سئو محلی یا لوکال سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

سئو محلی یا لوکال سئو چیست و چه کاربردی دارد؟ سئو محلی یا لوکال سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

سئو محلی یا لوکال سئو یک استراتژی بازاریابی دیجیتالی است که به کاربران موتورهای جستجو کمک می‌کند تا مکان‌هایی نزدیک به موقعیت جغرافیایی خود را از طریق نتایج ارگانیک Google پیدا کنند که این ویژگی هم برای کاربران و هم برای کسب وکارهای محلی بسیار مفید است. لوکال سئو فقط برای کسب وکارهای محلی و کوچک مفید نیست بلکه کاربرد این شاخه از سئو برای کسب وکارهای چندملیتی است ، کسب وکارهایی که در شهرها و کشورهای مختلف شعبه فعال دارند به عنوان مثال هتلهای زنجیره ای ، فروشگاهها و رستورانهای زنجیره ای مثل مک دونالد و هر نوع کسب وکاری که در مکانهای مختلف فعالیت میکند میتواند از استراتژی های لوکال سئو برای موفقیت کسب وکار خود در حوزه محلی استفاده کنند.

برای درک بهتر مفهوم سئو محلی به عنوان مثال فرض کنید فردی در شهر تهران به دنبال رزرو هتل باشد با جستجوی عبارت “رزرو هتل در تهران” در صفحه نتایج جستجو نتایج زیادی متناسب با این موقعیت جغرافیای به او نمایش داده میشود در نتیجه هتلهایی در شهر تهران که روی موضوع لوکال سئو خود کار کرده اند شانس بیشتری برای ظاهر شدن در صفحه نمایش این کاربر و جذب این فرد به هتل خود را خواهند داشت.

به صورت کلی میتوان گفت مهمترین عواملی که روی سئو محلی تأثیر می گذارند عبارتند از:

 • نزدیکی مکان جغرافیایی کاربر به کسب وکار محلی
 • محصولات یا خدمات سایت تا چه حد نیازها و خواسته های کاربر را برآورده میکند
 • میزان حضور کسب وکار محلی در سایتهای مرجع و معتبر مرتبط با حوزه فعالیت آن کسب وکار محلی و داشتن بکلینک از آن سایتهای مرجع

استراتژی سئوی محلی

هر کسب وکاری برای این که در جستجوی کاربران محلی رتبه خوبی داشته باشد باید با در نظر گرفتن عوامل موثر در سئو محلی از استراتژی های مناسب برای لوکال سئو استفاده کند.

در این بخشی لیستی از مهمترین موارد برای استراتژی لوکال سئو را به شما معرفی میکنیم.

 1. تحقیق در مورد کلمات کلیدی لوکال سئو

تحقیق رو کلمات کلیدی مرتبط با حوزه فعالیت کسب وکارها یک موضوع مشترک بین سئو محلی و خود سئو است به علاوه میتوان گفت تحقیق کلمه کلیدی در لوکال سئو به نسبت تحقیقات کلمه کلیدی سئو بسیار ساده تر است.

معمولا رقابت برای کسب رتبه در کلمات کلیدی در سئو محلی کمتر از سئو غیرمحلی است زیرا در لوکال سئو رقابت به یک موقعیت جغرافیایی محدود میشود به عنوان مثال کسب رتبه مناسب در گوگل برای عبارت “رزرو هتل” سخت تر از کسب رتبه برای عبارت “رزرو هتل در رامسر” است.

نکته ای که در سئو محلی وجود دارد این است که در برخی مکانها ، رقابت در لوکال سئو سختتر از مکانهای دیگر است به عنوان مثال کسب رتبه در گوگل برای عبارت “رزرو هتل در اصفهان” سختتر از کسب رتبه برای عبارت “رزرو هتل در سنندج” است زیرا تعداد هتلهای فعال در شهر اصفهان قطعا بیشتر از هتلهای شهر سنندج است. میتوانید برای تحقیق کلمه کلیدی و یافتن بهترین کلمات کلیدی مرتبط با کسب وکار خود لیستی از تمامی عباراتی که به ذهن شما میرسد را یادداشت کنید که به این روش طوفان مغزی یا Brainstorm میگویند.

سئو محلی یا لوکال سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

به عنوان مثال برای یک هتل در شهر رامسر میتوان کلمات کلیدی زیر را در نظر گرفت:

 • رزرو هتل در رامسر
 • رزرو هتل کنار دریا
 • بهترین هتل رامسر
 • لوکس ترین هتل رامسر
 • ارزانترین هتل رامسر

همان طور که در لیست کلمات کلیدی بالا میبینید در همه آنها کلمه رامسر که بیانگر موقعیت مکانی کسب وکار مورد نظر است وجود دارد.

نکته جالب توجه این است که حتی اگر خود کاربر به طور مستقیم به مکان جغرافیایی خاصی اشاره نکند مثلا عبارت “رزرو هتل” را جستجو کند موتور جستجوی گوگل بسیار هوشمندانه موقعیت مکانی او را شناسایی میکند و در صفحه نتایج خود هتلهای شهر رامسر را به کاربر نمایش میدهد. به عنوان مثال همانطور که در تصویر زیر میبینید یک کاربر در گوگل عبارت Hotel را جستجو کرده است و این موتور جستجو متناسب با موقعیت مکانی آن کاربر نزدیکترین هتلها را به کاربر نمایش داده است.

یک روش دیگر برای تحقیق کلمه کلیدی و شناسایی بهترین کلمات کلیدی استفاده از ابزارهایی مثل سایت Ahrefs Keywords Explorer است.

 1. تجزیه و تحلیل عملکرد رقبا در حوزه محلی

یکی از مهمترین موارد در لوکال سئو مثل خود سئو تجزیه و تحلیل عملکرد رقباست برای بررسی عملکرد رقبای خود در فضای مجازی میتوانید از ابزارهایی مثل SEMRush ، Spyfu و Ahrefs استفاده کنید. با استفاده از این ابزارهای کاربردی سئو میتوانید کلمات کلیدی که رقبای شما در آنها در گوگل رتبه بالایی دارند و برای جذب مخاطبین هدف به کسب وکار خود آن کلمات کلیدی را هدف قرار داده اند شناسایی کنید.

با شناسایی کلمات کلیدی رقبای خود خواهید دید که آنها دو موضوع محصولات یا خدماتی که ارائه میدهند و مکان فعالیت خود را در کلمه کلیدی نظر گرفته اند. با شناسایی کلمات کلیدی رقبای خود میتوانید لیستی از کلمات کلیدی مناسب کسب وکار خود داشته باشید البته سعی کنید کلمات کلیدی طولانی یا در اصطلاح long tail keyword را هدف قرار دهید زیرا قطعا کسب رتبه در این کلمات کلیدی بسیار آسانتر است برای درک بهتر این موضوع به این مثال توجه کنید که کسب رتبه مناسب در گوگل برای عبارت “رزرو هتل در اصفهان” بسیار ساده تر از کسب رتبه برای عبارت “رزرو هتل” است. میتوانید عملکرد خود در حوزه لوکال سئو را با استفاده از ابزار BrightLocal بررسی کنید و حتی آن را با عملکرد سئو محلی رقبای خود مقایسه کنید.

میتوانید لیست بک لینک رقبای خود را شناسایی کنید و از آنها به عنوان یک منبع برای گرفتن بک لینک به لیست سایتهایی که میخواهید از آنها بکلینک دریافت کنید استفاده کنید.

 1. بهینه سازی Google My Business

بخش Google My Business گوگل در سئو محلی بسیار موثر است این ابزار کاربردی گوگل به کسب وکار شما را به عنوان یک بیزینس قانونی و مورد تایید به موتورهای جستجو مثل گوگل معرفی میکند و این اطمینان را به موتورهای جستجو میدهد که سایت کسب وکار مورد نظر مرتبط با نیاز و خواسته کاربر است.

با ثبت پروفایل مربوط به یک کسب وکار محلی و بهینه سازی آن ، به احتمال زیاد سایت آن کسب وکار در صفحه نتایج جستجوی محلی به کاربران نمایش داده میشود. ثبت اطلاعات مورد نظر در بخش Google My Business باعث ثبت این اطلاعات در پایگاه داده گوگل میشود و وقتی کاربران نام تجاری یا برند آن کسب وکار را جستجو میکنند آن اطلاعات که شامل مواردی مثل مکان دقیق آن کسب وکار ، شماره تلفن و سایر موارد است به کاربران نمایش داده شود به عنوان مثال در تصویر زیر اطلاعاتی در مورد یک کسب وکار در شهر اوکلاهاما آمریکا نمایش داده شده است.

برای بهینه سازی Google My Business در این سرویس گوگل یک صفحه برای کسب وکار خود ایجاد کنید و تمامی اطلاعات خواسته شده در آن را به صورت صحیح وارد کنید. درصورت ایجاد تغییر در هریک از این اطلاعات حتما آن را در این سرویس اصلاح کنید مثلا اگر مکان کسب وکار یا ساعت کاری شما تغییر کرد حتما آن را اصلاح کنید.

  آموزش کامل بهینه سازی فایل Robot.txt برای بهبود سئو

بهینه سازی Google My Business

 1. بهینه سازی Bing Places، Google Maps و Apple Maps

در سئو ، تدوین و اجرای استراتژیهای مناسب برای کسب رتبه در موتور جستجوی گوگل به عنوان بزرگترین و پرکاربردترین موتور جستجو که باعث بهبود رتبه سایت در گوگل شود تا حدود بسیار زیادی برای سایر موتورهای جستجو مثل Bing هم موثر است و نیازی به تدوین استراتژی جداگانه نیست. ولی این موضوع در سئو محلی صادق نیست و در لوکال سئو باید اطلاعات مکانی کسب وکار علاوه بر بخش Google My Business گوگل که مربوط به سایت گوگل است در بخش Bing Places موتور جستجوی بینگ هم ثبت شود تا بتوان از این موتور جستجو هم ترافیک محلی جذب کرد. همچنین به دلیل اینکه سرویس Apple Maps سیستم راهبری پیشفرض موبایلهای آیفون است بهتر است اطلاعات مکانی کسب وکار خود را در این سرویس اپل هم ثبت کنید.

بهینه سازی Bing Places، Google Maps و Apple Maps

 1. بهینه سازی نقل قولها یا اشاره ها به سایت

منظور از اشاره ها یا نقل قولها قرار دادن اطلاعات کسب وکار مثل مکان ، ساعات کاری ، اطلاعات تماس و سایر موارد است که در سایت دیگری برای معرفی کسب وکار قرار داده میشود و این موضوع در بهبود سئو محلی بسیار مهم است.

شما میتوانید در شبکه های اجتماعی مثل فیسبوک و حتی سایر سایتها اطلاعات کسب وکار خود را قرار دهید نکته ای که در مورد نقل قول ها وجود دارد این است که حتما باید اطلاعات کسب وکار خود را در یک سایت یا پیج مرتبط با حوزه فعالیت خود قرار دهید تا بتوانید ترافیک محلی مناسبی را جذب کنید. با وارد کردن اطلاعات تماس کسب وکار خود در BrightLocal میتوانید تمامی اشاره ها به کسب وکار خود در سایتهای مختلف را مشاهده کنید و مواردی که حاوی اطلاعات غلط یا ناقص هستند را اصلاح کنید.

 1. بهبود سئو محلی داخلی یا لوکال سئو on-page

یکی از عواملی که در سئو محلی هم مثل خود سئو موثر است سئو on-page یا همان سئو داخلی است برای بهبود لوکال سئو باید روی سئو داخلی هم کار کنید برای این کار در اولین گام محتوای سایت خود را با استفاده از اصول سئو محتوا بهینه کنید برای این منظور باید از تگهای عنوان و متا توضیحات یا meta description استفاده کنید. برای بهبود سئو داخلی بهتر است موارد زیر را اجرا کنید:

صفحه اصلی سایت را بهینه کنید

صفحه اصلی خود را برای کلمات کلیدی که در نظر گرفته اید اصلاح کنید و داده های متا ، تگهای عنوان مثل H1 و H2 و محتوای درون صفحه خود را با استفاده از اصول سئو محتوا بهینه کنید برای این منظور باید در بخش متاها ، عناوین و محتوای صفحه اصلی سایت از کلمات کلیدی استفاده کنید.

صفحات فرود محلی خود را بهینه کنید

همه صفحات فرود یا همان Landing page محلی موجود در سایت خود را بهینه کنید برای این منظور باید محتوای محلی با کیفیت با رعایت اصول سئو محتوا در این صفحات قرار دهید.

Schema markup را اضافه کنید

Schema markup  شکلی از داده های است که به سایت خود اضافه می کنید و به موتورهای جستجو کمک می کند تا نتایج جستجوی مناسبتری را به کاربر نشان دهند. برای مکان کسب وکار، انواع مختلفی از نشانه گذاری مکان وجود دارد که می توان از آنها برای نمایش ساعت کاری ، جزئیات مکان و سایر موارد در صفحه نتایج موتور جستجو استفاده کرد. برای افزودن Schema markup به بخش Structured data markup helper گوگل بروید و در این بخش گزینه Local Businesses را انتخاب کنید  و از این بخش تگهای مورد نظر را اضافه کنید.

لینک سازی داخلی را بهبود ببخشید

یکی از مواردی که برای بهبود سئو محلی باید انجام داد بهبود لینکسازی داخلی سایت است که با استفاده از این لینکها خزنده های گوگل ارتباط بین صفحات مختلف سایت را بهتر درک میکنند و این موضوع برای بهبود لوکال سئو بسیار مفید است.

 1. ساخت بک لینک برای سئو محلی

یکی از فاکتورهای موثر در بهبود لوکال سئو مثل خود سئو لینک سازی از سایتهای معتبر به سایت مورد نظر است برای ایجاد بکلینک مناسب میتوانید با وبلاگ نویسان محلی تعامل برقرار کنید و از آنها بخواهید لینک سایت شما را در محتوای خود قرار دهند.

 1. ایجاد یک استراتژی محتوای محلی برای بهبود سئو محلی

برای جذب مخاطبین محلی و بهبود سئو محلی یک استراتژی محتوایی محلی ایجاد کنید و به طور منظم محتوای محلی جذاب برای مخاطبین حوزه محلی مورد نظر خود ایجاد کنید و با تدوین استراتژی های مناسب رتبه خود را برای کلمات کلیدی محلی بهبود ببخشید تا بتوانید مخاطبین هدف را جذب سایت خود کنید.

 1. دریافت بازخورد مناسب از کاربران

بازخورد رفتار کاربران در هنگام ورود به سایت از طریق گوگل در جایگاه سایت در صفحه نتایج جستجو بسیار و لوکال سئو بسیار موثر است پس برای بهبود رتبه خود در صفحه نتایج جستجو باید بازخورد مناسبی از کاربران به گوگل منتقل کنید.

ابزارهای سئوی محلی

در این بخش چند مورد از کاربردی ترین ابزارهای سئو محلی را به شما معرفی میکنیم.

BrightLocal

با استفاده از این ابزار مدیران کسب وکارها میتوانند عملکرد رقبای خود را بررسی کنند و حتی نقل قولهای محلی را بروزرسانی کنند.

BrightLocal’s Local RankFlux

BrightLocal’s Local RankFlux یک ابزار رایگان است که تغییرات  الگوریتم جستجوی محلی Google را بررسی می کند در نتیجه این ابزار برای بررسی تغییر ناگهانی در ترافیک یا رفتار سایت بسیار مفید است.

Moz Local

این ابزار سایت Moz اطلاعات مربوط به کسب وکار را در سایتهای اشاره توزیع میکند و اطلاعات مربوط به کسب وکار را در گوگل و فیسبوک تایید میکند.

نقل قول های محلی Whitespark

این ابزار کاربردی سئو محلی مثل BrightLocal فرآیند به­روزرسانی نقل قولهای محلی را به صورت خودکار مدیریت میکند.

Yext

این ابزار علاوه بر ایجاد نقل قولهای محلی ، امکان بهینه سازی گراف دانش گوگل را فراهم میکند به علاوه با این ابزار کاربردی لوکال سئو میتوان به سرعت صفحات فرود بهینه و مبتنی بر مکان ایجاد کرد.

GeoRanker

این ابزار مفید لوکال سئو به کسب وکارهای محلی این امکان را میدهد که به داده های مفیدی در مورد تحقیقات کلمات کلیدی و عملکرد رقبا دست پیدا کنند به علاوه با این ابزار سئو محلی میتوان عملکرد کسب وکار در حوزه تبلیغات محلی در فضای مجازی را تجزیه و تحلیل کرد.

نتیجه گیری

در این مقاله ضمن معرفی مفهوم سئو محلی مهمترین کاربردهای لوکال سئو را بیان کردیم و کاربردی ترین استراتژی های بهبود آن را به شما آموزش دادیم و چند ابزار مفید لوکال سئو را هم به شما معرفی کردیم. امیدواریم که این محتوا برای شناخت بیشتر شما از موضوع پرکاربرد سئو محلی مفید بوده باشد.

منبع : تراکت

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.