صفحات پیلار کانتنت یا صفحات ستونی در سایت چیست ؟ تاثیر آن روی سئو

صفحات پیلار کانتنت یا صفحات ستونی در سایت چیست ؟ تاثیر آن روی سئو

به‌جرات می‌توان گفت تولید محتوا مهم‌ترین قسمت سئو است که باید برای آن استراتژی مشخصی داشته‌باشید. تولید محتوا فقط این نیست که کلمات کلیدی سایت را مشخص کرده و درمورد آنها مطلب بنویسید. بلکه باید استراتژی مشخصی برای رتبه‌گرفتن هرکدام در نتایج جستجوی گوگل داشته‌باشید و بدانید هر صفحه برای چه مخاطبی مناسب است. استراتژی‌های مختلفی برای تولید محتوا وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها مسیر محتواسازی خود را از قبل تعیین کرده و هدف مشخصی برای آن درنظر بگیرید. ساختار صفحات پیلار و کلاستر یکی از بهترین روش‌ها برای سازماندهی صفحات سایت و تولید محتوا برای آنها است. این روش به شما کمک می‌کند محتوای سایت خود را مثل یک هرم سازماندهی کرده و آنها را به یکدیگر مرتبط سازید. همچنین این استراتژی کمک زیادی به رتبه سایت شما در گوگل می‌کند. اگر شما هم می‌خواهید با ساختار صفحات پیلار آشنا شوید، این مقاله از همیار وردپرس به شما کمک خواهد کرد.

آنچه در این مقاله می‌خوانید:

 • صفحات پیلار چیست؟
 • تاثیر صفحات پیلار بر سئو سایت
 • راهنمای ایجاد صفحات پیلار

صفحات پیلار چیست؟

صفحات پیلار یا پیلار پیج محتواهای سطح بالا و طولانی هستند که یک موضوع کلی را به‌طور کامل پوشش می‌دهند. این صفحات به مقالات کلاستر یا خوشه که درباره موضوعات فرعی آن نوشته شده، لینک می‌دهند. می‌توانید پیلار پیج را مثل فهرست عناوین یک کتاب در نظر بگیرید که فصل‌های مختلف آن، همان مطالب کلاستر هستند. همچنین میتوانید صفحات پیلار را مثل یک شاخه اصلی درخت در نظر بگیرید که شاخه‌های فرعی یا همان مطالب کلاستر از آن ریشه گرفته‌اند. پیلار پیج ها در واقع سنگ بنای استراتژی محتوایی سایت هستند که به‌عنوان یک صفحه فرود در مرکز محتواهای پیج قرار می‌گیرند و مخاطب را به دیگر محتواهای تولیدشده در سایت هدایت می‌کنند. درواقع آنها مهم‌ترین موضوعات محتواهای شما را نشان داده و کاربران را برای آشنایی بیشتر با هرکدام به صفحات مرتبط دعوت می‌کنند.

طول محتوای پیلار چقدر باید باشد؟

صفحات پیلار به خاطر ماهیتی که دارند، معمولا تعداد کلماتی بیشتر از دیگر صفحات سایت به خود اختصاص می‌دهند. البته قانون سفت و سختی درباره طول محتوای آنها وجود ندارد اما به طور معمول بیشتر از 2000 کلمه متن دارند. با این حال فقط حجم محتوای این صفحات نیست که اهمیت دارد بلکه بیشتر از حجم آنها، جامع‌بودن آنها مهم است. جالب است بدانید که پیلار پیج ها به‌خودی‌خود کاری نمی‌کنند بلکه در کنار صفحات کلاستر کارکرد پیدا می‌کنند. مثل یک دوچرخه که چرخ‌های آن توسط رکاب به حرکت در می‌آید، صفحات پیلار سایت هم قدرت خود را از صفحات کلاستر می‌گیرند. احتمالا برایتان سوال شده است که صفحات کلاستر یا خوشه و همچنین خوشه‌های موضوعی چه چیزهایی هستند. پاسخ این سوال را در بخش بعدی مقاله می‌خوانید.

خوشه موضوعی چیست؟

خوشه موضوعی مجموعه‌ای از محتواهای مرتبط است که حول یک موضوع اصلی شکل گرفته‌اند و زوایای مختلف آن را پوشش می‌دهند. همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، مدل قرارگیری خوشه بدین‌شکل است که هر صفحه کلاستر یک صفحه پیلار بالای سر خود دارد و توسط دیگر مطالب کلاستر احاطه شده‌ است. از زوایه دیگر می‌توان گفت هر صفحه پیلار شامل چندین صفحه کلاستر در زیرمجموعه خود می‌شود که به آن‌ها لینک داده است. صفحات کلاستر موضوعاتی را پوشش می‌دهند که در صفحه پیلار به شکلی گذرا در حد معرفی به آن‌ها پرداخته شده است. بدین‌ترتیب پیلار پیج در مرکز خوشه موضوعی قرار گرفته و صفحات کلاستر، در واقع خوشه‌ها هستند که حول صفحه پیلار شکل می‌گیرند. خوشه موضوعی مدلی از استراتژی تولید محتوا است که توسط سایت «هاب اسپات» معرفی شد. این روش مخصوصا درمواردی که بلاگ سایت یکی از بخش‌های مهم استراتژی بازاریابی درون‌گرای شما است، کاربرد زیادی پیدا می‌کند.

خوشه موضوعی چیست؟

در سئو خوشه موضوعی باید به سه قسمت اصلی توجه داشته‌باشید:

 • یک صفحه پیلار که روی موضوع خاص و جزیی تمرکز ندارد بلکه موضوعات گسترده‌ای را پوشش می‌دهد
 • چندین صفحه کلاستر که هرکدام روی یک موضوع جزیی به‌طور عمیق متمرکز شده‌اند
 • لینک‌های داخلی که با یک استراتژی هدفمند شکل گرفته‌اند

پیلار پیج و کلاستر می توانند رتبه شما را نتایج جستجوی گوگل ارتقا دهند و ترافیک ورودی سایت را بیشتر کنند. موارد زیر برخی از تاثیرات این صفحات بر سئو سایت را نشان می‌دهند:

 • گوگل به‌خوبی می‌تواند موضوعات فرعی که حول یک موضوع اصلی وجود دارند را درک کند، بنابراین صفحات پیلار و کلاستر توجه هوش مصنوعی گوگل را به خود جلب می‌کنند.
 • خوشه‌های موضوعی هماهنگی و ارتباط معنایی صفحات مختلف سایت را حفظ می‌کنند و باعث بالارفتن رتبه صفحه می‌شوند.
 • صفحات پیلار و کلاستر سیگنال‌های مثبتی درخصوص اعتبار، تخصص و قابلیت‌اطمینان سایت شما به گوگل ارسال می‌کنند. این سه عامل امروزه از مهم‌ترین فاکتورهای مربوط به A.T گوگل هستند و نقش مهمی در رتبه صفحات دارند.

مثالی از صفحات پیلار و کلاستر

فرض کنید می‌خواهید یک صفحه پیلار درباره موضوع ایمیل مارکتینگ ایجاد کنید. موضوعات فرعی زیادی حول ایمیل مارکتینگ وجود دارد که می‌توانید آنها را پوشش دهید. این عنوان‌های فرعی شامل موارد زیر هستند:

 • چرا ایمیل‌مارکتینگ؟
 • بهترین پلتفرم‌های ایمیل‌مارکتینگ
 • قالب‌های ایمیل‌مارکتینگ
 • انتخاب موضوع ایمیل‌ها
 • رسیدن ایمیل‌ها به دست مخاطب
 • بهترین زمان ارسال ایمیل‌ها
 • گسترش‌دادن لیست ایمیل‌ها
 • بخش‌بندی مخاطبین در لیست ایمیل‌ها
 • دعوت به اقدام یا call to action
 • ردیابی عملکرد مخاطبان پس از مشاهده ایمیل

پس از استخراج موضوعات فرعی حالا وقت تولید محتوا برای صفحه پیلار فرا می‌رسد. برای این منظور باید محتوایی طولانی در نظر بگیرید که همه موضوعات فرعی را پوشش دهد. قرار نیست موضوعات فرعی در پیلار پیج خیلی دقیق و جامع بررسی شوند بلکه فقط باید معرفی شوند و توضیحاتی در حد آشنایی درمورد آنها داده شود. اما در کنار صفحه پیلار لازم است به فکر ایجاد صفحات کلاستر باشید. صفحات کلاستر به‌طور اختصاصی به هرکدام از موضوعات فرعی می‌پردازند. این بار کلمه کلیدی هرکدام از صفحات کلاستر، یکی از موضوعات فرعی است. هرکدام از صفحات کلاستر لینک داخلی به صفحه پیلار ایمیل مارکتینگ دارند و صفحه پیلار هم به هرکدام از صفحات کلاستر لینک می‌دهد. علاوه بر این ممکن است بین صفحات کلاستر هم لینک‌سازی کنید.

تاثیر صفحات پیلار بر سئو سایت

تاثیر صفحات پیلار بر سئو سایت

مزیت استفاده از پیلار پیج تنها به سازماندهی صفحات سایت و استراتژی محتوایی آن محدود نمی‌شود بلکه این صفحات شبیه به یک موتور جت برای سئوی سایت کار می‌کنند. اگر می‌خواهید تاثیرات صفحات پیلار بر سئو سایت را بدانید، در ادامه آنها را مرور می‌کنیم:

بهبود ساختار سایت

یکی از فاکتورهایی که گوگل در رتبه‌بندی صفحات سایت شما در نظر می‌گیرد، ارتباط معنایی محتوا با موضوعاتی است که کاربران جستجو می‌کنند. علاوه بر این گوگل به اعتبار، امانت‌داری و تخصصی‌بودن محتواهای سایت هم تاکید زیادی دارد و برای رتبه‌بندی سایت‌ها به این موارد توجه ویژه‌ای نشان می‌دهد. گوگل برای ارزیابی این موارد نیاز به درک محتوای سایت‌ها دارد. ازاین‌رو الگوریتم‌ها و برنامه‌های متنوعی برای این کار درنظر گرفته است. اما گوگل برای آنکه محتوای سایت شما را به‌خوبی درک کند، تنها به بررسی جداگانه صفحات سایت اکتفا نمی‌کند بلکه به مجموعه‌ای از محتواهای سایت با همدیگر نگاه می‌کند. یکی از مواردی که گوگل مدنظر قرار می‌دهد، میزان ارتباط محتواهای صفحات با یکدیگر است. در مواردی که سایت شما محتوای زیادی دارد، صفحات پیلار به شما کمک می‌کنند، محتواهای مشابه را منسجم کرده و بین آنها ارتباط برقرار کنید. درواقع پیلار پیج یک نقشه سلسله‌مراتبی برای محتواهای سایت شما ایجاد می‌کند. درنهایت این روند باعث بهبود ساختار صفحات سایت می‌شود و به گوگل این امکان را می‌دهد تا موضوع محتواها را بهتر درک کرده و تخصص شما را به‌درستی تشخیص دهد. در نتیجه این روند، رتبه سایت شما ارتقا پیدا می‌کند.

کسب رتبه در کلمات پررقابت

صفحات پیلار معمولا شانس بیشتری برای رتبه‌گرفتن در کلمات کلیدی با رقابت بالا و حجم جستجوی زیاد دارند. چراکه این صفحات موضوعات گسترده‌ای را پوشش می‌دهند و حجم اطلاعات زیادی را به کاربر ارائه می‌دهند. واقعیت این است کاربرانی که کلمات عمومی و کلی را جستجو می‌کنند، معمولا به‌دنبال مرور کلی اطلاعات درباره موضوع موردنظر هستند، آنها در مراحل اولیه سفر مشتری هستند و نیازی به محتوای تخصصی و اطلاعات عمیق درباره موضوع مدنظر خود ندارند. به‌همین دلیل پیلار پیج ها که نگاهی کلی به موضوعات گسترده دارند برای این افراد به‌شدت مناسب هستند. گوگل هم این موضوع را به‌خوبی تشخیص داده و به صفحات پیلار برای کلمات کلیدی کلی رتبه‌های بهتری می‌دهد.

اما کاربر پس از اینکه اطلاعات اولیه را درمورد موضوع موردنظر خود بدست آورد، نیاز به اطلاعات تخصصی و عمیق‌تر پیدا می‌کند. در این مرحله جستجوی کاربران به عبارت‌های خاص‌تر و طولانی‌تر تبدیل می‌شود. درصورتی‌که از پیلار پیج های سایت خود به صفحات کلاستر با موضوعات جزیی‌تر لینک داده‌باشید، کاربران سایت برای گرفتن اطلاعات عمیق‌تر و تخصصی‌تر درباره موضوع موردنظر، از طریق همین لینک‌ها به صفحات هدف هدایت می‌شوند. بدین‌ترتیب احتمال ترک سایت توسط کاربران بسیار کمتر می‌شود.

پیلار پیج ها به خاطر ماهیت جامعی که دارند، می‌توانند بک‌لینک‌های زیادی از سایت‌های دیگر بگیرند. در نتیجه این صفحات معمولا  PAGERANKبالاتری بدست می‌آورند. البته آنها می‌توانند این امتیاز خود را تا حدی در اختیار دیگر صفحات هم قرار دهند، در واقع صفحات کلاستری که از یک صفحه پیلار لینک گرفته‌اند، از امتیاز آن بهره‌مند می‌شوند و می‌توانند رتبه‌های بالاتری بدست آورند. از سوی دیگر صفحات کلاستر هم به صفحه پیلار خود لینک داده‌اند. درنتیجه با بالارفتن PAGERANK صفحات کلاستر، امتیاز آن‌ها به صفحات پیلار هم می‌رسد و رتبه آنها باز هم ارتقا پیدا می‌کند. همان‌طور که متوجه شده‌اید این روند یک چرخه مثبت و سودمند برای سئوی سایت شما ایجاد می‌کند.

تخصصی‌بودن سایت

وقتی شما اکوسیستمی از محتواها را حول موضوعات خاصی ایجاد می‌کنید، برند شما توسط کاربران، رسانه‌ها و گوگل به‌عنوان یک برند تخصصی شناخته می‌شود. این بهترین اتفاقی است که می‌تواند برای محتواهای سایت شما بیفتد. چراکه وقتی گوگل سایت شما را به‌عنوان یک منبع قابل‌اطمینان اطلاعات شناسایی کند، رتبه‌های بالایی را در نتایج جستجو به شما اختصاص خواهد داد.

علاوه بر همه این‌ها ساختار پیلار پیج و کلاستر به شما این فرصت را می‌دهد تا به یک موضوع از زوایای مختلف نگاه کنید و تخصص خود را نشان دهید. همین باعث می‌شود گوگل محتوای شما را جامع‌تر و کاربردی‌تر تشخیص داده و باز هم رتبه‌های بالاتری را به شما اختصاص دهد.

  سئو محلی یا لوکال سئو چیست و چه کاربردی دارد؟

راهنمای ایجاد صفحات پیلار

راهنمای ایجاد صفحات پیلار

برای ایجاد صفحات پیلار و کلاستر در قدم اول شما نیاز دارید کلیه کلمات کلیدی وب‌سایت خود را استخراج کنید. سپس باید آنها را به پست‌های بلاگی، مطالب کلاستر و صفحات پیلار تقسیم‌بندی کنید. بعد از این نوبت به نوشتن مطالب کلاستر و پیلار می‌رسد. در ادامه مراحل نوشتن مطالب کلاستر را مرور می‌کنیم، سپس به سراغ نوشتن پیلار پیج می‌رویم.

موضوعات هدف‌تان را مشخص کنید

در قدم اول شما باید مشخص کنید که در چه موضوعاتی می‌خواهید رتبه بگیرید. هدف در اینجا این است که موضوعاتی وسیع را انتخاب کنید نه کلمات کلیدی خاص را. بهتر است موضوع انتخابی شما به‌حدی گستردگی داشته‌باشد که برای پوشش کل آن به چند پست بلاگی نیاز باشد اما آن‌قدر هم گسترده نباشد که نتوان آن را در یک صفحه پیلار پوشش داد. مثلا موضوع «کسب و کار» برای یک صفحه پیلار خیلی زیاد است، حتی می‌توان گفت برای یک سایت هم زیاد است! پس از اینکه موضوع مناسب را برای صفحه پیلار انتخاب کردید، ابتدا مطمئن شوید حجم جستجوی کلمه موردنظر به‌ اندازه کافی زیاد است. همچنین بهتر است روند استقبال کاربران از این عبارت را هم بررسی کنید. آیا جستجو برای موضوع موردنظر شما روند افزایشی دارد یا کاهشی؟

تحقیق کلمات کلیدی را کامل و جامع انجام دهید

اگر موضوعی که انتخاب کرده‌اید، حجم جستجوی بالایی دارد و استقبال کاربران از آن زیاد است، حالا باید تحقیق کلمات کلیدی را برای آن انجام دهید. در این مرحله باید همه‌چیز را درباره موضوع موردنظرتان استخراج کنید. پرسونای مخاطبان خود را بشناسید و آن‌ها را دسته‌بندی کنید. بررسی کنید که مخاطبان شما در هر مرحله از سفر مشتری به چه اطلاعاتی نیاز دارند، چه سوالاتی می‌پرسند و دغدغه‌هایشان چیست؟ ابزارهای زیادی برای تحقیق جامع کلمات کلیدی وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. ابزار کیورد پلنر گوگل سرراست‌ترین آنها است که از اطلاعات خود گوگل برای استخراج کلمات مرتبط با موضوع موردنظر شما استفاده می‌کند. راه دیگر استفاده از ابزارهای جانبی است که سایت‌های دیگر ارائه می‌دهند، البته برخی از آن‌ها پولی هستند. اما راه دیگری که می‌توانید از آن کمک بگیرید، توجه به پیشنهادهایی است که گوگل هنگام جستجوی یک عبارت به شما می‌دهد. اگر دقت کرده‌باشید هنگام تایپ یک عبارت در نوار جستجوی گوگل، عبارت‌هایی برای کامل‌کردن متن به شما پیشنهاد می‌شود. این عبارت‌ها درواقع چیزهایی هستند که بیشتر از بقیه جستجو می‌شوند. می‌توانید از این طریق، عبارت‌های پرجستجو را پیدا کنید. همچنین در پایین نتایج جستجوی هر عبارت هم گوگل عبارت‌های مشابه و پرجستجو را به شما پیشنهاد می‌دهد. این پیشنهادها هم می‌توانند در تحقیق کلمات کلیدی به شما کمک کنند.

کلمات کلیدی را گروه‌بندی کنید

در این مرحله لازم است کلمات انتخابی را گروه‌بندی کنید. یعنی مشخص کنید کدام به درد یک پست بلاگ می‌خورند و کدام نیاز به پست‌های جداگانه دارند. تقسیم‌بندی کلمات کلیدی شاید سخت‌ترین قسمت کار باشد، البته مهم‌ترین قسمت کار هم هست. اگر تقسیم‌بندی کلمات را به‌درستی انجام ندهید، مطالب کلاستر شما یا خیلی گسترده می‌شوند یا خیلی جزیی. همچنین ممکن است شباهت زیادی به همدیگر پیدا کنند و هیچ‌کدام نتوانند رتبه‌های خوبی بگیرند.

در قدم اول می‌توانید با مشخص‌کردن کلمات مربوط به یک پست شروع کنید. واقعیت آن است که نمی‌توان فرمول خاصی برای این کار ارائه داد اما دو گزینه پیش روی شما قرار دارد. یک راه این است که هر کدام از کلمات را جداگانه در گوگل جستجو کنید. اگر برای برخی کلمات، صفحات یکسانی در نتایج جستجو نمایش داده‌شد، این کلمات در یک دسته موضوعی قرار می‌گیرند. اما کلماتی که هرکدام نتایج جستجوی متفاوتی دارند، باید هرکدام به‌عنوان یک پست بلاگ درنظر گرفته‌شوند. برای مثال چنانچه عبارت «استراتژی سئو»، «استراتژی سئو سایت» و «استراتژی بازاریابی سئو» را جستجو کنید، نتایجی که گوگل نشان می‌دهد، یکسان است. ممکن است رتبه صفحات برای هر عبارت تفاوت داشته‌باشد اما در اصل صفحات یکسانی نمایش داده می‌شوند. در چنین حالتی این عبارت‌ها در یک دسته موضوعی قرار می‌گیرند. یعنی اگر پست بلاگی برای عبارت «استراتژی سئو» ایجاد کنید، همین صفحه برای عبارت «استراتژی سئو سایت» هم می‌تواند رتبه بگیرد. درهمین‌حال اگر عبارت «سئو داخلی» را جستجو کنید، صفحاتی کاملا متفاوت با قبلی نمایش داده می‌شود. این نشان می‌دهد «سئو داخلی» نیاز به پست بلاگ جداگانه‌ای دارد.

راه دیگری که می‌توانید برای تقسیم‌بندی صفحات در پیش بگیرید، استفاده از ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی است که این کار را انجام می‌دهند. برای مثال خود کیوردپلنر گوگل گزینه‌ای برای نمایش کلمات مرتبط به‌صورت گروهی دارد. همچنین ابزار  Serpstat هم در این زمینه می‌تواند به شما کمک کند.

پس از اینکه کلمات کلیدی را به دسته‌های موضوعی تقسیم‌بندی کردید، باید دسته‌های موضوعی را هم در خوشه‌های موضوعی تقسیم‌بندی کنید. یعنی هر چند پست بلاگی که با هم مرتبط هستند را در یک خوشه موضوعی قرار دهید. در ادامه می‌توانید خوشه‌های موضوعی را هم در دسته‌بندی‌های اصلی سایت تقسیم‌بندی کنید. بدین‌ترتیب یک ساختار هرمی منسجم برای محتواهای سایت شما بدست می‌آید.

صفحات پیلار را آماده کنید

پس از اینکه ساختار سایت، پیلار پیج و کلاستر را مشخص کردید، می‌توانید نوشتن محتوا برای صفحات کلاستر را شروع کنید. پیشنهاد ما این است که محتوای صفحات کلاستر را قبل از پیلار پیج تولید کنید. زیرا تجربه نشان داده اگر محتواهای کلاستر آماده باشند، جمع‌آوری مطالب برای صفحات پیلار ساده‌تر خواهد بود. ضمن اینکه محتوای آنها منسجم‌تر خواهد شد. معمولا وقتی محتوای صفحات پیلار قبل از صفحات کلاستر ایجاد می‌شود، موضوعات زیادی را پوشش می‌دهند و در نتیجه صفحات کلاستر دارای محتوایی زاید و تکراری می‌شوند. به‌طورکلی در تولید محتوای پیلار پیج دو نکته را مدنظر داشته‌باشید:

 • اطلاعات لازم را به‌طور خلاصه در موضوعات فرعی ارائه کنید که خواندن آن برای کاربر ارزش کافی را داشته‌باشد.
 • اما توجه داشته‌باشید به موضوعات فرعی، عمق زیادی ندهید تا بتوانید در صفحات کلاستر با جزییات عمیق آنها را بررسی کنید.

به‌طور خلاصه می‌توان گفت به موضوعات فرعی در صفحات پیلار به‌قدری بپردازید که هم کاربران و هم گوگل متوجه شوند به اندازه کافی سوالاتشان درمورد موضوع، پاسخ گرفته‌است. اما باید بخشی از اطلاعات را نگه دارید تا کسانی که می‌خواهند اطلاعات تکمیلی در مورد آن بدست آورند، به صفحه کلاستر آن موضوع بروند. در نهایت پس از تولید محتوا نکات مربوط به سئو پیلار پیج را هم برای آنها چک کنید. این نکات شامل موارد زیر است:

 • کلمه کلیدی اصلی را در عنوان و سرتیترهای صفحه به‌کار ببرید
 • از کلمات فریبنده و جذاب در تگ عنوان و متای توضیحات صفحه استفاده کنید
 • از داده‌های ساختاریافته یا اسکیمای مناسب برای هر صفحه استفاده کنید
 • تگ های H را برای بخش‌های مختلف متن درنظر بگیرید
 • مراقب باشید کلمات کلیدی اصلی را به اندازه کافی در متن به‌کار برده‌باشید
 • کلمات کلیدی فرعی و LONGTAIL را در متن بگنجانید
 • کلمه کلیدی اصلی را در پاراگراف اول متن به‌کار ببرید
 • مراقب باشید محتوای شما با SEARCH INTENT مرتبط با موضوع هماهنگی داشته‌باشد.
 • در متن خود از پاراگراف‌های کوتاه استفاده کرده و آن‌ها را با سرتیترها جدا کنید تا خواندنی و جذاب باشد
 • تصاویر صفحه را بهینه کنید و alt یا «متن جایگزین تصویر» مناسب برای آن‌ها درنظر بگیرید.

لینک‌سازی داخلی در صفحات پیلار

برای آنکه خوشه‌های موضوعی شما موثر باشند و نتیجه لازم را بدست آورند، باید یک استراتژی لینک‌سازی داخلی قوی در آن‌ها به‌کار ببرید. لینک‌سازی داخلی به‌طرزی باورنکردنی در سئو تاثیر دارند. هرچند بسیاری از افراد لینک‌های داخلی را تنها وسیله‌ای برای هدایت کاربر از یک صفحه به صفحه دیگر می‌پندارند اما واقعیت این است که این لینک‌ها بیشتر از این حرف‌ها کاربرد دارند. درواقع با استفاده از لینک‌سازی داخلی گوگل به ارتباط معنایی صفحات مختلف پی می‌برد. اگر از لینک‌های داخلی در خوشه موضوعی استفاده نکنید، نمی‌توانید انتظار نتیجه درخشانی از آنها داشته‌باشید. در استفاده از لینک‌های داخلی مراقب باشید از انکرتکست‌های مناسب و مرتبط با کلمه کلیدی هر صفحه استفاده کنید تا اثربخشی آن بیشتر شود.

تبلیغ صفحات پیلار

پس از اینکه محتوای پیلار پیج را هم تولید کرده و آن‌ را در سایت خود منتشر کردید، در مرحله آخر باید به سراغ سئو خارجی بروید. در این مرحله لازم است بک‌لینک‌های خارجی برای پیلار پیج خود بدست‌آورید. برای این هدف می‌توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

 • پست‌هایی به‌عنوان مهمان در سایت‌های مرتبط با حوزه کاری خودتان منتشر کرده و در آنها لینک‌هایی به صفحات پیلار سایت خودتان بدهید
 • با سایت‌های مرتبط، ارتباطی سازنده برقرار کنید و با یکدیگر تبادل لینک کنید
 • اینفوگرافیک‌های جذاب با قابلیت اشتراک‌گذاری لینک آن در سایت خود بگذارید
 • با اینفلوئنسرهای فعال در حوزه کاری خودتان ارتباط بگیرید و از آنها بخواهید محتواهای سایت شما را به دنبال‌کنندگان‌شان معرفی کنند
 • دیگر تکنیک‌های سئو خارجی را به‌کار ببرید و یک لینک‌سازی خارجی برای سایت خود ایجاد کنید

جمع بندی

صفحات پیلار در کنار صفحات کلاستر یک استراتژی برای تولید محتوای سایت شما ایجاد می‌کنند که با استفاده از آن هم می‌توانید ساختار صفحات سایت را سازمان‌دهی کنید و هم می‌توانید رتبه‌های خوبی از گوگل بگیرید. صفحات پیلار در واقع محتواهایی هستند که بر یک موضوع خاص و جزیی تمرکز ندارند بلکه موضوعات کلی را پوشش می‌دهند. این صفحات محتوایی طولانی دارند که بیش از 2000 کلمه را شامل می‌شود. ساختار پیلار پیج و کلاستر بدین‌شکل است که هر صفحه پیلار چندین صفحه کلاستر در زیرمجموعه خود دارد و به همه آنها لینک می‌دهد. صفحات کلاستر بر موضوعات فرعی صفحه پیلار به‌طور تخصصی و عمیق تمرکز می‌کنند. آن‌ها همچنین به صفحه پیلار لینک می‌دهند. در این مقاله تلاش کردیم معرفی جامعی از صفحات پیلار انجام دهیم. درصورتی‌که هر سوالی در این مورد داشتید، حتما در بخش نظرات بپرسید تا بتوانیم راهنمای شما باشیم. همچنین اگر نقد و نظری درمورد این مطلب داشتید حتما با ما در میان بگذارید.

منبع : https://terakeet.com/blog/pillar-page/

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.