محصول مثل ایجاد یک سایت قابل اجراست. براساس پیشبینی سایت Statista گردش مالی صنعت افیلیت مارکتینگ تا سال 2022 در آمریکا به 8.2 میلیارد دلار میرسد که بیانگر رشد روزافزون این مدل بازاریابی در کل دنیاست.

در ادامه این مقاله در مورد موضوعات زیر با شما صحبت خواهیم کرد:

 • افیلیت مارکتینگ یا سیستم همکاری در فروش چیست؟
 • دلایل محبوبیت و رشد بالای مدل بازاریابی همکاری در فروش چیست؟
 • مدل بازاریابی همکاری در فروش چطور کار میکند؟
 • میزان درآمد بالقوه صنعت Affiliate Marketing چه میزان است؟
 • چگونه می توان کار در حوزه همکاری در فروش را شروع کرد؟

سیستم همکاری در فروش مدلی از بازایابی است که در آن بازاریاب در ازای فروش محصول یا خدمات شرکتی دیگر ، درصدی از فروش را به عنوان پورسانت دریافت میکند ولی گاهی هم میزان دریافتی بازاریاب مبلغ ثابتی است که این موضوع به توافق بین بازایاب و تبلیغ­ دهنده دارد.

مزایای افیلیت مارکتینگ

افیلیت مارکتینگ دو مزیت اساسی دارد که باعث رشد روزافزون این مدل مارکتینگ شده ­است :

 1. کم هزینه و کم ریسک بودن

راه ­اندازی یک کسب­ وکار نیازمند سرمایه­ گذاری هنگفت برای خرید تجهیزات ، حقوق پرسنل ، خرید یا اجاره ملک و سایر هزینه­ ها دارد ولی فعالیت در صنعت افیلیت مارکتینگ نیاز به صرف چنین هزینه­ هایی ندارد و به راحتی و فقط با تاسیس یک سایت یا هر کانال بازاریابی دیگری قابل اجراست.

برای تولیدکنندگان محصول یا ارائه دهندگان خدمات هم این مدل بازاریابی بدون ریسک است زیرا تا زمانی که محصولی فروخته نشده­ است نیازی به پرداخت هزینه بازاریابی نیست و به همین دلیل به افیلیت مارکتینگ ، بازاریابی بدون ریسک هم می­گویند.

 1. توسعه سریع و آسان حوزه بازایابی

در بازاریابی به روش همکاری در فروش ، بازاریاب محدود به همکاری با یک شرکت نیست و به راحتی میتواند با مجموعه گسترده­ای از تولیدکنندگان در ارتباط باشد و از هریک از آنها درآمد جداگانه ­ای داشته باشد که این موضوع برای افزایش درآمد مارکترها بسیار مفید است.

افیلیت مارکتینگ چگونه کار می کند؟

فروشنده محصول در مدل بازاریابی همکاری در فروش ، به هر بازایاب لینک منحصربفردی شبیه به تصویر زیر میدهد تا بتواند بازاریابی که مخاطب را به سمت خرید محصول هدایت کرده ­است را شناسایی کند.

افیلیت مارکتینگ چگونه کار می کند؟

وقتی مخاطبی روی لینک یکی از بازاریاب ها کلیک میکند و به سایت فروش محصول هدایت میشود اطلاعات لینک بازاریاب به صورت کوکی روی سیستم مخاطب ذخیره میشود که این کوکی به مجموعه تبلیغ­ شونده کمک میکند تا بازاریابی که مشتری را جذب کرده شناسایی کند.

نکته قابل تامل در مورد کوکی­ ها این است که این اطلاعات تاریخ انقضا دارند و روی سیستم مشتری باقی می­مانند در نتیجه حتی اگر مشتری همان روزی که روی لینک بازاریاب کلیک کرده و به کانال فروش هدایت شده ، خریدی انجام ندهد و چند روز بعد اقدام به خرید کند باز هم بازاریابی که مشتری را جذب کرده قابل شناسایی است و درصدی از فروش به بازاریاب تعلق میگیرد.

برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید:

فرض کنید یک مخاطب با استفاده از لینک تبلیغاتی شما مثلا برای خرید لباس ورزشی به سایت دیجیکالا منتقل میشود ولی در همان لحظه ، خریدی انجام نمیدهد و چند ساعت بعد اقدام به خرید میکند و در کنار لباس ورزشی ، یک کفش اسپرت هم خریداری میکند فروشنده با توجه به وجود کوکی­ میتواند بازاریاب را شناسایی کند و نکته جالب این مثال این است که شما با اینکه در بنر تبلیغاتی خود ، فقط تبلیغ لباس ورزشی را کرده­اید ولی برای خرید کفش ورزشی که تبلیغی برای آن انجام نداده­اید هم پورسانتی را دریافت خواهید کرد.

میزان درآمد بالقوه افیلیت مارکتینگ

میزان درآمد در حوزه افیلیت مارکتینگ نامحدود است و بستگی به میزان فعالیت و توانایی بازاریاب در جذب مشتری و فروش محصول است. برای مثال مجموعه پت فلین که در حوزه Affiliate Marketing در آمریکا فعال است با بازاریابی برای شرکت Smart Passive Income در دسامبر سال 2017 بیش از 100.000 دلار درآمد کسب کرد.

ولی نکته­ ای که در مورد کسب درآمد در حوزه همکاری در فروش بسیار مهم است این است که تلاش مستمر و هدفمند برای رسیدن به درآمد لازم و ضروریست و قطعا نباید در ماه های اول شروع فعالیت در حوزه Affiliate Marketing انتظار درآمد بالایی را داشت.

مراحل شروع کار در حوزه افیلیت مارکتینگ

برای شروع فعالیت در حوزه بازاریابی همکاری در فروش باید هفت مرحله زیر را دنبال کرد:

 1. انتخاب کانال بازاریابی
 2. انتخاب محصول برای بازاریابی
 3. تعیین استراتژی بازاریابی
 4. ایجاد محتوای مناسب
 5. افزایش ترافیک سایت
 6. افزایش تعداد کلیک کاربران روی لینک سایت فروش
 7. تبدیل مخاطب به مشتری در سایت فروش

در ادامه این مقاله هریک از این مراحل را به صورت جداگانه توضیح می­دهیم.

مرحله اول : انتخاب کانال بازاریابی 

در کل از هر پلتفرمی میتوان برای کار در حوزه Affiliate Marketing استفاده کرد و برای این کار حتی میتوان از اینستاگرام هم استفاده کرد میتوان مثل تصویر زیر لینک سایت فروش را در بخش بیو اینستاگرام قرار داد ولی در کل استفاده از سایت یا یوتیوب برای فعالیت در حوزه افیلیت مارکتینگ مناسب­تر است.

مراحل شروع کار در حوزه افیلیت مارکتینگ

راه­ اندازی سایت برای ایجاد سیستم همکاری در فروش بسیار آسان است و با استفاده از سیستم مدیریت محتوا مثل وردپرس به راحتی میتوان با کمترین هزینه ، یک سایت با ظاهری کاربرپسند راه ­اندازی کرد.

پس از راه ­اندازی سایت ، برای اینکه بتوان ترافیک بیشتری را جذب سایت کرد باید روی بخش بهینه­ سازی موتورهای جستجو که در اصطلاح تخصصی به آن سئو می­گویند تمرکز کرد تا ترافیک بیشتری جذب سایت شود.

پلتفرم دیگری که می­توان از آن برای فعالیت در حوزه افیلیت مارکتینگ استفاده کرد شبکه اجتماعی اشتراک فیلم یوتیوب است که به راحتی و بدون پرداخت هزینه ­ میتوان در آن ویدئو بارگذاری کرد و لینک سایت فروش را در بخش توضیحات ویدئو قرار داد.

مرحله دوم : انتخاب محصول برای بازاریابی

با توجه به اینکه رقابت در فضای مجازی برای جذب ترافیک بیشتر روزبه ­روز شدیدتر میشود برای موفقیت در حوزه افیلیت مارکتینگ ، باید روی یک زمینه خاص تمرکز کرد تا بتوان در آن حوزه خاص مخاطبین بیشتری را جذب و به سمت صفحه فروش محصول هدایت کرد.

برای مثال اگر قصد بازاریابی برای فروشگاه های پوشاک را دارید در مرحله اول روی فروش پوشاک اسپرت تمرکز کنید تا بتوانید فروش بیشتری را در این حوزه جذب کنید و میزان دریافتی خود را افزایش دهید در مرحله بعدی روی محصولات مشابه آن مثل بازاریابی برای کفش اسپرت کار کنید و همینطور به تدریج زمینه فعالیت بازاریابی خود را گسترش دهید.

با تمرکز روی روی یک محصول خاص در سیستم همکاری در فروش ، میتوان راحتتر در موتورهای جستوجو مثل گوگل رتبه گرفت و در نتیجه مخاطبین بیشتری را جذب کرد که این موضوع در Affiliate Marketing بسیار مهم است برای مثال کسب رتبه بالا در گوگل برای عبارت “خرید لباس اسپرت مردانه” خیلی راحتتر از عبارت “خرید لباس” است.

مرحله سوم : تعیین استراتژی بازاریابی

برای فعالیت در حوزه افیلیت مارکتینگ 3 استراتژی وجود دارد که در این بخش به بررسی هرکدام می­پردازیم.

استراتژی اول : دریافت پورسانت بالا با تعداد کم مشتری

در این حالت از Affiliate Marketing ، بازاریاب به ازای جذب هر مشتری مبلغ قابل توجهی کمیسیون دریافت میکند و حتی با وجود جذب تعداد کمی مشتری و هدایت آنها به کانال فروش ، درآمد خوبی کسب می­کند.

در این حالت با توجه به دریافت کمیسیون مناسب از هر فروش ، رقابت بین بازاریاب ها شدید است و با توجه به تعداد محدود مشتریان بالقوه ، کار برای بازاریابان تازه ­کار کمی سخت است.

استراتژی دوم : دریافت پورسانت پایین با تعداد زیاد مشتری

در این حالت امکان فروش محصول ، در حجم بالا به راحتی قابل دسترسی است ولی میزان پورسانتی که بازاریاب برای هر فروش دریافت میکند مبلغ زیادی نیست برای مثال در بازاریابی برای فروش بازیهای PS4 ، امکان فروش در حجم زیاد خیلی دور از دسترس نیست ولی با توجه به قیمت پایین این بازی­ها ، کمیسیونی که بازایاب برای هر فروش دریافت میکند مبلغ زیادی نیست.

مزیت اصلی این حالت از افیلیت مارکتینگ این است که در این نوع محصولات ، معمولا فروشگاهها تنوع بالایی دارند و خریدار با مراجعه به کانال فروش محصول ، با محصولات متنوع مشابه زیادی روبه­ رو میشود که احتمال خرید سایر محصولات مشابه هم وجود دارد و بازاریاب حتی برای محصولی که آن را تبلیغ نکرده هم میتواند کمیسیون دریافت کند.

  روش های دیلیت اکانت واتساپ در گوگل، ios و اندروید

برای مثال همانطور که در شکل زیر میبینید اگر مخاطبی به سایت آمازون هدایت شود با محصولات متنوع و جذابی مواجه میشود که او را برای خرید بیشتر وسوسه میکند.

دریافت پورسانت پایین با تعداد زیاد مشتری

استراتژی سوم : دریافت پورسانت بالا با تعداد زیاد مشتری

در این حالت امکان جذب ترافیک و مشتری در حجم بالا به راحتی در دسترس است و بازاریاب کمیسیون بالایی هم برای هر فروش دریافت میکند در نتیجه این حالت مناسبترین و جذابترین حالت همکاری در فروش است که میتواند درآمد بالایی برای بازاریاب داشته باشد.

البته با توجه به جذابیت این حالت ، قطعا رقابت سنگینی بین بازاریابهای افیلیت مارکتینگ در این حالت وجود دارد و رقابت با بازاریابهای حرفه­ ای برای افراد تازه­ کار کمی سخت است.

انتخاب یکی از حالتهای بازاریابی که بیان شد بستگی به سطح تخصص و اهداف مالی بازاریاب دارد.

اگر هدف بازاریاب جذب مشتری بیشتر باشد مدل دوم که با جذب مشتری بیشتر کمیسیون کمتری دریافت میکند مناسبتر است ولی اگر هدف جذب مخاطبین تجاری باشد حالت اول که شامل کمیسیون بالا برای تعدا کم مشتری است مناسبتر است.

 

مرحله چهارم : تولید محتوای باکیفیت

یکی از کلیدی­ ترین نکاتی که برای موفقیت در حوزه افیلیت مارکتینگ باید مورد توجه قرار گیرد تولید محتوای باکیفیت است. محتوای جذاب و باکیفیت میتواند باعث جذب ترافیک بیشتر به کانال بازاریابی در Affiliate Marketing باشد.

یک نکته بسیار مهم که باید در نظر داشت این است که بازاریاب در انتخاب محصولی که قصد فروش آن را از طریق افیلیت مارکتینگ دارد نباید فقط به میزان فروش آن محصول در سایت فروشنده توجه کند و فقط محصولات پرفروش را تبلیغ کند بلکه باید در مرحله اول دقت کند که محصول مورد نظر با موضوع کانال بازاریابی وی ، مخاطبین آن کانال و محتوایی که در آن وجود دارد مرتبط باشد.

مرحله پنجم : جذب ترافیک به سایت

بعد از تولید محتوای باکیفیت ، یکی دیگر از عوامل موفقیت افیلیت مارکتینگ ، جذب ترافیک بیشتر به سایت است تا بتوان تعداد کلیک روی لینک تبلیغاتی و در نتیجه فروش محصول و کمیسیون دریافتی از فروشنده را افزایش داد.

برای جذب ترافیک میتوان 3 استراتژی را در نظر داشت:

استراتژی اول : جذب ترافیک پولی

میتوانید با پرداخت هزینه ترافیک سایت خود را افزایش دهید مثلا میتوان از روش پرداخت کلیکی یا همان ppc استفاده کرد و به ازای هر کلیکی که مخاطبی را به سمت سایت شما هدایت میشود هزینه­ ای را پرداخت کنید.

مزیت استفاده از روش ppc این است که تا زمانی که ترافیکی جذب سایت نشده ، هزینه­ ای پرداخت نمی­شود.

البته در کنار مزیت این مدل از جذب ترافیک ، معایبی هم وجود دارد یکی از معایب جذب ترافیک پولی این است که تا زمانی که هزینه پرداخت میشود میتوان از این روش برای جذب ترافیک استفاده کرد.

این روش افزایش ترافیک برای افرادی که از راه افیلیت مارکتینگ به درآمد مناسبی رسیده ­اند مفید است ولی برای افراد تازه ­کار با توجه به هزینه­ ای که دارد شاید خیلی مفید نباشد.

البته در جذب ترافیک پولی باید به کیفیت ترافیکی که جذب میشود هم توجه داشت و سعی در جذب مخاطبی داشت که به خرید محصول علاقمند است و به نوعی مشتری بالقوه آن محصول به حساب می ­آید مثلا احتمال این که یک دانشجو با توجه به درآمد نسبتا پایینی که دارد اقدام به خرید یک محصول گرانقیمت کند پایین است.

استراتژی دوم : بهینه سازی موتورهای جستجو (SEO)

میتوان با استفاده از تکنیک های سئو ، رتبه سایت را در کلمات کلیدی مورد نظر بالا برد و از این طریق ترافیک ارگانیک و باکیفیت جذب سایت کرد.

برای جذب ترافیک بیشتر از طریق سئو باید موارد زیر را اجرا کرد:

 1. در مرحله اول باید کلمات کلیدی مورد نظر را که بیشترین ارتباط را با محصولات دارند و بیشترین تعداد جستجو را در بین مخاطبین هدف دارند را انتخاب کرد.
 2. بعد از انتخاب کلمه کلیدی ، نوبت به ایجاد محتوای باکیفیت و با رعایت اصول سئو محتوا ، برای کلمات کلیدی که انتخاب شده ­است میرسد.
 3. آخرین گام هم مرحله ایجاد لینکهای خارجی از سایتهای باکیفیت و مرتبط به محتواهای مورد نظر برای بالا رفتن رتبه سایت در گوگل است.

استراتژی سوم :  ایجاد یک لیست ایمیل

داشتن یک لیست از ایمیل مخاطبین هدف این امکان را میدهد تا بازاریاب در هر زمانی که تمایل داشت با مخاطب ارتباط برقرار کند و برای مثال او را از انتشار یک محتوای جدید در سایت مطلع کند به علاوه با استفاده از تکنیکهای ایمیل مارکتینگ میتوان ارتباط مستمر و پایداری را با مخاطبین هدف ایجاد کرد.

برای به دست آوردن ایمیل مخاطبین بهتر است بخشی برای ثبت نام کاربران ایجاد کرد و از این طریق ایمیل آنها را دریافت کرد. برای تشویق کاربران برای ثبت نام در سایت هم میتوان یک امتیاز برای ثبت نام مثل ارائه یک دوره آموزشی یا حتی یک کتاب الکترونیکی رایگان در نظر گرفت.

 

مرحله ششم : افزایش تعداد کلیک کاربران روی لینک سایت فروش

در افیلیت مارکتینگ جذب ترافیک به سایت و تولید محتوای باکیفیت خود به تنهایی نمی­تواند تضمینی برای کلیک روی لینک فروش محصولات باشد و باید به دنبال افزایش تعداد کلیک کاربران روی لینک سایت فروشنده بود برای این هدف باید موارد زیر را در نظر داشت :

 1. قرار دادن لینک در محل مناسب در محتوا

اگر لینک تبلیغاتی در بازاریابی Affiliate Marketing در انتهای صفحه یا هر مکان دیگری از صفحه که خیلی در دید کاربر نیست باشد احتمال اینکه کاربر روی آن کلیک کند کمتر است.

 1. قرار ندادن لینکهای غیرضروری در سایت

قرار دادن لینک داخلی یا خارجی به سایتهایی غیر از سایت فروش محصول هم می­تواند تعداد کلیک روی لینک سایت فروش مورد نظر را کاهش دهد.

 1. استفاده از گرافیک جذاب

در افیلیت مارکتینگ یکی از راه هایی که میتوان کاربر را تشویق کرد تا روی لینک تبلیغاتی سایت فروش کلیک کند استفاده از گرافیک جذاب و کاربرپسند است.

مثلا همانطور که در تصویر زیر میبینید این سایت با استفاده از گرافیک زیبا و قرار دادن لینک به صورت دکمه قرمز که بیشتر باعث جلب توجه کاربر شود لینکی به سایت آمازون داده­است.

 1. قرار دادن لینک فروش چند محصول مشابه

یک روش دیگر برای افزایش تعداد کلیک مخاطبین سایت ، قراردادن چند محصول مشابه از چند فروشگاه مختلف در یک صفحه است تا کاربر بتواند بین محصولات حق انتخاب داشته باشد مثلا در تصویر زیر در سایت افیلیت مارکتینگ ، برای خرید هاست ، چند سایت ارائه دهنده خدمات هاستینگ را با مقایسه ویژگی­ های هریک در یک صفحه قرار داده و در پایین هر ستون هم لینک فروش آن شرکت را قرار داده تا کاربر بتواند مستقیما به صفحه مورد نظر هدایت شود.

افزایش تعداد کلیک کاربران روی لینک سایت فروش

مرحله 7: تبدیل مخاطب به مشتری در سایت فروش

در افیلیت مارکتینگ دو مرحله مهم برای کسب درآمد وجود دارد یکی کلیک کاربر روی لینک تبلیغاتی در سایت بازاریابی و هدایت به صفحه فروش محصول فروشنده و دومی ، مرحله خرید محصول از سایت فروش توسط کاربر است.

کنترل و مدیریت مرحله اول که شامل استفاده از روش هایی برای تشویق کاربر برای کلیک روی لینک تبلیغاتی سایت فروش است به طور کامل در اختیار بازاریاب است.

ولی مرحله دوم که مرحله خرید محصول توسط کاربر است خارج از کنترل بازاریاب است پس در سیستم همکاری در فروش باید به دنبال همکاری با سایتهایی بود که نرخ تبدیل مخاطب به مشتری در آنها بالاست.

برای شناسایی کانال های فروش آنلاینی که نرخ تبدیل مناسب­تری دارند میتوان از روشهای زیر عمل کرد :

 1. میتوان با یک جستجوی ساده در فضای اینترنت به اطلاعات مناسبی در مورد میانگین درآمد بازاریابی با افیلیت مارکتینگ برای یک فروشگاه آنلاین مثل دیجیکالا رسید و فروشگاه هایی که بیشترین حجم فروش را دارند شناسایی کرد.
 2. میتوان با ثبت نام به عنوان بازاریاب افیلیت مارکتینگ در سایت مورد نظر به طور مستقیم با فروشگاه مورد نظر ارتباط برقرار کرد و اطلاعاتی خوبی از این راه به دست آورد
 3. استفاده از حس شخصی و شهودی در مورد یک فروشگاه آنلاین هم میتواند مفید باشد اگر حس می­کنید که فروشگاه موردنظر امکان جلب اعتماد مخاطبین برای خرید محصول را دارد یا حتی خودتان تمایل به خرید آن محصول را دارید پس احتمالا آن فروشگاه توانایی تشویق بقیه مخاطبین به خرید محصول را دارد.

نتیجه ­گیری

در این محتوا ما به بررسی یکی از کاربردی­ ترین روشهای بازاریابی یعنی افیلیت مارکتینگ که با نام سیستم همکاری در فروش هم شناخته میشود پرداختیم و ضمن معرفی آن ، روش های کسب درآمد از طریق این روش بازاریابی را به شما معرفی کردیم.

موضوع مهمی که باید در نظر  داشت این است که رسیدن به درآمد مطلوب در مدل بازاریابی Affiliate Marketing نیاز به زمان دارد و در کوتاه مدت نمیتوان از آن انتظار درآمد زیادی داشت و اگر شما تمایل به شروع فعالیت در حوزه همکاری در فروش را دارید برای رسیدن به درآمد مناسب باید کمی صبر داشته ­باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.