تحقیق کلمه کلیدی یا Keyword Research در سئوی وردپرس چیست؟

تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی بخش مهمی از استراتژی سئو شما است. این اولین گام در فرآیند کپی رایتینگ SEO به حساب می‌آید. قبل از ایجاد محتوای سایت خود، باید دریابید که مخاطبان شما از چه عباراتی برای جستجو استفاده می‌کنند. عبارات جستجوی آنها کلمات کلیدی شما هستند. براساس این کلمات کلیدی، می‌توانید شروع به نوشتن محتوای مفید، با کیفیت و قابل بازخورد کنید. در این پست، درباره تحقیق کلمه کلیدی در وردپرس صحبت می‌کنیم.

تحقیق کلمه کلیدی در وردپرس

تحقیق کلمات کلیدی بخشی از سئو (بهینه سازی سایت برای موتور جستجو) است. این کاری است که افراد برای افزایش رتبه سایت خود انجام می‌دهند. برای به دست آوردن لیستی از کلمات کلیدی، صاحبان وبسایت باید به جستجوی مخاطبان در موتورهای جستجو دقت کنند. افراد هنگام جستجوی یک محصول، خدمات، کسب و کار یا نوع سازمان خاص، چه عباراتی را در گوگل تایپ می‌کنند؟ و انتظار دارند چه چیزی پیدا کنند؟ با استفاده از این لیست، صاحبان وبسایت می‌توانند محتوایی ایجاد کنند که ترافیک باکیفیت بیشتری را به سایت خود جذب کنند. تحقیق کلمه کلیدی هرگز تمام نمی‌شود: تکرار منظم آن برای به روز ماندن ضروری است!

چرا تحقیق کلمه کلیدی مهم است؟

تحقیق صحیح کلمات کلیدی مهم است زیرا مشخص می‌کند که مخاطبان شما از چه عباراتی برای جستجو استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از این عدم تطابق، باید به طور کامل در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید. این تحقیق باعث می‌شود که شما از همان کلماتی که مخاطب هدف می‌خواهد، استفاده کنید. علاوه بر این، شما باید هدف جستجوی مخاطبان خود را نیز در نظر بگیرید. این به شما کمک می‌کند تا بفهمید مخاطب شما دقیقاً به دنبال چه چیزی است. تنها چیزی که باقی می‌ماند کیفیت محتوای تولیدی است که باید پاسخ سوال مخاطب را بطور کامل و به زبان ساده بدهد.

اصالت در مقابل یافتن

درباره اصالت چه می‌دانید؟ آیا بهتر نیست نسبت به رقبای خود متمایز شوید و از کلمات کلیدی متفاوتی استفاده کنید؟ فرض کنید شما (یا بخش بازاریابی مجموعه شما) تصمیم گرفته‌اید نامی غیر معمول به محصول بدهید. این امر می‌تواند یک تصمیم بازاریابی هوشمندانه باشد، زیرا مردم می‌توانند محصول شما را راحت‌تر به خاطر بسپارند. به عنوان مثال، اگر به جای خانه‌های ویلایی، کلبه‌های ویلایی را اجاره دهید، ممکن است بیشتر به چشم بیایید.

اما مراقب باشید! افراد بسیار کمی عبارات خاص را جستجو می‌کنند. بنابراین اگر متن خود را برای کلبه‌ها بهینه کنید، احتمالاً در آن عبارت خاص رتبه خوبی خواهید داشت. با این حال، از آنجایی که مخاطبان شما از کلمه متفاوتی استفاده می‌کنند، ترافیک زیادی ایجاد نشده و به بخش بزرگی از مشتریان بالقوه خود دسترسی نخواهید داشت.

مفاهیم اساسی در تحقیق کلمات کلیدی

قبل از اینکه به تحقیق کلمه کلیدی در وردپرس بپردازیم، برخی از مفاهیم اساسی آن را به اختصار توضیح خواهیم داد.

کلمه کلیدی متمرکز (Focus keyword):

کلمه کلیدی متمرکز یا عبارت کلیدی کلمه یا عبارتی است که می‌خواهید صفحه خاصی در سایت شما داشته و در گوگل نیز نمایان شود. مجموعه عبارات کلیدی متمرکز خود را با انجام تحقیقات کلمات کلیدی تعیین می‌کنید.

عبارات کلیدی (Long-tail keywords):

کلمات کلیدی طولانی‌تر یا عبارات کلیدی نسبت به کلیدواژه‌های اصلی خاص‌تر هستند و کمتر جستجو می‌شوند. آنها بر روی یک موضوع ریزتر تمرکز می‌کنند. هرچه عبارات جستجو طولانی‌تر و خاص‌تر باشند، رتبه بندی برای آنها آسان‌تر خواهد بود. چرا؟ زیرا رقابت کمتری در آن وجود دارد. با این حال، عبارات کلیدی هنوز ارزش رتبه بندی را دارند! زیرا اگرچه افراد کمتری به دنبال آنها هستند، ممکن است انگیزه بیشتری برای خرید، اشتراک، ثبت نام و … داشته یجاد کنند.

عبارات کلیدی

استراتژی کلمه کلیدی (Keyword strategy):

استراتژی کلمه کلیدی در مورد تصمیماتی است که براساس تحقیقات کلمات کلیدی خود می‌گیرید. به عنوان مثال، ابتدا چه محتوایی را ایجاد می‌کنید؟ آیا روی تیترهای اولیه تمرکز می‌کنید یا طول محتوا؟ چگونه و کجا آن را منتشر خواهید کرد؟ آیا یک نوشته، یک پست یا صفحه محصول، یک فیلم آموزشی یا یک اینفوگرافیک ایجاد خواهید کرد؟

هدف جستجو (Search intent):

کاوش در هدف جستجو در اینجا کلیدی است؛ شما باید کشف کنید که یک جستجوگر واقعاً چه می‌خواهد یا به چه چیزی نیاز دارد. فقط به کلمات کلیدی تمرکز نکنید بلکه به اهداف اساسی آنچه جستجوگر می‌خواهد بداند، انجام دهد یا بخرد، هم تمرکز کنید. محتوای شما باید راه‌حلی برای «مشکل» جستجوگر ارائه دهد. این نیز به عنوان بخشی از طراحی محتوا شناخته می‌شود.

تحقیق کلمات کلیدی در ۱۰ مرحله

۱۰ مرحله حیاتی برای تحقیق کلمه کلیدی وجود دارد. ما شما را از طریق این فرآیند راهنمایی می‌کنیم و نکات عملی به شما می‌گوییم تا بتوانید تحقیق در مورد کلمات کلیدی خود را به درستی انجام دهید.

۱- به ماموریت خود فکر کنید و اهداف سئوی خود را تعیین کنید

قبل از شروع، در مورد ماموریت خود فکر کنید. در مورد سوالاتی مانند: هدف اصلی کسب و کار یا سازمان چیست؟ چه چیزی آن را خاص می‌کند؟ دقیقاً در تلاش برای رسیدن به چه چیزی هستید؟ و چه وعده‌هایی در وبسایت خود می دهید؟ وقت خود را صرف کنید و به معنای واقعی کلمه، ماموریت یا هدف خود را یادداشت کنید. هنگامی که بتوانید به این سوالات با جزئیات پاسخ دهید، اولین و مهمترین قدم را در توسعه استراتژی کلمه کلیدی خود برداشته‌اید.

اگر در بازار رقابتی هستید چه؟
بازاری که در آن هستید تعیین می‌کند که آیا می‌توانید با کلمات کلیدی انتخابی خود رتبه بالایی کسب کنید یا خیر. برخی از بازارها بسیار رقابتی هستند و شرکت‌های بزرگ بر نتایج جستجو تسلط دارند. رقابت با این شرکت‌ها سخت خواهد بود، زیرا آنها بودجه‌های زیادی برای بازاریابی به طور کلی و سئو به طور خاص دارند.

اگر در حال ورود به بازار رقابتی هستید، بهترین راه حل این است که از اهداف کوچک شروع کنید. هنگامی که بخش کوچکی از آن جایگاه را “صاحب” شدید و به نام بزرگ‌تری در حوزه کسب و کار خود تبدیل شدید، می‌توانید تلاش کنید تا سطح خود را ارتقا دهید. سپس ماموریت شما کلی‌تر خواهد شد. محدوده ماموریت کسب و کار نیز باید با اهداف سئو همسو می‌شود. در مورد اینکه چه نوع رتبه‌هایی می‌توانید با اندازه کسب و کار خود به دست آورید واقع بین باشید و روی آنچه به شما کمک می‌کند به ماموریت خود برسید تمرکز کنید.

۲- فهرستی از کلمات کلیدی که فکر می کنید افراد ممکن است جستجو کنند تهیه کنید

مرحله دوم، ایجاد فهرستی از کلمات کلیدی بدست آمده از تحقیق کلمه کلیدی، ترجیحاً در یک صفحه گسترده (مانند Google Sheets یا Excel) است. با در نظر گرفتن ماموریت خود، سعی کنید به ذهن مخاطبان مورد نظر خود وارد شوید. این افراد به دنبال چه خواهند بود؟ در حالی که به دنبال خدمات یا محصول شگفت انگیز شما هستند، از چه نوع عبارات جستجویی استفاده می‌کنند؟ محصول شما کدام یک از “مشکلات” آنها را حل می‌کند؟ تا جایی که امکان دارد پاسخ‌ها را بنویسید. اگر ماموریت شما واضح باشد، تصویر کاملاً واضحی از جایگاه و نقاط فروش منحصر به فرد خود خواهید داشت (مواردی که کسب و کار شما را از دیگران متمایز می‌کند). اینها عبارت‌های جستجویی هستند که می‌خواهید با کمک آن‌ها دیده شوید.

۳- در مورد کلمات کلیدی که به دست آورده اید تحقیق کنید

پس از اینکه اولین لیست خود را ایجاد کردید، زمان آن رسیده که عمیق‌تر در کلمات کلیدی خود غوطه ور شوید. خوشبختانه، ابزارهای تحقیق کلمات کلیدی وجود دارد که جستجوی کلمات کلیدی را آسان‌تر می‌کنند. یکی از ساده‌ترین ابزارها برای استفاده خودِ گوگل است. کلمات کلیدی را که به ذهنتان خطور کرده در گوگل جستجو کنید و در حین تایپ کردن، بررسی کنید که گوگل چه پیشنهادی دارد. اینها سوالاتی است که مردم در واقع از گوگل پرسیده‌اند! همچنین می‌توانید «جستجوهای مرتبط» را در صفحه نتایج Google بررسی کنید. همچنین به ابزار عبارات کلیدی مرتبط در Yoast SEO یا Answer the public نگاهی بیندازید.

  بهبود سئو سایت وردپرس برای افزایش ورودی از گوگل

نتایج مشابه گوگل

این ابزارها انواع مختلفی از عبارات کلیدی، مترادف‌ها و عبارات کلیدی مرتبط را در اختیار شما قرار می‌دهند. آنها را بررسی کرده و عبارات کلیدی مربوطه را به لیست خود اضافه کنید.

۴- از تحقیقات خود برای یافتن انواع عبارات کلیدی (long-tail) استفاده کنید

هنگامی که مردم با تحقیق در مورد کلمات کلیدی شروع می‌کنند، تمایل دارند بر روی اصطلاحات “اصلی” بسیار محبوب تمرکز کنند. متأسفانه، این کلمات کلیدی محبوب بیشتر توسط مشاغل بزرگ گرفته می‌شود. از سوی دیگر، عبارات کلیدی طولانی، ترافیک جستجوی کمتری دارند، اما رقابت کمتری نیز در بین آن‌ها وجود دارد. بنابراین رتبه بندی در آن کلمات کلیدی برای شما آسان‌تر است. علاوه بر این، کلمات کلیدی طولانی‌تر حتی ارزش تبدیل بالاتری دارند، زیرا بیشتر بر روی یک محصول یا موضوع خاص تمرکز می‌کنند.

۵- کلمات کلیدی رقبا را تجزیه و تحلیل کنید

اینکه آیا باید به دنبال کلمات کلیدی طولانی بروید تا حد زیادی به رقبای شما بستگی دارد. اگر رقابت در جایگاه شما بالا باشد، برای رتبه‌بندی براساس شرایط رقابتی مشکل خواهید داشت. اگر رقابت کمی دارید، می‌توانید برای تعداد بیشتری از عناوین اصلی خود رتبه بندی انجام دهید. بنابراین باید مقداری معیار مشخصی برای سئو داشته باشید.

کلمات کلیدی که از تحقیقات کلمات کلیدی شما به دست آمده‌اند را در گوگل جستجو کنید. با “برترین” اصطلاح خود شروع کنید. صفحه نتایج موتور جستجو (SERP) را بررسی کنید. اینها وبسایت‌هایی هستند که وقتی محتوای خود را برای چنین کلمه کلیدی بهینه کنید، با آنها رقابت خواهید کرد. در نگاهی دقیق‌تر باید ببینیم آیا وبسایت‌های حرفه‌ای را می‌بینید؟ وبسایت‌های شرکتی می‌بینید؟ آیا شما با این شرکت‌ها «برابر» هستید؟ آیا وبسایت شما در بین این سایت‌ها قرار می‌گیرد؟ و…

۶- به هدف جستجو برای هر کلمه کلیدی نگاه دقیق تری بیندازید

استراتژی‌های سئوی امروزی در بیشتر موارد باید حول پاسخ به سؤالات افراد یا ارائه بهترین راه‌حل برای «مشکل» خود باشند. هر زمان که شخصی یک درخواست جستجو را در موتور جستجو وارد می‌کند، در جستجوی چیزی است. هر نوع سوالی نیاز به پاسخ خاصی دارد.

درباره هدف جستجو بیاموزید
سعی کنید متوجه شوید که مخاطب شما چه هدفی را از تایپ یک عبارت کلیدی خاص در گوگل دارد. آیا آنها قصد اطلاعاتی دارند (سعی کنید اطلاعاتی در مورد یک موضوع خاص پیدا کنید)، قصد رسیدن به سایت (می‌خواهند به یک وبسایت خاص دسترسی داشته باشند)، قصد تجاری (می‌خواهند قبل از خرید در مورد چیزی تحقیق کنید) یا قصد معامله (در حال حاضر به دنبال خرید چیزی هستند).

می‌توانید با نگاهی دقیق به نوع صفحاتی که قبلاً برای آن جستار رتبه‌بندی شده‌اند، درباره هدف جستجوی جستجوهای خاص اطلاعات بیشتری کسب کنید. آیا بیشتر صفحات محصول را می‌بینید؟ یا تعداد زیادی پست وبلاگی را؟ آیا ویدیوها را می‌بینید؟ یا بصورت ترکیبی است؟

۷- استراتژی کلمه کلیدی را تعیین کنید – کدام کلمات کلیدی را هدف قرار خواهید داد؟

براساس داده‌هایی که اکنون جمع آوری کرده‌اید، می‌توانید استراتژی کلمه کلیدی را تعیین کنید. اگر مراحل بالا را دنبال کرده‌اید، باید یک صفحه گسترده با مقدار قابل توجهی عبارات کلیدی، به علاوه اطلاعاتی در مورد رقبا و هدف جستجوی مخاطبان برای آن عبارات کلیدی داشته باشید.

اکنون به این سوال فکر کنید: وبسایت من در مقایسه با وبسایت‌های موجود در SERP چگونه است؟ آیا اندازه و بودجه بازاریابی شما برابر است؟ سپس ادامه دهید و روی آن اصطلاحات اصلی تمرکز کنید. اگر نه؛ ابتدا کلمات کلیدی ریز بیشتری را امتحان کنید. تمرکز روی یک دسته کامل از کلمات کلیدی ریز ترکیبی می‌تواند به خوبی ترافیک زیادی را جذب کند. هنگامی که توانستید برای آن کلمات کلیدی متمرکز رتبه بندی کنید، هدف گذاری برای کلمات اصلی ساده‌تر می‌شود.

۸- صفحات فرود بهینه شده برای کلمات کلیدی خود ایجاد کنید

از نظر تئوری، این مرحله خارج از محدوده تحقیق کلمه کلیدی است. با این وجود، اگر می‌خواهید ترافیک وب‌سایت خود را افزایش دهید، ایجاد صفحات فرود عالی ضروری است. بنابراین، شما باید صفحات فرود بهینه سازی شده را برای عبارات جستجوی خود بسازید. لازم نیست فوراً همه این صفحات را ایجاد کنید – این می‌تواند یک تلاش طولانی مدت باشد. استراتژی کلمات کلیدی شما در اولویت بندی کمک می‌کند.

۹- ارزیابی کنید که آیا استراتژی کلمه کلیدی شما کارآمد است یا خیر و به بهبود ادامه دهید

هنگامی که تجزیه و تحلیل کاملی از شانس خود برای رتبه بندی در هر اصطلاح خاص انجام دادید، مقالات شگفت انگیزی را منتشر کردید (و براساس آن آنها را بهینه کنید)، باید کمی صبر کنید. رتبه بندی خود را بررسی کنید آیا مقاله شما در گوگل نمایان می‌شود؟ آیا به صفحه اول SERP های گوگل رسید؟ یا در صفحه 2 یا 3 هستید؟ مطمئن شوید که نتایج خود را در SERP ها ارزیابی می‌کنید.

روش‌های مختلفی برای بررسی عملکرد محتوای شما در نتایج جستجو وجود دارد. ساده‌ترین راه این است که عباراتی را که مقالات خود را برای آنها بهینه کرده‌اید در گوگل جستجو کنید. گزینه دیگر این است که از کنسول جستجوی گوگل استفاده کنید تا بفهمید برای کدام جستارها رتبه بندی انجام می‌دهید. در حالی که روش کنسول جستجوی گوگل کمی پیچیده‌تر است، اما می‌تواند راهی عالی برای یافتن فرصت‌های جدید باشد! و در نهایت، روش سوم استفاده از ابزار ردیابی کلمات کلیدی برای نظارت بر رتبه بندی است. شما می‌توانید این کار را به راحتی با استفاده از ویژگی‌های Wincher یکپارچه در افزونه Yoast SEO انجام دهید.

هر طور که این کار را انجام می‌دهید، همیشه ایده خوبی است که بررسی کنید آیا تلاش‌های شما نتیجه داده است یا خیر. اگر نمی‌توانید در صفحه اول رتبه بندی کنید، سعی کنید مقاله دیگری بنویسید که بر روی کلمه کلیدی (حتی) طولانی‌تر تمرکز دارد. آن را کمی خاص‌تر و نیچ کنید. ببینید که چگونه می‌شود. دوباره ارزیابی کنید این روند را تا زمانی که به صفحه اول SERP ها برسید ادامه دهید.

۱۰- تحقیقات کلمات کلیدی و محتوای خود را به طور منظم به روز کنید

با گذشت زمان همه چیز تغییر خواهد کرد. ممکن است مخاطبان شما شروع به استفاده از کلمات مختلف برای جستجوی آنچه می‌خواهند کنند، بنابراین ممکن است لازم باشد کلمات کلیدی جدیدی را به برگه خود اضافه کنید. و با ظهور هوش مصنوعی مولد، چشم‌انداز رقابتی تغییر می‌کند و هدف قرار دادن کلمات کلیدی خاص را آسان‌تر یا سخت‌تر می‌کند. چه کسی می‌داند؟

وقتی سال به سال به وضعیت نگاه می‌کنید، خیلی چیزها می‌توانند تغییر کنند. به همین دلیل مهم است که هر چند وقت یکبار تحقیق کلمه کلیدی خود را دوباره ارزیابی و به روز کنید. برای بروزرسانی برگه خود با آخرین اطلاعات وقت بگذارید و فراموش نکنید که محتوای خود را نیز تازه و به روز نگه دارید!

تحقیق کلمه کلیدی

تحقیق کلمات کلیدی باید شروع هر استراتژی سئوی پایدار باشد. نتیجه یک لیست طولانی از کلمات کلیدی خواهد بود که می‌خواهید برای آنها دیده شوید. اما سخت‌ترین بخش هنوز در پیش است: نوشتن عالی و استاندارد آن محتوا. شما باید برای هر کلمه کلیدی که می‌خواهید پیدا شوید، مقاله و پست جذابی بنویسید. این یک چالش است که باید در آن پیروز شوید.

سوالات متداول

تحقیق کلمات کلیدی بخش مهمی از استراتژی سئو شما است. این اولین گام در فرآیند کپی رایتینگ SEO به حساب می‌آید. قبل از ایجاد محتوای سایت خود، باید دریابید که مخاطبان شما از چه عباراتی برای جستجو استفاده می‌کنند. عبارات جستجوی آنها کلمات کلیدی شما هستند.
تحقیق صحیح کلمات کلیدی مهم است زیرا مشخص می‌کند که مخاطبان شما از چه عباراتی برای جستجو استفاده می‌کنند. برای جلوگیری از این عدم تطابق، باید به طور کامل در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید. این تحقیق باعث می‌شود که شما از همان کلماتی که مخاطب هدف می‌خواهد، استفاده کنید. علاوه بر این، شما باید هدف جستجوی مخاطبان خود را نیز در نظر بگیرید. این به شما کمک می‌کند تا بفهمید مخاطب شما دقیقاً به دنبال چه چیزی است. تنها چیزی که باقی می‌ماند کیفیت محتوای تولیدی است که باید پاسخ سوال مخاطب را بطور کامل و به زبان ساده بدهد.
استراتژی کلمه کلیدی در مورد تصمیماتی است که براساس تحقیقات کلمات کلیدی خود می‌گیرید. به عنوان مثال، ابتدا چه محتوایی را ایجاد می‌کنید؟ آیا روی تیترهای اولیه تمرکز می‌کنید یا طول محتوا؟ چگونه و کجا آن را منتشر خواهید کرد؟ آیا یک نوشته، یک پست یا صفحه محصول، یک فیلم آموزشی یا یک اینفوگرافیک ایجاد خواهید کرد؟
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟
تقریبا
خیر

دیدگاهتان را بنویسید

ارسال دیدگاه به معنی این است که شما ابتدا قوانین ارسال دیدگاه را مطالعه کرده‌اید و با آن موافق هستید.