آموزش کمپین تبلیغاتی و راهکارهای تبدیل مخاطب به مشتری وفادار

کمپین های تبلیغاتی خوب

امروزه کسب‌وکارهای مختلف برای رسیدن به اهداف بلندمدت، افزایش میزان درآمد و تبدیل مخاطبان خود به مشتریان دائمی از کمپین تبلیغاتی به عنوان یک استراتژی ویژه استفاده می‌کنند. کمپین تبلیغاتی با ارائه اطلاعاتی کامل و درست از محصولات یا خدمات یک برند باعث بهبود کسب‌وکار و روند بازاریابی کسب‌وکارها از طریق دیجیتال مارکتینگ می‌شود و با افزایش تعداد مشتریان به آن‌ها کمک می‌کند که انتخاب بهتری داشته باشند.

با توجه به گسترش اینترنت و افزایش شبکه‌های اجتماعی این آموزش در کسب‌وکارهای آنلاین جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. در واقع کمپین شامل همه فعالیت‌ها و اعمالی است که در بستر اینترنت برای رسیدن به هدف خاصی انجام می‌شود.

اگر قصد دارید با استفاده از آموزش تبلیغات تعداد زیادی از مخاطبان کسب‌وکار خود را به مشتریان ثابت تبدیل کنید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. در این مقاله قصد داریم درباره مراحل آموزش کمپین تبلیغاتی و راهکارهای تبدیل مخاطب به مشتری توضیح دهیم.

کمپین تبلیغاتی چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

به گروهی از تبلیغات که پیام مشترک و یکسانی را در مورد خدمات و محصولات یک کسب‌وکار به مخاطبان معرفی می‌کنند، کمپین تبلیغاتی می‌گویند. کسب‌وکارها با تشکیل کمپین‌های تبلیغاتی اهداف خاصی را دنبال می‌کنند که این اهداف عبارت‌اند از: شناسایی جامعه هدف و تبدیل آن‌ها به مشتری، تبدیل بازدیدکنندگان سایت کسب‌وکار به مشتری، معرفی برند، افزایش آگاهی از برند، معرفی خدمات و محصولات به تعداد زیادی از مخاطبان و افزایش فروش.

تعداد زیادی از صاحبان کسب‌وکار و کارآفرینان گمان می‌کنند که به راحتی می‌توانند برای طراحی کمپین‌ تبلیغاتی اقدام کنند. اما بدون آموزش کمپین تبلیغاتی، عدم توجه به سازماندهی آموزش تبلیغات و رعایت اصول و قواعد مورد نیاز نمی‌توان نتیجه خوب و قابل قبولی به دست آورد. اگر قصد دارید تعداد مشتریان خود را با استفاده از کمپین تبلیغاتی افزایش دهید و کسب‌وکار خود را رونق ببخشید بهتر است با متخصصان حوزه تبلیغات و بازاریابی در آژانس‌های آنلاین تبلیغاتی مشورت کنید.

کمپین های تبلیغاتی خوب چه ویژگی‌هایی دارند؟

کمپین های تبلیغاتی خوب علاوه بر برخورداری از محتوای بصری جذاب و زیبا باید با توجه به نیازهای موجود مخاطبان و بازار طراحی شوند. در واقع کسب‌وکارها در ابتدای راه برای شناسایی دقیق نیازهای بازار باید تحقیقات و بررسی‌های لازم به صورت دقیق انجام دهند. در طول انجام این تحقیقات می‌توان مخاطبان هدف و نیاز آن‌ها را نیز شناسایی کرد.

کسب‌وکارها با نزدیک شدن به مخاطبان هدف خود، بهتر می‌توانند آن‌ها را برای خرید محصولات یا استفاده از خدمات خود قانع و ترغیب کنند. در کمپین‌های تبلیغاتی خوب هدف هر یک از کمپین‌ها به طور اختصاصی تعیین خواهد شد. به عنوان مثال تبلیغاتی که باعث افزایش آگاهی مشتریان درباره برند می‌شود، یک نوع تبلیغات اختصاصی محسوب می‌شود و برای افزایش میزان فروش کاربردی ندارد؛ بنابراین نتیجه می‌گیریم که در طراحی و آموزش کمپین تبلیغاتی خوب به اهداف کسب‌وکار و نیازهای بازار توجه ویژه‌ای می‌شود‌.

آموزش کمپین تبلیغاتی

آموزش طراحی و اجرای کمپین تبلیغاتی شامل چه مواردی است؟

همانطور که در بخش‌های قبلی مقاله نیز اشاره کردیم طراحی و آموزش کمپین تبلیغاتی بر اساس اصول و قواعد خاصی انجام می‌شود و از مراحل مختلفی برخوردار است که در ادامه به معرفی این مراحل خواهیم پرداخت.

مشخص کردن اهداف تبلیغات

اولین مرحله از مراحل آموزش کمپین تبلیغاتی مشخص کردن اهداف تبلیغات است. در واقع همه مراحل اجرای یک کمپین تبلیغاتی به نوعی به مرحله تعیین هدف وابسته است. با توجه به این نکته ابتدا باید بدانید که با طراحی کمپین تبلیغاتی مورد نظر خود به چه اهدافی دست پیدا خواهید کرد.

مهم‌ترین اهداف آموزش کمپین تبلیغاتی تبدیل مشتریان بازار هدف به مشتریان دائمی و وفادار، کمک به افزایش میزان آگاهی درباره برند، بهبود بخشی به روابط، افزایش میزان فروش خدمات یا محصولات، افزایش تعداد مشتریان، معرفی خدمات و محصولات جدید کسب‌وکار به مشتریان است‌. تعیین اهداف در مرحله اول باعث می‌شود که مخاطبان از طریق پیام‌های تاثیرگذار و طراحی خوب و جذاب تبلیغات جذب شده و تحت تاثیر قرار بگیرند.

بازار هدف
بازار هدف تبلیغات

 شناسایی مخاطبان هدف بازار برای کسب نتایج بهتر

یکی دیگر از مراحل آموزش کمپین تبلیغاتی که به کسب نتایج بهتر منجر می‌شود، شناسایی مخاطبان بازار هدف است. لازم نیست که کسب‌وکارها خدمات یا محصولات خود را به همه مصرف‌کنند‌ه‌ها و مخاطبان ارائه داده یا معرفی کنند. بلکه باید بدانید کدام گروه از مخاطبان به محصولات یا خدمات کسب‌وکار شما نیازمند هستند‌.

شناسایی مخاطبان بازار هدف باید با توجه به سن، نوع سلایق و علایق، میزان درآمد و تحصیلات، مجرد یا متاهل بودن، جایگاه اجتماعی و سرگرمی‌های آن‌ها انجام شود‌. برای برقراری ارتباط موثر با مخاطبان در مکان و زمان مناسب از ابزارهایی مانند گوگل آنالیتیکس استفاده می‌شود.

دسته بندی مخاطبان (Segmentation) و شناسایی نیاز آن‌ها

در کمپین‌های تبلیغاتی نمی‌توان از یک پرسونا یا شخصیت خاص برای همه مخاطبان استفاده کرد. به عنوان مثال برای مخاطبی که قصد خرید مبلمان را دارد، مشاهده تبلیغات مربوط به سیستم‌های صوتی یا تلویزیون فایده‌ای ندارد؛ بنابراین به این نکته در آموزش کمپین تبلیغاتی توجه داشته باشید که بعد از شناسایی مخاطبان باید آن‌ها را بر اساس نیازهایی که دارند، دسته‌بندی کرده و پیام تبلیغاتی را با توجه به نیازهای او آماده کنید.

تولید محتوای جذاب به کمک تکنیک‌های بازاریابی محتوا

در آموزش کمپین تبلیغاتی به آموزش بازاریابی محتوا به عنوان یکی از انواع کمپین‌های تبلیغاتی نیز توجه ویژه‌ای می‌شود؛ زیرا با استفاده از آموزش بازاریابی محتوا می‌توان یک محتوای خوب و سئو شده درباره مسائل مربوط به خدمات و محصولات یک کسب‌وکار تولید کرد و با انتشار آن در سایت رتبه‌های برتر موتورهای جستجو از جمله گوگل را به دست آورد.

کسب‌وکارهایی که وب‌سایت خود را از طریق بازاریابی محتوایی به رتبه‌های صفحه اول گوگل رسانده‌اند، مخاطبان بیشتری را به خود جلب می‌کنند. همانطور که می‌دانید اکثر افراد بعد از جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر خود به چند سایتی که در صفحه اول گوگل قرار دارد مراجعه می‌کنند. آموزش تحقیق کلمات کلیدی نیز در بازاریابی محتوا تاثیر بسزایی دارد و به جذب مشتری و افزایش فروش کمک بسیار زیادی می‌کند.

تکنیک‌های بازاریابی محتوا
آموزش بازاریابی محتوا

انتخاب پیام و عناوین اصلی کمپین

پس از مرحله شناسایی مخاطبان و نیازهایشان باید به دنبال راهی برای برقراری ارتباط موثر و بهینه با آن‌ها باشید. پیامی که برای کمپین انتخاب می‌کنید، عناوین و شعارهای کمپین، محتواهایی که برای کمپین می‌نویسید همگی باید شامل کلمات اصلی یا همان کلمات کلیدی مدنظر بیزینس باشند. آموزش تحقیق کلمات کلیدی بهترین اقدام برای این نیازها است و حتما باید مورد توجه قرار بگیرد‌. کسب‌وکارها در مرحله تحقیق کلمه کلیدی متوجه می‌شوند که مخاطبان با استفاده از چه کلماتی برای رفع مشکلات و نیازهای خود در بستر اینترنت و فضای مجازی جستجو می‌کنند.

به پیدا کردن و آنالیز کلماتی پرارزش که دارای بیشترین نرخ بازدید و جستجو در حوزه کسب‌وکار هستند و به جذب مخاطبان هدف کمک زیادی می‌کند، تحقیق کلمه کلیدی گفته می‌شود. در تحقیق کلمات کلیدی باید مرتبط بودن به کلمات کلیدی با محصولات و خدمات، میزان سرچ کلمه کلیدی، سختی کلمه، ترند شدن و نرخ کلیک توجه شود. برای تحقیق کلمه کلیدی از ابزارهایی مانند موتور جستجوی گوگل، گوگل کیورد پلنر و گوگل ترندز، اکستنشن استفاده می‌شود.

انتخاب پیام و عناوین اصلی کمپین
آموزش تحقیق کلمات کلیدی

مرحله کمپین نویسی

یکی دیگر از مراحل آموزش کمپین تبلیغاتی، مرحله کمپین نویسی یا نوشتن برنامه کامل کمپین است که باعث جلب نظر مشتریان می‌شود. آموزش کمپین نویسی در موفقیت اجرای کمپین‌های تبلیغاتی تاثیر بسیار زیادی دارد.

در کمپین نویسی باید به نکاتی مانند قابل اندازه‌گیری بودن با استفاده از شاخص‌های عددی، مشخص بودن جامعه هدف، چرخه عمر محصولات و خدمات کسب‌وکار، رساندن پیام به مخاطبان، ساده بودن، خلاصه بودن، انسجام و روان بودن پیام، زمان سنجی، انتخاب کانال و رسانه مناسب برای انتشار پیام و تقویم اجرایی توجه داشته باشید.

بعد از آموزش کمپین‌ تبلیغاتی در چه کانال‌هایی می‌توان کمپین اجرا کرد؟

 • ایمیل مارکتینگ
 • تبلیغات تلویزیونی
 • محتوای سئو شده در موتورهای جستجو
 • پلتفرم گوگل ادز (تبلیغات شرکت گوگل)
 • شبکه‌های اجتماعی پرمخاطب (توییتر، تلگرام، لینکدین، اینستاگرام و…)
 • تبلیغات چاپی شامل بنر، بروشور، بیلبورد، تراکت، مجله، پوستر، روزنامه و تابلوهای تبلیغاتی

کسب‌وکارها با استفاده از چه راهکارهایی می‌توانند مخاطب را به مشتری تبدیل کنند؟

 • استفاده از آموزش کمپین‌ تبلیغاتی
 • درگیر نگه‌داشتن مشتریان بالقوه با برند و اهداف آن
 • استفاده از یک استراتژی بازاریابی قوی و متفکرانه
 • اطمینان از مناسب بودن استراتژی محتوایی
 • استفاده از تقویم محتوایی قوی
 • شناسایی و گسترش محتوای بازاریابی باکیفیت
 • ایجاد منابع محتوای قوی برای پاسخگویی به ابهامات مشتریان
 • بهینه‌سازی تلاش‌ها با استفاده از داده‌های بازاریابی
 • روایت تجربه رضایت‌بخش مشتریان بعد از دریافت خدمات و خرید محصولات
 • ارائه محتوای آموزشی قبل از فروش محصولات و خدمات
 • ارائه فراخوان قوی در شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌
 • ایجاد تنوع در محتوای تبلیغاتی با تولید پادکست، وبلاگ، ویدئوها و مقالات آموزشی، اینفوگرافیک
 • استفاده از فرمت‌های مناسب تبلیغاتی دارای محرک‌های عاطفی جذاب و مثبت

به طور کلی، تبلیغات جزء جدایی ناپذیر هر کسب‌وکاری است و باید بسیار مراقب آن باشید. نحوه اجرای کمپین می‌تواند تأثیرات مثبت یا منفی زیادی روی بیزینس شما بگذارد، چه از آن به نفع خود استفاده کنید و چه به ضرر خود، کاملاً به خود شما بستگی دارد. زیرا اگر تکنیک‌های تبلیغاتی ابتدایی داشته باشید می‌تواند برای شما بسیار سودآور باشد، در صورت اجرای نادرست آن می‌تواند تاثیر منفی بر اعتبار برند شما داشته باشد و این تاثیر منفی در نهایت منجر به افول شرکت شما خواهد شد.

جمع بندی

در این مقاله راجع به کمپین‌ تبلیغاتی و اهداف آن، ویژگی‌های یک کمپین تبلیغاتی خوب و عالی، مراحل آموزش کمپین تبلیغاتی و راهکارهای تبدیل مخاطب به مشتری صحبت کردیم. تعدادی از سایت‌های معتبری در زمینه برگزاری دوره‌های آنلاین آموزشی مشغول به فعالیت هستند و به فعالان کسب‌وکارهای مختلف کمک می‌کنند که کمپین‌های تبلیغاتی مفیدی را برگزار کنند و با پیشرفت دانش خود مخاطبان خود را به مشتری وفادار تبدیل کنند.

آکادمی آموزش مهارت‌های کسب‌وکار منظم با در اختیار داشتن اساتید مجرب، کارآمد و متخصص در حوزۀ بازاریابی دیجیتال کسب‌وکارها، بهترین دوره‌های آموزش کسب‌وکار و دیجیتال مارکتینگ را در اختیار شما قرار می‌دهد. برای یادگیری تحقیق کلمات کلییدی، کمپین نویسی حرفه‌ای و بازاریابی محتوا به طور کامل پیشنهاد می‌کنیم حتما از دوره‌های وبسایت آکادمی منظم (https://monazam.academy) بازدید کنید و از دوره‌هایی که با تدریس اساتید مطرحی همچون استاد عادل طالبی، علیجاه شهربانویی، محمدمهدی باقری و… تهیه شده استفاده کنید. البته آموزش‌ها صرفاً به این چند مورد ختم نمی‌شود و از آنجایی‌ که هدف این آکادمی پیشرفت دیجیتال مارکترها و فعالان کسب‌وکارهای دیجیتال است، می‌توانید هر آنچه که برای آموزش بازاریابی در فضای دیجیتال نیاز دارید در آکادمی منظم پیدا کنید.

امیدواریم از مطالعه این مقاله نهایت استفاده را برده باشید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.