4 عنصر اصلی هر لوگوی حرفه ای چیست؟!

4 عنصر اصلی هر لوگوی حرفه ای چیست؟!

شاید تا همین 20 سال پیش بسیاری از کسب و کار ها تصور داشتند که برای رشد خود نیازی به برندسازی و بخصوص لوگو ندارند و میتوانند بدون هیچکدام از این موارد تا سال‌های سال کار خود را به پیش ببرند. خوشبختانه گذشت زمان برای اثبات این اشتباه کافی بود. چرا که همین کسب و کار ها شاهد اوج گرفتن رقبایی شدند که علاوه بر توجه به کیفیت خدمات و محصولات، به برندینگ اهمیت داده و برای آن وقت و سرمایه گذاشتند که اینک با نام‌های اپل، نایک، کوکاکولا، بنز و… در سرتاسر جهان شناخته شوند.

شاید چنین برندهایی از نظر کیفیت حرفی برای گفتن داشته باشند اما اگر بخواهیم تعصب را کنار بگذاریم صدها برند دیگر هم ممکن است از کیفیت خوبی برخوردار باشند. پس چرا هیچکدام از آن برندها در حوزه خود شماره یک محسوب نشدند؟

ایجاد تمایز. اپل بعنوان بزرگترین کسب و کار و برند جهان از همان ابتدای کار و زمانی که تنها یک کسب و کار کوچک محسوب میشد، تمرکز ویژه‌ای در برندینگ داشت و برای ظاهر برند خود اهمیت زیادی قائل بود. این برند به قدری عاشق ایجاد تمایز شد که شعار برند خود را “متفاوت فکر کن” اعلام کرد و حتی مشتری‌های خود را متفاوت‌تر از عموم خطاب می‌کرد.

شما نیز برای ایجاد تمایز بین خود و رقبا باید از برندسازی و ابزارهای آن بهره ببرید که اولین قدم آن بکارگیری 4 اصل در طراحی لوگو ظریف گرافیک می‌باشد.

  1. سادگی همه چیز است.

شاید تاکنون در دنیا میلیون‌ها کسب و کار وجود داشته‌اند که هر کدام به نوع خود سعی کردند تفاوت و برتری برندشان را در قالب لوگوی خود نشان دهند. اما چیزی که اکثر کسب و کار ها متوجه آن نشدند این است که همه می‌تواند با پیچ و تاب مبهم تمایز ایجاد کند اما این پروسه زمانی برای طراح دشوار و چالش بر انگیز می‌شود که لوگو بخواهد تمایز خود را در عین سادگی به تصویر بکشد.

لوگوی پیچیده به راحتی قابل تشخیص، منعطف و در ذهن ماندگار نیست و در انتقال پیام برند نیز موفق نخواهد بود. لوگو در واقع بیش از هرچیز دیگر واصف ماهیت برند است و مخاطب هرگز نمی‌تواند با یک پیام مبهم ارتباط بگیرد یا حتی به آن توجه کند. از طرفی دیگر لوگوی شما باید ساده باشد نه ساده نگر. توجه داشته باشید که یک طراح لوگوی حرفه ای هرگز به سراغ نمادهای تکراری و کلیشه‌ای نمی‌رود بلکه با ابتکار، تجربه و الهامات درست طرحی منحصر به برند خلق می‌کند.

  1. مفهوم و ارزش برند مخصوص را القا کنید.

شاید این موضوع در نگاه اول بدیهی به نظر برسد اما همیشه کسب و کارهایی هستند که بگویند “من لوگوی خودم رو مثل فلان برند می‌خوام”. همانطور که نام کسب و کارتان شناسه برند شماست، لوگوی شما نیز باید بعنوان چهره برند مفهوم و معنای خاصی را به مخاطب نشان دهد که تنها مخصوص برند شما باشد.

لوگوی شما به مخاطب می‌گوید که باید چه چیزی از برند را در خاطر داشته باشد و شما را در آن شکل خاص بشناسد. بعنوان مثال اگر شما در تحویل سریع مرسوله فعالیت می‌کنید، لوگوی شما می‌تواند ساعت یا بال را در راستای سرعت بالای تحویل مرسوله بعنوان سمبل لوگو معرفی شود. سعی کنید هوشمند باشید اما نه به قیمت ایجاد ابهام.

لوگو-حرفه-ای-سلمان

  1. استفاده از رنگ درست یک ضرورت است.

بحث روانشناسی رنگ ها تخصصی و پیچیدست اما طراحانی که با آن آشنایی دارند می‌توانند از این مفهوم به نفع خود و لوگوی برند استفاده کنند. هر چند روانشناسی تنها چیزی نیست که باید برای رنگ لوگو و برند خود در نظر داشته باشید. به طور کلی در رنگ لوگو چند قانون اساسی جود دارد:

  • لوگوی شما هر رنگی که دارد ابتدا باید به رنگ های سیاه و سفید بیاید. چرا که اگر در این دو رنگ مفهوم خود را انتقال ندهد، در رنگ های دیگر نیز کمکی نخواهد کرد.
  • از رنگ‌های جیغ که چشم مخاطب را اذیت می کند دوری کنید.
  • به سراغ رنگ هایی بروید که شما را از رقبا متمایز می کنند.
  • از رنگ های رایج در محصول خود نیز استفاده کنید.
  • بهتر است بیشتر از دو یا سه رنگ استفاده نکنید.

  1. لوگوتایپ همیشه اهمیت دارد.

دوست دارید نام برند شما چگونه به خاطر مخاطبانتان بماند و توسط آنها خطاب شود؟ به طور دقیق‌تر، می‌خواهید دیگران با چه تٌن و چقدر بلند آن را صدا کرده و در این هنگام با خود چه فکری کنند؟ تاپیوگرافی شما تا حدود زیادی پاسختان به این سوال است.

لوگوتایپ یا تایپ شما اولین نشان دهنده نام برند و محصول شماست و برای همین باید به وضوح قابل خواندن باشد. ضرورت این المان در هویت بصری به جایی رسیده که بسیاری از برندهای معروف جهان، نماد لوگوی اصلی خود را بعنوان یک لوگوتایپ معرفی کرده‌اند.

شما نیز در هر نوع لوگویی به تایپ بخصوص برای برند خود نیاز دارید. اما با این حال طراح نباید فونتی را به دلخواه انتخاب کرده و با تغییرات رندوم و بی دلیل به اصطلاح خود یک “تایپوگرافی یونیک” تحویل شما دهد. اگر متن لوگوتایپ شما بولد، نازک، تیز است یا پیچ و تاب های خاصی دارد، باید برای هویت برند معقول و قابل توصیف باشد.

zeytoon-logo-design

به لوگوی اختصاصی نیاز دارید؟

طراحی لوگوی خلاقانه و حرفه ای از سال 1394 برای ما در مجموعه طراحی ظریف گرافیک همراه طراحی بسته بندی حرفه و تخصص‌مان بوده که تا کنون عامل بیش از 500 پروژه موفق ما در طراحی لوگو و هویت بصری بوده است.

اما همه چیز نمونه طراحی لوگو نیست. ما برای کسب و کار شما ارزش زیادی قائل هستیم و همچنین به تمام اصول و قوائدی که تا اینجا بیان کردیم، پایبندیم. اگر به لوگوی اختصاصی و حرفه ای خود نیاز دارید، همین حالا میت وانید با مراجعه به سایت ظریف گرافیک سفارش خود را آنلاین ثبت کنید و یا اگر هنوز تردید دارید، از طریق تماس با ما مشاوره رایگان بگیرید.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

مطالب زیر را حتما بخوانید