چگونه پایگاه داده وردپرس خود را به تنظیمات پیش فرض بازگردانیم؟

آیا می‌خواهید پایگاه داده وردپرس خود را به تنظیمات اصلی خود بازگردانی کنید؟ اگر در حال کار بر روی یک سرور محلی یا یک سایت آزمایشی هستید، ممکن است لازم باشد پایگاه داده خود را به حالت اولیه بازگردانی کنید. در این مقاله به شما نشان خواهیم داد که چگونه بازگردانی پایگاه داده وردپرس به تنظیمات پیش فرض را داشته باشید. با ما همراه باشید.

بازگردانی پایگاه داده وردپرس به تنظیمات پیش فرض

در این مقاله باید مراحل زیر طی شود:

 • مرحله ۱: یک نسخه پشتیبان از وردپرس خود تهیه کنید.
 • مرحله ۲: پایگاه داده وردپرس خود را به تنظیمات پیش فرض بازگردانی کنید.
 • مرحله ۳: بازیابی پایگاه داده وردپرس از نسخه پشتیبان

اگر آماده‌اید، به ادامه آموزش بپردازیم…

مرحله ۱: یک نسخه پشتیبان از وردپرس خود تهیه کنید

وردپرس تمام محتوای وبسایت شما را در یک پایگاه داده ذخیره می‌کند. این اطلاعات شامل پست‌ها، صفحات، داده‌های فایل رسانه‌ای، تنظیمات افزونه وردپرس، قالب‌ و موارد دیگر می‌شود. اگر روی یک سایت آزمایشی در یک سرور محلی یا یک سایت جهت آزمایش کار می‌کردید، ممکن است گاهی بخواهید برای شروع دوباره به یک نصب جدید بازگردید. تنظیم مجدد پایگاه داده وردپرس سریعترین راه برای انجام این کار است. تمام داده‌های وردپرس شما را بدون حذف فایل‌های ذخیره شده در سرور میزبانی وب حذف می‌کند. با این حال، اگر پایگاه داده وردپرس خود را بازنشانی کنید، تمام داده‌ها برای همیشه از بین خواهند رفت. نمی‌توان آن را بازگردانی کرد.

توصیه می‌کنیم قبل از ادامه کار یک نسخه پشتیبان کامل از وردپرس تهیه کنید. همچنین اگر نمی‌خواهید از کل وبسایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید، می‌توانید به تنهایی از پایگاه داده وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اکنون، ما دو روش را به شما نشان می‌دهیم تا به سرعت از پایگاه داده وردپرس خود قبل از تنظیم مجدد و بازگردانی پایگاه داده وردپرس به تنظیمات پیش فرض نسخه پشتیبان تهیه کنید.

روش ۱: تهیه نسخه پشتیبان از پایگاه داده وردپرس با استفاده از Duplicator

Duplicator بهترین افزونه پشتیبان وردپرس در بازار است. این افزونه به شما امکان می‌دهد به راحتی از وبسایت خود نسخه پشتیبان تهیه کرده و به سرعت آن را از نسخه پشتیبان بازیابی کنید. ابتدا باید افزونه Duplicator را نصب و فعال کنید. قبلا آموزش نصب و راه‌اندازی آن را در همیار وردپرس ارائه کردیم.

روش ۲: با استفاده از Advanced WP Reset یک نسخه پشتیبان از پایگاه داده ایجاد کنید

برای این روش، از افزونه Advanced WP Reset استفاده خواهیم کرد. این افزونه همان افزونه‌ای است که در مرحله بعد برای تنظیم مجدد پایگاه داده وردپرس خود از آن استفاده خواهید کرد. با این حال، نقطه ضعف این روش پشتیبان گیری این است که شما باید پایگاه داده وردپرس خود را با استفاده از phpMyAdmin بازیابی کنید. در قدم اول باید افزونه را نصب و فعال کنید. پس از فعال‌سازی، به صفحه Tools » Advanced WP Reset بروید و به برگه «Snapshots» بروید.

بک آپ گرفتن از دیتابیس

یک نام برای نسخه پشتیبان خود وارد کنید و سپس روی دکمه «Take Snapshot» کلیک کنید. این افزونه اکنون یک کپی از پایگاه داده شما آماده کرده و آن را به عنوان یک نسخه پشتیبان ذخیره می‌کند. می‌بینید که در زیر قسمت Available Snapshots فهرست شده است.

نمایش اطلاعات دیتابیس

با این حال، هنگامی که پایگاه داده وردپرس خود را بازنشانی می‌کنید، افزونه این بک آپ فوری را نیز حذف می‌کند. شما باید آن را در رایانه خود ذخیره کنید تا بعداً از آن استفاده کنید. برای گسترش گزینه‌های عکس فوری روی نماد مثبت [+] کلیک کنید و سپس روی دکمه «Download» کلیک کنید.

دریافت افزونه

مرحله ۲: پایگاه داده وردپرس خود را به تنظیمات پیش فرض بازگردانی کنید

در اینجا هم به افزونه Advanced WP Reset نیاز داریم. به صفحه ابزارها » Advanced WP Reset بروید و به برگه «Reset» بروید.

تنظیمات ریست

در بخش بازگردانی پایگاه داده وردپرس به تنظیمات پیش فرض، افزونه تمام داده‌هایی را که بازنشانی می‌کند به شما نشان می‌دهد. این شامل موارد زیر است:

 • صفحات، پست‌ها و نظرات
 • جداول پایگاه داده سفارشی (ایجاد شده توسط شما یا یک افزونه وردپرس نصب شده در سایت شما)
 • کاربران به جز کاربر مدیر فعلی
 • داده‌های افزونه WP Reset پیشرفته (از جمله عکس‌های فوری و تنظیمات)

در زیر آن، به شما نشان می‌دهد که کدام داده‌ها حذف نمی‌شوند. این شامل موارد زیر است:

 • حساب کاربری ادمین
 • فایل‌ها، آپلودها در کتابخانه رسانه، تم‌ها، افزونه‌ها و موارد دیگر. با این حال، هر افزونه یا داده تم ذخیره شده در پایگاه داده حذف خواهد شد.
 • تنظیمات اولیه وردپرس، از جمله عنوان سایت، آدرس وردپرس، آدرس سایت، منطقه زمانی و گزینه‌های زبان
 • جداول پایگاه داده غیر وردپرسی این جداول پیشوند جدول را در تنظیمات پایگاه داده وردپرس شما به اشتراک نمی‌گذارند.

اگر همه چیز خوب به نظر می‌رسد، فقط “Reset” را در برچسب هشدار تایپ کنید و سپس روی دکمه “Reset” کلیک کنید.

اجرای ریست

با این کار یک اخطار پاپ آپ دیگر ظاهر می‌شود. برای ادامه، به سادگی روی دکمه «Reset Now» کلیک کنید.

  آموزش دانلود اطلاعات کتابخانه چند رسانه‌ ای در وردپرس

پیام اخطار ریست

این افزونه اکنون پایگاه داده وردپرس شما را به تنظیمات پیش فرض خود بازنشانی می‌کند. پس از اتمام، یک پیام موفقیت آمیز خواهید دید.

اتمام ریست

اکنون می‌توانید با تنظیمات پیش فرض پایگاه داده به استفاده از وبسایت خود ادامه دهید.
توجه: پس از بازنشانی، افزونه محتوای پیش‌فرض وردپرس را که با نصب جدید وردپرس همراه است، دوباره ایجاد می‌کند. این شامل یک پست وبلاگ با عنوان “Hello World”، “یک صفحه نمونه” در زیر صفحات و یک نظر نمونه در زیر نظرات است. به راحتی آن ها را به صورت دستی حذف کنید.

مرحله ۳: بازیابی پایگاه داده وردپرس از نسخه پشتیبان

اگر بنا به دلایلی بازگردانی پایگاه داده وردپرس به تنظیمات پیش فرض کارساز نبود، می‌توانید پایگاه داده خود را از نسخه پشتیبان ایجاد شده در مرحله اول بازیابی کنید.

روش ۱: بازیابی نسخه پشتیبان از پایگاه داده Duplicator

اگر پشتیبان پایگاه داده وردپرس خود را با استفاده از افزونه Duplicator ایجاد کرده‌اید، در اینجا نحوه بازیابی وبسایت خود آورده شده است. در حین بازنشانی پایگاه داده، افزونه Advanced WP Reset تمام افزونه‌های دیگر وردپرس نصب شده در سایت شما را غیرفعال می‌کند. برای فعال کردن افزونه Duplicator به صفحه Plugins در قسمت مدیریت وردپرس بروید. پس از فعال شدن افزونه، باید به صفحه Duplicator » Import مراجعه کنید. در اینجا باید فایل Archive را که در مرحله اول دانلود کرده‌اید آپلود کنید.

ورود اطلاعات

در مرحله بعد، افزونه فایل آرشیو شما را اسکن می‌کند و جزئیات بسته را نشان می‌دهد. اگر همه چیز خوب به نظر می‌رسد، فقط روی دکمه «ادامه» کلیک کنید تا وارد کردن شروع شود.

ایمپورت کردن اطلاعات

در صفحه بعدی، ممکن است از شما خواسته شود که تأیید کنید که می‌خواهید بدون نقطه بازیابی ادامه دهید. از آنجایی که شما در حال حاضر آخرین نسخه پشتیبان را دارید، بدون ایجاد نقطه بازیابی می‌توانید ادامه دهید.

ریکاوری پوینت

به پایین صفحه اسکرول کنید. تعداد پست‌ها، صفحات، نظرات و رسانه‌ها را در نمای کلی سیستم خواهید دید. برای ادامه روی دکمه «Launch Installer» کلیک کنید.

راه اندازی نصب

با این کار نصب کننده Duplicator راه اندازی می‌شود. پس از راه اندازی، نصب کننده به طور خودکار «Restore single site» را به عنوان نوع بازیابی شما انتخاب می‌کند.

انتخاب نوع نصب

به قسمت Validation پایین بروید. در اینجا، دوباره هشدار مربوط به نقطه بازیابی را خواهید دید. شما باید کادر کنار گزینه «I have read and accept all terms and notices» را علامت بزنید.

انتخاب تمامی قوانین

برای ادامه روی دکمه «Next» کلیک کنید. Duplicator اکنون یک پنجره با تنظیمات نصب کننده به شما نشان می‌دهد. ادامه دهید و روی دکمه “OK” کلیک کنید.

تایید مجدد

Duplicator اکنون شروع به وارد کردن وبسایت شما از نسخه پشتیبان می‌کند و پایگاه داده وردپرس شما را بازیابی می‌کند. پس از اتمام، یک پیام موفقیت آمیز با یک دکمه برای ورود به بخش مدیریت وردپرس مشاهده خواهید کرد.

اتمام درون ریزی

روش ۲: بازیابی نسخه پشتیبان از پایگاه داده از فایل SQL

در این روش ابتدا باید phpMyAdmin را باز کنید. این یک ابزار مبتنی بر وب است که به شما امکان می‌دهد به راحتی عملیات پایگاه داده را با استفاده از یک رابط ساده انجام دهید. اگر وب‌سایتی که می‌خواهید ذخیره کنید بر روی سرور وب شما میزبانی می‌شود، وارد کنترل پنل حساب میزبانی شوید. از اینجا باید بخش پایگاه داده را پیدا کنید و روی دکمه phpMyAdmin کلیک کنید.

پی اچ پی ادمین

با این کار phpMyAdmin در یک برگه مرورگر جدید باز می‌شود. از طرف دیگر، اگر روی یک وب‌سایت لوکال روی رایانه خود کار می‌کردید، می‌توانید phpMyAdmin یا ابزار مشابهی را از نرم‌افزاری که برای سایت‌های لوکال استفاده می‌کنید، باز کنید. توصیه می‌کنیم از Local استفاده کنید که همراه با phpMyAdmin نیست. در عوض، از Open Adminer برای مدیریت پایگاه داده‌ها استفاده می‌کند.

پی اچ پی ادمین لوکال

هنگامی که وارد phpMyAdmin شدید، مطمئن شوید که پایگاه داده را برای وبسایت خود انتخاب کرده‌اید. تمام جداول پایگاه داده در phpMyAdmin را با کلیک بر روی کادر “Check all” در پایین لیست جدول انتخاب کنید. پس از آن، از منوی کشویی «With Selected» گزینه «Drop» را انتخاب کنید.

جداول موجود در پی اچ پی ادمین

با این کار پایگاه داده وردپرس شما خالی می‌شود. اکنون می‌توانید به تب “Import” در بالا بروید و روی دکمه “Choose File” کلیک کنید تا فایل SQL را که قبلا دانلود کرده‌اید انتخاب کنید.

درون ریزی اطلاعات sql

پس از انتخاب فایل، به راحتی گزینه‌های روی صفحه را مرور کنید. تنظیمات پیش فرض برای اکثر وبسایت‌ها کار می‌کند. به پایین صفحه بروید و روی دکمه «Import» کلیک کنید.

عملیات درون ریزی

phpMyAdmin اکنون فایل SQL شما را آپلود کرده و اجرا می‌کند. پس از آن پیام موفقیت آمیز را مشاهده خواهید کرد.

جمع بندی نهایی

گاهی سایتی را بصورت تستی راه اندازی می‌کنیم و برای انجام فعالیت‌های بعدی نیازمند بازگردانی پایگاه داده وردپرس به تنظیمات پیش فرض هستیم. برای این مسئله اصلا نیاز نیست همه چیز را حذف کنید و از اول شروع کنید به راحتی امکان این بازگردانی وجود دارد و در این مقاله تمامی مراحل را خدمت شما شرح دادیم.

سوالات متداول

اگر در حال کار بر روی یک سرور محلی یا یک سایت آزمایشی هستید، ممکن است لازم باشد پایگاه داده خود را به حالت اولیه بازگردانی کنید.
سه مرحله پیش روی ماست: مرحله ۱: یک نسخه پشتیبان از وردپرس خود تهیه کنید. مرحله ۲: پایگاه داده وردپرس خود را به تنظیمات پیش فرض بازگردانی کنید. مرحله ۳: بازیابی پایگاه داده وردپرس از نسخه پشتیبان
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.