تکنیک‌های افزایش فروش و جذب مشتری

افزایش فروش و جذب مشتری افزایش فروش و جذب مشتری

“کسب و کارها به فروش زنده‌اند!” این جمله شاید به‌نظر شما جمله‌ای اغراق‌آمیز باشد؛ ولی مطمئن باشید که کوچک‌ترین اغراقی در این جمله نهفته نیست. چراکه تمام کسب و کارها به روش‌های مختلف، در حال ارزش آفرینی و فروش آن به مشتریان خود هستند. البته این ارزش می‌تواند یک محصول فیزیکی باشد و یا یک خدمت.
بنابراین در حالی که تمام افراد در پوزیشن‌های مختلف، درحال تلاش برای فروش بیشتر هستند، روز به روز بر شدت رقابت افزوده شده و کسب و کارهایی که خود را با پیشرفت‌های روز دنیا آپدیت نکنند، محکوم به شکست هستند!
به‌نظر می‌رسد شما از آن دست افرادی هستید که به راحتی تن به شکست نمی‌دهید و شاید به همین جهت است که همین حالا در حال خواندن مقاله ترفندهای افزایش فروش و جذب مشتری، برای افزایش فروش خود از روش‌های تضمینی و علمی هستید. پس بهتر است بیشتر از این معطل نشوید و 10 مورد از راهکارهای افزایش فروش و جذب مشتری را بخوانید.

1. شناخت مشتریان و بازار هدف

شناخت مشتریان، اولین گام شما برای افزایش فروش محصول و خدمات‌تان است. تا زمانی که اطلاعاتی در رابطه با افراد و نیازهای‌شان نداشته باشید، نمی‌توانید برای رفع نیازهایشان محصولی تولید کرده و آن‌ها را برای خرید متقاعد کنید. بنابراین، در صورتی که جامعه هدف به درستی مورد بررسی قرار نگیرد و شما ندانید که برای چه کسانی ارزش تولید می‌کنید، می‌بایستی منتظر شکست باشید.

پس بدانید که شناخت مشتریان و نیازهایشان یکی از اصلی‌ترین ترفندهای افزایش فروش و جذب مشتری است که می‌بایستی به دقت مورد بررسی قرار دهید.    

2. بهره‌گیری از شبکه‌های اجتماعی_ افزایش فروش در اینستاگرام

با پیشرفت دنیای دیجیتال و افزایش دسترسی افراد به شبکه‌های اجتماعی، درحال حاضر می‌توان شبکه‌های اجتماعی را نیز یکی از کانال‌های مهم در فروش به شمار آورد. در میان شبکه‌های اجتماعی، اینستاگرام پرطرفدارترین پلتفرمی است که ایرانیان در آن حضور فعال دارند.
به طوری که طبق آخرین آمار، حدود 40 میلیون از ایرانیان حداقل یک اکانت در اینستاگرام دارند. با توجه به این آمار، بهتر است که مهم‌ترین راهکارهای افزایش فروش در اینستاگرام را به اختصار مورد بررسی قرار دهیم.
مهم‌ترین راهکار افزایش فروش در اینستاگرام، فعالیت مستمر در این شبکه اجتماعی است. شما می‌بایستی به عنوان یک برند معتبر، صدای خودتان را به گوش مخاطبانتان برسانید و اعتماد آن‌ها را جلب کنید.

3. اطلاعات کافی در حوزه محصولات و خدمات

افراد همواره به دنبال کامل‌ترین اطلاعات در مورد محصولات و خدماتی هستند که به آن‌ها نیاز دارند. اگر شما بتوانید اطلاعات کاملی را در اختیار آن‌ها قرار دهید، امکان فروش افزایش می‌یابد.
در صورتی که اطلاعات کاملی نداشته باشید، نمی‌توانید پِرِزِنت مناسبی برای مشتریانتان داشته باشید و در نتیجه، اعتماد مخاطب از محصول و ارزش پیشنهادی شما سلب می‌شود. بنابراین، کسب اطلاعات کافی در خصوص محصولات و خدماتتان را به‌عنوان یک راهکار افزایش فروش و جذب مشتری درنظر داشته باشید و تمام تلاش خود را در راستای بهبود آن، به‌کار بگیرید.

4. ارتباط موثر با مشتریان

ارتباط موثر با مشتریان
ارتباط موثر با مشتریان

روش‌های مختلفی را برای برقراری ارتباط با مشتریانتان، پیاده کنید تا بتوانید به یک ارتباط موثر دست یابید. ارتباط موثر زمانی شکل می‌گیرد که یک ارتباط دو طرفه میان شما و مشتریانتان برقرار شود که این نوع از ارتباط معمول، شما را به راحتی به مرحله فروش می‌رساند. بنابراین، از هیچ روشی برای افزایش ارتباط موثر با مشتریان غافل نشوید و از کانال‌های مختلفی مانند: ایمیل، پیامک، تراکت، دایرکت و کامنت‌های شبکه‌های اجتماعی و تبلیغات محیطی در راستای افزایش فروش و جذب مشتری برای برندتان بهره ببرید.

5. تبلیغات از کانال‌های مناسب

تبلیغات، یکی از راهکارهای اصلی در دیده شدن یک برند است. شما می‌توانید با استفاده از کانال‌های تبلیغاتی مختلف، برندتان را به گوش و چشم مشتریانتان برسانید. توجه داشته باشید که به همان میزان که شناخت مخاطب نسبت به برندتان بیشتر باشد، به همان نسبت اعتماد به شما و در نتیجه خرید نیز افزایش می‌یابد.
بنابراین، هزینه تبلیغات را همانند یک سرمایه گذاری بدانید که به‌زودی بازگشت سرمایه خوبی را برای شما به دنبال خواهد داشت. البته به شرط آن که اصول اساسی تبلیغات را رعایت کرده باشید.
حال که با تبلیغات به‌عنوان یکی از ترفندهای افزایش فروش و جذب مشتری به‌صورت مختصر آشنا شدید، بهتر است بدانید که تبلیغات، تنها شامل تبلیغات محیطی نیست و بخش دیجیتال تبلیغات سهم بسیار بزرگی از برندینگ را برعهده دارد. به‌طور مثال، لانچ کردن تبلیغات در اینستاگرام موجب افزایش فروش در اینستاگرام شده و افراد بیشتری را با کسب و کار و محصولاتتان آشنا می‌کند.

6. تخفیف واقعی یکی از اصلی‌ترین ترفندهای افزایش فروش و جذب مشتری

 جشنواره‌ها و تخفیف‌ها همواره افراد زیادی را به سمت برندتان سوق می‌دهند؛ البته به شرط آن که واقعی باشند. چراکه برخی از برندها در ابتدا قیمت محصولات خود را افزایش می‌دهند و سپس با اعمال یک تخفیف ساختگی، محصول را به همان قیمت واقعی به مشتریان عرضه می‌کنند.
سعی کنید یک زمان مناسب، برای جشنواره‌های خود در نظر بگیرید و برای برخی از محصولات و خدماتتان تخفیف تعیین کنید. همچنین یک دِدلاین برای تخفیف‌هایتان در نظر بگیرید و بلافاصله پس از پایان بازه زمانی، قیمت‌ها را به حالت عادی برگردانید. این کار افراد را برای خرید سریع در جشنواره‌های بعدی شما آماده می‌کند و یکی از روش های جذب مشتری محسوب می‌شود.

7. پشتیبانی مستمر

در صورتی که بتوانید مشتریان بالقوه خود را از خدمات پشتیبانی محصولاتتان مطمئن کنید، می‌توانید آن‌ها را به مشتریان بالفعل تبدیل کنید. در واقع از جمله مهم‌ترین مواردی که افراد در هنگام خرید به آن توجه می‌کنند، پشتیبانی محصولات است.
بنابراین، یکی از ترفندهای افزایش فروش و جذب مشتری، ارائه پشتیبانی پس از فروش به خریداران است. در این میان، ضمانت بازگشت وجه در صورت نارضایتی خریدار برای محصولات و خدمات، از آن دست خدمات پشتیبانی پس از فروش است که مشتریان را به سمت یک برند خاص سوق می‌دهد.

8. حفظ مشتریان قدیمی

تمرکز بیش از حد برای جذب مشتری جدید در ازای از دست دادن مشتریان قدیمی اشتباه بزرگی است؛ چراکه فردی که برای یکبار به شما اعتماد کرده و خرید انجام داده باشد، امکان خرید بیشتری دارد. بنابراین یکی دیگر از راهکارهای افزایش فروش و جذب مشتری، تمرکز بروی مشتریان قدیمی است.

9. اعتماد به محصول و ارزش پیشنهادی

در صورتی که از محصول و خدمت خودتان مطمئن نباشید، قادر به اعتمادسازی در مشتریانتان نخواهید بود. بنابراین، محصولات خود را به اندازه‌ای ارتقا دهید که بتوانید با خیال راحت آن را به مشتریانتان معرفی و عرضه کنید.         

10. آنالیز رقبا

توجه به تاکتیک‌های بازاریابی و روش‌های فروش رقبا از دو جهت برای شما مهم است؛ اولا اینکه می‌توانید با شناسایی نقاط ضعف آن‌ها، محصولات خود را در آن حوزه رشد داده و از ضعف رقبا به‌عنوان مزیت رقابتی خود استفاده کنید. دوما می‌توانید نقاط قوت رقبایتان را شناسایی کرده و در کسب و کارتان بروی آن‌ها تمرکز کنید.
بنابراین آنالیز رقبا از جنبه‌های مختلفی می‌تواند منجر به افزایش فروش شما گردد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید