بازاریابی بازگشتی | ریتنشن مارکتینگ | افزونه های کاربردی بازاریابی

بازاریابی بازگشتی بازاریابی بازگشتی

ریتنشن مارکتینگ (بازاریابی بازگشتی)

کلیه فعالیت‌هایی که در راستای نگهداری مشتری، ایجاد تکرار خرید برای مشتری جذب شده و افزایش میانگین ارزش هر سبد خرید انجام می‌شود، ریتنشن مارکتینگ یا بازاریابی بازگشتی گفته می‌شود.

استفاده از قیف فروش در بازاریابی بازگشتی

قبل از پرداختن به موضوع بازاریابی بازگشتی در وهله اول باید مفهوم قیف فروش ( Sales Funnel) را مورد بررسی قرار دهیم. قیف فروش بیانگر فعالیت‌های بازاریابی‌ای است که طی مراحلی مشتری بالقوه تبدیل به خریدار وفادار می‌شود. اولین مرحله در قیف فروش، آگاهی از برند است. به این صورت که مخاطبین هدف نسبت به برند ما آگاهی پیدا می‌کنند و ما را جزء گزینه‌های موجود در نظر خواهند گرفت.

مرحله بعدی، ارزیابی است که مخاطبین برند ما را مورد بررسی قرار داده و در نهایت در مرحله سوم، تعدادی از مخاطبین اقدام به خرید می‌کنند. البته به این نکته توجه کنید که در هر مرحله از قیف فروش شاهد ریزش مخاطب خواهیم بود.

مرحله چهارم قیف فروش مربوط به بازاریابی بازگشتی می‌شود که مشتری بعد از اولین خرید، ما نیازمند استفاده از پلن بازاریابی بازگشتی هستیم.

قیف فروش
قیف فروش

بازاریابی بازگشتی مانند نقشه راه مشتری است؛ مشتریانی که اولین خرید را انجام داده‌اند، طی فرآیندی مجددا از ما خرید می‌کنند که به طور کلی هدف ریتنشن مارکتینگ، خرید مجدد مشتریان است.

زمانی که تصمیم گرفتید از بازاریابی بازگشتی بهره ببرید، لازم است به پرسش‌های زیر پاسخ دهید:

 1. اصولا باید چه کارهایی انجام دهیم که مشتریان در سیستم ما باقی بمانند و به صورت مداوم از ما خرید کنند؟
 2. چطور می‌توانیم مشتری که جذب کرده‌ایم را حفظ کنیم؟
 3. چرا باید به ریتنشن مارکتینگ توجه کنیم؟

اگر برای ریتنشن مارکتینگ تلاش نکنید، برای حفظ و افزایش فروش خود ناچار به جذب مشتری جدید خواهید بود که به طور معمول هزینه جذب هر مشتری جدید نسبت به هزینه ریتنشن مارکتینگ، چندین برابر بیشتر است. معمولاً هزینه جذب هر مشتری، از حاشیه سودی که اولین خرید آن مشتری خواهد داشت، بیشتر خواهد بود. با توجه به اینکه تا به اینجا ما تنها با خرید اول مشتری در ضرر هستیم و تنها در صورتی می‌توان این ضرر را به سود رساند که مشتری مجددا از ما خرید کند و دقیقا این همان اهمیت ریتنشن مارکتینگ است.

نحوه عملکرد مجموعه باعث می‌شود که مشتری اقدام به خریدهای دوم و سوم خود کند. از این رو باید با به کارگیری هوشمندانه روش های بازاریابی بازگشتی تلاش کنیم که ارزش هر مشتری را افزایش بدهیم تا در نهایت آن مشتری برای مجموعه سودآور باشد.

بازاریابی بازگشتی
بازاریابی بازگشتی

روش ها و ابزارهای ریتنشن مارکتینگ

1- یکی از روش‌های مهم، ایمیل مارکتینگ است که برای بازگشت مشتری بسیار کاربرد دارد. همه ما از اهمیت ایمیل مارکتینگ در بازاریابی با خبر هستیم ولی نکته‌ای که باید در این روش در نظر بگیریم، این است که ارسال مداوم و برنامه ریزی شده ایمیل، باعث خرید مجدد مشتری خواهد شد. همچنین طراحی ایمیل‌های خودکار براساس رفتار و عملکرد کاربر در وبسایت و فروشگاه به ما کمک می‌کند تا با یک بار طراحی هوشمندانه چرخه ایمیل، ارتباط خود را با کاربران و مشتریان قبلی حفظ کرده و آن‌ها را تا خرید مجدد پیگیری کنیم.

بدین منظور سرویس‌هایی همچون الستیک میل و میلرلایت پلن‌های طراحی ایمیل خودکار کارآمدی را در قالب Automation در اختیار شما می‌گذارند.

افزونه های کاربردی وردپرس در بازاریابی بازگشتی از طریق ایمیل به اختصار در زیر معرفی شده‌اند:

افزونه پیگیری ایمیلی Follow Ups

از قابلیت‌های افزونه Follow Ups می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خودکار کردن پروسه ارسال ایمیل به کاربران و مشتریان براساس سوابق خرید و یا رفتار قبلی در سیستم
 • ارسال ایمیل و توییت به کاربران و مشتریان به صورت خودکار
 • تولید و ایمیل خودکار کدتخفیف شخصی سازی شده
 • بررسی میزان بهره وری ایمیل‌های ارسالی
 • خودکار کردن روند ارتباطات بازاریابی اینترنتی شما و در نتیجه رشد خودکار فروش
 • شخصی‌سازی ایمیل‌ها با متغییرها و تگ‌هایی سفارشی

به همان میزان که ارسال ایمیل در فروش مستقیم موثر است، شبکه‌های اجتماعی هم از تاثیرگذاری بالایی برخوردار است. به همین خاطر افزونه Follow Ups ارسال خودکار و هوشمندانه توییت را نیز پشتیبانی می‌کند.

هماهنگ ساز وردپرس و میلر لایت

با استفاده از افزونه هماهنگ ساز وردپرس و میلرلایت می‌توانید ایمیل کاربران سایت خود را هنگام رخ دادن رویدادهای مختلف به گروه های دلخواه خود در وبسایت میلرلایت اضافه یا حذف کنید.

از قابلیت‌های این افزونه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزودن اتوماتیک اعضای وردپرس به میلرلایت
 • پشتیبانی از ابزارک با گروه‌های مختلف کاربری میلرلایت
 • سازگار با افزونه های حرفه‌ای عضویت در سایت
 • افزودن خریداران هر محصول ووکامرس به یک گروه دیگر

هماهنگ ساز وردپرس و الستیک

الستیک ایمیل یک سرویس ایمیل مارکتینگ است که علاوه بر ویژگی‌های مربوط به ایمیل مارکتینگ، سرویس smtp سرور را نیز به صورت رایگان به شما ارائه می‌دهد. در این سرویس برای اعضای خبرنامه بر خلاف سرویس‌هایی مثل میل‌جیمپ و میلرلایت تعداد اعضای لیست‌ها نامحدود است. ضمن اینکه می‌توانید در ماه 3000 ایمیل به صورت رایگان ارسال کنید.

افزونه خبرنامه حرفه ای Mailster

بدون نیاز به کد نویسی یا پرداخت هزینه‌های سرسام آور دوره‌ای نرم افزارهای ایمیل مارکتینگ، کسب و کار خود را بهبود بخشیده خبرنامه حرفه‌ای خود را ایجاد کنید.

2- بازاریابی پیامکی و یا پوش نوتیفیکیشن یکی دیگر از روش های ریتنشن مارکتینگ است که از این طریق مشتریان مجددا به وب سایت یا اپلیکیشن ما سر می زنند. به راحتی می‌توانید در زمان برگزاری کمپین یا جشنواره فروش ویژه، با ارسال پیامک یا پوش نوتیفیکیشن مشتریان را ترغیب کنید که مجددا به وب سایت یا اپلیکیشن شما سر بزنند که در نهایت منجر به خرید چندم مشتری خواهید شد.

با برخی افزونه های ارسال نوتیفیکیشن و یا سرویس های ارسال پوش مانند One signal و نجوا می‌توانید به صورت منظم با مشتریان در ارتباط باشید.

از مزایای ارسال پوش نوتیفیکیشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • افزایش شانس بازگشت مشتریان تا 80%
 • شبکه مشتریان وفادارتان را گسترش دهید.

3- روش بسیار مهم دیگر در ریتنشن مارکتینگ (بازاریابی بازگشتی)، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی است. شما با تولید محتوای منظم و جذاب باعث می‌شوید مشتریانی که در شبکه‌های اجتماعی ما حضور دارند، با برند شما درگیرتر شوند و زمانی که به محصول شما نیاز پیدا می‌کنند، مجموعه شما را به عنوان اولین گزینه برای خرید در نظر داشته باشند.

خوشبختانه تعداد افزونه‌های مرتبط با بازاریابی شبکه‌های اجتماعی زیاد است و هر کدام از این افزونه‌ها کاربردی هستند و در زیر به معرفی هر کدام از آنها پرداختیم:

افزونه ارسال خودکار به شبکه های اجتماعی (Social Auto Poster)

با این افزونه می‌تواند محتوای شبکه های اجتماعی‌تان را به صورت خودکار به شبکه‌های اجتماعی نظیر اینستاگرام، توییتر، فیسبوک، لینکدین، پینترست و… ارسال کنید.

همچنین این افزونه امکان زمان‌بندی مورد نظر شما را برای ارسال خودکار محتوا را فراهم می‌کند.

افزونه اینستاگرام خودکار وردپرس: با کمک این افزونه می‌توانید پست‌های اینستاگرام را به صورت خودکار در زمانی که مدنظر شماست، ارسال کنید.

افزونه کانال خودکار تلگرام: با استفاده از این افزونه می‌توانید بدون هیچ دردسری مطالب ارسالی در وبسایت خود را در تمامی کانال‌هایی که مدیریت آن‌ها را به عهده دارید به صورت خودکار ارسال نمایید.

افزونه نوار شبکه‌های اجتماعی: با این افزونه کاربران سایت را به شبکه‌های اجتماعی‌تان جذب کنید.

افزونه مدیریت کانال تلگرام: با استفاده از این افزونه به راحتی می‌توانید کانال تلگرام خود را از طریق سایت وردپرسی مدیریت کنید و متن و تصویر یا محتوای دلخواه خود را از روی سایت وردپرسی به کانال ارسال کنید.

همچنان محتوا پادشاه است

4- بازاریابی محتوایی همیشه بهترین راه حل برای افزایش و حفظ و نگهداری مشتری است.

با تولید محتوای خاص و ارزشمند البته به صورت منظم در وبلاگ، شبکه‌های اجتماعی و ایمیل، قطعا مشتریان به سایت ما برمی‌گردند.

در نهایت تولید محتوای ارزشمند به صورت مداوم و با اشتراک‌گذاری در شبکه‌های اجتماعی و … ، منجر به تکرار خرید مشتریان می‌شود.

البته این موضوع را در نظر بگیرید که محتوا فقط تخصصی و یا غیر مرتبط تولید نکنید.

تولید محتوا باید به گونه‌ای باشد که کاربران و مشتریان عادی هم از خواندن مطالب شما بهره ببرند.

در نظر داشته باشید افزونه‌هایی که برای تولید محتوای با کیفیت وجود دارند همان ابزارهایی حرفه‌ای سئوی محتوا هستند که به شما کمک می‌کنند محتواهای ارزشمندی تولید کنید تا در نتایج جستجوی گوگل نیز قرار گیرند.

رعایت اصول سئو در محتوا باعث افزایش کیفیت محتوا می‌شود و به بیشتر دیده شدن آن کمک می‌کند.

افزونه‌های کاربردی ریشن مارکتینگ
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.