چگونه شکاف های محتوایی را تجزیه و تحلیل کنیم؟

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا 

آیا به دنبال تجزیه و تحلیل شکاف محتوای خود برای بهبود و سئوی استاندارد آن هستید؟ اگر در تلاش برای یافتن موضوعات خوب برای وبلاگ‌نویسی هستید یا می‌خواهید پست‌های موجود خود را به بالاترین سطح ارتقا دهید، تجزیه و تحلیل شکاف محتوا راهی مطمئن برای سرقت ترافیک رقبا است. این مسئله به این دلیل است که شما موضوعاتی را که مخاطبان هدف به دنبال آن هستند، پوشش داده و به شما امکان می‌دهد پست‌های مرتبط‌تری ایجاد کنید. در این مقاله، ما مراحل انجام تحلیل شکاف محتوای سئو شده را بیان می‌کنیم تا بتوانید برتری نسبت به سایت‌های رقبای خود داشته باشید.

تجزیه و تحلیل شکاف محتوا

تحلیل شکاف محتوا فرآیندی است برای یافتن موضوعاتی که در وبسایت وجود ندارد. شما محتوایی را که دارید با آنچه مخاطب هدف به دنبال آن است مقایسه کرده و سپس می‌توانید برای پر کردن این شکاف‌ها محتوا ایجاد کنید. تجزیه و تحلیل شکاف محتوا می‌تواند یک استراتژی تحقیقاتی عالی برای کلمات کلیدی در یافتن ایده‌های محتوایی باشد که ممکن است در غیر این صورت در نظر نگرفته باشید. تصور کنید یک وبسایت در مورد آشپزی دارید و می‌خواهید آن را تا حد امکان برای بازدیدکنندگان خود مفید سازید. تحلیل و بررسی شکاف محتوا شامل بررسی موضوعات آشپزی است که مردم به صورت آنلاین جستجو می‌کنند و اینکه آیا وبسایت شما آن موضوعات را پوشش می‌دهد یا خیر.

اگر می‌بینید وب‌سایت شما اطلاعاتی درباره موضوعات محبوبی مانند «دستور پخت دسر سالم»، «ایده‌های شام سریع» یا آشپزی گیاهی ندارد، پس این‌ها شکاف‌های محتوایی هستند که باید درباره آن‌ها بنویسید. این تجزیه و تحلیل تضمین می‌کند که وبسایت شما برای مخاطبان مرتبط و مفید باقی است. اما بررسی شکاف محتوا همچنین به عملکرد بهتر محتوای موجود نیز کمک می‌کند. به عنوان مثال، اگر پستی در مورد نحوه راه اندازی یک فروشگاه آنلاین دارید، اما رتبه بندی ندارد، تجزیه و تحلیل شکاف کلمات کلیدی می‌تواند به شما کمک کند. می‌توانید پست‌های رتبه‌بندی بالا را مطالعه کنید تا بهتر متوجه تفاوت‌ها شوید. اما با گذشت زمان، ممکن است با تحلیل رفتن محتوا مواجه شوید زیرا اطلاعات قدیمی و کمتر مرتبط می‌شوند بنابراین باید محتوای خود را به روز کرده و اطلاعات را به روز نگه دارید. در غیر این صورت، رقبای شما ممکن است جلوتر حرکت کنند.

انجام تجزیه و بررسی شکاف محتوا یک فرآیند ساده است. بیایید ببینیم چگونه می‌توان این کار را در چند مرحله ساده انجام داد:

  • محتوای رقیب خود را تجزیه و تحلیل کنید
  • ایده هایی برای محتوای جدید ایجاد کنید
  • ردیابی کلمات کلیدی وب سایت با عملکرد ضعیف
  • پست های وبلاگ موجود خود را برای پر کردن شکاف ها بهینه کنید

برای انجام این کار در مقیاس و به دست آوردن اطلاعات مناسب، باید چند ابزار در اختیار داشته و مطمئن شوید که به روش درست با آن برخورد می‌کنید.

محتوای رقیب خود را تجزیه و تحلیل کنید

اولین قدم برای انجام تجزیه و تحلیل شکاف محتوا این است که بدانید رقبای شما برای کدام کلمات کلیدی محتوا تهیه می‌کنند، اما شما چنین محتوایی را ندارید. داده‌ها نمونه‌های خوبی از کلمات کلیدی بالقوه‌ای را ارائه می‌دهند که ممکن است برای کسب و کار شما ارزشمند باشند و انواع محتوایی که رقبای شما برای رتبه بندی آن کلمات کلیدی استفاده می‌کنند. با SEMrush می‌توانید تعیین کنید که رقبای برتر شما چه کسانی هستند و چه تعداد از کلمات کلیدی مشترک با آن‌ها دارید.
گزینه «Organic Research» را در زیر عنوان «SEO» در نوار کناری سمت چپ پیدا کرده و سپس روی تب «Competitors» کلیک کنید تا همه رقبای اصلی خود را پیدا کنید.

یافتن رقبا

می‌توانید صفحه‌ای را که در آن فهرستی از رقبای ارگانیک برتر شما هستند، مشاهده می‌کنید، به پایین اسکرول کنید. اگر وبسایت‌ها دارای تعداد زیادی کلمات کلیدی رایج باشند، ابزار آن سایت را به عنوان رقیب شما در نظر می‌گیرد.

بررسی رقبا

در مرحله بعد، باید به حساب SEMrush خود بروید. در پنل سمت چپ، در بخش Competitive Research، می‌توانید شکاف کلمات کلیدی را انتخاب کنید.

شکاف کلمات کلیدی

رقبای خود را که از مرحله قبل پیدا کرده‌اید وارد کنید تا بتوانید کلمات کلیدی را پیدا کنید که سایت شما رتبه بندی آنها را ندارد اما رقبای شما استتفاده کرده و در جایگاه خوبی در آن قرار دارند. سپس، دکمه “Compare” را فشار دهید.

مقایسه کلمات کلیدی

از اینجا، می‌توانید فهرست کلمات کلیدی را با «Missing» فیلتر کنید تا همه فرصت‌های کلمه کلیدی را ببینید. این امکان به شما تعدادی کلیدواژه اولیه می‌دهد که می‌توانند برای ایده‌های محتوا استفاده شوند. ممکن است بخواهید به هدف این کلمات کلیدی نگاه کرده و کلمات کلیدی با برچسب “T” برای معاملات یا “C” برای کلمات کلیدی تجاری را اولویت بندی کنید. به این ترتیب، می‌توانید روی رتبه بندی کلمات کلیدی که منجر به خرید می‌شوند، تمرکز کنید.

کلمات کلیدی هدفمند

همچنین می‌توانید این فهرست را با تغییر موقعیت کلیدواژه اصلاح کنید. این لیست را تنها با نشان دادن کلمات کلیدی که آن رتبه را در 10، 20 یا 50 مورد برتر خاص برای یک جستار معین از دست داده‌اید، فیلتر می‌کند. در این مورد، ما لیست را با کلمات کلیدی فیلتر کردیم که رقبای ما در 20 رتبه برتر قرار دارند، اما ما اصلاً در رتبه بندی نیستیم. شما می‌خواهید این کلمات کلیدی گم شده را به یک لیست اضافه کنید تا بتوانید بعداً ایده‌های جدیدی برای محتوای خود داشته باشید.

تحلیل کامل

اگر به جای «Missing» بر اساس «Weak» فیلتر کنید، فهرستی از کلمات کلیدی را دریافت می‌کنید که در آن‌ها نسبت به رقبای خود رتبه پایین‌تری دارید. از این لیست، می‌توانید پست‌های وبلاگی را پیدا کرده که برای رقابت با رقبای اصلی خود نیاز به بهبود دارند. مطمئن شوید که “Add to keyword list” را بزنید تا همه کلمات کلیدی را که بیشتر مرتبط با مخاطبان خود می‌دانید ذخیره کنید.

  بهبود سئو سایت وردپرس برای افزایش ورودی از گوگل

کلمات کلیدی ضعیف

ایده هایی برای محتوای جدید ایجاد کنید

فهرست را از کلمات کلیدی «Missing» خود بگیرید و از آنها برای ارائه ایده‌های پست وبلاگ استفاده کنید. به جای اینکه خودتان ایده‌ها را با طوفان فکری بدست آورید، می‌توانید از Blog Post Idea Generator استفاده کنید. استفاده از این ابزار کاملا رایگان بوده و هر بار که جستجو می‌کنید بیش از ۲۵۰ ایده برای پست وبلاگ به شما می‌دهد. ابزارهای متفاوت رایگانی برای این منظور موجود است که با جستجوی کلمه keyword در گوگل به آن‌ها می‌رسید.

ردیابی کلمات کلیدی وب سایت با عملکرد ضعیف

در مرحله بعد، فهرست را از کلمات کلیدی ضعیف خود بردارید و آماده شوید تا ببینید چه محتوایی در سایت شما عملکرد خوبی ندارد. یک جستجوی ساده در گوگل برای پست وبلاگ، بدون نیاز به ابزار خاصی، ایده خوبی در مورد موقعیت فعلی شما در موتور جستجو می‌دهد.

توجه: اگر این کار را به صورت دستی انجام دهید، باید یک پنجره icognito جدید باز کنید. یک مرورگر خصوصی به این معنی است که Google از سابقه مرورگر شما برای ارائه نتایج جستجوی شخصی استفاده نمی‌کند.

با این حال، انجام این جستجوها به صورت دستی نسبتاً وقت گیر است. در عوض، می‌توانید از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید. در زیر تب پرس و جو، لیستی از کلمات کلیدی را با تعداد کلیک‌ها، نمایش‌ها و موقعیت آن کلمه کلیدی در نتایج جستجو مشاهده می‌کنید.

مشاهده موقعیت کیوردها

اگر به برگه “Pages” بروید، می‌توانید پست‌ها یا صفحات خاص وبلاگ و موقعیت آنها را بیابید. شما باید به طور خاص به کلمات کلیدی مطابق با لیست کلمات کلیدی Weak خود که از SEMrush تهیه کردید، نگاه کنید زیرا آن کلمات کلیدی ضعیف به طور خاص آنهایی هستند که رقبای اصلی شما برای آنها رتبه بالاتری دارند. اگر بتوانید رتبه بالاتری از آنها کسب کنید، می‌توانید به طور موثر ترافیک آنها را بدزدید.

پست های وبلاگ موجود خود را برای پر کردن شکاف ها بهینه کنید

اکنون، ما روی هر پست وبلاگ کار کرده و با تجزیه و تحلیل شکاف محتوا، شکاف‌ها را پر می‌کنیم تا به رتبه بالاتر آن کمک کنیم. با مرور هر پست وبلاگ یک به یک و تجزیه و تحلیل نحوه بهبود صفحه خود شروع کنید. صفحه اول گوگل را برای هر یک از آن کلمات کلیدی اصلی بررسی کنید.
گاهی اوقات، با صفحه اولی مواجه می‌شوید که نتایج بسیار خوبی دارد. محتوا قانونی است و شکاف زیادی وجود ندارد. در این مورد، شما باید مطمئن شوید که محتوای شما شامل عناوین مشابه بوده و با هدف جستجوی آنچه کاربران به دنبال آن هستند، مطابقت دارد. اگر متوجه شدید که محتوای صفحه اول پر از شکاف است، می‌توانید محتوای خود را ایجاد کرده یا به روز کنید تا بهترین شود.

هیچ فرمول خاصی برای تضمین رتبه بالاتر هنگام بروزرسانی یک پست وجود ندارد. با این حال، ما راه‌های مختلف برای بهبود محتوای شما را پوشش می‌دهیم و به شما می‌گوییم هنگام تجزیه و تحلیل مقالات رقیب خود به دنبال چه چیزی باشید.

۱- تگ عنوان و توضیحات متا خود را به روز کنید

یک تگ عنوان و توضیحات متا که به خوبی ساخته شده باید علاقه افراد را برانگیزد و نوید راه حلی برای درخواست آنها بدهد. این می‌تواند نرخ کلیک وبلاگ شما را بهبود بخشد و مستقیماً بر رتبه بندی SEO تأثیر می‌گذارد. با تجزیه و تحلیل این مسئله با افزونه سئویی که دارید، می‌توانید به راحتی تگ‌های عنوان، توضیحات متا و کلمات کلیدی را برای بهینه‌سازی مناسب سئو در صفحه اضافه کنید. برای به حداکثر رساندن بازدید پست و ارائه پیش نمایشی از آنچه بازدیدکنندگان انتظار دارند، ایده خوبی است که به آن عدد نزدیک شوید.

۲- ارزش بیشتری برای خوانندگان خود بیافزایید

هنگام پر کردن شکاف‌های محتوا، باید زمینه‌های بهبود را پیدا کنید که برای مخاطبین شما ارزش افزوده ایجاد کند. یک راه، اضافه کردن کلمات کلیدی مرتبط است تا مخاطبان بیشتری بتوانند مطالب یا موضوعات مرتبط شما را بیابند. با استفاده از ابزار رایگان WPBeginner Keyword Generator، بیش از ۳۰۰ ایده برای کلمات کلیدی که افراد در جستجوی آنها هستند در رابطه با موضوع خود دریافت خواهید کرد. کلمه کلیدی اصلی خود را وارد کنید و روی “Analyze” ضربه بزنید.

۳- طرحواره سؤالات متداول را اضافه کنید

یک راه عالی برای نفوذ به صفحه اول گوگل، رتبه بندی در بخش People also Ask است. رتبه بندی در این بخش ترافیک بیشتری را برای وبسایت شما اضافه کرده و وبلاگ را مانند یک مرجع در یک موضوع مشخص می‌کند. همچنین، طرح سؤالات متداول محتوای شما را برای کاربرانی که رویکرد پرسش و پاسخ را ترجیح می‌دهند مفیدتر می‌سازد. اگر رقبای شما به مهمترین سؤالات جستجوگر پاسخ نمی‌دهند، می‌تواند به برجسته شدن محتوای شما کمک کند.

جمع بندی

یکی از اموری که موجب پیشرفت شما می‌شود، بررسی و تجزیه و تحلیل شکاف محتوا است. این کار موجب می‌شود وضعیت رقبای خود را بهتر شناخته و با توجه به آن خود را ارتقا دهید در غیراینصورت هرگز رشد نکرده و شکاف‌های محتوایی شما زیاد می‌شود. روش‌هایی را در این مقاله ذکر کردیم که با انجامشان به نتایج خوبی خواهید رسید.

سوالات متداول

تحلیل شکاف محتوا فرآیندی است برای یافتن موضوعاتی که در وبسایت وجود ندارد. شما محتوایی را که دارید با آنچه مخاطب هدف به دنبال آن است مقایسه کرده و سپس می‌توانید برای پر کردن این شکاف‌ها محتوا ایجاد کنید. تجزیه و تحلیل شکاف محتوا می‌تواند یک استراتژی تحقیقاتی عالی برای کلمات کلیدی در یافتن ایده‌های محتوایی باشد که ممکن است در غیر این صورت در نظر نگرفته باشید. تصور کنید یک وبسایت در مورد آشپزی دارید و می‌خواهید آن را تا حد امکان برای بازدیدکنندگان خود مفید سازید. تحلیل و بررسی شکاف محتوا شامل بررسی موضوعات آشپزی است که مردم به صورت آنلاین جستجو می‌کنند و اینکه آیا وبسایت شما آن موضوعات را پوشش می‌دهد یا خیر.
محتوای رقیب خود را تجزیه و تحلیل کنید ایده هایی برای محتوای جدید ایجاد کنید ردیابی کلمات کلیدی وب سایت با عملکرد ضعیف پست های وبلاگ موجود خود را برای پر کردن شکاف ها بهینه کنید
فهرست را از کلمات کلیدی ضعیف خود بردارید و آماده شوید تا ببینید چه محتوایی در سایت شما عملکرد خوبی ندارد. یک جستجوی ساده در گوگل برای پست وبلاگ، بدون نیاز به ابزار خاصی، ایده خوبی در مورد موقعیت فعلی شما در موتور جستجو می‌دهد.
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.