بهینه‌سازی پیشرفته دیتابیس با افزونه حرفه‌ای Database Cleaner

بهینه‌سازی دیتابیس بهینه‌سازی دیتابیس

درصورتی که شما مدت زیادی است که از وردپرس برای سایت خود استفاده می‌کنید، باید در نظر بگیرید که دیتابس شما سنگین شده است و نیاز به پاکسازی یک سری موارد بلااستفاده همچون پیش‌نویس‌ها، نظرات اسپم و … دارد. دیتابیس نقش بسیار کیلیدی در وبسایت شما را به عهده دارد و باید در نگهداری از آن کوشا بود. افزونه Advanced Database Cleaner به شما کمک می‌کند بدون دردسر بهینه سازی دیتابیس در وردپرس را به آسانی انجام دهید تا حجم دیتابیس کاهش پیدا کند و دسترسی‌ها سریع‌تر انجام شود.

بهینه‌سازی دیتابیس با افزونه Advanced Database Cleaner

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

  • معرفی افزونه Advanced Database Cleaner
  • آموزش پاک سازی و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس با افزونه Advanced Database Cleaner

معرفی افزونه Advanced Database Cleaner

افزونه Advanced Database Cleaner یک افزونه بسیار کاربردی، برای کسانی که زمان زیادیست سایت خود را راه‌اندازی کردند، می‌باشد. این افزونه به شما کمک می‌کند دیتابیس خود را از موارد اضافی پاک‌سازی و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس را انجام دهید. این افزونه در دو نسخه رایگان و Pro ارایه شده است که نسخه Pro بسیار بهتر از نسخه رایگان می‌باشد و تفاوت‌ها و ویژگی‌‌های این دو را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید.

 database cleaning features-بهینه سازی دیتابیس در وردپرس
ویژگی های افزونه database cleaning

آموزش پاک سازی و بهینه ‌سازی دیتابیس در وردپرس با افزونه Advanced Database Cleaner

بعد از نصب و فعال کردن افزونه، برای انجام تنظیمات در پیشخوان وردپرس، بر روی گزینه WP DB Cleaner کلیک کنید. فراموش نکنید قبل از انجام هرگونه تغییری، تهیه نسخه پشتیبان از وردپرس و دیتابیس فراموش نشود.

Database Cleaner setting- پاک سازی پایگاه داده در وردپرس
تنظیمات افزونه Database Cleaner

در قسمت بالا از شما خواسته شده است که برای آپدیت خودکار و دریافت پشتیبانی کد مجوز خود را وارد کنید. اگر بر روی “حالا فعال کنید” کلیک کنید وارد تب وارد کردن کد مجوز خواهید رفت. در اینجا کد لایسنس خود را در کادر وارد کنید و ذخیره کنید.

 Database Cleaner license-پاک سازی پایگاه داده در وردپرس
کد لایسنس در افزونه Database Cleaner

اکنون در این قسمت تمام تب‌های موجود در صفحه تنظیمات افزونه را یک‌به‌یک به شما آموزش خواهیم داد تا بتوانید پاک سازی پایگاه داده در وردپرس را با موفقیت انجام دهید. اولین تب، “پاکسازی عمومی” نام دارد. در این قسمت افزونه، شما یک جدول مشاهده می‌کنید که در آن المان‌هایی که نیاز به پاک‌سازی دارند را می‌بینید. در صورت پاک سازی به صورت کلی، می‌توانید موارد مود نظر در جدول را تیک بزنید و در قسمت کارهای دسته جمعی پاک‌ سازی را انتخاب کنید تا پاک سازی پایگاه داده در وردپرس انجام شود.

تنظیمات تب پاکسازی عمومی-پاک سازی پایگاه داده در وردپرس
تنظیمات تب پاکسازی عمومی

اگر که هرکدام از این المان‌ها را پاک ‌سازی کنید، تمام مواردی که در آن المان‌ها قرار دارد حذف می‌شود. در صورتی که قصد دارید ببینید چه مواردی در این المان‌ها هستند می‌توانید در ستون “مشاهده” بر روی آیکون چشم کلیک کنید و وارد صفحه‌ای شوید که تک تک موارد قابل حذف را ‌بینید.

لیست موارد قابل پاک سازی در هر المان
لیست موارد قابل پاک سازی در هر المان

در قسمت شماره 1 در تصویر بالا شما می‌توانید تعداد موارد مورد نظر خود، برای نمایش در این جدول را تعیین کنید. در قسمت شماره 2 می‌توانید از فیلتر برای جستوجوی موردی خاص اقدام کنید و در بخش 3 مواردی که در جدول تیک زده باشید را پاک می‌کند و اگر بر روی دکمه “اجرا” کلیک کنید با پیغام زیر روبرو خواهید شد که اگر بر روی دکمه “continue” کلیک کنید، پاک سازی پایگاه داده در وردپرس انجام خواهد شد.

حذف تکی المان ها
حذف تکی المان ها

اکنون به همان تب “پاکسازی عمومی” برمیگردیم. در این صفحه یک قسمت برای زمان‌بندی پاک سازی وجود دارد که اگر بر روی “افزودن برنامه جدید” کلیک کنید وارد صفحه زیر می‌شوید و می‌توانید برای پاک سازی پایگاه داده در وردپرس، تاریخ و ساعت خاصی قرار بدید و همچنین برنامه‌ریزی کنید که به صورت خودکار پاک ‌سازی انجام شود.

برنامه‌ریزی برای پاکسازی خودکار
برنامه‌ریزی برای پاکسازی خودکار

برای تنظیم جداول دیتابیس بر روی تب “جداول” کلیک کنید، سپس با صفحه‌ی زیر روبرو می‌شوید که در آن تمام جداول خود را مشاهده می‌کنید. با کلیک بر روی دکمه اسکن جداول، می‌توانید جداول دیتابیس خود را اسکن کنید و درصورت وجود مشکل، آن را برطرف کنید. در قسمتی که با کادر قرمز در تصویر زیر مشخص شده تمام مواردی که نیاز است تا برای جداول انجام بدید، به شما گفته شده است و در اینجا می‌توانید بهینه سازی دیتابیس در وردپرس را انجام دهید.

 database cleaner tables-پاک سازی پایگاه داده در وردپرس
تب “جداول”

برای بخش جداول چهار عمل جداگانه قابل اجرا می‌باشد که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید.

اعمال قابل اجرا در تب جداول
اعمال قابل اجرا در تب جداول

گزینه اول “بهینه‌ سازی” می‌باشد و شما هرکدام از جداول خود را که قصد بهینه‌ سازی دارید، فقط کافیست تیک آن جدول را بزنید و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس را اجرا کنید.

گزینه دوم “تعمیر” است که در صورت بروز مشکلی در جداول می‌توانید آنها را تعمیر کنید.

گزینه سوم “ردیف‌های خالی” می‌باشد که توسط آن می‌توانید ردیف های خالی در جداول مورد نظر خود را پاک‌ سازی کنید.

و گزینه چهارم “حذف” است که به طور کلی جدول مورد نظر را حذف می‌کند.

در تب جداول همانند تب قبلی نیز می‌توانید، برای انجام این اعمال برنامه‌ریزی قرار بدید که به صورت خودکار انجام دهد. برای اینکار فقط کافیست روی “افزودن برنامه جدید” کلیک کنید.

برنامه ریزی برای جداول
برنامه ریزی برای جداول

تب بعدی که به شما آموزش داده خواهد شد، تب “گزینه‌ها” می‌باشد. در این قسمت نخست باید دیتابیس خود را اسکن کنید تا تمام آپشن‌ها و گزینه‌ها برای شما در جدول نمایان شود. سپس می‌توانید این گزینه‌ها را حذف و همچنین تنظیمات خودکار آنها را روی بله یا خیر قرار بدید. توجه داشته باشید که اگر دانش کافی به این موارد ندارید، بهتر است در این تب کاری انجام ندهید.

databace cleaning options-پاک سازی پایگاه داده در وردپرس
تب گزینه‌ها در افزونه databace cleaning

تب بعدی تب “کرون‌جاب” می‌باشد. کرون‌جاب قابلیتی است که توسط آن می‌توان طبق یک زمان‌بندی خاص یک عملیات را به صورت کاملا اتوماتیک انجام داد . به عنوان مثال شما سیستم را جوری تنظیم می‌کنید که هر شب ساعت 12 از دیتابیس بک‌آپ گرفته شود. در این تب کرون‌جاب‌های اجرا شده روی دیتابیس خود را مشاهده می‌کنید که در صورت نیاز می‌توانید هرکدام آنها را حذف کنید و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس را انجام دهید.

تب "کرون‌جاب" در افزونه database cleaning
تب “کرون‌جاب” در افزونه database cleaning

آخرین تب تنظیمات افزونه Advanced Database Cleaner، تب “نمای کلی و تنظیمات” می‌باشد که در آن می‌توانید نمایش منوی افزونه در پیشخوان را تعیین کنید. همچنین یک بررسی اجمالی از دیتابیس را برای شما به نمایش گذاشته است.

تب نمای کلی و تنظیمات در افزونه database cleaning
تب نمای کلی و تنظیمات در افزونه database cleaning

پاک سازی پایگاه داده در وردپرس

همانطور که می‌دانید دیتابیس یا همان پایگاه داده، قسمتی بسیار مهم از سایت شما می‌باشد. شما باید همیشه دیتابیس سایت خود را از موارد اضافی که باعث می‌شود سرعت پردازش اطلاعات سایت را کاهش دهد، پاک سازی نمایید و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس را جدی بگیرید. افزونه حرفه‌ای Database Cleaner، با پنل کاربری بسیار ساده و در عین حال پیشرفته، به شما در پاک سازی و بهینه سازی دیتابیس در وردپرس کمک بسزایی می‌کند و باعث می‌شود یک سایت وردپرسی بهینه داشته باشید.

دانلود افزونه حرفه‌ای Database Cleaner

دانلود افزونه حرفه‌ای Database Cleaner
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.