طراحی لوگو و نقش آن در در برندسازی و کسب و کار

طراحی لوگو

وقتی تمامی عواملی را که در ایجاد و برندسازی کسب و کار نقش دارند، در نظر بگیریم، متوجه می‌شویم که لوگو یکی از اولویت‌های اصلی است. درست مثل عکس شما که روی مدارک هویتی قرار می‌گیرد تا با آن شناسایی شوید. برخی از کسب و کارهای نوپا تصور می‌کنند نیازی به لوگو ندارند و همین که محصولات کیفیت بالا و قیمت مناسب داشته باشند، موفقیت و فروش آن‌ها تضمین می‌شود. اما کارشناسان علم بازاریابی برخلاف عقیده آن‌ها، تاکید زیادی روی طراحی تصویر برند (Logo) دارند. اگر می‌خواهید بدانید چرا داشتن لوگو مهم است و چطور می‌تواند در پروسه برندسازی موثر باشد، این مطلب را از دست ندهید.

دلایل اهمیت طراحی Logo

دلایلی زیادی وجود دارد که شما را برای طراحی لوگو تشویق می‌کند که از جمله باید به موارد زیر اشاره کنیم:

لوگو توجه‌ها را به خود جلب می‌کند

این روزها دامنه توجه مصرف‌کنندگان بسیار پایین آمده است و تنها 2 ثانیه به برندها فرصت می‌دهند تا خود را معرفی کنند. در واقع محصول شما تنها 2 ثانیه در فروشگاه فرصت دارد تا توسط مشتری دیده شود و او را برای خرید کردن ترغیب کند. لوگو می‌تواند به سرعت جلب توجه مصرف‌کننده کمک زیادی کند و ارزش‌های اصلی شرکت را به روشی جالب به اشتراک بگذارد.

متن و محتوای طولانی که روی پاک محصولات نوشته می‌شود (ترکیبات محصول، دستورالعمل مصرف و …)، به زمان زیادی نیاز دارد تا خوانده شوند. اما دیدن لوگو در کمتر از 2 ثانیه اتفاق می‌افتد. به همان اندازه که تلاش می‌کنید در شبکه‌های اجتماعی با تصویر خود شناخته شوید، برندها نیز دارای شخصیت هستند که با تصویر (یا همان لوگو) شناسایی می‌شوند.

ایجاد تاثیر قوی روی مخاطب

یکی دیگر از دلایلی که طراحی لوگو را ضروری می‌کند، امکان معرفی شرکت در اولین نگاه به شکل کاملا حرفه‌ای است. اگر لوگو به خوبی و حرفه‌ای طراحی شده باشد، توجه و علاقه مخاطب را برمی‌انگیزد و او را برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد برند و شرکت دعوت می‌کند. در غیر این صورت فقط اعتبار کسب و کار خود را خط خطی می‌کنید.

همیشه اولین برداشت‌ها روی قضاوت مخاطب تاثیر زیادی دارد و بنابراین طراحی حرفه‌ای لوگو می‌تواند یک راه برای برقراری ارتباط موثر با مصرف‌کنندگان باشد. آن‌ها از طریق لوگو متوجه می‌شوند شما چه می‌فروشید و در چه جایگاهی قرار دارید.

لوگو پایه و اساس هویت برند

نام تجاری برند به همراه یک تصویر عالی می‌تواند روایتی از کسب و کار را برای مشتریان بسازد که روی احساسات آن‌ها تاثیر مثبت به جا بگذارد. اگرچه طراحی لوگو تنها بخشی از پروسه برندسازی یک شرکت است، اما به عنوان پایه و اساس کل روایت محسوب می‌شود که برند بر پایه آن قرار دارد.

عناصری مثل رنگ‌ها، تن‌ها، فونت‌ها و تصاویر در لوگو درست مثل یک داستان عمل می‌کند. بعدها شما از لوگوی خود برای سربرگ‌ها، کارت ویزیت، لندینگ پیج وب سایت، پروفایل شبکه‌های اجتماعی و …. استفاده می‌کنید. لوگو می‌تواند هویت مشخصی را برای برند ایجاد کند تا مخاطب حس اعتماد بیشتری نسبت به آن داشته باشد.

لوگو پایه و اساس هویت برند

خاطره‌انگیز بودن لوگو

از دیگر دلایلی که طراحی Logo را ضروری می‌کند، ماندگاری آن در ذهن مخاطب است. لوگو می‌تواند مصرف‌کنندگان را به سمت کسب و کار شما هدایت کند. تصویر برند نقطه شناسایی و مرکز اصلی روند برندسازی است که مشتریان برای تشخیص نام تجاری از آن استفاده می‌کنند. در حالت ایده‌آل، با طراحی این تصویر، از مصرف‌کنندگان می‌خواهید که با کمک آن، محصولات شما را شناسایی کند.

لوگوی خوب یک عنصر بصری است که می‌تواند ذهنیت مثبتی را در مورد نام تجاری شما در ذهن مخاطب ایجاد کند. یک حقیقت تلخ در مورد کسب و کارهای نوپا وجود دارد که بسیاری از مصرف‌کنندگان حتی با وجود رضایت از محصولات یک برند، نام آن‌ها را فراموش می‌کنند. این طبیعت انسان است که نام تجاری برخی برندها در ذهن او باقی نمی‌ماند. اما همین افراد فراموشکار در به خاطر آوردن تصاویر توانایی بیشتری دارند و همین که لوگو را روی محصولات مشاهده کنند، می‌توانند شما را به خاطر بیاورند.

متمایز کردن کسب و کار از رقبا

یکی دیگر از دلایل استفاده از لوگو، ایجاد هویت متمایز و متفاوت با رقبا برای کسب و کار است. لوگو به مصرف‌کنندگان می‌گوید چرا کسب و کار شما منحصر به فرد و متفاوت است. شاید در شهر شما 50 کافی شاپ فعالیت داشته باشد، اما وقتی شما برای کافی شاپ خود از لوگوی و سبز و قهوه‌ای و متفاوت از رقبا را بسازید، می‌تواند نشانه‌ای از ارگانیک بودن قهوه شما باشد.

همیشه در برندسازی باید به فکر ایجاد ویژگی‌های منحصر به فرد برای کسب و کار خود باشید. لوگو مثل یک انجمن است که ارزش‌های کسب و کار را منتقل کرده و به مصرف‌کننده نشان می‌دهد که چرا شما مثل رقبا نیستید و بهتر از آن‌ها هستید.

افزایش وفاداری نسبت به برند

یکی دیگر از دلایلی که طراحی لوگو را ضروری می‌کند، افزایش حس وفاداری مشتریان نسبت به برند تجاری است. مصرف‌کنندگان می‌خواهند در خرید کردن خود ثبات داشته باشند و هر بار برای تست کردن محصولات یک برند جدید ریسک نکنند. حتی بسیاری از آن‌ها قبل از خرید یک محصول جدید، در مورد آن سوالات زیادی از افراد با تجربه می‌پرسند. این موارد نشان می‌دهد آن‌ها میل زیادی برای وفاداری به یک برند دارند.

اما شما باید از این تمایل آن‌ها به نفع خود استفاده کنید. داشتن لوگوی حرفه‌ای به همراه کیفیت بالای محصولات راهی است که می‌توانید اعتماد و حس خوب مشتریان را نسبت به کسب و کار خود افزایش دهید. در نتیجه آن‌ها به مشتریان وفادار شما تبدیل خواهند شد.

افزایش وفاداری نسبت به برند

استفاده از لوگو در برندسازی

با توجه به اهمیت و ضرورتی که طراحی Logo  دارد، حالا باید برای طراحی حرفه‌ای آن به چندین نکته مهم توجه داشته باشید. به طور کلی یک لوگو از عناصر مختلفی تشکیل شده است که برای ایجاد تاثیر روی ذهن مخاطب، باید در انتخاب هر عنصر دقیق عمل کنید.

انتخاب رنگ مناسب لوگو

یکی از مهم‌ترین راه‌هایی که می‌توانید با آن میزان تاثیر لوگوی روی برند سازی را تقویت کنید، انتخاب رنگ درست است. به این معنا که باید موضوع کسب و کار خود را در نظر داشته باشید. هر تصمیمی که در مورد رنگ لوگو خود می‌گیرید، بر روی سایر عناصر برند تاثیر زیادی دارد.

رنگ اصلی‌ترین چیزی است که باید در همان ابتدای طراحی به آن فکر کنید. طبق مطالعاتی که در سال 2019 در دانشگاه لویولا صورت گرفت، مشخص شد که رنگ می‌تواند میزان شناخت مصرف‌کننده از برند را تا 80 درصد بهبود دهد.

اما برای انتخاب رنگ متناسب با هویت برند خود باید به سه مولفه دقت داشته باشید:

  • تئوری رنگ: رنگ‌ها براساس ویژگی‌هایشان (گرم، سرد، خنثی، متضاد و …) انتخاب می‌شوند.
  • روانشناسی و ماموریت رنگ: هر رنگ با ایجاد حس متفاوت همراه است. برای مثال رنگ قرمز باعث ایجاد حس اشتیاق و شوق در بیننده می‌شود.
  • تناسب رنگ با کسب و کار: رنگ باید با نوع کسب و کار شما همخوانی داشته باشد. برای مثال در فست فودی‌ها از رنگ قرمز (آتشین و همخوانی آن با ادویه‌های تند) استفاده می‌شود.

استفاده از عنصر تایپوگرافی

برخی از لوگوها با تصویر و بدون متن هستند و برخی دیگر نیز با استفاده از متن طراحی می‌شود. تایپوگرافی با نام تجاری گره خورده است و می‌توانید آن را به زبان فارسی یا انگلیسی استفاده کنید. حروف استفاده شده در لوگو به برند حس انحصاری می‌دهد و آن را از سایر لوگوهای مشابه متمایز می‌کند.

حتی اگر لوگوی شما در رنگ و شکل تقریبا شبیه سایر لوگوها طراحی شده باشد، همین که از تایپوگرافی استفاده می‌کنید، به طور کامل از آن جدا شده و تشخیص آن برای مخاطب ساده‌تر می‌شود.

برای استفاده از عنصر تایپوگرافی ابتدا باید تصمیم بگیرید که آن را به زبان فارسی یا انگلیسی تایپ کنید. اگر نام تجاری شما طولانی است و قادر به چینش هنرمندانه حروف در کنار هم نیستید، می‌توانید یک یا دو حرف اصلی نام تجاری را بردارید و با حروف لاتین در کنار تصویر لوگو قرار دهید.

یک نمونه موفق لوگو تایپ، در برند کوکاکولا به خوبی دیده می‌شود که بیش از 100 است که بدون تغییر مانده است. این لوگو تایپ که توسط فرانک رابینسون طراحی شد، به خوبی ماهیت شیرینی برند را در ذهن مخاطب تداعی می‌کند.

استفاده از عنصر تایپوگرافی

استفاده از عناصر گرافیکی

یکی دیگر از مهم‌ترین عناصری که در طراحی لوگو باید به آن دقت زیادی داشته باشید، استفاده از یک عنصر گرافیکی در تصویر برند است. این عنصر می‌تواند یک نماد یا سمبل شناخته شده باشد که در کنار تصویر قرار می‌گیرد. حتی گاهی شما می‌تواند از عنصر گرافیکی به تنهایی استفاده کنید. برای مثال به مارک‌هایی مثل اپل یا توییتر نگاه کنید که از آرم گرافیکی استفاده کرده‌اند که با نام تجاری آن‌ها مطابقت دارد.

وقتی از عنصر گرافیکی مناسب استفاده کنید، نیازی به تایپوگرافی نیست و در عین حال می‌توانید ارزش‌های برند خود را به روشی منحصر به فرد برای مخاطبان نشان دهید. اپل میوه‌ای که از کتاب مقدس گرفته شده و نماد عطش انسان برای کسب دانش و نوآوری است که محصولات اپل به آن پاسخ می‌دهند.

کلام آخر

حالا که مشخص شد یک لوگوی خوب چطور روی تصویر برند شما تاثیر می‌گذارد و چطور باید آن را طراحی کنید، بهتر است به سراغ گرافیست‌های حرفه‌ای مانند آژانس کارینو بروید. همچنین قبل از انتخاب ساختار و شکل کلی لوگو، همیشه رقبای ایرانی و خارجی خود را بررسی کنید.

امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.