8 راه کلیدی برای افزایش نرخ کلیک یا CTR در وردپرس

روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR
روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR

امروزه با گسترش یافتن کسب و کارهای آنلاین، جلب اعتماد کاربران یکی از الزامات اساسی در راستای موفقیت و بهبود عملکرد وبسایت می‌باشد. شما فقط زمانی می‌‌توانید رضایت کاربر را به وبسایت خود جلب کنید که وجه تمایزی نسبت به سایر رقبای شما وجود داشته باشد و بتوانید کاربر را به کلیک بر روی وبسایت شما ترغیب کند، هر چه تعداد کاربر بیشتری به سایت شما راه پیدا کنند به همان میزان، نرخ کلیک سایت افزایش خواهد داشت و هر چه نرخ کلیک افزایش یابد به معنای موفقیت و عملکرد مناسب وبسایت شما می‌‌باشد. اگر سایت شما از میزان نرخ کلیک مناسبی برخوردار نیست با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR را به شما آموزش دهیم.

روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR

آنچه در این مقاله به اختصار خواهید خواند:

  • نرخ کلیک یا CTR چیست؟
  • چرا نرخ کلیک اهمیت دارد؟
  • روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR

نرخ کلیک یا CTR چیست؟

نرخ کلیک یا CTR مخفف عبارت Click Trough Rate می‌باشد و مبنای محاسبه‌ی آن نسبت تعداد دفعات کلیک کاربران بر روی سایت به تعداد نمایش لینک وبسایت شما در صفحه نتایج گوگل می‌باشد. به عبارتی ساده زمانی که کاربر کلمه کلیدی خود را جستجو می‌کند گوگل لیستی از نتایجی که حاوی کلمات کلیدی هستند را به کاربر نمایش می‌دهد، کاربر نیز به طور دلخواه یکی از سایت‌ها را انتخاب و بر روی آن کلیک می‌کند، تعداد دفعات کلیک بر روی یک سایت نرخ کلیک یا CTR اطلاق می‌شود.

چرا نرخ کلیک اهمیت دارد؟

نرخ کلیک در سئو و میزان موفقیت سایت شما تاثیر بسزایی دارد، چنانچه بتوانید رضایت کاربر را جلب و آن‌ها را به انتخاب سایت خود متقاعد کنید نرخ کلیک سایت افزایش پیدا خواهد کرد و به بیشتر شدن رتبه شما کمک می‌کند، بنابراین هر چه تعداد افرادی که بر روی سایت شما کلیک کنند بیشتر باشد موتورهای جستجو محتوای سایت شما را جذاب و باارزش تلقی خواهد کرد و در نتیجه آن را در صدر لیست نتایج قرار خواهند داد. میزان نرخ کلیک در جذب مخاطب بیشتر و فروش محصولات سایت شما بسیار مهم است.

روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR

نرخ کلیک یکی از فاکتورهای اصلی یک وبسایت بشمار می‌آید که همواره باید مورد توجه قرار گیرد و برای بهینه‌سازی هر چه بیشتر آن تلاش کرد، شما می‌توانید با مطالعه‌ی راه های افزایش نرخ کلیک سایت که در ادامه مقاله به آن خواهیم پرداخت به راحتی نرخ کلیک وبسایت خود را افزایش دهید.

1. ارزیابی نرخ کلیک­‌های فعلی

اولین اقدام ارزیابی نرخ کلیک‌های فعلی وبسایت است، شما می‌توانید میزان نرخ کلیک سایت خود را با استفاده از ابزارهای تجزیه و تحلیل مانند Google Search Console یا افزونه Monster Insights به آسانی مورد ارزیابی قرار دهید. برای این کار باید نتایج را با میزان نرخ کلیک فیلتر کرده و به دنبال صفحاتی باشید که رتبه بالایی دارند اما نرخ کلیک کمی دارند، ممکن است علت پایین بودن نرخ کلیک صفحات با رتبه بالا وجود توضیحات متا ضعیف و عناوینی باشد که با هدف جستجو مطابقت نداشته باشد.

2. بهینه­‌سازی عناوین صفحه

مهمترین و نخستین چیزی که کاربران در صفحه نتایج جستجو مشاهده می‌کنند برچسب عنوان است. عناوینی که برای صفحات خود انتخاب می‌کنید بیشترین تاثیر را در افزایش نرخ کلیک سایت دارند، اگر عناوین صفحات سایت شما ضعیف باشند بازدیدکنندگان به آسانی از صفحه شما عبور کرده تا بر روی عناوین با جذابیت بیشتر کلیک کنند، بنابراین این موضوع را جدی بگیرید و عناوین جذابی تهیه کنید که سایت شما دلیلی برای انتخاب و کلیک کاربر باشد. نکاتی که در انتخاب و بهینه‌سازی عناوین به شما کمک می‌کنند عبارتند از:

  •  سعی کنید عناوین صفحات خیلی طولانی نباشند و طول آن‌ها حداکثر 65 کاراکتر باشد.
  • تا جایی که امکان دارد کلمه کلیدی اصلی را به ابتدای عنوان اضافه کنید، این کار باعث می‌شود در لحظه نخست بازدیدکنندگان مشاهده کنند که سایت شما با عبارتی که جستجو کرده‌اند بسیار نزدیک و مرتبط است.
  • از کلمات قدرتمند عاطفی و احساسی استفاده کنید و با برانگیختن احساسات کاربر آن‌ها را تشویق به انتخاب و کلیک بر روی سایت شما کنند.
  • مفید بودن یک صفحه را نسبت به سایر صفحات با ابزار تست A/B مورد ارزیابی قرار دهید تا عملکرد صفحات را مشاهده و به بهینه‌سازی صفحات سایت خود کمک کنید.

3. بهینه­‌سازی توضیحات متا

بهینه‌سازی توضیحات متا
بهینه‌سازی توضیحات متا

علاوه بر عنوان، عنصر دیگری که در بهبود نرخ کلیک در سئو تاثیرگذار است توضیحات متا می‌باشد، توضیحات متا خلاصه‌ای از محتوای صفحه سایت شما می‌باشد و با این توضیحات، کاربر می‌تواند سریع‌تر از محتوای موجود در آن اطلاع پیدا کند. هرگز بخش توضیحات متای صفحات را بطور پیشفرض رها نکنید، شما قادر هستید در این بخش حداکثر تا 165 کاراکتر توضیحات خود را وارد نمائید، توصیه می‌شود حتما از کلمات کلیدی در این توضیحات استفاده شود زیرا احتمال کلیک زمانی که عبارت جستجوی خود را در توضیحات متای وبسایت مشاهده کند بسیار بیشتر است، همچنین برای توصیف محتوای صفحه استفاده از صدای فعال و call to actionها ضروری است.

4. استفاده از URLهای توصیفی

یکی از مواردی که در بهبود عملکرد نرخ کلیک سایت شما تاثیرگذار است و نباید آن را دست کم گرفت آدرس صفحات و استفاده از URLهای توصیفی می‌باشد، جهت دسترسی به پیوندهای یکتا یا permalinks لازم است به بخش تنظیمات موجود در پیشخوان وردپرس مراجعه کرده و تنظیمات پیوند را بر روی یا “نام نوشته” تنظیم کنید تا در بخش “ساختار دلخواه” بتوانید آدرس دلخواه URL صفحه خود را وارد نمائید، موارد مهمی که همواره در انتخاب URL باید مورد توجه قرار گیرد کوتاه، توصیفی بودن و داشتن کلمه کلیدی می‌باشد.

5. وارد کردن تاریخ انتشار

یکی دیگر از راه های افزایش نرخ کلیک سایت درج تاریخ انتشار بر روی مطالب سایت است، جهان با سرعت سرسام آوری در حال تغییر است و اطلاعات می‌توانند به سرعت منسوخ شوند، بنابراین سعی کنید مطالب سایت را به طور مرتب بروز نمایید. برخی کاربران تاریخ مطالب را مدنظر قرار می‌دهند و از بین مطالب قدیمی یا بدون تاریخ آن‌ها را ترجیح می‌دهند. به همین دلیل افزودن تاریخ انتشار به مطالب می‌تواند بازخورد خوبی به همراه داشته باشد.

6. تنظیم ساختار داده برای Rich Snippets

یکی از مواردی که تاثیر خوبی در افزایش نرخ کلیک دارد استفاده از داده‌های ساختاری می‌باشد، سایت‌هایی که برای طبقه‌بندی اطلاعات از داده‌های ساختاری استفاده می‌کنند نسبت به سایر سایت‌ها کلیک بیشتری دارند، زیرا داده‌های ساختاریافته برای موتورهای جستجو ساده و قابل فهم می‌باشد بنابراین در لیست نتایج چنین صفحاتی را بالاتر از سایر صفحات قرار می‌دهد، به همین دلیل بخاطر وجود تمایز در این سایت‌ها نظر کاربر را جلب کرده و احتمال افزایش کلیک سایت بیشتر می‌شود.

7. بهبود عملکرد وب سایت

یکی دیگر از روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR عملکرد مناسب وب سایت است که در میزان نرخ کلیک بی‌تاثیر نیست، به عبارتی نرخ کلیک به معنای این است که بازدیدکننده در سایت شما قرار گیرد و چناچه عملکرد وبسایت شما به ویژه در سرعت ضعیف عمل کند کاربران قبل از قرارگیری در سایت، از آن خارج خواهند شد، این کار نه تنها باعث افت نرخ کلیک سایت شما می‌شود بلکه نرخ پرش را افزایش داده و به سئو و بهینه‌سازی سایت آسیب جدی وارد خواهد کرد. استفاده از حافظه پنهان سرور، انتخاب هاست مناسب و نصب CDN از نمونه اقداماتی هستند که در عملکرد بهتر سایت شما را یاری خواهند داد.

8. بهینه‌­سازی برای تلفن همراه

بهینه‌سازی برای تلفن همراه
بهینه‌سازی برای تلفن همراه

به دلیل محبوبیت استفاده از تلفن همراه یکی دیگر از راه های افزایش نرخ کلیک سایت بهینه‌سازی سایت برای موبایل می‌باشد، کاربران از تلفن همراه بیشتر از رایانه برای جستجو در اینترنت استفاده می‌کنند، پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد تا سال 2025، 72% از مرورگرهای وب محتوا را در دستگاه‌های تلفن همراه نشان می‌دهند، به همین دلیل بهینه‌سازی سایت برای موبایل یکی دیگر از مواردی است که شما را در افزایش نرخ کلیک تا حدود زیادی یاری میدهد. برای این کار می‌توانید از افزونه شتاب‌دهنده نسخه موبایل با نام Accelerated Mobile Pages که به اختصار AMP شناخته می‌شود استفاده کنید، این افزونه رایگان برای بالا بردن سرعت بارگذاری صفحات سایت در دستگاه-های مختلف موبایل به کار می‌رود.

راه های افزایش نرخ کلیک سایت

راه اندازی یک کسب و کار آنلاین در عرصه وب، صرفا داشتن یک وبسایت نیست، بلکه باید بتوانید با توجه به رقابتی بودن بازار با تولید محتوای جذاب و روش‌های خاص یک وجه تمایز در وبسایت خود و سایر رقبا ایجاد کنید تا بازدید کننده دلیلی برای انتخاب و کلیک بر روی وبسایت شما داشته باشد، برای بهینه‌سازی وبسایت شما در این مقاله روش های افزایش نرخ کلیک یا CTR را مورد بررسی قرار دادیم، امیدواریم با مطالعه و رعایت این موارد بتوانید نرخ کلیک سایت خود را افزایش دهید. شما می‌توانید سوالات، نظرات و تجربیات خود را از بخش دیدگاه‌ها با ما مطرح کنید. همچنین اگر محتوای امروز همیار وردپرس برایتان مفید بود، خوشحال می‌شویم آن را با دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.

منبع: wpexplorer.com

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

اگر می‌خواهید از آخرین و محبوب‌ترین مقالات ما در ایمیل خود مطلع شوید، همین الان ایمیل خود را در کادر زیر وارد کنید:

تعداد علاقه‌مندانی که تاکنون عضو خبرنامه ما شده‌اند:

398,686 نفر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.

دوره‌های آموزشی