چک لیست نوشتن یک محتوای بهینه

محتوای بهینه محتوای بهینه

سئو قلب تپنده هر وب سایتی است و تولید محتوای بهینه شاه راه موفقیت در بهبود سئو است! شاید این بهترین توصیف برای بیان اهمیت تولید محتوا در سئو باشد. شما باید بدانید که هر کسب‌وکار اینترنتی نیازمند تولید محتوا با کیفیت و منحصر به فرد است. اگر تا به حال در سایت خود به اهمیت تولید محتوا بهینه و نکات مربوط به آن دقت نداشته اید و یا تازه کسب‌وکار و سایت خود را راه‌اندازی کرده‌اید، حتما به شما توصیه می‌کنیم این مقاله را از دست ندهید. ما در این مقاله به شما تمامیه نکات کاربردی و مهم در نوشتن یک محتوای بهینه را آموزش خواهیم داد.

نوشتن محتوای حرفه ای

1. حتما در ابتدا، یک عنوان مناسب و جذاب برای محتوای بهینه انتخاب کنید.

شما پیش از نگارش نوشته حتما باید برایتان کاملا روشن و واضح باشد که قرار است مقاله‌تان در سایت پیرامون چه موضوعی باشد. بعضی از افراد عنوان نوشته را بعد از نگارش مقاله‌شان انتخاب می‌کنند. تجربه نشان داده است که اینکار از هدفمند شدن نوشته شما جلوگیری کرده و شما را از محتوای اصلی که پیش از نگارش مقاله در ذهنتان بوده است، دور می‌کند. پس حتما سعی کنید در ابتدای تولید محتوا یک عنوان برای نوشته‌تان انتخاب کنید.

2. هدف خود را برای نوشتن محتوای بهینه بشناسید.

تقریبا تمامی محتوایی که در سایت‌های معتبر و محبوب در سراسر جهان مشاهده می‌کنید، بر اساس یک استراتژی بازاریابی مربوط به آن برندها تولید می‌شود. بنابراین یکی از مهم‌ترین موارد چک لیست نوشتن یک محتوای بهینه، تعیین هدف و استراتژی تولید محتوا است.

3. مخاطب خود را به طور شفاف مشخص کنید.

پیش از نوشتن محتوا و حتی هنگام نوشتن محتوا باید مخاطب خود را شناخته باشید و بدانید که این محتوا را برای چه کسانی می‌نویسید. هنگامی که شما کاملا بدانید که مخاطبتان کیست، نوشته شما هدفمندتر خواهد بود و نگارش آن نیز آسان‌تر خواهد بود. حتی شما می‌توانید گام را از این هم فراتر بگذارید و برای مخاطبانتان خط فکری یا اصطلاحا پرسونا تهیه کنید. تهیه نقشه راه و پرسونای مخاطبانتان سبب می‌شود که حتی از یک کاربر معمولی سایت یک مشتری وفادار بسازید و این فوق‌العاده است!

4. یک کلمه کلیدی اصلی به نوشته‌تان اختصاص دهید.

برای شناسایی بهترین کلمه کلیدی مرتبط با کارتان از ابزار کلید واژه Alexa استفاده کنید. کلمه کلیدی باید موضوع نوشته را به دقت نشان دهد و یک کلید واژه برتر برای کسب‌وکار شما باشد.

5. از کلمه کلیدی اصلی در عنوان نوشته استفاده کنید.

به عنوان خود بازگردید و مطمئن شوید که از کلید واژه اصلی در عنوان استفاده شده است.

6. چند کلمه کلیدی ثانویه برای نوشته خود اختصاص دهید.

شما نیاز به یک چک لیست قوی پیرامون کلمات کلیدی مرتبط با کسب‌وکارتان دارید. سه یا چهار کلمه کلیدی را که مرتبط با کلید واژه اصلی است باید برای نوشته خود در نظر بگیرید و از آنها در متن استفاده کنید.

7. نوشته‌تان حتما بیش از 300 کلمه باشد.

اگر تعداد کلمات محتوای شما کمتر از 300 کلمه باشد موتورهای جستجو مانند گوگل اعتباری برای نوشته شما قائل نخواهند شد و نوشته‌تان را ناقص قلمداد می‌کنند.

8. به نوشته‌هایتان ارزش ببخشید.

در هنگام نوشتن مقاله‌تان در سایت از حقایق، آمارها، اخبار و اطلاعات جزئی و مفید استفاده کنید چراکه این موارد سبب کامل‌تر و ارزشمندتر شدن نوشته شما می‌شود.

9. ساده و روان بنویسید اما با کیفیت!

باید بدانید که محتوای شما با به کاربردن کلمات سخت و غیرقابل فهم ارشمندتر و حرفه‎‌ای تر به نظر نخواهد آمد. شما باید سعی کنید ضمن نوشتن محتوای حرفه‌ای، مطالب را ساده و روان به مخاطبتان معرفی کنید و توضیح دهید تا آنها به راحتی با شما همراه بوده و ارتباط برقرار کنند.

10. اصیل و منحصر به فرد باشید!

هرگز و تحت هیچ شرایطی از محتوای کپی برداری شده در سایتتان استفاده نکنید! نوشتن محتوای حرفه‌ای و منحصر به فرد سبب افزایش اعتبار سایت شما می‌شود و بالعکس آن، محتوای کپی برداری شده محاطبانتان را آزرده خاظر خواهد کرد و دیگر به شما اعتماد نخواهند کرد.

  گوگل دیتا استدیو google data studio چیست؟ + آموزش تصویری

11. از منابع معتبر برای نوشتن محتوای بهینه استفاده کنید.

حتما برای نوشتن یک محتوای بهینه از منابع مرتبط و معتبر استفاده کنید. اگر از نقل قول ها یا اطلاعاتی از سایت‌های دیگر در نوشته خود استفاده می‌کنید، حتما نام و نشانی آنها را در انتهای مطالبتان قرار دهید. چراکه این موضوع علاوه بر رعایت اصل امانت داری، سبب افزایش اعتبار سایت شما می‌شود.

12. در عناوین نوشته (Headings) از کلمات کلیدی استفاده کنید.

در هنگام قسمت بندی کردن نوشته با استفاده از عناوین، حتما از کلمات کلیدی‌تان در عناوین نوشته استفاده کنید.

13. از به کاربردن پاراگراف‌های طولانی در محتوای بهینه خودداری کنید.

خواندن یک پاراگراف طولانی سبب خسته شدن مخاطبانتان شده و ممکن است آنها دیگر مقاله شما را تا انتها نخوانند و سایتتان را ترک کنند. بنابراین پاراگراف‌های بزرگ را به پاراگراف‌های کوچکتر بشکنید تا خوانایی مقاله شما بیشتر شود.

14. از تصاویر و ویدیو های مرتبط و با کیفیت برای نوشتن محتوای بهینه استفاده کنید.

خوب است بدانید بارها ثابت شده است که اطلاعاتی را که یک تصویر یا یک ویدیو یک دقیقه به کاربر انتقال می‌دهد، بسیار بیشتر از یک متن هزار کلمه ای است. پس حتما سعی کنید در خلال متن و نوشته‌تان از تصاویر و ویدیوهای اختصاصی و مرتبط استفاده کنید.

15. حتما تصاویر و ویدیوهایتان دارای متن جایگزین (برچسب alt) باشد.

استفاده از برچسب alt و عنوان در ویدیوها و تصاویر برای موتورهای حستجو بسیار حائز اهمیت است. سعی کنید در این برچسب ها حتما کلمه کلیدی خود را جای بدهید چراکه این موضوع در بهبود سئو نوشته شما تاثیر مثبتی دارد. در شکل زیر مثالی از این مورد را مشاهده می‌کنید. ضمنا نام عکس یا ویدیو خود را بهتر است به صورت انگلیسی انتخاب کنید چراکه ذخیره تصاویر و ویدیوها در هاست‌تان با نام فارسی، می‌تواند درآینده برای شما مشکل ساز باشد.

pictures alt in website-محتوای بهینه
متن جایگزین و توضیح مختصر برای تصویر قرار دهید.

16. از کلمه کلیدی اصلی در توضیحات متا (meta description) استفاده کنید.

حتما سعی کنید کلید واژه اصلی نوشته را در توضیحات متا قرار دهید و این توضیحات بیشتر از 320 کاراکتر نباشد.

17. از کلمه کلیدی با تراکم مناسب و به طور طبیعی در متن استفاده کنید.

سعی کنید در جاهای مختلف نوشته‌تان از کلمات کلیدی‌ به صورت بهینه استفاده کنید.

18. از لینک سازی‌های داخلی و خارجی استفاده کنید.

استفاده از لینک‌های داخلی باعث می‌شود خزنده‌ها و ربات‌های گوگل اعتبار مقاله را بهتر درک کرده و سایر صفحات دیگر سایتتان نیز در نظر آنها رتبه بندی بهتری پیدا کند. از سوی دیگر لینک سازی خارجی به سایت‌های معتبر نیز سبب بهبود سئو سایت شما خواهد شد. پس حتما از لینک سازی در مقاله‌تان استفاده کنید و سعی کنید بازشدن این لینک‌ها در برگه جدید صورت بگیرد.

19. در انتهای نوشته کاربر را دعوت به انجام یک عمل(Call To Action -CTA) کنید.

حتما سعی کنید در انتهای نوشته‌تان از کاربر بخواهید یک عملی را انجام دهد مثلا دوره آموزشی را که مرتبط با موضوع مقاله است ببیند یا نظر خود را به شما انعکاس دهد.

20. در نهایت مقاله را با یک جمع بندی خاتمه دهید.

ارائه یک جمع‌بندی می‌تواند سبب انسجام ذهن مخاطب شده و نوشته شما را جذاب تر کند. در این جمع‌بندی حتما از کلمه کلیدی استفاده کنید.

چک لیست نوشتن یک محتوای بهینه

هر آنچه که برای نوشتن یک محتوای بهینه نیاز داشتید را ما در این مقاله به شما آموزش دادیم حتما سعی کنید تمامی این 20 مورد را در نوشتن محتوا به کار ببرید تا مطمئن شوید محتوای خود را به طور کامل برای خوانندگان، خزنده‌های موتور های جستجو و استراتژی بازاریابی خود بهینه کرده‌‌اید. در نهایت از توجه شما به این مقاله سپاسگزاریم. لطفا نظرات و سوالات خود را در بخش دیدگاه‌ها با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: blog.alexa.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.