اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing چیست ؟ + انواع آن

اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing چیست ؟ + انواع آن اینفلوئنسر مارکتینگ Influencer Marketing چیست ؟ + انواع آن

تبلیغات، یک حوزه‌ی بسیار گسترده است که به جرئت میتوان گفت بقا و توسعه‌ی کسب و کارها به شدت به آن وابسته است. از طرفی پیشرفت تکنولوژی و فناوری، جریان سریع و فراگیری را ایجاد کرده است که اگر با آن همراه نشوید، قطعا عقب میمانید. بنابراین اگر هنوز هم در این عصر نوین و درخشان تکنولوژی به دنبال تبلیغات به روش‌های سنتی و قدیمی هستید، بهتر است تجدید نظر کنید و بر روی روش‌های موثری مانند اینفلوئنسر مارکتینگ تمرکز کنید. در این مقاله برایتان به طور شفاف توضیح میدهیم که اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چه مزایایی میتواند برای شما به ارمغان بیاورد. همچنین بهترین استراتژی برای بهره‌وری از این حوزه را برایتان شرح میدهیم. دیگر زمان تبلیغات بنری با هزینه‌های گزاف و پروسه‌ی زمانبر به سر رسیده است. البته منظور ما این نیست که این روش‌ها دیگر جوابگو نیستند و از میان برداشته شده‌اند، خیر! منظور ما این است که چرا به جای استفاده از این تکنیک‌های قدیمی و پرهزینه، از روش‌های نوین که این روزها سروصدای زیادی به پا کرده‌اند استفاده نکنید؟!

حتی این روزها دیگر تبلیغات کلیکی با توجه به هزینه‌های آن، زیاد پاسخگو نیستند. با توجه به بوجود آمدن مسدود کننده‌های تبلیغات، گوگل نیز طبق آمار به دست آورده اعلام کرده است که، حتی در بسیاری از کشورها، نرخ کلیک بر روی بنرهای تبلیغاتی تنها ۰.۰۶٪ شده است!

درصد زیادی از کاربران حتی اجازه نمایش را نمیدهند و بلافاصله آن را مسدود میکنند. در چنین شرایطی شما نیز باید به دنبال روش‌های موثرتر و هوشمندانه‌تری باشید. یکی از بهترین، سودمندترین و تاثیرگذارترین روش‌های تبلیغات، اینفلوئنسر مارکتینگ است. این حوزه آنچنان گسترده و تاکید میکنم، آنچنان تاثیرگذار است که حتی نتایج آن را نمیتوانید تصور کنید.

اینفلوئنسر کیست ؟

قبل از اینکه خود فعالیت اینفلوئنسر مارکتینگ را تشریح کنیم و بگوییم که چه مزایایی برای کسب و کارها دارد، باید بدانید که اینفلوئنسر چه کسی است؟

اما دانستن این موضوع چه سودی برای شما دارد؟
دقت کنید، شما برای اینکه بتوانید با استفاده از روش استثنایی اینفلوئنسر مارکتینگ نام برند تجاری خودتان را به طرز گوش نوازی، شهره عام و خاص کنید، باید بدانید که فرد مناسب برای اینکار چه کسی است!

شما نمیتوانید از هر شخصی برای این کار استفاده کنید. زمانی که موضوع، گسترش و رشد کسب و کارها باشد، این افراد متخصص و با تجربه هستند که جریان تغییرات سودمند و پر رونق را برای شما به ارمغان می‌آورند. به همین دلیل ضروری است که بدانید به چه کسی اینفلوئنسر گفته میشود. اگر بخواهم به طور مختصر و مفید آن را تعریف کنم، باید بگویم که اینفلوئنسر فردی است که مخاطبان زیادی دارد و میتواند بر روی آنها تاثیر بگذارد. دقت کنید، موضوع تاثیرگذار بودن، حرف اول را میزند. زیرا افراد بسیار مشهور و شناخته شده‌ای را میشناسیم که حتی رفتار و گفتار آنها بر روی کاربران نتیجه عکس دارد و هیچ گونه تاثیرگذاری مثبتی ندارند. درواقع اینفلوئنسر فردی است که بر روی رفتار و تصمیمات و حتی عقاید مخاطبینش تاثیر میگذارد. شما به چنین افرادی نیاز دارید تا پروسه تبلیغات شما را در بالاترین سطح کیفیت انجام دهند. اما چگونه این افراد را شناسایی و پیدا کنیم؟!

انواع اینفلوئنسرها

افراد مشهور و محبوب زیادی در دنیا وجود دارند که مخاطبین زیادی دارند. اما اینکه بدانید کدام یک از این افراد میتوانند برای کار شما مناسب باشند اهمیت دارد، نه اینکه صرفا از فردی استفاده کنید که معروف است. به همین دلیل نیاز دارید تا با انواع اینفلوئنسرها آشنا شوید تا بدانید با چه افرادی قرار است همکاری داشته باشید.

اینفلوئنسرها به طور کلی در چهار دسته بندی قرار میگیرند که به شرح زیر است:

سلبریتی‌ها:

سلبریتی به فردی گفته میشود که در دنیای واقعی به خاطر فعالیتی که انجام میدهد معروف و شناخته شده هستند. برای مثال، بازیگران، خواننده‌ها و ورزشکاران.

واینرها:

واینرها درواقع همان بازیگران ژانر کمدی هستند که در فضای مجازی فعالیت میکنند. این افراد مخاطبین خوبی دارند زیرا دنبال کننده‌های آنها تاثیرات مستقیم و مثبت زیادی آنها دریافت میکنند. به همین خاطر نیز آن شخص را به طور مداوم دنبال میکنند و به حرف‌های آنها با دل و جان گوش میدهند.

بلاگرها:

دسته دیگری از اینفلوئنسرها، بلاگرها هستند که نحوه فعالیت آنها با دیگر انواع متفاوت است. بلاگرها درواقع به تولید محتوا در حوزه‌های خاص میپردازند و درواقع نقد و برسی آن حوزه را انجام میدهند. برای مثال، غذا و رستوران‌ها، سفر و گردشگری و یا لوازم مصرفی مانند لوازم آرایشی و انواع گجت‌های کاربردی. این دسته از افراد با تکیه بر اصل صداقت ارتباط بسیار قوی با مخاطبینشان دارند.

میکرو اینفلوئنسرها:

این دسته از اینفلوئنسرها شاید مخاطبین کمی داشته باشند، اما نباید قدرت و تاثیرگذاری آنها را زیر سوال برد. افرادی در این دسته قرار میگیرند که حدودا دنبال کننده‌های آنها زیر 100 هزار نفر هستند. البته که تعریف دقیقی برای این موضوع و سنجش آن وجود ندارد و به طور کلی به افرادی گفته میشود که دنبال کننده‌های بسیار زیادی ندارند. این افراد در اصل بر روی یک موضوع خاص که تقریبا علاقه شخصی آنها است تمرکز میکنند و با مخاطبین خود تعاملات به شدت قوی دارند و میتوانند برای شما انتخاب ‌های خوبی باشند. این دسته از اینفلوئنسرها را جدی بگیرید!

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

حال که با تعریف اینفلوئنسر آشنا شدید، میپردازیم به این که به کمک این افراد چه درهای پیشرفت و موفقیتی قرار است به رویتان باز شود. در این بخش قرار است به یکی از بهترین و موثرترین روش‌های نوین و خلاقانه دیجیتال مارکتینگ بپردازیم. تعریف درست‌تر آن این است که، اینفلوئنسر مارکتینگ یکی از ابزارهای قدرتمند دیجیتال مارکتینگ است. اما هدف اینفلوئنسر مارکتینگ چیست و چگونه به کسب و کارها کمک میکند؟

این روش به کسب و کارها کمک میکند تا با کمک اینفلوئنسرها، بتوانند بر روی تصمیم و رفتارهای مشتریان هدف تاثیرات مثبتی بگذارند. درواقع این بستر برای شما فراهم میشود تا بتوانید از یک فردی که در بین افراد زیادی محبوب و مهم است، برای ترویج و ترغیب مشتریان به خرید بیشتر محصولات و خدماتتان، کمک بگیرید. اصلا نگران این موضوع نباشید که این روش‌ها الکی هستند و جوابگوی هدف شما نیستند. هیچگاه قدرت ارتباطات بازاریابی را دست کم نگیرید. شاید برایتان جالب باشد که بدانید این روش در اصل یک روش قدیمی است که با جریان پیشرفت تکنولوژی آپدیت شده است. اجازه دهید این موضوع را با ذکر یک مثال برایتان شفاف‌تر توضیح دهم. قطعا شما نیز این موضوع را تجربه کرده‌اید که برای مثال در یک گروه، زمانی که رهبران گروه میخواهند موضوعی را اطلاع رسانی کنند، افرادی را برای ابلاغ آن موضوع انتخاب میکنند که، حس میکنند دیگران از آن افراد حرف شنوی دارند و میتوانند تاثیر بهتری بگذارند. این همان اینفلوئنسر مارکتینگ است.

تفاوت بین اینفلوئنسر مارکتینگ با بازاریابی کلامی و بازاریابی مبتنی بر طرفداران

برخی از افراد حتی با اینکه تعریف اینفلوئنسر مارکتینگ را مطالعه میکنند باز هم به اشتباه آن را با این دو روش بازاریابی یکی میدانند. اما به طور کلی این سه روش تفاوت‌هایی با یک دیگر دارند که در این بخش به آن میپردازیم. بازاریابی کلامی یا همان دهان‌ به‌ دهان، نوعی از بازاریابی است که بین دو نفر و یا یک شخص معرف و چند شخص شنونده اتفاق می‌افتد. درواقع با یک نگاه سطحی متوجه میشویم که این دو روش یکی است و فرقی ندارند. در هر دو روش از یک فرد تاثیر گذار استفاده میشود که شنونده‌ها از آن افراد، تبعیت میکنند. اما اگر به طور دقیق این دو روش را برسی کنیم متوجه تفاوت اساسی آنها میشویم. در روش بازریابی کلامی از قدرت ارتباط واقعی استفاده میشود. به گونه‌ای میتوان گفت که بازریابی کلامی زیر مجموعه اینفلوئنسر مارکتینگ است. اما روش سوم به چه صورت است؟! بازاریابی مبتنی بر طرفداران چیست؟

در روش بازاریابی مبتنی بر طرفداران از مشتریان وفادار و ثابت استفاده میشود. درواقع آنها تجربه استفاده از محصولات و خدمات برندها را با دیگران به اشتراک میگذارند. در اصل هدف این روش، تبدیل مشتریان، به مشتریان وفادار است که بدون هزینه نیز انجام میشود.

اینفلوئنسر مارکتینگ برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

اینفلوئنسر مارکتینگ برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

این سوال را اغلب صاحبین کسب و کارها میپرسند و ادعا میکنند که این روش برای محصولات و خدمات آنها ساخته نشده. باید در جواب این دوستان عزیز بگوییم که، در استفاده از این روش هیچ گونه محدودیتی وجود ندارند. از کسب و کارهای کوچک گرفته تا صاحبین برندهای معروف و محبوب از این روش برای ترویج محصولات و حتی معرفی محصولات جدید خود استفاده میکنند.

تمامی افراد میتوانند برای معرفی خودشان، برند و خدماتشان از این روش استفاده کنند برای مثال، افرادی که به دیزاین و دکوراسیون مشغول هستند، معلمین، تکنسین‌ها، تولید‌ها و بسیاری از انواع مشاغل مختلف. بنابراین هیچ گونه محدودیتی در این حوزه وجود ندارد. این روش مزایای زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد که عبارت اند از:

  • اعتماد مصرف‌ کنندگان به برند تجاری شما.
  • ایجاد اعتبار برای برند شما ( این موضوع برای استارتاپ‌ها بسیار حائز اهمیت است.)
  • در کوتاه ترین زمان میتوانید بیشترین نتیجه را دریافت کنید.
  • با کمترین هزینه میتوانید بیشترین تاثیر را بر روی مصرف کننده بگذارید.
  • آگاهی بهتر و درست‌تر از برند شما.
  • جذب مشتریان جدید و تبدیل آنها به مشتریان وفادار.
  • امکان هدف‌گیری دقیق مخاطبان.
  • کوتاه شدن چرخه خرید و فروش بیشتر و سریع‌تر .

مهم‌ترین مزیتی این روش دارد این است که، تبلیغ بسیار موثر واقع میشود. درواقع همانند این است که کاربر به توصیه دوستی که با او صادق است و هیچ چیز بدی را به او پیشنهاد نمیکند، گوش میدهد. این یعنی تاثیر مستقیم و این اتفاق به قدری قدرتمند است که میتواند یک استارتاپ کوچک را به یک موفقیت بزرگ و چشم‌گیر تبدیل کند. با توجه به این توضیحات هنوز هم میگویید که این روش برای شما مناسب نیست؟! چرا شما از این پتانسیل برای سودهی بیشتر استفاده نکنید؟!

استراتژی طلایی که معجزه میکند

قطعا میدانید که برای انجام هر فعالیتی باید استراتژی مناسبی چیده شود تا بتوان از آن فعالیت نهایت سود و بهره‌برداری را دریافت کرد. اما ایا در این روش خلاقانه و موثر تبلیغاتی نیز میتوان یک استراتژی اصولی پیاده سازی کرد؟

قطعا اگر یک استراتژی عالی داشته باشید و از این ابزار قدرتمند نیز استفاده کنید، پیشرفت تصاعدی را در آینده‌ای نچندان دور تجربه میکنید. در ادامه بهترین استراتژی که میتوانید برای این روش استفاده کنید را برایتان توضیح میدهیم. تمام هدف ما این است که به شما کمک کنیم تا بتوانید قدمی نوین در مسیر موفقیت بردارید بنابراین تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

استراتژی که باید از آن پیروی کنید به ترتیب زیر است:

اولین کاری که باید انجام دهید این است که برای کمپینی که قرار است شروع کنید، یک هدف درست انتخاب کنید. هیچ کاری بدون هدف امکان پذیر نیست. قدم بعدی که باید بردارید، این است که مخاطبین هدف خودتان را مشخص کنید. این بخش یکی از مهم ترین بخش‌های کار است که باید با دقت انجام شود. درصورتی که شرایط آن را دارید، برای این بخش از یک متخصص استفاده کنید تا بهترین توصیه‌ها و مشورت‌ها را برای شما پیاده سازی کند.

کار بعدی که باید انجام دهید، بودجه بندی است. شما نمیتوانید همینطور به اینفلوئنسرها پیام بدهید و ارتباط برقرار کنید و از آنها بخواهید که تبلیغات کنند. باید برای این کار یک بودجه معقول و سنجیده انتخاب کنید. حال نوبت به این میرسد که اینفلوئنسرها را انتخاب کنید. بعد از آن نیز کمپین را اجرا کنید و در نهایت نتایج حاصل شده را برسی و آنالیز کنید. مرحله آخر اهمیت زیادی دارد زیر در قدم های بعدی شما بسیار میتواند کمک کننده باشد.

جمع بندی

در انتخاب اینفلوئنسرها دقت داشته باشید و حتما حوزه فعالیت آنها، تعداد مخاطبینشان، نحوه تعامل آنها با دنبال کننده‌هایشان و میزان بازدهی آنها را برسی کنید. از آنالیز نتایج غافل نشوید زیرا میتوانند در چیدن استراتژی‌های بعدی بسیار کمک کننده باشند. به خاطر داشته باشید که در اینفلوئنسر مارکتینگ تمرکز اصلی بر روی انتخاب صحیح اینفلوئنسرها است. امیدوارم این مطلب برایتان مفید بوده باشد اگر تجربه‌ای در این زمینه داشتید خوشحال میشویم که آن را با ما در بخش نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع :

https://influencermarketinghub.com/what-is-an-influencer

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.